Wybory samorządowe 2024

Marzena Pszczoła: Potrafię skutecznie rozwiązywać problemy

"Moje działania charakteryzuje zdolność do łączenia osób z różnych środowisk w celu wspólnego rozwiązywania problemów.

Łączę też pokolenia, co możecie dostrzec w naszym programie wyborczym, a za cel stawiam sobie również łączenie polityków z różnych opcji dla wspólnego dobra.

Powiedzenia mądrością narodu, więc pamiętajmy: "Niezgoda rujnuje, zgoda buduje..."

 

- mówi Marzena Pszczoła, kandydatka do rady powiatu myślenickiego i założycielka Komitetu Wyborczego Wyborców Marzeny Pszczoły Rodzice Dzieciom i Seniorom

 

Materiał sfinansowany ze środków KWW Marzeny Pszczoły Rodzice Dzieciom i Seniorom

 

Nazywam się Marzena Pszczoła. Mieszkam w Krzyszkowicach. Mam 44 lata i mogę powiedzieć z dumą, że moja rodzina jest moim największym sukcesem. Wychowujemy z mężem dwójkę wspaniałych dzieci - 14-letnią córkę i 12-letniego syna.

Wybudowaliśmy dom w rodzinnej miejscowości mojego męża, w której mieszkam już 19 lat. Przeprowadziłam się tutaj z rodzinnego Krakowa, gdzie pracuję do tej pory - zajmuje się finansami międzynarodowymi, pracuję biegle w języku angielskim i francuskim. Awansowałam kilkukrotnie na przestrzeni ostatnich lat, a obecnie odbywam certyfikowany 3-miesięczny kurs Controllingu Finansowego. Stale podnoszę swoje kwalifikacje. Wcześniej odbywałam szkolenia z zakresu rachunkowości, psychologii czy  negocjacji.

Potrafię skutecznie rozwiązywać problemy, czego dowodem jest sukces petycji w sprawie nocnego dyżuru apteki w powiecie myślenickim

Z wykształcenia jestem magistrem finansów publicznych, w związku z czym posiadam wiedzę na temat samorządu terytorialnego. Ta wiedza przydała mi się, gdy prowadziłam petycję w sprawie przywrócenia dyżuru apteki w święta i w nocy, co wiązało się z finansowaniem dyżuru przez Starostwo Powiatowe i przeprowadzeniem procesu wyłonienia chętnych do dyżuru aptek, zakończoną sukcesem (5155 podpisów i ogłoszenie uruchomienia dyżuru w nocy i święta od 13 stycznia 2024).

Dlaczego powstał komitet wyborczy?

Bogate doświadczenie życiowe, ukończone szkolenia specjalistyczne oraz obserwacja pracy mojego męża w policji sprawiają,  że mogę służyć radą i pomocą mieszkańcom. Potrafię skutecznie rozwiązywać problemy czego dowodem jest sukces petycji ws. apteki. Ma znaczenie fakt, że starostwo powiatowe wykorzystało rozwiązanie, które zaproponowałam inspirowana doświadczeniem innego starostwa oraz wiedzą z zakresu finansów, aktów prawnych oraz rozmowami z instytucjami takimi jak Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie.

Warto też wspomnieć, jaką jestem osobą poza obszarem zawodowym. Od najmłodszych lat cechuje mnie chęć niesienia pomocy. Jako dziecko wspierałam chłopca, który był odrzucany przez rówieśników z powodu historii swojej rodziny. Kiedy przebywałam w szpitalu, zauważałam pacjentów potrzebujących pomocy - jeśli nie mieli sił lub możliwości wzywałam na pomoc personel medyczny.

