Komendant policji Maciej Rymar: Chcemy być ofiarami przestępstw. Coraz łatwiej nas oszukać
- 16 maja 2025

„W powiecie myślenickim jest bezpiecznie i zrobimy wszystko, żeby ten stan trwał cały czas” – mówi komendant powiatowy policji Maciej Rymar.
Zauważa jednak inny niepokojący trend, a mianowicie coraz łatwiej jest nas oszukać, a co bardziej niepokoi; często zachowujemy się tak, jakbyśmy chcieli zostać ofiarami przestępstw. Jak to działa?
Podczas 12. sesji rady powiatu komendant powiatowy policji w Myślenicach-inspektor Maciej Rymar, przedstawił ocenę stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w powiecie myślenickim w 2024 r.
Powiat myślenicki to 9 gmin zamieszkałych przez 129,8 tys. osób, z których co czwarta pochodzi z miasta, a pozostali z terenów wiejskich. Jak zwraca uwagę komendant; Myślenice stają się modne, a wpływ na to ma m.in. bliska odległość od Krakowa, co sprawia, że miejscowości z naszego regionu przyciągają nie tylko nowych mieszkańców, ale też turystów.
Przemoc domowa - Myślenice, Sułkowice, Dobczyce
Jak się okazuje powiat ma też swoje bolączki, a jedną z nich jest przemoc domowa. – Kiedy przyszedłem do Myślenic, nie spodziewałem się, że będzie największym ilościowo zagrożeniem, jakie tutaj spotkam – mówi komendant Maciej Rymar.
W ubiegłym roku 252 osoby oficjalnie doznawały przemocy w rodzinie. Na terenie powiatu zastosowano 273 procedury niebieskiej karty, zatrzymano 62 osoby, wydano 79 zakazów zbliżenia się, które zostały złamane w 51 przypadkach.
Najwięcej tzw. "niebieskich kart" mających na celu przeciwdziałanie przemocy wydano w największych gminach Myślenice (93), Sułkowice (45) i Dobczyce (29).
Parkowanie – wyzwanie dla władz miasta
Wśród wykroczeń królują te związane z bezpieczeństwem i parkowaniem (1623), z których co trzecie zakończyło się wystawieniem mandatu (478).
- Parkowanie to temat, który w przyszłości dotknie Myślenice, a można powiedzieć, że nawet już dotyka – tak, jak kiedyś Krakowa. Na pewno stanie przed władzami miasta jako wyzwanie i będzie musiał zostać rozwiązany – zwraca uwagę komendant Maciej Rymar.
Do zgłaszania różnych wykroczeń służy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Wśród naniesionych na nią punktów nieprawidłowe parkowanie zajmuje z wynikiem 405 zgłoszeń drugie miejsce, tuż za przekraczaniem dozwolonej prędkości (944) i przed spożywaniem alkoholu w miejscu publicznym (205).

Jak oceniasz organizację ruchu i dostępność miejsc parkingowych na terenie Myślenic w 2025 roku?
- wzorowo
- bardzo dobrze
- dobrze
- dostatecznie
- dopuszczająco
- niedostastecznie
- Zobacz wyniki
„Chcemy być ofiarami przestępstw”
Wzrasta liczba przestępstw gospodarczych, oszustw i kradzieży. Spada uszczerbek na zdrowiu, liczba przestępstw narkotykowych, kradzieży z włamaniem, rozbojów, bójek i pobić.
Komendant zauważa inny niepokojący trend, a mianowicie coraz łatwiej jest nas oszukać, a co bardziej niepokoi, często chcemy być oszukani. Jak to działa?
- My chcemy być ofiarami przestępstw. Przykładowo liczymy na to , że kupimy koparkę 20 tys. zł taniej, wpłacamy zadatek-jedziemy, a na miejscu nie ma ani koparki, ani sprzedającego. Nie ma dnia, żebym nie miał takiej dokumentacji u siebie na biurku, już nie mówiąc o oszustwach na policjanta, na wnuczka i wyrzucanie naprawdę dużych kwot finansowych do koszy na śmieci – zwraca uwagę Maciej Rymar.
Dajemy się oszukać nie tylko metodą na wnuczka, policjanta, czy bankowca, ale coraz częściej również przez internet, gdzie żerują na nas różni naciągacze.
