Wybory samorządowe 2024

Wybory Samorządowe 2024. Pięć dni do głosowania. Co wydarzyło się w ostatnim tygodniu?

Wybory Samorządowe 2024. Pięć dni do głosowania. Co wydarzyło się w ostatnim tygodniu?

Pierwszy tydzień dogrywki między Jarosławem Szlachetką a Maciejem Ostrowskim obfitował w wiele wydarzeń i zwrotów akcji. Na 5 dni przed wyborami tworzymy kampanijny raport w pigułce

 

W wyborach samorządowych 7 kwietnia mieszkańcy miasta i gminy Myślenice najwięcej głosów oddali na obecnego burmistrza Jarosława Szlachetkę, który przy pięciu kandydatach zebrał ich 8 670 (44,04%). W wyborach samorządowych w 2018 r. poparło go 11 031 osób, a o urząd burmistrza starało się wtedy trzech kandydatów. 

Drugim wynikiem może pochwalić się Maciej Ostrowski. Byłego burmistrza poparło 7 271 osób (36,93%). W wyborach parlamentarnych, które odbyły się jesienią 2023 r. zdobył 8 770 głosów, z kolei w ostatnich wyborach samorządowych, w jakich brał udział – w 2014 r., liczba ta wyniosła 9696.

To właśnie ta dwójka zmierzy się w drugiej turze, a głosowanie odbędzie się w niedzielę 21 kwietnia.

 

Poniedziałek, 8 kwietnia

Tego dnia poznaliśmy wyniki wyborów samorządowych, które odbyły się w niedzielę 7 kwietnia. Tego dnia mieszkańcy miasta i gminy Myślenice najwięcej głosów oddali na obecnego burmistrza Jarosława Szlachetkę , który zebrał ich 8 670 (44,04%) oraz na byłego burmistrza - 7 271 głosów (36,93%).

Ponieważ żaden z pięciu kandydatów nie przekroczył 51% poparcia, to osoby z największą liczbą głosów zmierzą się w drugiej turze.

 

Wtorek, 9 kwietnia

We wtorek 8 kwietnia prezentowaliśmy pełne wyniki do rady miasta i gminy Myślenice.  Zasiądzie w niej 12 radnych KWW Jarosława Szlachetki, 6 KWW Macieja Ostrowskiego, 2 Koalicji Obywatelskiej i 1 KWW Owocnie dla Gminy.

Jarosław Szlachetka zamieścił w mediach społecznościowych informację o wygranej z Maciejem Ostrowskim w procesie w trybie wyborczym.

„Sąd zakazał mu rozpowszechniania KŁAMSTW na temat spłat rat kredytów oraz zadłużenia Gminy Myślenice” – czytamy na profilu KWW Jarosława Szlachetki.

Z kolei na innym facebookowym profilu, burmistrz pisał: „To dla mnie bardzo ważny i osobisty wpis. W moim haśle wyborczym nie bez powodu znajduje się słowo uczciwość, ponieważ to czego się podejmuję zawsze wykonuję w zgodzie z prawem, swoim sumieniem i przekonaniami. Nie każdy jednak czuje się zobowiązany do podjęcia służby publicznej w sposób uczciwy” – sprawę komentował Jarosław Szlachetka.

Tego samego dnia Maciej Ostrowski publikuje materiał wideo w którym wraca do problemu tzw. starej szkoły w Krzyszkowicach.

Spotkał się z minister Bożeną Żelazowską - głównym konserwatorem zabytków, która jak mówi "będzie decydowała o wyburzeniu starej szkoły w Krzyszkowicach, tak - jak chcieli tego wszyscy i zdecydowana większość mieszkańców Krzyszkowic. Ten proces trzeba zakończyć, ponieważ burmistrz obecny zapowiedział, że nie umie sobie z tym poradzić i jesteśmy tu po to, aby udowodnić, że my sobie poradzimy" - przekonuje Maciej Ostrowski. 

 

Środa, 10 kwietnia

Ten dzień starający się o reelekcję burmistrz spędził z myślenickimi seniorami, z którymi wybrał się na wycieczkę na Suchą Polanę.