Jednym z miejsc, gdzie pracowałam w młodości była Prokuratura Apelacyjna w Krakowie. Ówczesna moja przełożona zwierzyła się, że dźwiga ciężki krzyż - jedyny syn doznał udaru w wieku 16 lat i przebywa w hospicjum w stanie niekomunikatywnym. Codziennie po pracy odwiedzała go, pojechałam tam... Jeśli ktoś myśli, że ma ciężko w życiu, jego codzienne problemy urastają do rangi wielkich, powinien odwiedzić chorych w Hospicjum. Odwiedziłam syna mojej szefowej i nie zapomnę tego widoku i tych chwil, kiedy próbowałyśmy złapać z nim kontakt. Drgnięcie małego palca, drgnięcie powieki, łza... Odkąd pamiętam udzielałam się społecznie. Na studiach, w pracy a od 11 lat w radzie rodziców szkoły w Krzyszkowicach.

Łączę też pokolenia, co możecie dostrzec w naszym programie wyborczym, a za cel stawiam sobie również łączenie polityków z różnych opcji dla wspólnego dobra

Moje działania charakteryzuje zdolność do łączenia osób z różnych środowisk w celu wspólnego rozwiązywania problemów. Łączę też pokolenia, co możecie dostrzec w naszym programie wyborczym, a za cel stawiam sobie również łączenie polityków z różnych opcji dla wspólnego dobra. Powiedzenia mądrością narodu, więc pamiętajmy: "Niezgoda rujnuje, zgoda buduje...".

W styczniu tego roku moja wrażliwość na ludzką krzywdę i determinacja zaowocowały przywróceniem dyżuru nocnego apteki, co było również odpowiedzią na prośby mieszkańców. To właśnie te głosy skłoniły mnie do decyzji o kandydowaniu do powiatu. Pod wpływem próśb mieszkańców zdecydowałam się kandydować do rady powiatu. Stworzyłam komitet KWW Marzeny Pszczoła Rodzicie Dzieciom i Seniorom, którego założyciele i kandydaci nie są członkami ani sympatykami żadnej partii.

Poznajcie naszą drużynę

Drodzy Mieszkańcy, Rodzice, Seniorzy, Młodzieży - w radach powinni być nie tylko wpływowi mieszkańcy jak lekarze, nauczyciele czy przedsiębiorcy. Powinni być też eksperci - to jedyne co powinno łączyć politykę centralną z samorządową, poza przepływem środków finansowych. Dlatego jeśli chcecie mieć udział w poprawie warunków życia w naszym powiecie, głosujcie na specjalistów - ja jestem magistrem finansów publicznych z doświadczeniem w obszarze finansów międzynarodowych i unijnych.

Marzena Pszczoła, mgr. finansów publicznych UE w Krakowie, stypendysta Premiera RP 1997 r., specjalista w dziedzinie finansów przedsiębiorstw i koncernów międzynarodowych z 16-letnim doświadczeniem, aktywistka społeczna, matka 12-letniego syna i 14-letniej córki.

Nasi pozostali kandydaci do Rady Powiatu z okręgu 1 Myślenice Lista nr 14 to:

Dominik Pitala - 41 lat, szczęśliwie żonaty, tata Hani i Leosia, absolwent Politechniki Krakowskiej na kierunku transport i logistyka, działający w branży transportu również lotniczego 17 lat, pasjonat sportu i piłki nożnej.

Marcin Zawrotniak - 36 lat, absolwent biofizyki na UJ. Stopień dr z biochemii. Adiunkt na UJ. 18 lat w Służbie Maltańskiej - ratownik medyczny. Szczęśliwy mąż i ojciec. Zaangażowany społecznie m.in. w tematykę przebiegu S7.

Piotr Galas - 34 lata, szczęśliwy mąż oraz ojciec trójki dzieci. Z wykształcenia i zawodu specjalista ds. handlu, który rozwija m.in. sieci franszyzowe. Skupia się na potrzebach dzieci i młodzieży. Sam grał w lokalnym klubie sportowym - były zawodnik i fan piłki nożne

Sylwia Bijak - 36 lat, manager salonu, specjalista ds. obsługi klienta i sprzedaży, aktywna społecznie, założycielka i administratorka grupy Krzyszkowice dla Mieszkańców (gmina Myślenice).

