Starosta: Podjęliśmy decyzję o zabezpieczeniu potrzebnych środków na funkcjonowanie całodobowej apteki
- 10 stycznia 2024
„Podczas dzisiejszego posiedzenia zarządu podjęliśmy decyzję o zabezpieczeniu potrzebnych środków na funkcjonowanie w naszym powiecie apteki całodobowej” – informuje starosta Józef Tomal (FZM). Nie oznacza to jednak, że taka powstanie
Starosta informuje o zabezpieczeniu potrzebnych środków, ale nie podaje konkretnej kwoty. Wyraża też nadzieję, że „już niebawem podpiszemy umowę z apteką, która będzie prowadzić dyżury całodobowe”.
Jak się okazuje, nie jest to takie proste, bowiem w swoim oświadczeniu podkreśla, że czeka na deklarację od właścicieli aptek oraz na to czy któryś z nich będzie w stanie prowadzić dyżury całodobowe. Jak podkreśla Józef Tomal „do tego wymagana jest obecność magistra farmacji”.
Starosta odpowiada też włodarzom gmin, że liczy na dopełnienie wcześniejszych deklaracji wójtów i burmistrzów. Gotowość przekazania pieniędzy na ten cel zgłaszał m.in. burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS).
Józef Tomal (FZM), starosta myślenicki: Podczas dzisiejszego posiedzenia Zarządu Powiatu Myślenickiego w składzie: Rafał Kudas, Andrzej Pułka, Ryszard Leśniaka oraz Krzysztof Trojan, podjęliśmy dezycję o zabezpieczeniu potrzebnych środków na funkcjonowanie w naszym powiecie apteki całodobowej.
Jak Państwo wiecie, zdrowie i bezpieczeństwo naszych mieszkańców od lat jest moim priorytetem o czym świadczą m.in.: zmodernizowane oddziały szpitala powiatowego w Myślenicach, szereg bezpłatnych badań, szczepień czy konsultacji specjalistycznych.
Obecnie czekamy na deklarację ze strony właścicieli aptek, która z nich będzie w stanie prowadzić dyżury całodobowe- a do tego wymagana jest obecność magistra farmacji.
Liczymy również na dopełnienie złożonych wcześniej deklaracji przez Burmistrzów i Wójtów ws. dofinansowania tego zadania.
Życząc Państwu dużo zdrowia, mam ogromną nadzieję, że już niebawem podpiszemy umowę z apteką, która będzie prowadzić dyżury całodobowe.
Od 1 stycznia w mieście nie ma całodobowej apteki. Najdłużej otwarta jest czynna do godz. 22:30. Aby zrealizować receptę, pacjenci Nocnej i Świątecznej Opieki Zdrowotnej muszą jechać poza powiat myślenicki. Urzędnicy wysyłają ich do Wadowic, Bochni, Skawiny lub Krakowa.
W ubiegłym tygodniu burmistrz Myślenic zaoferował wsparcie finansowe dla starostwa, stawiając dwa warunki; po pierwsze powiat musi zabezpieczyć odpowiednie środki na to zadanie, a po drugie; pozostałe gminy z powiatu myślenickiego muszą dołożyć swoją część.
Józef Tomal jako starosta powiatu myślenickiego w kadencji 2018-24 radził sobie:
- wybitnie wybitnie 11%
- pierwszorzędnie pierwszorzędnie 9%
- poprawnie poprawnie 20%
- przeciętnie przeciętnie 16%
- nieudolnie nieudolnie 10%
- fatalnie fatalnie 33%
- Głosów: 1505
Z kolei starosta uspokajał mieszkańców i deklarował, że „powiat nie pozostawi ich bez możliwości realizowania recept w godzinach nocnych”.
We wspólnym wystąpieniu obu panów wicestarosta Rafał Kudas (FZM) obiecywał otwarcie całodobowej apteki na terenie myślenickiego szpitala.
- Podjęliśmy decyzję o podjęciu działań z wiązanych z uruchomieniem całodobowej apteki na terenie myślenickiego szpitala. Co da nam możliwość uniezależnienia się od polskiego Sejmu i zmiany przepisów lub też decyzji konkretnego przedsiębiorcy – wicestarosta Rafał Kudas (FZM).
- Podjęliśmy decyzję o podjęciu działań z wiązanych z uruchomieniem całodobowej apteki na terenie myślenickiego szpitala. Co da nam możliwość uniezależnienia się od polskiego Sejmu i zmiany przepisów lub też decyzji konkretnego przedsiębiorcy – w dniu 5 stycznia mówił wicestarosta Rafał Kudas (FZM).
Równolegle do wystąpień polityków, kobiety skupione wokół facebookowej grupy „Myślenickie Mamy” zbierają podpisy pod petycją o „finansowanie przez Samorząd Powiatu dyżuru apteki między godz. 23-7” . Do tej pory podpisało ją ponad 2247 osób.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
dalej zero konkretów: nie wiemy ile z naszych - publicznych pieniedzy zabezpieczyl starosta, bo po co to w ogole podawac? nie wiemy ile z naszych - publicznych pieniedzy chce dolozyc burmistrz - no bo po co to podowac?
ale to jeszcze nic - bo nie ma zadnej pewnosci , ze powstanie jakakolwiek nocna apteka - teraz slyszymy ze moze ktorys z prywatnych wlasiciclei ... i jak beda farmaceuci, a co z otwarciem apteki w szpitalu?
dalej panie starosto, panie burmistrzu KONKRETY! DO ROBOTY! do wyborów się wyrobicice?