„Spacerując z nimi, doświadczyłem nie tylko piękna natury, ale także pozytywnych rozmów i energii, która napawa moje serce. Ogniskowa kiełbaska była przysłowiową wisienką na torcie tego niezapomnianego dnia” – pisał Jarosław Szlachetka.

Z kolei na kanale My Mieszkańcy opublikowano statystykę dotyczącą I tury wyborów.

Przekonywano w niej, że „mieszkańcy miasta Myślenice wyraźnie pokazali w I turze wyborów na burmistrza, że oczekują zmiany na tym stanowisku” oraz zachęcano do udziału w drugiej turze wyborów.

 

Czwartek, 11 kwietnia

„Miasto mówi Maciek, wieś stawia na Jarka” – pisaliśmy w artykule „Druga tura w niedzielę 21 kwietnia. Jak do dogrywki przygotowują się kandydaci na burmistrza Myślenic?”.

W Myślenicach znajdowało się 10 obwodowych komisji wyborczych. Maciej Ostrowski (3689 głosów) wygrał w 9, a Jarosław Szlachetka (2575 głosów ) w 1 z nich. 

Rano tego dnia na KWW Jarosława Szlachetki opublikowano wpis dotyczący przeprosin swojego kontrkandydata.

„Maciej Ostrowski prostuje swoje kłamstwa. Jak to mówią w internecie nic nie ginie” – pisał obecny burmistrz.

Z kolei Maciej Ostrowski nagrał film w którym mówi m.in.: „Ostatnio przypięto mi łatkę "patodewelopera". Od 5 lat prowadzę własną działalność gospodarczą i uczciwą pracą zarabiam na życie. Zgodnie z prawem”.

Odniósł się do tego, że jego kontrkandydat krytykuje go jako pełnomocnika firm developerskich. „Ale to jest moja praca. Dzisiaj z tego żyje, ja nie kradnę, nie szukam, tylko po prostu z tego żyję i funkcjonuje moja rodzina”. Krytykuje w nim działalność władz Myślenic, które jak mówi „mimo ogłoszonego programu 500 plus dla mieszkań – nie zrobiły nic, nie wybudowały ani jednego mieszkania komunalnego”.

Tego dnia Maciej Ostrowski rozpoczął też serię publikacji swoich propozycji dla poszczególnych miejscowości w gminie Myślenice. Jak dotąd pojawiły się obietnice dotyczące Myślenic, Buliny, Poręby, Trzemeśni, Zasani, Drogini, Osieczan, Łęk i Głogoczowa.

Z kolei Jarosław Szlachetka publikował film w którym informuje o zakończeniu drogi w Głogoczowie.

„Kiedy inni obiecują, my realizujemy kolejne ważne inwestycje drogowe dla mieszkańców” – pisał na facebooku.

Na zakończenie dnia na profilu KWW Jarosława Szlachetki pojawił się wpis zatytułowany „Panie biorą w obronę Burmistrza Jarosława Szlachetkę”.

Ten nawiązywał do posta Justyny Czarniak - kandydatki KWW Jarosława Szlachetki do rady miejskiej (277 głosów). We wspomnianym wpisie kobiety współpracujące z burmistrzem, pozując do wspólnej fotografii powiedziały „stanowcze NIE kampanii hejtu prowadzonej przez pana Macieja Ostrowskiego! Nie zgadzamy się z rozpowszechnianą przez byłego burmistrza i jego współpracowników opinią o rzekomej walce Jarosława Szlachetki z kobietami” – pisały.

Burmistrz Szlachetka dziękował paniom za to, że stanęły w jego obronie. „Słowa podziękowań i uznania kieruję do wszystkich moich współpracowniczek, które stanęły w mojej obronie odpowiadając na obraźliwe i niesprawiedliwie ataki. Wasze wsparcie i determinacja pokazują, że razem możemy przeciwstawić się niesprawiedliwości i budować lepszą przyszłość dla naszej społeczności”.

