Miasto

Analizujemy nowy regulamin utrzymania czystości: Masz psa? Masz nowe obowiązki

Analizujemy nowy regulamin utrzymania czystości: Masz psa? Masz nowe obowiązki

Zakaz wprowadzania psów do Raby oraz obowiązek natychmiastowego sprzątania odchodów po swoich zwierzętach, to nieliczne z obowiązków właścicieli zwierząt domowych, jakie uchwalili radni w nowym regulaminie utrzymania czystości na terenie miasta i gminy

Radni miejscy uchwalili nowy regulamin dotyczący utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy Myślenice. Mówi o zadaniach gminy i właścicieli nieruchomości, segregowaniu odpadów, ich odbierania, rodzajach pojemników i obowiązkach właścicieli zwierząt. Dzisiaj zajmujemy się ostatnim jego aspektem.

Właściciel odpowiada za zachowanie psa

Osoby utrzymujące zwierzęta domowe, są zobowiązane do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności zapewniających ochronę przed zagrożeniem utraty zdrowia lub życia ludzi i zwierząt. Do obowiązków właścicieli należy kontrolowanie zachowania zwierząt tak, aby nie było uciążliwe dla innych ludzi i otoczenia, a także do nie pozostawiania ich bez dozoru. To właściciel jest odpowiedzialny za zachowanie swojego psa i ewentualne zagrożenie zdrowia lub życia ludzi i zwierząt z jego strony.

Amstaf pogryzł 14 latka w centrum miasta. Właścicielka uciekła

Spacer na smyczy lub w kagańcu, zakaz wprowadzania psów do Raby

Wychodząc z psem na spacer właściciel musi pamiętać o smyczy lub kagańcu, natomiast właściciele psów ras uznawanych za agresywną zarówno o smyczy i kagańcu dla swojego zwierzaka. W mało uczęszczanych miejscach pies może biegać bez smyczy pod warunkiem, że ma nałożony kaganiec, a właściciel sprawuje kontrolę nad jego zachowaniem.

Zabronione jest: wprowadzanie zwierząt na teren placów gier i zabaw oraz piaskownic dla dzieci, wprowadzanie ich do Raby od 1 maja do 30 września, wprowadzania zwierząt do urzędów, zakładów opieki zdrowotnej i opieki społecznej, szkół i placówek wychowawczych, placówek kulturalno-oświatowych o ile właściciele nie postanowią inaczej. Zakaz nie dotyczy psów przewodników.

Sprzątaj psie odchody

Według nowego regulaminu utrzymania czystości właściciel ma obowiązek natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta w szczególności na klatkach schodowych lub innych pomieszczeniach wspólnego użytku, na chodnikach, ulicach, placach, zieleńcach, w parkach i innych miejscach publicznych i wrzucanie ich do pojemników na odpady komunalne.

- Nie planujemy specjalnych koszy na psie odchody. Można wyrzucać je do zwykłych koszy nawet w worku foliowym. Natomiast do specjalnych koszy mogłoby być ona wyrzucane wyłącznie w specjalnych torebkach biodegradowalnych - powiedział nam Piotr Szewczyk z UMiG Myślenice. 

 

Do tej pory gmina była organizatorem akcji Posprzątaj po swoim psie mającej na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na problem i wypracowanie nawyku zbierania odchodów przez właścicieli psów. - Wystarczy papierowa torebka śniadaniowa lub zwykły woreczek foliowy - przekonywali organizatorzy.

A gdy pies odchodzi…

Regulamin nie dopuszcza do zakopywania padłych zwierząt, za wyjątkiem miejsc do tego specjalnie przeznaczonych oraz na zasadach określonych odrębnymi przepisami.

Według autorów regulaminu padłe zwierzęta domowe należy przekazać do unieszkodliwienia przedsiębiorcy prowadzącemu działalność w tym zakresie, a obowiązek ten spoczywa na właścicielach zwierząt lub właścicielu nieruchomości w przypadku zwierząt bezdomnych.

