Miasto

Wsiadasz za kółko po alkoholu? Weszły w życie przepisy przewidujące konfiskatę samochodów pijanych kierowców

Wsiadasz za kółko po alkoholu? Weszły w życie przepisy przewidujące konfiskatę samochodów pijanych kierowców

W dniu 14 marca weszły w życie przepisy, które przewidują konfiskatę pojazdu za jazdę pod wpływem alkoholu

 

W połowie marca wprowadzono nowy przepis, w którego świetle kierowcy grozi konfiskata pojazdu za prowadzenie po alkoholu. Pojazd, np. samochód lub motocykl, stracą osoby, które będą go prowadzić, mając co najmniej półtora promila alkoholu we krwi.

Tacy kierowcy stracą prawo jazdy, a konfiskata może grozić też tym, u których badanie wykaże pół promila - jeśli spowodują wypadek. Decyzje w takich sprawach podejmować będzie sąd.

Konfiskacie będzie podlegał pojazd stanowiący własność kierującego w przypadku popełnienia następujących przestępstw w ruchu lądowym:

* Prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego (art. 178a § 1 k.k.), w przypadku gdy zawartość alkoholu będzie wynosić co najmniej 1,5 promila we krwi (0,75 mg/l).

* Sprowadzenia katastrofy (art. 173§1 lub 2 k.k.), sprowadzenia katastrofy z następstwem w postaci śmierci człowieka lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu wielu osób (art. 173§ 3 lub 4 k.k.), sprowadzenia bezpośrednio niebezpieczeństwa katastrofy (art. 174 k.k.) lub wypadku komunikacyjnego (art. 177 § 1 k.k.), albo wypadku komunikacyjnego z następstwem w postaci śmierci osoby lub ciężkiego uszczerbku na jej zdrowiu (art. 177 § 2 k.k.):

* znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego

* w przypadku ucieczki z miejsca zdarzenia, nawet w przypadku gdy kierujący jest trzeźwy

* w przypadku gdy kierujący spożywał alkohol lub zażywał środek odurzający po popełnieniu wyżej opisanych przestępstw natomiast przed poddaniem go badaniu przez uprawniony organ na zawartość alkoholu lub obecność środka odurzającego.

* w przypadku popełnienia tzw. recydywy drogowej polegającej na ponownym popełnieniu przestępstwa prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego oraz pozostałych wyżej wymienionych przestępstw, bez względu na ilość posiadanego alkoholu we krwi.

W przypadku gdy sprawca kieruje pojazdem, którego nie jest jedynym właścicielem, sąd będzie orzekał przepadek równowartości pojazdu, którym kierował w chwili popełnienia przestępstwa. Taka sama sytuacja będzie w przypadku gdy po popełnieniu przestępstwa, sprawca sprzeda lub daruje komukolwiek swój pojazd albo go ukryje.

Powiązane tematy

Komentarze (8)

 • mysleniczaninzdziada 18 mar

  I co się później dzieje z takim pojazdem? Przecież właściciel zapłacił już państwu za nie w podatkach od dochodu a potem w podatku od zakupu auta

  7 3 Odpowiedz
 • 18 mar

  No a jak sie prowadzi rower lub chulajnoge na gazie to tyz ? Albo jak np :woznica jedzie pijany na wozie /bryczce ? Przeciez to kon prowadzi a nie on.

  7 2 Odpowiedz
 • 19 mar

  Spokojnie! To będzie kolejny martwy przepis wokół którego teraz jest trochę zamieszania. Już jest mówione że minister ma go poprawić a może złagodzić może nie zawsze zabierać samochód to sąd zdecyduje itd. Wniosek taki że miał być przepis surowy czarno-bialy a wyjdzie rozmyty szary, dający sądowi swobodę wyboru "wyboru do manipulacji"
  Bo chyba nikt nie uwierzy że jak zostanie zatrzymany po pijaku aktor czy jakaś tam gwiazdeczka to straci auto, według mnie ten przepis powinien być czarno biały pijany traci auto obligatoryjne bez możliwości decydowania przez sąd czy ma tak być.

  5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  18 mar

  Pewnie parking policyjny. A po rozprawie na licytację.

  4 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  18 mar

  Tylko znajdź teraz woźnicę.... No chyba że na Krupówkach. Tam to pewnie co drugi na podwójnym gazie 😆

  5 1 Odpowiedz

Zobacz więcej