 

Piątek, 9 kwietnia

Końcówka tygodnia to jak na razie punkt zwrotny kampanijnej dogrywki. Tuż przed godz. 7 na profilu Macieja Ostrowskiego pojawił się film w którym kandydatka na burmistrza i wieloletnia pracownica UMiG w Myślenicach – Barbara Bylica (KWW Owocnie dla gminy) poparła byłego burmistrza. "Mój głos 21 kwietnia otrzyma burmistrz Maciej Ostrowski” – mówiła.

Pełne uzasadnienie jej decyzji można znaleźć w artykule Barbara Bylica poparła jednego z kandydatów. "Mój głos 21 kwietnia otrzyma burmistrz Maciej Ostrowski”.

Decyzja dotychczasowej naczelnik wydziału promocji, współpracy i sportu w UMiG stała się najczęściej komentowanym wydarzeniem tej części kampanii, wzbudzając wśród mieszkańców wiele emocji.

Do sprawy odniósł się też sam burmistrz: "Kiedy na ostatniej prostej zwraca się przeciwko tobie jeden z najbliższych współpracowników, któremu ufałeś, tworzyłeś wspólną wizję rozwoju Myślenic, z którym przez lata działałeś w jednej drużynie, tak po ludzku jest ci po prostu przykro. Mimo to nie tracę wiary w ludzi, działam dalej dla Was" – napisał Jarosław Szlachetka publikując zdjęcie z Barbarą Bylicą. 

Jeszcze tego samego dnia KWW Jarosława Szlachetki publikuje wpis „Zgoda buduje Dlatego 21 kwietnia warto oddać głos na burmistrza Jarosława Szlachetkę” okraszony zdjęciem radnych tego komitetu popierających kandydaturę obecnego burmistrza. Podobne plakaty znalazły się też w przestrzeni miejskiej.

Kampanię mobilizującą mieszkańców do udziału w wyborach prowadzi też komitet My Mieszkańcy, którego kandydatem jest Maciej Ostrowski. Ten obiecuje też zorganizowane otwartej dla wszystkich strefy kibica na Euro 2024.

 

Sobota, 13 kwietnia

Ostatni weekend przed wyborami rozpoczął się od premiery filmu Jarosława Szlachetki w którym wraz z wicemarszałkiem Łukaszem Smółką (PiS) mówią o tym, że „nadrobili zaległości poprzednich kadencji i doprowadzili do wykonania projektu budowlanego trasy rowerowej VeloRaba”.

Ta ma połączyć rowerowo Myślenice z Niepołomicami i Rabką. Mówił też o pierwszych przetargach na nową kładkę nad Rabą.

Tego dnia burmistrz dokonał oficjalnego otwarcia skateparku na Zarabiu. To trzeci i jak dotąd największy tego typu obiekt w historii Myślenic. Do użytku oddano go 4 miesiące po zapowiadanym terminie i tydzień przed drugą turą wyborów samorządowych.

Więcej na ten temat piszemy w artykule „Myślenice. Skatepark na Zarabiu oficjalnie otwarty. To trzeci park w historii miasta”.

W sobotę Maciej Ostrowski opublikował materiał dotyczący problemów w Głogoczowie.

Wśród poruszanych tematów znalazł się m.in. braku bezkolizyjnych przejazdów przez Zakopiankę. "Dopilnuję, aby płynnie wykonać bezkolizyjny wjazd i wyjazd w Głogoczowie, aby łącznik Beskidzkiej Drogi Integracyjnej nie szedł przez dzielnicę Czarny Las ani Zagorzeniec".

 

Niedziela, 14 kwietnia

Niedziela równo tydzień do głosowania. Jako pierwsza w sieci pojawia się informacja o tym, że kandydat na radnego w Myślenicach - Wiktor Wiechniak (KWW Konfederacja Jedna Jest Polska), który zdobył 214 głosów deklaruje poparcie dla Macieja Ostrowskiego.

Następnie o godz. 10 na Dolnym Jazie odbył się „bieg z Maćkiem”. Solidaryzujący się z nim mieszkańcy wspólnie pokonali ścieżkę biegową wzdłuż Raby. „To ważne gesty wsparcia w różnym czasie, w różnych momentach” – mówił Maciej Ostrowski.

