Wybory samorządowe 2024

Wybory Samorządowe 2024. Druga tura w niedzielę 21 kwietnia. Jak do dogrywki przygotowują się kandydaci na burmistrza Myślenic?

Wybory Samorządowe 2024. Druga tura w niedzielę 21 kwietnia. Jak do dogrywki przygotowują się kandydaci na burmistrza Myślenic?

Druga tura w wyborach na burmistrza miasta i gminy Myślenice odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia, a w dogrywce zmierzy się obecny burmistrz Jarosław Szlachetka z byłym gospodarzem Maciejem Ostrowskim.

Sprawdzamy, w których miejscowościach zdobyli najwięcej głosów i jak wygląda ich kampania na 9 dni przed głosowaniem

 

W wyborach samorządowych 7 kwietnia mieszkańcy miasta i gminy Myślenice najwięcej głosów oddali na obecnego burmistrza Jarosława Szlachetkę, który przy pięciu kandydatach zebrał ich 8 670 (44,04%). W wyborach samorządowych w 2018 r. poparło go 11 031 osób, a o urząd burmistrza starało się wtedy trzech kandydatów. 

Drugim wynikiem może pochwalić się Maciej Ostrowski. Byłego burmistrza poparło 7 271 osób (36,93%). W wyborach parlamentarnych, które odbyły się jesienią 2023 r. zdobył 8 770 głosów, z kolei w ostatnich wyborach samorządowych, w jakich brał udział – w 2014 r., liczba ta wyniosła 9696.

To właśnie ta dwójka zmierzy się w drugiej turze, a głosowanie odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia.

 

Miasto mówi Maciek, wieś stawia na Jarka

Analizując wyniki z 7 kwietnia 2024, można zauważyć pewną zależność: Jarosława Szlachetkę w większości popierają mieszkańcy miejscowości wiejskich, z kolei Macieja Ostrowskiego – mieszkańcy Myślenic.

W Myślenicach znajdowało się 10 obwodowych komisji wyborczych. Maciej Ostrowski (3689 głosów) wygrał w 9, a Jarosław Szlachetka (2575 głosów ) w 1 z nich. 

O ile miasto poparło byłego burmistrza, to miejscowości wiejskie głosowały za obecnym gospodarzem. Jarosław Szlachetka (6095 głosów) wygrał w 15 komisjach wyborczych poza miastem (Bęczarka, Bysina, Jasienica, Jawornik, Głogoczów, Krzyszkowice, Zawada, Droginia, Osieczany, Poręba, Trzemeśnia, Zasań, Bulina, Chełm, DS Głogoczów), a Maciej Ostrowski (3582 głosy) w 4 (Borzęta, Polanka, DPS Trzemeśnia, DS Głogoczów). W DS Głogoczów nie oddano głosów, a w CS Droginia padł remis.

Do Rady Miejskiej wybieraliśmy 21 osób. Najwięcej mandatów, bo 12 wprowadził do niej Jarosław Szlachetka, 6 mandatów przypadło startującym z KWW Macieja Ostrowskiego, 2 przedstawicielom Koalicji Obywatelskiej i 1 KWW Owocnie dla Gminy.

Miasto Myślenice:
Maciej Ostrowski: 3689 głosów 
Jarosław Szlachetka: 2575 głosów 

Miejscowości wiejskie:
Jarosław Szlachetka: 6095 głosów
Maciej Ostrowski: 3582 głosy 

Frekwencja podczas pierwszej tury wyniosła 57,74%, co oznacza, że do urn poszło 19 875 uprawnionych do wyboru gospodarza miasta i gminy Myślenice. Różnica między kandydatami to 1399 głosów, a do zagospodarowania pozostało 3746 głosów, które w pierwszej turze mieszkańcy oddali na pozostałych kandydatów (oczywiście czysto teoretycznie i przy zachowaniu frekwencji z 7 kwietnia).

Najwięcej z nich - 2 038 głosów (10,35%) zdobyła Barbara Bylica (KWW Owocnie dla Gminy), następnie 996 głosów (5,06%) Ewa Wincenciak Walas (KW Koalicja Obywatelska) i 712 głosów (3,62%) Ryszard Kulczyński (KWW Konfederacja Jedna Jest Polska).

Zarówno zwolennicy tych kandydatów oraz mieszkańcy miasta i gminy Myślenice, którzy w pierwszej turze nie poszli do lokali wyborczych, to grupa, którą muszą przekonać do siebie kandydaci na burmistrza w drugiej turze.

 

Kampania trwa w najlepsze 

Pierwszy z dwóch tygodni dogrywki obaj panowie rozpoczęli od podziękowań swoim wyborcom.