Kandydat do Rady Gminy Siepraw w Zakliczynie okręg 13.

Tomasz Komperda, 35 lat, absolwent studiów wyższych na AGH, od wielu lat działający w obszarze logistyki dużym przedsiębiorstwie, szczęsliwy mąż i ojciec dwójki dzieci, angażujący się społecznie

 

Nasze główne cele

✔ W zdrowym ciele zdrowy duch - gimnastyka korekcyjna, budowanie poczucia wartości u dziecka, zajęcia z pozytywnej dyscypliny dla rodziców - organizowane zajęć ruchowych, kompetencyjnych i rozwijających zainteresowania w poszczególnych miejscowościach w domach kultury, strażnicach, świetlicach środowiskowych.

✔ Poprawa systemu pomocy seniorom i niepełnosprawnym - rozszerzenie działań wolontariatu, bezpłatna pomoc: złota rączka dla seniora, dostosowanie systemu wsparcia seniorów wg najnowszych wytycznych polityki senioralnej w ślad za ogłoszonym raportem profesora Grewińskiego tj. dezinstytucjonalizacja świadczeń dla seniorów i przerzucenie tych zadań na samorząd. Powołanie i promocja Rady Senioralnej w Powiecie.

✔ Organizacja miejsc i form spędzania czasu dla młodzieży - parki kieszonkowe, świetlice środowiskowe, gdzie młodzież może wspólnie się uczyć, podejmować dyskusje, poznawać piękno naszego kraju w trakcie wycieczek, rozwijać talenty i pasje, aktywnie spędzać czas i przy wsparciu innych decydować o ścieżce rozwoju. Organizacja i promocja wydarzeń kulturalnych – konkursy talentów np. wokalnych, poetyckich; organizacja imprez tanecznych – program Myślenice po godzinie 20.00.

✔ Wsparcie psychologiczne dzieci i rodziców w szkołach - obok psychologa szkolnego wprowadzimy funkcje mediatora w szkole, w celu lepszego rozwiązywania konfliktów, tak aby nie dochodziło do sytuacji, gdy ofiara przemocy musi zmieniać szkołę, a grupa jej sprawców pozostaje w szkole. Takie sytuacje dotyczą już szkół podstawowych. Zwiększanie ilości godzin pracy psychologa szkolnego. Pomoc ofiarom przemocy oraz usprawnienie obecnego systemu wsparcia. Organizacja szkoleń psychologicznych dla policjantów, w celu zapewnienia im lepszych narzędzi do pracy w trakcie interwencji.

✔ Poprawa funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej m.in. rozszerzenie świadczeń oferowanych przez Szpital Powiatowy w Myślenicach np. o dostęp do rezonansu magnetycznego, czy utworzenie oddziału onkologicznego. Wspieranie powstawania ośrodków zdrowia w miejscowościach, które ich potrzebują oraz rozszerzenie zakresu bezpłatnych usług zdrowotnych oferowanych przez powiat. Przywrócenie całościowości Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Myślenicach jako miejsca bezpłatnej pomocy psychologicznej i prawnej – ważny punkt na drodze rozwoju interwencji kryzysowej w Polsce i na świecie, w warunkach postępującej skali depresji. Styczeń 2024 był ciężkim miesiącem pod względem ilości samobójstw w Polsce. Organizacja całodobowego dyżuru stomatologicznego w powiecie. Wsparcie budowy ośrodków zdrowia w miejscowościach, gdzie przybyło dużo mieszkańców.

