Myślenice

Dni Myślenic na Zarabiu? Nie w tym roku. Gmina stawia na Festiwal Folkloru z główną sceną w Rynku

Dni Myślenic na Zarabiu? Nie w tym roku. Gmina stawia na Festiwal Folkloru z główną sceną w Rynku
Po raz ostatni Dni Myślenic na Zarabiu odbyły się w 2019 roku Fot. Bartek Ziółkowski

W tym roku Dni Myślenic na Zarabiu nie będzie. Lukę po święcie miasta mają wypełnić lipcowe Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem i koncert Cleo na płycie Rynku

 

Podczas drugiej sesji rady miejskiej w kadencji 2024-29 powrócił temat organizacji Dni Myślenic na plaży trawiastej Zarabia. Dyskusja na temat odpowiedniego miejsca do organizacji imprez masowych w Myślenicach, rozgorzała na dobre po ubiegłorocznych koncertach w ramach „Roztańczonej Polski”, a swoją kontynuację miała podczas samorządowej kampanii wyborczej 2024.

Dni Myślenic organizowane w latach 1995-2019 na Zarabiu, w roku 2022 zastąpiono obchodami jubileuszu 680-lecia lokacji miasta oraz Międzynarodowymi Małopolskimi Spotkaniami z Folklorem. Obie imprezy odbywały się na płycie Rynku. Z kolei w roku 2023 oprócz Festiwalu Folkloru, w centrum miasta zorganizowano m.in. koncerty w ramach cyklu "Roztańczona Polska", a także Lato z Radiem, czy Smyk Fest.

Występy artystów „Roztańczonej Polski” wywołały dyskusję wśród radnych, którzy we wrześniu 2023 r. zwracali uwagę, że tak duża liczba ludzi, jaką przyciągają tego typu imprezy organizowane w sercu Myślenic, generuje masę problemów. Wśród nich wymieniali m.in. blokowanie ulic przez samochody, utrudnienia dojazdu do własnych domów i mieszkań, trudności z udzieleniem pierwszej pomocy uczestnikom wydarzenia, na dotarciu na sam Rynek - gdzie odbywa się impreza - kończąc. 

Jako powód takiej lokalizacji burmistrz wskazywał brak drogi ewakuacyjnej na Zarabiu i co za tym idzie negatywne opinie w tej kwestii wydane przez straż pożarną, policje i straż miejską. 

 

Dni Myślenic nie będzie, ale w Rynku zagra Cleo 

Temat powrotu Dni Myślenic na Zarabie poruszany był przez kandydatów na burmistrza w trakcie kampanii w wyborach samorządowych 2024.

Ponownie wywołany został podczas drugiej sesji rady miejskiej przez Ewę Wincenciak-Walas (KO), która pytała burmistrza o to, czy w tym roku Dni Myślenic będą odbywać się na Zarabiu.

Jarosław Szlachetka (PiS) twierdzi, że organizacja imprez masowych jest niemożliwa ze względu na brak drogi ewakuacyjnej oraz powołuje się na rosnące koszty takiego wydarzenia. Jak mówi; Dni Myślenic na Zarabiu nie będzie, a ich brak ma zastąpić występ „gwiazdy muzyki rozrywkowej Cleo” podczas lipcowego Festiwalu Folkloru.

„Dopóki nie będzie dodatkowej drogi ewakuacyjnej na Zarabiu, tak Dni Myślenic, czy innego typu imprezy jak np. Smyk Fest niestety w tym miejscu odbywać się nie mogą” – twierdzi burmistrz. Od 2019 r., kiedy taka impreza została zorganizowana przez gminę po raz ostatni, droga nie powstała.

Wybrany na drugą kadencję gospodarz gminy wyjaśnia, że trwają prace nad tym, aby „wzbogacić Zarabie o taką infrastrukturę przy inwestycjach związanych z budową tras rowerowych, czy przy inwestycjach związanych z nowym zagospodarowaniem Zarabia”.

