Krzyszkowice

Krzyszkowice. GDDKiA podpisała umowę z wykonawcą tunelu. Ten ma powstać do końca 2025 roku

Krzyszkowice. GDDKiA podpisała umowę z wykonawcą tunelu. Ten ma powstać do końca 2025 roku
Fot. Piotr Jagniewski

Temat bezpiecznej przeprawy przez DK7 w Krzyszkowicach przez polityków, drogowców i mieszkańców maglowany jest od lat.

Przebudową skrzyżowania zajmie się firma Nowak-Mosty, która za inwestycję otrzyma 91,1 mln zł. Prace potrwają do końca 2025 roku

 

Temat bezpiecznej przeprawy przez DK7 w Krzyszkowicach przez polityków i mieszkańców maglowany jest od lat. Był też jedną z obietnic w kampanii wyborczej w 2018 roku.

Kadencja 2018-24 rozpoczęła się od protestu mieszkańców, którzy na początku 2020 r. postanowili zablokować drogę krajową nr 7. Tym sposobem zainteresowali problemem nie tylko lokalne władze i GDDKiA, ale też ogólnopolskie media.

W kolejnych latach, mimo wielu zapewnień ze strony drogowców, czy lokalnych polityków budowa tunelu przesuwała się w czasie. Jeszcze w lipcu 2023 roku GDDKiA informowała o kolejnym opóźnieniu wynikającym z uchylenia orzeczenia wydanego przez Wojewódzki Sąd Administracyjny w sprawie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji.

W październiku 2023 drogowcy poinformowali „o ogłoszeniu przetargu na budowę węzła drogowego na Zakopiance w Krzyszkowicach", a umowę z wykonawcą podpisano 26 lutego 2024 r. Przebudową skrzyżowania zajmie się firma Nowak-Mosty, która za inwestycję otrzyma 91,1 mln zł. Podczas sesji rady miejskiej 26 lutego burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS) informował, że najprawdopodobniej prace rozpoczną się na początku marca. Jak podaje GDDKiA; potrwają do IV kwartału 2025 roku.

Przez cały ten czas; mieszkańcy korzystają z własnych rozwiązań, przechodząc pod DK7 taką przeprawą:

 

 

Tunel powstanie do końca 2025 roku

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad; nowy węzeł, dzięki tunelowi, który zbudujemy pod drogą krajową nr 7, pozwoli na bezpieczny wjazd z Krzyszkowic na Zakopiankę w kierunku Krakowa i Myślenic. Będzie w nim również chodnik dla pieszych.

Kierowcy jadący z Krakowa do Krzyszkowic będą zjeżdżać z Zakopianki w prawo, a następnie przejeżdżać pod DK7. Dojadą wówczas nową drogą obok agencji pocztowej do przebiegającej przez wieś drogi powiatowej, prowadzącej do Sieprawia.

Tą samą trasą, tyle że w przeciwnym kierunku, będą poruszać się pojazdy jadące z Krzyszkowic w kierunku Myślenic. Ruch z Myślenic do Krzyszkowic i z Krzyszkowic na Zakopiankę w kierunku Krakowa będzie poprowadzony przebudowaną drogą powiatową. Poprawiony ma zostać też zjazd i wjazd na DK7.  

W okolicy przyszłego węzła Zakopianką przejeżdża codziennie prawie 40 tysięcy pojazdów. Te dane pochodzą z ostatniego Generalnego Pomiaru Ruchu, przeprowadzonego w latach 2020-2021. Dzięki budowie węzła i likwidacji lewoskrętów zdecydowanie poprawi się bezpieczeństwo w tym miejscu. W latach 2017-2021 doszło tutaj do 45 kolizji drogowych i 18 wypadków, w których zginęła jedna osoba, a 23 zostały ranne. 

 

Potrzebne będą drogi dojazdowe

Wybór wykonawcy na budowę tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach nie rozwiązuje wszystkich problemów mieszkańców. Ci zwracają uwagę, że aby do niego dojechać potrzebne będą drogi lokalne.

„Efekt jest taki, że jest ZRiD, jest ogłoszony przetarg, a dróg gminnych łączących przysiółki Wójciakówka, Bugaj, Psiary nie ma” – podczas spotkania mieszkańców Krzyszkowic mówił Waldemar Kleszcz.

„Nie mogliśmy rozpocząć projektowania dróg zbiorczych, bo odpowiada za nie inwestor – GDDKiA. Będziemy, tak jak przy projektowaniu węzła dbać o to, aby wszystkie państwa interesy były zabezpieczone jak najlepiej, żeby ta komunikacja pomiędzy poszczególnymi przysiółkami też była skomunikowana z drogami zbiorczymi” – zapewniał burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS). 

Powiązane tematy

Komentarze (5)

 • 26 lut

  Wystarczyło odsunąć PIS od władzy i skończyły się koncepcje a zaczęła się robota. Tak trzymać!

  31 25 Odpowiedz
 • 26 lut

  Większego kłamstwa to ciężko spotkać. Projektowanie i uzgodnienia takiej inwestycji zawsze trwają kilka lat i to nie była robota? tylko teraz się zaczęła robota, jak PiS odsunięto? Trzeba być sporo skrzywionym umysłowo, aby takie głupoty pisać.

  33 24 Odpowiedz
 • 26 lut

  Boli? Ale faktów nie zmienisz.

  16 18 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  26 lut

  Proponuję zacząć już zbierać podpisy pod petycją o światła na skrzyżowaniu w Bęczarce, bo to będzie dramat tam wyjechać.

  18 Odpowiedz
 • 26 lut

  A beda DROGI BOCZNE w koncu??!!! Czyli z dzielnicy psiary i wojciakowka??!! Kpina tyle lat i dalej nic nie wiadomo

  12 Odpowiedz

Zobacz więcej