My chcemy być ofiarami przestępstw. Przykładowo liczymy na to , że kupimy koparkę 20 tys. zł taniej, wpłacamy zadatek - jedziemy, a na miejscu nie ma ani koparki, ani sprzedającego.
Nie ma dnia żebym nie miał takiej dokumentacji u siebie na biurku, już nie mówiąc o oszustwach na policjanta, na wnuczka i wyrzucanie naprawdę dużych kwot finansowych do koszy na śmieci – komendant policji Maciej Rymar.
Najwięcej oszustw odnotowano w gminie Myślenice (256), Dobczyce (54), Wiśniowa (44), Sułkowice (32), Pcim (26), Raciechowice (22), Lubień (19), Tokarnia i Siepraw (po 16).
Wykrywalność przestępstw według przedstawionych statystyk utrzymuje się na poziomie 72,7% (średnia wojewódzka 78%).
Mefedron, marihuana i amfetamina
Wśród przestępstw narkotykowych w 2024 najwięcej odnotowano w gminie Tokarnia (74), Myślenice (47) i Lubień (22).
- Jeśli chodzi o narkotyki nie odbiegamy od normy. Mamy dobrych policjantów, notujemy dużo zatrzymań. Dzisiaj to bardzo trudne wyzwanie, ponieważ dilerzy wykorzystują paczkomaty, starają się nie ujawniać, zmieniają strony internetowe, wszystko zamawiają w sieci, co utrudnia walkę z nimi – podkreśla komendant.
W ubiegłym roku zabezpieczono ponad 1,5 kg narkotyków, a na lokalnym rynku króluje mefedron, marihuana i amfetamina.
W 2024 r. myśleniccy policjanci zatrzymali 235 z 236 osób ukrywających się przed wymiarem sprawiedliwości.
Jeździsz mimo cofniętych uprawnień? Uważaj…
Jak podkreśla komendant; priorytetem na drogach jest walka z osobami prowadzącymi samochody mimo cofnięcia uprawnień. Najbardziej zagrożonymi rejonami powiatu myślenickiego pod kątem liczby wypadków i kolizji drogowych są miasta i gminy Myślenice, Sułkowice oraz Dobczyce.
Z kolei do największej liczby zdarzeń dochodzi na drodze dk7 popularnie nazywanej zakopianką (278 kolizji, 32-wypadki, 48 rannych).
Najwięcej wypadków (55) i kolizji (511) na drogach odnotowano w gminie Myślenice. W 2024 r. jedna osoba zginęła, a 78 zostało rannych. Druga pod względem rannych (25) i zabitych (1) jest gmina Sułkowice, w której doszło do 20 wypadków i 92 kolizji.
Główne przyczyny zdarzeń na drogach to niedostosowanie prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa i wyprzedzenie.
Od połowy ubiegłego roku myślenicka policja dysponuje dronem, który – jak mówił komendant wspiera służby kryminalne i ruchu drogowego. Jest też wykorzystywany w tropieniu plantacji narkotykowych, zabezpieczaniu imprez, a w tym roku zostanie użyty podczas leśnych patroli.
Temat crossów i quadów rozjeżdżających lasy i pola na ternie powiatu kolejny rok z rzędu podnosili radni. Komendant przyznaje, że to trudna materia, ale jak mówi; kluczowa w tych działaniach jest informacja.
- To trudne interwencje, ponieważ dostajemy informacje, ale zanim udamy się we wskazane miejsce, te quady i crossy już dawno z tego miejsca odjeżdżają. Ze strażą leśną podejmujemy wspólne działania w tym kierunku. Wszyscy dzielnicowi mają obowiązek kontaktowania się z sołtysami, ale proszę też o zgłoszenia mieszkańców np. na mapie zagrożeń. Od tego roku mamy samochód terenowy z napędem na cztery koła, który będziemy chcieli wykorzystać – mówił Maciej Rymar.
Maciej Rymar szefem myślenickiej policji został w marcu 2024 r., a stanowisko komendanta zajął po odejściu Macieja Kubiaka, który został zastępcą komendanta wojewódzkiego policji w Krakowie.
W Policji służy od 1991 roku. Od początku kariery zawodowej związany z Wydziałem Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W latach 1999-2002 pełnił służbę w Komendzie Miejskiej Policji w Krakowie, również w pionie ruchu drogowego. W latach 2002-2012 pełnił funkcję Komendanta Komisariatu Wodnego Policji w Krakowie. Następnie od 2012 roku do marca 2024 roku – Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Komentarze