Przeczytaj pełną treść regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy Myślenice

Co jeszcze można znaleźć w regulaminie?

Powiązane tematy

Komentarze

 • paulinka 4 paź 2012

  to juz nic nie rozumiem - co komu szkodzi ze sie piesek wykapie w rabie albo napije z niej wode albo aportuje kijek czy pogoni kaczki? no komu to szkodzi skoro raba wyglada jak sciek a na gornym jazie w wodzieprzy samym brzegu leza opony i jakies smieci???

  43 6 Odpowiedz
 • 4 paź 2012

  Nie znam się na kwestiach "wodnych", ale cieszę się z obowiązku smyczy lub/i kagańców... natomiast euforia opada kiedy pomyślę jak będzie wyglądać egzekwowanie tego przez stróżów prawa.
  Mam jednak nadzieję że nie będzie to martwy przepis.

  20 3 Odpowiedz
 • 4 paź 2012

  Czy to są jakieś żarty, że pies nie może wejść do Raby żeby sie ochłodzić i napić wody????Szkoda nawet komentowac tak idiotycznej decyzji, jestem w szoku.

  37 9 Odpowiedz
  • 4 paź 2012

   Czy wy patrzycie co piszecie?? albo chociaz się chwilę zastanawiacie3?? "co komu szkodzi"?? a no ku * wa szkodzi!!! gdy idąc z dziećmi sie popluskać w upalne dni czy poopalać nad rabę obok kąpie się i siura zawszony kundel. Rzeka to nie kąpielisko dla psów To jest obleśne, ohydne, odrażające !!! Jak wam się podobają takie fetysze to piana do wanny i pieska pod pachę - we własnym zaciszu domowym , a nie w miejscu publicznym psiarnie do wody wpuszczać. To jest bezczelne!Każdemu takiemu mandat po 500 zł! Sama osobiście będę dzwonic za każdym razem gdy zobaczę taką sytuację.

   17 49 Odpowiedz
 • profesor profesor 4 paź 2012

  Nie jest sztuką tworzyć martwe przepisy,sztuką jest stworzyć je w ten sposób, aby organy jakimi sie dysponuje - w tym przypadku straż miejska była w stanie utworzone przez radnych prawo egzekwować. W przeciwnym wypadku tworzy się niepotrzebnie martwe przepisy i trudno nie odnieść wrażenia, że radni robią coś, żeby robić... a chyba nie po to ich wybieraliśmy. Praca na tym stanowisku powinna być dla obywatela a nie niczym sztuka dla sztuki.

  10 1 Odpowiedz
 • 4 paź 2012

  Nie wyobrażam sobie, nie wprowadzać psa do Raby w upały! Oczywistym jest, że nie wpuszczam go przy kąpiących się w rzece ludziach, ale pies też musi się ochłodzić w upały!
  A podejrzewam, że ludzie zostawiający po sobie góry śmieci nad Rabą zanieczyszczają ją bardziej od psa, który wchodzi do wody!

  33 4 Odpowiedz
 • 4 paź 2012

  Tym ludziom Raba pomyliła się chyba z jakimś krystalicznie czystym górskim zródełkiem...:-D
  Jestem zszokowana co ludzie potrafią wymyślić! Może jeszcze wytrujmy wszytskie psy w okolicy co?

  30 4 Odpowiedz
 • 4 paź 2012

  "Wychodząc z psem na spacer właściciel musi pamiętać o smyczy lub kagańcu, natomiast właściciele psów ras uznawanych za agresywną zarówno o smyczy i kagańcu dla swojego zwierzaka."

  Tak , ja założę psu kaganiec ,a co gdy inny pies bez kagańca zaatakuje go? Czym mój pies w takiej sytuacji się obroni ? Takie sytuacje niestety już miałam.
  Druga komiczna wręcz sprawa ,to zakaz wprowadzania psa do Raby. Obawiam się że większość właścicieli psów już od dawna tego nie robi ,bo kto wprowadza psa do takiego syfu.