✔ Odciągamy dzieci i młodzież od smartfonów i łączymy pokolenia – program wspierający aktywność fizyczną oraz wspólne akcje społeczne tj. sprzątanie świata, wolontariat dla seniorów (sprzątanie, robienie zakupów, pomoc w załatwieniach w urzędach, pomoc w obsłudze komputera i e-usług), parki edukacyjne na wzór Krakowa – ławki z tabliczkami z nazwiskiem znanej osoby z danego obszaru z kodem QR tak aby młodzi uczyli się o znanych ludziach – powstaje szansa na dialog przy ławeczkach między seniorami, którzy mają wiedzę i chcą się nią podzielić a młodymi ludźmi, których być może zainspirują. Promocja wspólnych wycieczek krajoznawczych oraz narzędzi zachęcających do poznawania naszego kraju np. książeczki PTTK do zdobywania oznak zdobytych szczytów górskich

✔ Rozwój i poprawa infrastruktury – oprócz koniecznych remontów dróg i budowy chodników, należy oświetlić wszystkie przystanki, tak aby pasażerowie byli widoczni dla kierowców autobusów i busów po zmroku. Reprezentowanie mieszkańców w procesie ustalania przebiegu trasy S7 oraz kolei. Remont placówek współpracujących ze Starostwem Powiatowym np. Dom Pomocy Społecznej w Trzemeśni.

✔ Rozwój turystycznych i kulturalnych walorów powiatu – promowanie Myślenic i innych miejscowości, zabytków, tras turystycznych. Budowa drogi ewakuacyjnej tak, aby mogły powrócić Dni Myślenic na Zarabiu. Rozwój wydarzeń kulturalnych i sportowych na Zarabiu przy zachowaniu walorów naturalnych regionu. Wsparcie inwestycji mających na celu rozwój Zarabia m.in. remontu trawiastych plaż. Organizacja i promowanie konkursów wokalnych, muzycznych, poetyckich i pisarskich o zasięgu powiatowym.

✔ Reforma szkolnictwa – poszerzanie oferty szkół ponadpodstawowych o profile zgodne z obecnymi trendami tj. energia odnawialna, e-usługi, dalekowschodnia kultura. Wsparcie finansowe szkół średnich w zakresie podstawowych zadań tj. udostępniane uczniom materiały edukacyjne. Wsparcie liceów ogólnokształcących w organizacji wymiany międzynarodowej z innymi szkołami. Promowanie programu Erasmus.

✔ Wsparcie przedsiębiorczości – tworzenie warunków sprzyjających do zakładania firm, których usługi zgodne są z obecnym zapotrzebowaniem i ułatwią życie mieszkańców, a więc wsparcie rozwoju budowy ośrodków zdrowia, punktów aptecznych, bankomatów, placówek pocztowych w miejscowościach, gdzie przybyło dużo mieszkańców. Pomoc i doradztwo w finansowaniu działalności przy wykorzystaniu dotacji z budżetu państwa, województwa i Unii Europejskiej. Zwiększenie roli mentoringu i coachingu oraz systemów rezerwacji usług 

✔ Bezpieczeństwo – wparcie instytucji Policji poprzez organizacje szkoleń funkcjonariuszy m.in. warsztaty psychologiczne z pracy z ofiarami przemocy oraz z rodziną ofiar śmiertelnych w trakcie wypadków lub na skutek samobójstw i przestępstw. Przywrócenie programu dbania o kondycję fizyczną funkcjonariusz – zajęcia sprawnościowe, treningi sztuk walk. Szkolenia językowe ułatwiające komunikację z obcokrajowcami biorącymi udział w interwencjach.

✔ Równe szanse kobiet – wsparcie i promowanie kobiet, których kompetencje są konkurencyjne wobec mężczyzn. Organizacja akcji uświadamiających, jak ważna jest rola kobiety w świecie – nie tylko jako matki i strażniczki ogniska domowego, ale również jako osoby łagodzącej obyczaje, mniej rywalizującej a bardziej łączącej różne środowiska dla osiągnięcia wspólnego celu, a przede wszystkim osoby empatycznej i bardzo wrażliwej la ludzką krzywdę i potrzeby.

 

Materiał sfinansowany ze środków KWW Marzeny Pszczoły Rodzice Dzieciom i Seniorom

Powiązane tematy

Zobacz więcej