Takie przejście znalazło się na prezentowanych w trakcie kampanii wyborczej wizualizacjach przedstawiających Zarabie 2.0

Czy przedstawiona koncepcja pozwoli na powrót Dni Myślenic na Górny Jaz, czy zapewnia bezpieczną drogę ewakuacyjną, która była podawana jako powód rezygnacji z imprezy w tym miejscu? – pytaliśmy burmistrza podczas marcowej prezentacji „zarabia przyszłości”.  

„Chcielibyśmy powrócić do plaży trawiastej, ale pewne ustawy o organizacji imprez masowych skutecznie ograniczają nasze plany, czy marzenia. Docelowo chcielibyśmy wrócić z imprezami w ten teren zielony” – powiedział nam Jarosław Szlachetka.

Jarosław Szlachetka (PiS), burmistrz MiG Myślenice: Powtarzam informacje, które przekazywaliśmy przy okazji zapowiedzi Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem. Przede wszystkim ze względu z niemożliwością organizacji imprez masowych na Zarabiu na plaży trawiastej, jak również z wysokimi kosztami ponoszonymi na organizację jak np.. wynajem sceny i sceno techniki - również w tym roku w ramach Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem, będziemy gościć w Myślenicach gwiazdę muzyki rozrywkowej.

Będzie to m.in. Cleo, która uświetni swoim występem to wydarzenie w ramach którego zapraszamy mieszkańców Myślenic, gminy Myślenice na wspólne świętowanie na myślenickim rynku.

Przy zapewnieniu pełnego bezpieczeństwa dla uczestników, imprezy masowe w Myślenicach powinny odbywać się:

 • W RYNKU W RYNKU 21%
 • NA ZARABIU NA ZARABIU 79%
 • Głosów: 1779

Powiązane tematy

Komentarze (37)

 • 30 maj

  Rynek to najgorsze miejsce na imprezy. Zamknięta przestrzeń, wąskie uliczki, mało miejsc parkingowych, betonowa nawierzchnia, brak porządnego cienia, brak drzew, do tego mieszkania w pierzei (współczuję ich lokatorom)

  96 13 Odpowiedz
 • 30 maj

  Pierdo lamento z tą drogą ewakuacyjna …za tyle lat bez dni Myślenic można było kilka dróg zrobić ino trzeba chcieć … szkoda wielka bo dni Myślenic były wizytówką Myślenic

  80 15 Odpowiedz
 • 30 maj

  Taaa… bo na tych „kulturalnych „ wydarzeniach nie piją ? Haha
  Tłumy są i na folklorze i na dniach Myślenic … biegi są i długo będą dla garstki ludzi bo taka nasza natura
  Ludzie potrzebują zwykłej imprezy
  Zanikły dożynki zanikły festyny zanikły parafiady
  Zwykli ludzie są potrzebni ino jak trzeba dać pieniądze na jakąś zbiórkę lub iść na wybory

  52 13 Odpowiedz
 • 30 maj

  Zgadzam się i bywam na tych imprezach ale jako mysleniczanin chciałbym mieć taką imprezę też u siebie na zarabiu zresztą jako
  Miasto powiatowe powinniśmy mieć swoją kilkudniową imprezę na której każdy znajdzie coś dla siebie
  Abstrahując od dni Myślenic …. Szkoda że zarabie zdycha w tygodniu poza tym że w weekend otwarte są bary to nie ma tam nic 😥

  40 5 Odpowiedz
 • 30 maj

  Jak podczas każdej takiej imprezy są wyjątki i cała reszta … nie każdy się upija i nie każdy artysta był pijany …. Idąc twoim tokiem myślenia to zamknijmy drogi bo są wypadki …
  Z mojego punktu widzenia to wizytówka przyjezdza masa gości z ościennych gmin i powiatów oraz można spotkać znajomych z dawnych szkolnych młodzieńczych lat a z twojego punktu to libacja i patologia pewnie to kwestia tego na co kto patrzy i do czego przywiązuje uwagę !

  Druga sprawa to wg mnie w rynku jest bardziej niebezpiecznie szczególnie przy upale a po drugie jest o wiele mniejszy a ludzie w ścisku i wesołego miasteczka ni ma 😌

  38 10 Odpowiedz

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...