Drogi

Odkąd nagraliśmy ten film, przez tunel pod Luboniem Małym przejechało 7,5 miliona samochodów

Odkąd nagraliśmy ten film, przez tunel pod Luboniem Małym przejechało 7,5 miliona samochodów

Mija rok od oficjalnego otwarcia tunelu na drodze ekspresowej S7 pod Luboniem Małym. Przez ten czas przejechało nim 7,5 miliona samochodów. Prędkość przekracza w nim 0,5% kierowców

 

W listopadzie 2022 r. po sześciu latach od rozpoczęcia budowy otwarto tunel pod Luboniem Małym na drodze ekspresowej S7, między Naprawa a Skomielną Białą. Tego dnia przejechaliśmy nim z kamerą jako jedni z pierwszych kierowców.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, od tego czasu przeprawiło się tędy prawie 8 milionów samochodów.

 

Obiekt kosztował prawie miliard złotych, a jego budowa zajęła 6 lat. Samo drążenie tunelu rozpoczęto 6 marca 2017 r. od portalu północnego w Naprawie, na jezdni w kierunku Rabki-Zdroju. Ze względów technologicznych i bezpieczeństwa, prace były prowadzone w tzw. ruchu ciągłym, tj. 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu.

Ekipy budowlane drążące tunel jednocześnie z obu stron, od północy i południa, spotkały się wewnątrz masywu Lubonia Małego 23 października 2019 r. Po 2 latach i 5 miesiącach pracy przebili pierwszą nawę tunelu w kierunku Rabki-Zdroju. Pół roku później, 27 kwietnia 2020 r., używając materiałów wybuchowych metodą tzw. mikrostrzałów drugą - w kierunku Krakowa.

Każda z dwóch nitek tunelu ma dwa pasy ruchu w każdym kierunku i dodatkowo pas awaryjny, który w przyszłości może stać się dodatkowym pasem ruchu. Zamontowano w nim m.in. odcinkowy pomiar prędkości i 170 kamer. Sprzęt liczy również wszystkie pojazdy przejeżdżające przez tunel. „Od 12 listopada ubiegłego roku do 11 listopada 2023 r. przejechało nim dokładnie 7 640 329 pojazdów. To daje średnio prawie 21 tysięcy pojazdów dziennie” – podaje GDDKiA.

 

W sezonie nawet 40 tys. samochodów dziennie

Zakopianka to trasa szczególnie wykorzystywana w okresach turystycznych. Podczas ferii zimowych odnotowano pierwszy rekord przejazdów – ponad 34 tysiące samochodów jednego dnia. Ta liczba jednak blednie w porównaniu z ruchem, który drogowcy obserwują latem. 

Największe natężenie ruchu drogowcy notują tutaj w weekendy, a mniejsze w dni powszednie. Widać wyraźnie, że jest to trasa w znacznym stopniu turystyczna, na której ruch kształtują przede wszystkim pora roku, kalendarz świąt i pogoda.

Te dwa zupełnie różne oblicza – powszednie i weekendowe – świetnie widać w statystykach przejazdu przez tunel. Nawet latem od poniedziałku do czwartku ruch zwykle niewiele przekraczał 22 tysiące pojazdów na dobę (w samym roku szkolnym w te dni było to ok. 20 tysięcy samochodów). Od piątku do niedzieli było to już prawie 29 tysięcy aut każdego dnia.

Branża turystyczna często wskazuje, że największa liczba klientów i wakacyjnych wyjazdów przypada na pierwszą połowę sierpnia. Dane z tunelu zdecydowanie potwierdzają te opinie. Między 27 lipca (czwartek) a 21 sierpnia (poniedziałek) każdego dnia przez tunel przejeżdżało od 23 do nawet ponad 38 tysięcy pojazdów (średnio prawie 29 tysięcy dziennie).

Kalendarz świąt i pogoda także nie pozostają bez wpływu na ruch na Zakopiance. Długi weekend związany ze Świętem Wojska Polskiego (15 sierpnia), przypadającym w tym roku we wtorek, to siedem kolejnych, niezwykle intensywnych drogowo dni.