  16 3 Odpowiedz
 • Wojtek 4 paź 2012

  a kto ma egzekwować to prawo? psy codziennie biegają po ulicach bez kagańców, te małe i większe po chodnikach którymi chodzą dzieci do szkoły. Pewnie zaczną się interesować jak kogoś pogryzą dopiero.

  6 2 Odpowiedz
 • 4 paź 2012
  dziubiXon napisał/a:

  fryzjerka napisał/a:Czy to są jakieś żarty, że pies nie może wejść do Raby żeby sie ochłodzić i napić wody????Szkoda nawet komentowac tak idiotycznej decyzji, jestem w szoku.Czy wy patrzycie co piszecie?? albo chociaz się chwilę zastanawiacie3?? "co komu szkodzi"?? a no ku * wa szkodzi!!! gdy idąc z dziećmi sie popluskać w upalne dni czy poopalać nad rabę obok kąpie się i siura zawszony kundel. Rzeka to nie kąpielisko dla psów To jest obleśne, ohydne, odrażające !!! Jak wam się podobają takie fetysze to piana do wanny i pieska pod pachę - we własnym zaciszu domowym , a nie w miejscu publicznym psiarnie do wody wpuszczać. To jest bezczelne!Każdemu takiemu mandat po 500 zł! Sama osobiście będę dzwonic za każdym razem gdy zobaczę taką sytuację.

  Zawszone to możesz mieć dzieci. Psy wszy nie mają ,tylko pchły ,to po pierwsze . A obleśne , ohydne, odrażające to ty masz ciało ,jak się opalasz nad Rabą . I kto nam zagwarantuje że Twoje dzieci nie sikają do Raby?

  32 10 Odpowiedz
 • Kuba 4 paź 2012

  No to chyba czas przenieść się całkowicie z spacerami z psem do lasu.

  13 2 Odpowiedz
  • Raphaell 5 paź 2012

   ..taak Kuba tylko na którymś z portali czytałem że za wstęp do lasu od 2013 roku będziemy płacić ok 20 złotych?...Ten Kraj a przede wszystkim jego Rząd umila nam życie coraz mocniej:/..

   5 1 Odpowiedz
  • Raphaell 5 paź 2012

   ..taak Kuba tylko na którymś z portali czytałem że za wstęp do lasu od 2013 roku będziemy płacić ok 20 złotych?...Ten Kraj a przede wszystkim jego Rząd umila nam życie coraz mocniej:/..

   AAgnieszka napisał/a:

   Tiger72 napisał/a:Jasny napisał/a:No to chyba czas przenieść się całkowicie z spacerami z psem do lasu...taak Kuba tylko na którymś z portali czytałem że za wstęp do lasu od 2013 roku będziemy płacić ok 20 złotych?...Ten Kraj a przede wszystkim jego Rząd umila nam życie coraz mocniej:/..Dz.U. 1991 Nr 101 poz. 444 USTAWA z dnia 28 września 1991 r. o lasach art. 30 ust. 1 pkt 13 1. W lasach zabrania się: 13) puszczania psów luzem.

   Witaj Agnieszko?:) i ok zgoda ja jednak piszę o ogólnym zakazie WSTĘPU DO LASU ZA OPŁATĄ NP "NA GRZYBY"...:D

   KSENON napisał/a:

   A może by tak wszyscy oburzeni zakazem wprowadzania psiaków do raby , kąpali się ze swoimi wspólnie w wannie. Albo też niech samochodami nad rabę wjeżdżają i je tam myją...Niestety zacofanie narodu jest wciąż niestety obecne.

   ...Hejka Ksenon-nie wiem ile masz lat ale już w latach osiemdziesiątych co poniektórzy myli samochody niestety w Rabie więc to nie taka nowość?:((..wiesz o tym?../..co do psów..nie piszę o kąpaniu ich lecz trudno by psiak np w lecie nie pił wody a przy tym nie zamoczył łap-to już "wprowadzanie":)..