Jarosław Szlachetka dziękował w nim za każdy z oddanych głosów i zapraszał do udziału w drugiej turze. W social mediach zapowiedział spotkanie z mieszkańcami miasta, aby "rozmawiać o Myślenicach", a na środę 10 kwietnia zapowiadał format Q&A (na dzień 11 kwietnia brak jego zapisu na facebooku KWW Jarosława Szlachetki).

Informował też o wyroku sądu w trybie wyborczym dotyczącym spłat kredytów oraz zadłużenia gminy, wziął też udział w wycieczce z seniorami na Suchą Polanę. W weekend, a konkretnie na sobotę od godz. 9 zaprasza na oficjalne otwarcie skateparku na Zarabiu.

Informował też o spotkaniu inwestora budowy węzła drogowego w Jaworniku - GDDKiA z jedną z firm z branży produkcji żywnościowej ze Strefy Aktywności Gospodarczej. "Rozmawialiśmy m.in. o optymalnych rozwiązaniach związanych z zastosowaniem technologii minimalizujących emisję pyłów przy realizacji inwestycji" - pisze burmisrtz i kandydat na to stanowisko Jarosław Szlachetka.

Swoje wydarzenie na nadchodzący weekend organizuje też Maciej Ostrowski. W niedzielę o godz. 10 z Dolnego Jazu ma wystartować "Bieg z Maćkiem" na dystansie 4 km.

 "Biegniemy dalej z moimi propozycjami dla Was" - zachęca na jednym z filmów i deklaruje, że dokończy ścieżkę rowerowo-biegową wokół zbiornika dobczyckiego oraz wykona ścieżki na terenie miasta.

Tydzień również rozpoczął od filmu, w którym dziękuje za głosy i zachęca do udziału w drugiej turze wyborów. W jednym z zamieszczonych przez siebie materiałów wraca do tematu starej szkoły w Krzyszkowicach.

Spotkał się z minister Bożeną Żelazowską - głównym konserwatorem zabytków, która jak mówi "będzie decydowała o wyburzeniu starej szkoły w Krzyszkowicach, tak - jak chcieli tego wszyscy i zdecydowana większość mieszkańców Krzyszkowic. Ten proces trzeba zakończyć, ponieważ burmistrz obecny zapowiedział, że nie umie sobie z tym poradzić i jesteśmy tu po to, aby udowodnić, że my sobie poradzimy" - przekonuje Maciej Ostrowski. 

Po raz ostatni ci dwaj politycy w walce o stanowisko burmistrza starli się w 2014 roku. Wówczas z wynikiem 55,3% został nim Maciej Ostrowski na którego oddano 9696 głosów, natomiast Jarosław Szlachetka zdobył ich 7827, co stanowiło 44,7%. Jak będzie tym razem?

Powiązane tematy

Komentarze (28)

 • 11 kwi

  Pytanie powinno być rozszerzone: Czy za obecnego burmistrza powstało w Myślenicach cokolwiek?

  83 15 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  11 kwi

  Czy za obecnego Burmistrza powstał choć jeden metr nowej ścieżki rowerowo- biegowej na Zarabiu? Czy tylko jej koncepcja?

  77 13 Odpowiedz
 • 11 kwi

  a gdzie o tym projekcie jest mowa? akurat Ostrowski wybudował ścieżki, Szlachetka nie zmieścił się w koncepcjach...

  60 10 Odpowiedz
 • 11 kwi

  Ale po co ?
  Za pieniądze na imprezę dla ludu można zrobić kilka imprez w eufori (nie wiem czemu zawsze w euforii jakby innych lokali nie było a to napewno nie jest najtańszy lokal dla budżetu miast i gminy ) dla swoich lub emerytów czyli też wyborców
  Bardzo chętnie bym to prześwietlił bo jakoś jedni się bawią za miastowe a innym 8 lat kobylok przeszkadza

  Potrzebna jest zmiana … wiem wiem że cudów nie będzie ale zmiana tych wszystkich sitw kumoterstw i znajomości pod zegarem … będzie źle do za 5 lat kolejna zmiana

  45 3 Odpowiedz
 • 11 kwi

  Ehhh … kobitki kobitki jak trzeba wybrać dziś iść w walentynki czy jechać na wakacje czy co ubrać do znajomych na grila to nie wiecie a tu nagle wszystkie murem za szlachetki słońca cieniem …
  Po mojemu wy się zwyczajnie boicie o to że zmiana władzy w urzędzie = zmiana na stołkach we wszystkich szczeblach urzędu miasta a po ośmiu latach to każdemu by było o ciężko zrezygnować z tak lekkiej i przyjemnej pracy …osiem godzin od pon do pt dwie przerwy minimum w zimie ciepło w lecie klima święta wolne za wolne w swieta wolne do odebrania urlopik nagrody i ciul wie jeszcze co więc nie dziwota że tak chcecie przy korycie się utrzymać !

  36 5 Odpowiedz

Zobacz więcej