Krzyszkowice

Krzyszkowice. Ruszyła rozbiórka starych zabudowań. W 2025 roku ma tu powstać tunel

Krzyszkowice. Ruszyła rozbiórka starych zabudowań. W 2025 roku ma tu powstać tunel
Fot. fb.com/Wyjdzmy na pasy

Ruszyła rozbiórka starych domów przy Zakopiance w Krzyszkowicach, gdzie do 2025 r. ma powstać długo oczekiwany tunel

 

Zdjęcia z prac rozbiórkowych w mediach społecznościowych publikuje profil Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć  skupiający osoby zainteresowane powstaniem bezpiecznej przeprawy przez Zakopiankę.

Temat bezpiecznej przeprawy przez DK7 w Krzyszkowicach przez polityków i mieszkańców maglowany jest od lat. Był też jedną z obietnic w kampanii wyborczej w 2018 roku.

Kadencja 2018-24 rozpoczęła się od protestu mieszkańców, którzy na początku 2020 r. postanowili zablokować drogę krajową nr 7. Tym sposobem zainteresowali problemem nie tylko lokalne władze i GDDKiA, ale też ogólnopolskie media.

Umowę z wykonawcą podpisano 26 lutego 2024 r.. Przebudową skrzyżowania zajmie się firma Nowak-Mosty, a prace potrwają do końca 2025 roku. 

W kolejnych latach, mimo wielu zapewnień ze strony drogowców, czy lokalnych polityków budowa tunelu przesuwała się w czasie. Ostatecznie w październiku 2023 drogowcy poinformowali „o ogłoszeniu przetargu  na budowę węzła drogowego na Zakopiance w Krzyszkowicach", a umowę z wykonawcą podpisano 26 lutego 2024 r.

Przebudową skrzyżowania zajmie się firma Nowak-Mosty, która za inwestycję otrzyma 91,1 mln zł. Podczas sesji rady miejskiej 26 lutego burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) informował, że najprawdopodobniej prace rozpoczną się na początku marca. Jak podaje GDDKiA; potrwają do IV kwartału 2025 roku.

Przez cały ten czas; mieszkańcy korzystają z własnych rozwiązań, przechodząc pod DK7 taką przeprawą:

 

Tunel powstanie do końca 2025 roku

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad; nowy węzeł, dzięki tunelowi, który zbudujemy pod drogą krajową nr 7, pozwoli na bezpieczny wjazd z Krzyszkowic na Zakopiankę w kierunku Krakowa i Myślenic. Będzie w nim również chodnik dla pieszych.

Kierowcy jadący z Krakowa do Krzyszkowic będą zjeżdżać z Zakopianki w prawo, a następnie przejeżdżać pod DK7. Dojadą wówczas nową drogą obok agencji pocztowej do przebiegającej przez wieś drogi powiatowej, prowadzącej do Sieprawia.

Tą samą trasą, tyle że w przeciwnym kierunku, będą poruszać się pojazdy jadące z Krzyszkowic w kierunku Myślenic. Ruch z Myślenic do Krzyszkowic i z Krzyszkowic na Zakopiankę w kierunku Krakowa będzie poprowadzony przebudowaną drogą powiatową. Poprawiony ma zostać też zjazd i wjazd na DK7.  

W okolicy przyszłego węzła Zakopianką przejeżdża codziennie prawie 40 tysięcy pojazdów. Te dane pochodzą z ostatniego Generalnego Pomiaru Ruchu, przeprowadzonego w latach 2020-2021. Dzięki budowie węzła i likwidacji lewoskrętów zdecydowanie poprawi się bezpieczeństwo w tym miejscu. W latach 2017-2021 doszło tutaj do 45 kolizji drogowych i 18 wypadków, w których zginęła jedna osoba, a 23 zostały ranne. 

 

Powiązane tematy

Komentarze (5)

Zobacz więcej