   1 Odpowiedz
   • 5 paź 2012

    Dz.U. 1991 Nr 101 poz. 444 USTAWA z dnia 28 września 1991 r. o lasach art. 30 ust. 1 pkt 13 1. W lasach zabrania się: 13) puszczania psów luzem.

    1 Odpowiedz
 • 4 paź 2012

  Chyba ich powaliło :))
  Koniem, bydłem można wchodzić do Raby, bo widziałem po wsiach takie rzeczy na porządku dziennym jak stado krów przechadzało się przez rzekę. Bydło zasrane, brudne i śmierdzące może, ale zadbany pies najczęściej wersja domowa, bo kto będzie "Burka" z łańcucha przy stajni brał na spacer nad rzekę, który jest najczęściej bardziej zadbany, czystszy i mniej capi niż niejeden z radnych po kilkugodzinnym posiedzeniu, gdzie wali od niego gryzącym potem na 3 metry.

  25 3 Odpowiedz
 • 4 paź 2012

  "Nie planujemy specjalnych koszy na psie odchody. Można wyrzucać je do zwykłych koszy nawet w worku foliowym. Natomiast do specjalnych koszy mogłoby być ona wyrzucane wyłącznie w specjalnych torebkach biodegradowalnych - powiedział nam Piotr Szewczyk z UMiG Myślenice.

  Czy tu nie ma jakiegoś przekłamania? Czy Piotr Szewczyk został specjalistą także w tej dziedzienie kultury?

  18 1 Odpowiedz
 • 4 paź 2012

  A może by tak wszyscy oburzeni zakazem wprowadzania psiaków do raby , kąpali się ze swoimi wspólnie w wannie. Albo też niech samochodami nad rabę wjeżdżają i je tam myją...Niestety zacofanie narodu jest wciąż niestety obecne.

  11 12 Odpowiedz
 • 4 paź 2012

  Może mi ktoś powiedzieć gdzie w Myślenicach jest specjalnie przeznaczone miejsce do pochowania psa?

  19 Odpowiedz
 • Zdzichó Kowal PJN 4 paź 2012

  Nieh jeszcze Pan Burmiszcz i Państwo Radne usuno z Raby ryb, gdzie do obrzydzenia ludnoś kompiomca siem, i opalajomca.
  Natenprzykład jakosz morzna skupić wzrok na jaki biust piemknyh Pań albo jako zgrabmno nóżka kiedy czycha oślizgłoś w pobliży?
  zez powarzamniem
  Zdzichó
  psdskrytum: a któren ryb posprzomta swój gówien? widziano?

  13 4 Odpowiedz
 • 4 paź 2012

  w takim razie proszę o umieszczenie torebek na ulicach w wyznacoznych miejcach tak jak to robią w innych miastach.

  10 2 Odpowiedz
  • Jagienka Mur. 6 paź 2012

   Mam kota i nikt mi nie kupuje żwirku dla niego. Żwirek kosztuje 26 zł/1 worek /starcza średnio na 3 tygodnie/ i to jest mój problem. Mój.

   2 1 Odpowiedz
 • 4 paź 2012

  niektórzy kąpiący się w Rabie nie życzą sobie żeby obok kapały się psy i należy to uszanować. Psa można ochłodzić w upalne dni zwykłym "szlaufem" w ogrodzie. Jak ktoś w bloku trzyma psa to już inna historia.

  Co do sprzątania po psach to jak najbardziej się zgadzam. Psie "kupy" co kawałek to niezbyt estetyczny widok (nie mówiąc o zapachu), a zebranie odchodów swojego czworonoga do woreczka i wyrzucenie to przecież żaden problem.

  9 10 Odpowiedz
 • kuba 4 paź 2012

  Nigdy nikomu nie przeszkadzało, że nasze kochane czworonogi się w Rabie kąpały ...

  7 5 Odpowiedz
 • 4 paź 2012

  A co z tymi lumpami co np. na dniach myślenic na górnym jazie leją prosto z chodnika ?

