Wybory samorządowe 2024

Małopolska nadal bez marszałka. Czekają nas dodatkowe wybory?

Małopolska nadal bez marszałka. Czekają nas dodatkowe wybory?

Podczas nadzwyczajnej sesji sejmiku Małopolski nadal nie wybrano marszałka. Pomimo większości PiS nie jest w stanie porozumieć się w tej kwestii.

Zgłoszeni kandydaci Piotr Ćwik (PiS) i Łukasz Kmita (PiS) nie uzyskali wymaganej większości 20 głosów.

Kolejną próbę radni podejmą w czwartek 4 lipca o godz. 18. Jeżeli nie wybiorą marszałka do 9 lipca, konieczna będzie organizacja ponownych wyborów do sejmiku małopolskiego.

 

Niespełna trzy miesiące od wyborów samorządowych radnym w sejmiku Małopolski za piątym razem nie udało się wybrać marszałka.

Podczas kolejnego głosowania, które miało miejsce wieczorem we wtorek 2 lipca nad wyborem marszałka sejmiku Małopolski Piotr Ćwik (PiS) uzyskał 6 głosów za, Łukasz Kmita (PiS) – 13 głosów. Głosowało 39 radnych. Oddano 20 głosów nieważnych.

Kandydaturę radnego, byłego wojewody Małopolski Piotra Ćwika zgłosił wicemarszałek sejmiku Józef Gawron (PiS). Ćwik był kontrkandydatem posła PiS Łukasza Kmity, który po raz piąty ubiegał się o ten urząd.

Wcześniej, zarówno Gawron jak i Ćwik zostali zawieszeni w prawach członków PiS. Taką decyzje władze centralne PiS podjęły również wobec pełniącego od 2018 r. funkcję marszałka Witolda Kozłowskiego.

Gawron uzasadniając zgłoszenie Ćwika podkreślił, że chodzi o dobro Małopolan i o zakończenie sporu w PiS. „Jesteśmy dzisiaj w potwornym klinczu. Nie tylko PiS, ale cały sejmik. Różnie na to reagujemy; koleżanki radne biorą tabletki na stres, bo ten stres wszystkich wykańcza” – mówił wicemarszałek.

Uzasadniają kandydaturę Ćwika wskazał na jego bogate doświadczenie samorządowe, parlamentarne, pracę w kancelarii prezydenta RP.

Kandydaturę Kmity we wtorek zgłosił natomiast radny PiS Grzegorz Biedroń. Uzasadnił kandydaturę potrzebą spełnienia obietnic składanych wyborcom przez kandydatów, którzy z ramienia PiS zostali wybrani do sejmiku.

Radni KO oraz TD-PSL nie zgłosili kandydata.

Jak podaje PAP: W poprzednich głosowaniach Kmita zyskiwał poparcie: 17, 13, 14, 16 głosów. Do objęcia urzędu marszałka Małopolski kandydat potrzebuje co najmniej 20 głosów.

W 39-osobowym Sejmiku Województwa Małopolskiego PiS ma 21 mandatów, Koalicja Obywatelska – 12, a Trzecia Droga – sześć.

Następna sesja sejmiku odbędzie się w czwartek, 4 lipca o godz. 18. Jeżeli radni nie wybiorą marszałka do 9 lipca, to konieczna będzie organizacja ponownych wyborów do sejmiku małopolskiego.

Powiązane tematy

Komentarze (6)

 • 3 lip

  Polska A, Polsce B, każe się całować w D.
  Pierwszy sort podobnie jak w meczu
  Austria- Turcja, się nie sprawdził.

  Ps
  Chodzę do fryzjerki, a ta :
  Ja to się polityką nie interesuje, oglądam przeważnie telewizję Republika.

  A ja:
  ta telewizja powstała dla pierwszego sortu, to tu pani się wyróżnia.

  10 7 Odpowiedz
 • 3 lip

  Bolek zechcesz może nas oświecić i zamieścić jakiś komentarz (pogłębiony bądź "z głębin") do tej sprawy !? Np. o tym czy i kto (jaki miłujący nas wszystkich demokrata ?) kazał wybrać radnego Kmitę na Marszałka ?! w Małopolsce albo o wyjątkowej odporności psychicznej tego radnego, która - o ile zajdzie taka konieczność - z pewnością pozwoli mu na kilkudziesięciokrotny udział (start) w wyborach na to stanowisko ?!

  17 Odpowiedz
 • 3 lip

  Trzeba być bez honoru, żeby 5 razy przegrać głosowanie i dalej się pchać na stanowisko

  21 Odpowiedz
 • 4 lip

  Kmita ur 1985r w Olkuszu gdy ten należał do Katowic.
  Studiował w Poznaniu, Katowicach i Warszawie.

  Jego związek z Małopolską ……..
  że dzisiaj jako trzydziestoparolatek mieszka w województwie małopolskim.

  5 Odpowiedz

Zobacz więcej