logo-web9
Myślenice

Radny krytykuje planowane inwestycje i rozbudowę stadionu Dalinu. „Za te pieniądze można zbudować żłobek w Myślenicach”

 „Prawie 90% tych środków to obietnice. (...) Dalin i 25 mln zł to przesada. Za te pieniądze można zbudować żłobek w Myślenicach. Nie bardzo wiem jaka jest potrzeba, aby w IV-ligowy klub inwestować takie pieniądze? Dochodzą sygnały z Wisły o wyprowadzce, za chwile nam zostaną puste boiska. Co z nimi będziemy robić?”

– podczas 71. sesji rady miejskiej na temat polityki inwestycyjnej na terenie miasta i gminy Myślenice mówił Czesław Bisztyga (nz)

Podczas 71. sesji rady miejskiej, burmistrz przedstawiał informacje na temat działań podjętych w okresie międzysesyjnym. Wśród nich wymienił m.in. konferencję dotyczącą ogłoszenia przetargu na opracowanie koncepcji dotyczącej zabezpieczenia przeciwpowodziowego na myślenickim Zarabiu, podpisania umowy na wykonanie oświetlenia pieszo-rowerowej, modernizację strefy przemysłowej i oczyszczalni ścieków, budowę węzła na skrzyżowaniu Zakopianki z ul. Sobieskiego i tunelu w Krzyszkowicach oraz rozbudowę obiektu Dalinu Myślenice.

Głos w sprawie prezentacji Jarosława Szlachetki zabrał radny Czesław Bisztyga (nz), który stwierdził, że „90% tych środków to obietnice”. Swoje uwagi miał do realizacji oświetlenia ścieżki spacerowo-rowerowej na Zarabiu i rozbudowy stadionu Dalinu Myślenice.

„Dalin i 25 mln zł to przesada. Za te pieniądze można zbudować żłobek w Myślenicach. Nie bardzo wiem jaka jest potrzeba, aby w IV-ligowy klub inwestować 25 mln? Dochodzą sygnały z Wisły o wyprowadzce, za chwile nam zostaną puste boiska. Co z nimi będziemy robić?” – pytał radny Bisztyga.

Z kolei inwestycje na Zakopiance i zapowiedź powstania kolei określił jako etap projektowania i uzgodnień. „Za tym idą tylko obietnice, bo żadnych pieniędzy nie ma. Będziemy mogli o tym mówić, kiedy inwestycje zostaną wykonane, kiedy będzie węzeł na Sobieskiego, zjazd w Krzyszkowicach czy w Głogoczowie” – mówił.

Czesław Bisztyga (nz); 90% tych środków to obietnice. Robimy oświetlenie na ścieżce rowerowej, natomiast dalej pozostaje sprawa własności prywatnej. Kilku właścicieli interweniowało w urzędzie bez skutku. Ścieżka jest prowadzona przez ich prywatne tereny.

W odpowiedzi burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) podkreślał, że aby inwestycje mogły zostać przygotowane, w pierwszej kolejności należy wykonać dokumenty.

„To nie obietnice a realizacja i konkretne działania, które od prawie 5 lat podejmuję na rzecz całej wspólnoty i mieszkańców miasta i gminy Myślenice. Budowa węzła drogowego na Sobieskiego, w Krzyszkowicach, w Jaworniku czy przygotowanie budowy bezkolizyjnych skrzyżowań w Głogoczowie i Bęczarce. To się dzieje. Jak również za chwilę podpisana umową na projektowanie budowy połączenia kolejowego Kraków-Myślenice. Na te działania inwestycyjne mamy zabezpieczoną sumę środków, która przekracza dzisiaj sumę budżetu gminy Myślenice” – przekonywał.

Odniósł się też do rozbudowy stadionu Dalinu Myślenice, który jak twierdzi; użytkowany jest nie tylko przez klub z Zarabia, ale również Respekt Myślenice, zespoły młodzieżowe Wisły Kraków oraz dzieci i młodzież szkolną.

„To inwestycja nie tylko dla członków i zawodników klubu Dalin, ale także zawodników sekcji siatkówki, zapasów, sumo czy nowopowstałej sekcji biegowej, która też potrzebuje godnych warunków do trenowania. Jak państwo zobaczycie na mapę miast powiatowych - jeżeli chodzi o standardy i stadion to Myślenice zdecydowanie odstają w sposób wyraźny od takich miast jak Wieliczka, Wadowice, Chrzanów, czy Trzebinia. Musimy nadgonić pewien czas, żeby kompleks hali widowiskowo-sportowej domknąć nowoczesnym stadionem” – przekonywał.

Jarosław Szlachetka (PiS), burmistrz MiG Myślenice: To nie obietnice a realizacja, działanie. W moim sprawozdaniu nie było żadnej obietnicy. To są konkrety, skuteczne działania, które od prawie 5 lat podejmuje na rzecz całej wspólnoty i mieszkańców miasta i gminy Myślenice. To inwestycje realizowane, jak to ktoś kiedyś nazwał "z tych kartoników", z których realnie gmina Myślenice pozyskała konkretne środki finansowe na rozbudowę placówek opiekuńczo-edukacyjnych, sieci wodnokanalizacyjnych, infrastruktury sportowej, związanej z ochroną środowiska.

Mirosław Fita (PiS) pytał o to kiedy ruszy remont stadionu Dalinu oraz oczyszczalni ścieków. Jak wyjaśniał burmistrz; trwa aktualizacja kosztorysów związanych z oczyszczalnią ścieków, a według jego słów „jeszcze na pewno w tym roku będzie ogłoszony przetarg, może też zostanie rozstrzygnięty w tym roku, a roboty rozpoczną się z początkiem przyszłego roku”. „Podobnie sprawa ma się jeśli chodzi o modernizację stadionu miejskiego” – mówił. 

Weź udział w sondażu!

Podczas wyborów samorządowych w 2018 roku do rady miejskiej wybieraliśmy 21 reprezentantów. Najwięcej mandatów, bo 10 zdobyli przedstawiciele Prawa i Sprawiedliwości, kolejnych 9 zebrali startujący z KWW Macieja Ostrowskiego, a pozostałe 2 kandydaci z KW Bez Układów.

Czesław Bisztyga startował z KWW Macieja Ostrowskiego i zdobył największą liczbę głosów. Mieszkańca Dolnego Przedmieścia poparło 761 osób. 

Rok później opuścił szeregi KW Macieja Ostrowskiego  razem z Izabelą Kutrzebą. „Odchodzę z przyczyn osobistych. Natomiast będę głosować jako radny niezależny” – przekonywał Czesław Bisztyga. W podobnym tonie wypowiadała się Izabela Kutrzeba argumentując, że „każdy ma prawo do takiej decyzji. Postanowiłam, że będę występować jako radna niezależna”.

Od stycznia 2021 klub Macieja Ostrowskiego zmienił nazwę na „Wspólnie dla gminy”

Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie. 

Zobacz więcej
Czytaj komentarze!