  10 2 Odpowiedz
 • 5 paź 2012
  dziubiXon napisał/a:

  fryzjerka napisał/a:Czy to są jakieś żarty, że pies nie może wejść do Raby żeby sie ochłodzić i napić wody????Szkoda nawet komentowac tak idiotycznej decyzji, jestem w szoku.Czy wy patrzycie co piszecie?? albo chociaz się chwilę zastanawiacie3?? "co komu szkodzi"?? a no ku * wa szkodzi!!! gdy idąc z dziećmi sie popluskać w upalne dni czy poopalać nad rabę obok kąpie się i siura zawszony kundel. Rzeka to nie kąpielisko dla psów To jest obleśne, ohydne, odrażające !!! Jak wam się podobają takie fetysze to piana do wanny i pieska pod pachę - we własnym zaciszu domowym , a nie w miejscu publicznym psiarnie do wody wpuszczać. To jest bezczelne!Każdemu takiemu mandat po 500 zł! Sama osobiście będę dzwonic za każdym razem gdy zobaczę taką sytuację.

  A przepraszam bardzo siurające do wody dziecko nie jest obleśne? szczający w krzaki facet nie jest obleśny ? prawdziwy właściciel czworonoga dba żeby pies nie sikał do wody i dość często co wynika z obserwacji zwierzak ten zachowuję się 200% bardziej cywilizowanie niż niejeden użytkownik dwunożny KURORTU nad RABĄ ściekiem ociekającego, martwcie się o swoje porozbierane dzieci kąpiące się w odpadach z góry rzeki, psa przestałem do tej wody wpuszczać jak dostal uczulenia na skórze pytanie co mają WASZE dzieci ;), przepisy są wszystko spoko tylko miasto jest do ich stosowania i egzekwowania kompletnie nieprzygotowane, ja poczekam specjalnie z kupą psa na pracownika miasta, zapraszam go do merytorycznej dyskusji obiecuje że nad rękami będę panował. Ale nie chce wzroku oburzonej babci której pod nosem wkładam do śmietnika kupe w woreczku... (śmietniczek elegancki super duper nowy tuż przy ławeczce na której babcia spoczywa) cóż piszmy więecj :D

  12 Odpowiedz
 • ania 5 paź 2012

  prędzej umrę, niż pozwolę moim dzieciom wykąpać się na zarabiu, i to Wy, kochani użytkownicy jesteście temu winni, syf, śmieci, szkła, odchody ludzkie, zwierzęce i same zwierzęta.
  Poraża mnie widok dwulatków brodzących w tym szambie i mamusiek pijących piwo na brzegu, a dzieci nurkują i piją to cholerstwo a potem pasożyty i choróbska, jeden Bóg raczy wiedzieć, od czego.

  7 3 Odpowiedz
 • 5 paź 2012

  dyskusja na temat tego kto w tej rabie był pierwszy ma najmniej sensu ja wiem, ale kto bardziej wpływa na jej zanieczyszczenie sens ma już większy, bo to zanim nie pojawił się człowiek a był misiek/wilk i cała reszta mniejszy ściek wydaje się mi tamtędy płynął ;) generalnie jednak tendencja w naszym państwie jest przerażająca do nakładania ograniczeń które z rzeczywistością mają niewiele wspólnego. MAM nadzieję że jakość wody w rabie poprawi się znacznie od wprowadzenia zakazu ;)

  Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  5 paź 2012

  Będę może troche ordynarny ale podejrzewam że w niedalekiej przyszłości o ile kryzys nie rozwali Zwiazku Socjalistycznych Republik Europejskich bedziemy rzygać tymi idiotycznymi przepisami tworzonymi przez eurobiurokratów i chcące im przypodobać sie lokale władze.Nawet za komuny nie wieszano na byle sraczu idiotycznych tablic typu "zbudowano dzięki ZSRR" takich jak teraz ustawia sie gdzie popadnie.Jaki to koszt w skali całego kraju,idzie to chyba w miliony.Wracając do tematu miała być wolność a coraz więcej zakazów i najgorsze że niektórym to sie podoba żeby władza o wszystkim za nas decydowała.
  http://www.youtube.com/watch?v=OuxfwPTZJYs

  4 Odpowiedz
 • 5 paź 2012

  Co wy chcecie od psów i od higieny. Napewno mniejsze zło robią dla rzeki niż sami ludzie. Proponuję posprawdzać odpływy kanalizacji domowych do potoku trzebunka.... to jest dopiero uzdatnialnia wody w rabie. Biedne Krakuski to piją ...