"Od czwartku (10 sierpnia) do środy (16 sierpnia) tunelem codziennie przejeżdżało średnio ponad 33 tysiące pojazdów. Od piątku (11 sierpnia) do wtorku (15 sierpnia) niemal codziennie przekraczaliśmy wcześniejszy, feryjny rekord 34 tysięcy samochodów. Niemal, gdyż w poniedziałek 14 sierpnia frekwencja wyniosła „zaledwie” ponad 31 tysięcy aut" - podaje GDDKiA.

Jeden z piękniejszych pogodowo weekendów tego lata wypadł 8-10 września, tuż po rozpoczęciu zajęć w szkołach. W piątek ruch wyniósł 29 tysięcy samochodów, a w sobotę 32 tysiące. Obie te liczby są bardzo zbliżone do zwykłego, wakacyjnego natężenia. Jednak niedziela była wyjątkowa – tego dnia tunelem przejechało po raz pierwszy 40 524. 

 

Prędkość przekracza 0,5% kierowców

W tunelu funkcjonuje odcinkowy pomiar prędkości (OPP), za który odpowiada Główny Inspektorat Transportu Drogowego. System skutecznie zmusza kierowców do przestrzegania przepisów. Na osiem milionów pojazdów, które przejechały przez tunel, zanotowano tylko nieco ponad 28 tysięcy przekroczeń dozwolonej prędkości, średnio niespełna sto dziennie. Ponad 99 proc. kierowców jeździ więc w tunelu zgodnie z przepisami.

Wśród tych, którzy przekraczają dozwoloną prędkości (a jest to mniej niż 0,5 proc kierowców), zdecydowana większość jedzie o maksymalnie 20 km/h więcej, niż dopuszczają przepisy. Niestety, zdarzają się znacznie wyższe przekroczenia, o ponad 80 km/h. W takich sytuacjach kierowcy otrzymywali mandaty w wysokości 2,5 tysiąca zł, a na ich konto dopisywano 15 punktów karnych.

Powiązane tematy

Komentarze (9)

 • Brak zdjęcia
  20 lis 2023

  Ty już ich nie podpuszczaj żeby opłaty pobierać!!!

  10 1 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 20 lis 2023

  Jak zdemontują haniebną tablicę pamięci Kaczynskich.... Nazywanie tunelu imieniem czlowieka, ktory spowodował katastrofę komunikacyjną (lotniczą) do danie w pysk wszystkim ludziom, którzy przez przejeżdżają przez ten tunel. To jakby umieścić na scianie przedszkola tablicę pamięci Trynkiewicza.

  11 8 Odpowiedz
 • 20 lis 2023

  Moją intencją było wykazanie paranoicznych kosztów remontu kamienicy za 30 mln na który pokonujący tunel , trzy lata musieliby płacić aby odrobić .
  To trwonienie pieniędzy jest , cytując Jarka z Żoliborza- niebywałe.

  5 1 Odpowiedz
 • 20 lis 2023

  Już nie opowiadaj głupot bo wykonywane prace nie utrudniają ruchu zarówno w dzień jak i w nocy
  Gdyby takie utrudnienia były wszędzie to nie wiedziałbyś co to jest korek …

  4 2 Odpowiedz
 • burzumsquat666@wp.pl 21 lis 2023

  A tak merytorycznie, bez epitetów i obrzucania inwektorami potrafisz? Podaj jakieś merytoryczne argumenty za tym, że to co piszę jest idiotyczne. Rzucać ogólnikami potrafi każdy. Ty w swojej wypowiedzi posługujesz się stereotypami - jak prezydent, to znaczy że ktoś lepszy niż gwałciciel, zbok. Rzeczywistość jest jednak bardziej skomplikowana. Prezydent również może być zbokiem, może kryć pedofili, może wreszcie być zbrodniarzem wojennym, albo sprawcą katastrofy komunikacyjnej jak Lech Kaczyński.

  3 3 Odpowiedz

Zobacz więcej