Tego samego dnia na płycie Rynku burmistrz brał udział w wydarzeniu „Słodka Niedziela w Myślenicach”. 

Impreza została zorganizowana w ramach obchodów Dnia Czekolady. 

Z kolei na profilu My Mieszkańcy pojawił się film w którym występuje radny miejski kadencji 2018-24 oraz wybrany na radnego powiatowego w kadencji 2024-29 a prywatnie brat byłego burmistrza – Kamil Ostrowski.

Porusza temat hejtu, mowy nienawiści i pokazuje plakaty, jakie można było zauważyć niedzielnego poranka m.in. przy kościołach. „Mały apel do tych wszystkich osób, które poświęcają czas zajmując sie hejtem. Wróć do domu, weź swoje dzieci na kolano, poczytam im książkę, spędźcie razem czas” – mówi w nagraniu.

Niedziela zakończyła się wpisem na profilu KWW Jarosława Szlachetki dotyczącym działalności Macieja Ostrowskiego.

„W listopadzie 2023 Maciej Ostrowski nie przyznawał się do bycia pełnomocnikiem dewelopera J.W. Construction, który oczekiwał żeby Gmina Myslenice do przebudowy dróg do inwestycji „Na Wzgórzach” w Zawadzie dołożyła lekko 10 mln zł!! Dzisiaj jest z tego dumny mówiąc o „uczciwym” zarabianiu pieniędzy jako deweloper… O tym będą te wybory”.

*analiza oparta na materiałach zamieszczanych przez kandydatów w mediach społecznościowych, oficjalnych stronach oraz materiałach własnych redakcji.

 

Powiązane tematy

Komentarze (46)

 • 15 kwi

  Obserwowalem przez lata urzedowania Pana Maćka jak rozwijalo sie Miasto i Gmina Myślenice i chyba każdy to też widział w jakim tempie się modernizowaliśmy. Ile powstało obiektów użyteczności publicznej - hala, biblioteka, strzelnica, korty tenisowe, remont parku, sciezka biegowo-rowerowa i wiele innych. Ile powstało dużych zakładów pracy i stref produkcyjnych - pracownicy np. Telefoniki nie musieli juz jezdzic na biezanow czy na wielicka bo na miejscu moga znalezc zatrudnienie w lepszych warunkach.
  I oczywiscie skanalizowanie i modernizacja wodociagu w miescie i czesci gminy.
  Maciek to poprostu swój chłop, który potrafi z każdym prowadzić dialog.
  No a po drugiej stronie no cóż...

  191 26 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 kwi

  Co do tchórza to Ostrowski od dawna zapraszał do debaty twojego kandydata i co? Bez odzewu...
  Jak jest taki pewny siebie to dlaczego boi się stanąć do debaty z Ostrowskim, żeby go wypunktować? Tchórz?

  163 14 Odpowiedz
 • 15 kwi

  W niedzielę rano pojawiają się plakaciki w chamski sposób atakujące pana Ostrowskiego. Może rozwieszali je jacyś kosmici. Wieczorem obecny burmistrz zamiast odciąć się od takich działań i wezwać kosmitów do zaprzestania takich obrzydliwych praktyk dołożył "do pieca".
  Faktycznie, Mamy jasność o co będą te wybory.

  158 17 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 kwi

  Różnica musi być coraz mniejszą między kandydatami, bo kampania staje się coraz bardziej brudna i brutalna. Szczególnie szkoda mi p. Bylicy, bo każdy kto ją zna wie ile dobrego zrobiła dla społeczności, a rządzący na FB przeprowadzili na nią bezpardonowy atak, linczując ją przed ludźmi i powielając kłamstwa na jej temat. Po tym widać jak szanują kobiety...

  148 22 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 kwi

  To ruina, a nie zabytek. Zresztą mieszkańcy Krzyszkowic na zebraniu wiejskim opowiedzieli się za rozbiórką tej ruiny, żeby powstał tam parking.

  127 11 Odpowiedz

Zobacz więcej