  6 Odpowiedz
 • 6 paź 2012

  Problem w tym, że wymaga się segregacji odpadów w gospodarstwach domowych a do koszy publicznych można wrzucać zwierzęce odchody choć i tak wszystko jest odbierane przez ten sam podmiot.
  Nurtuje mnie ciekawostka, czy RPGK odbierze ode mnie zawartość kubła, jeśli znajdzie się w nim 80 l psich odchodów i nic więcej. Wszak regulamin dopuszcza takie coś jak " małe odchody zwierzęce wraz z trocinami" nie wiem co przez to rozumieć. Chomiki? Koty? A np Bernardyn albo Wilczarz Irlandzki? Ciężko to nazwać małym zwierzęcym odchodem z trocinami. A do kosza na ulicy można wrzucać...

  6 Odpowiedz
 • 7 paź 2012

  Poproszę o nazwiska radnych, którzy zagłosowali za zakazem wchodzenia psów do Raby. Czciałabym im "podziękować" podczas następnych wyborów.

  6 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  9 paź 2012
  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Dobry czas dla Myślenic; Gmina pozyskała milionowe wsparcie
Myślenice 0

Dobry czas dla Myślenic; Gmina pozyskała milionowe wsparcie

Kolejne kroki w sprawie budowy bezkolizyjnego węzła drogowego w Jaworniku, opracowanie dokumentacji budowy tunelu pod Zakopianką w Krzyszkowicach, inwestycje drogowe z Funduszu Dróg Samorządowych, czy 1,7 mln zł dofinansowania do budowy sieci kanalizacyjnej – to tylko niektóre inwestycje, na które Gmina Myślenice pozyskała w ostatnim czasie finans...

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków
Myślenice 23

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków

Propozycja starosty jest prosta; burmistrz obniża o połowę koszty dzierżawy terenu pod bazę dla Wisły Kraków, a klub za zaoszczędzone pieniądze w obniżonej cenie kupuje ziemię od starostwa na rozbudowę swojej siedziby. Ale to nie wszystko…   Wspomniany plan przyszedł do nas drogą mailową. Informacja zatytułowana „Współpraca ponad podziałami. Baza...

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę
Myślenice 31

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę

Radni miejscy podjęli uchwałę, na mocy której upoważniają burmistrza do prowadzenia negocjacji w sprawie zamiany dróg powiatowych znajdujących się w centrum Myślenic na drogi gminne Zgodnie z podjętą uchwałą (12 głosów za, 5 przeciw, 3 wstrzymało się) w sprawie dróg gminnych przeznaczonych do ewentualnej wymiany za drogi powiatowe znajdujące się n...

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka
Koronawirus 5

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka

Blisko 700 darczyńców i 4 firmy zaangażowały się w akcję #poMOCnaMaseczka wspólnie przekazując na zakup respiratora i specjalistycznego sprzętu medycznego 61 881,23 zł Zasada akcji była prosta; kupując maseczkę w ramach działania #poMOCnaMaseczka wspieraliśmy zbiórkę na zakup sprzętu ratującego życie. W ten sposób organizatorzy zachęcali do tego,...

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata
Wybory Prezydenckie 2020 145

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata

W czasie kampanii mieszkańcy regionu mieli okazję spotkać się z Rafałem Trzaskowskim, ale również dwa razy w powiecie wizytował walczący o reelekcję Andrzej Duda (PiS). Na tydzień przed wyborami do udziału w nich namawiał Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Za tydzień na kolejne 5 lat wybierać będziemy prezydenta Polski, a kampani...