Miasto

Analizujemy nowy regulamin utrzymania czystości: Masz psa? Masz nowe obowiązki

Analizujemy nowy regulamin utrzymania czystości: Masz psa? Masz nowe obowiązki

Zakaz wprowadzania psów do Raby oraz obowiązek natychmiastowego sprzątania odchodów po swoich zwierzętach, to nieliczne z obowiązków właścicieli zwierząt domowych, jakie uchwalili radni w nowym regulaminie utrzymania czystości na terenie miasta i gminy

Radni miejscy uchwalili nowy regulamin dotyczący utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy Myślenice. Mówi o zadaniach gminy i właścicieli nieruchomości, segregowaniu odpadów, ich odbierania, rodzajach pojemników i obowiązkach właścicieli zwierząt. Dzisiaj zajmujemy się ostatnim jego aspektem.

Właściciel odpowiada za zachowanie psa

Osoby utrzymujące zwierzęta domowe, są zobowiązane do zachowania bezpieczeństwa i środków ostrożności zapewniających ochronę przed zagrożeniem utraty zdrowia lub życia ludzi i zwierząt. Do obowiązków właścicieli należy kontrolowanie zachowania zwierząt tak, aby nie było uciążliwe dla innych ludzi i otoczenia, a także do nie pozostawiania ich bez dozoru. To właściciel jest odpowiedzialny za zachowanie swojego psa i ewentualne zagrożenie zdrowia lub życia ludzi i zwierząt z jego strony.

Amstaf pogryzł 14 latka w centrum miasta. Właścicielka uciekła

Spacer na smyczy lub w kagańcu, zakaz wprowadzania psów do Raby

Wychodząc z psem na spacer właściciel musi pamiętać o smyczy lub kagańcu, natomiast właściciele psów ras uznawanych za agresywną zarówno o smyczy i kagańcu dla swojego zwierzaka. W mało uczęszczanych miejscach pies może biegać bez smyczy pod warunkiem, że ma nałożony kaganiec, a właściciel sprawuje kontrolę nad jego zachowaniem.

Zabronione jest: wprowadzanie zwierząt na teren placów gier i zabaw oraz piaskownic dla dzieci, wprowadzanie ich do Raby od 1 maja do 30 września, wprowadzania zwierząt do urzędów, zakładów opieki zdrowotnej i opieki społecznej, szkół i placówek wychowawczych, placówek kulturalno-oświatowych o ile właściciele nie postanowią inaczej. Zakaz nie dotyczy psów przewodników.

Sprzątaj psie odchody

Według nowego regulaminu utrzymania czystości właściciel ma obowiązek natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzęta w szczególności na klatkach schodowych lub innych pomieszczeniach wspólnego użytku, na chodnikach, ulicach, placach, zieleńcach, w parkach i innych miejscach publicznych i wrzucanie ich do pojemników na odpady komunalne.

- Nie planujemy specjalnych koszy na psie odchody. Można wyrzucać je do zwykłych koszy nawet w worku foliowym. Natomiast do specjalnych koszy mogłoby być ona wyrzucane wyłącznie w specjalnych torebkach biodegradowalnych - powiedział nam Piotr Szewczyk z UMiG Myślenice. 

 

Do tej pory gmina była organizatorem akcji Posprzątaj po swoim psie mającej na celu zwrócenie uwagi mieszkańców na problem i wypracowanie nawyku zbierania odchodów przez właścicieli psów. - Wystarczy papierowa torebka śniadaniowa lub zwykły woreczek foliowy - przekonywali organizatorzy.

A gdy pies odchodzi…

Regulamin nie dopuszcza do zakopywania padłych zwierząt, za wyjątkiem miejsc do tego specjalnie przeznaczonych oraz na zasadach określonych odrębnymi przepisami.

Według autorów regulaminu padłe zwierzęta domowe należy przekazać do unieszkodliwienia przedsiębiorcy prowadzącemu działalność w tym zakresie, a obowiązek ten spoczywa na właścicielach zwierząt lub właścicielu nieruchomości w przypadku zwierząt bezdomnych.

Przeczytaj pełną treść regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta i gminy Myślenice

Co jeszcze można znaleźć w regulaminie?

Powiązane tematy

Komentarze (32)

 • paulinka 4 paź 2012

  to juz nic nie rozumiem - co komu szkodzi ze sie piesek wykapie w rabie albo napije z niej wode albo aportuje kijek czy pogoni kaczki? no komu to szkodzi skoro raba wyglada jak sciek a na gornym jazie w wodzieprzy samym brzegu leza opony i jakies smieci???

  43 6 Odpowiedz
 • 4 paź 2012

  Czy to są jakieś żarty, że pies nie może wejść do Raby żeby sie ochłodzić i napić wody????Szkoda nawet komentowac tak idiotycznej decyzji, jestem w szoku.

  37 9 Odpowiedz
 • 4 paź 2012

  Nie wyobrażam sobie, nie wprowadzać psa do Raby w upały! Oczywistym jest, że nie wpuszczam go przy kąpiących się w rzece ludziach, ale pies też musi się ochłodzić w upały!
  A podejrzewam, że ludzie zostawiający po sobie góry śmieci nad Rabą zanieczyszczają ją bardziej od psa, który wchodzi do wody!

  33 4 Odpowiedz
 • 4 paź 2012

  Tym ludziom Raba pomyliła się chyba z jakimś krystalicznie czystym górskim zródełkiem...:-D
  Jestem zszokowana co ludzie potrafią wymyślić! Może jeszcze wytrujmy wszytskie psy w okolicy co?

  30 4 Odpowiedz
 • 4 paź 2012
  dziubiXon napisał/a:

  fryzjerka napisał/a:Czy to są jakieś żarty, że pies nie może wejść do Raby żeby sie ochłodzić i napić wody????Szkoda nawet komentowac tak idiotycznej decyzji, jestem w szoku.Czy wy patrzycie co piszecie?? albo chociaz się chwilę zastanawiacie3?? "co komu szkodzi"?? a no ku * wa szkodzi!!! gdy idąc z dziećmi sie popluskać w upalne dni czy poopalać nad rabę obok kąpie się i siura zawszony kundel. Rzeka to nie kąpielisko dla psów To jest obleśne, ohydne, odrażające !!! Jak wam się podobają takie fetysze to piana do wanny i pieska pod pachę - we własnym zaciszu domowym , a nie w miejscu publicznym psiarnie do wody wpuszczać. To jest bezczelne!Każdemu takiemu mandat po 500 zł! Sama osobiście będę dzwonic za każdym razem gdy zobaczę taką sytuację.

  Zawszone to możesz mieć dzieci. Psy wszy nie mają ,tylko pchły ,to po pierwsze . A obleśne , ohydne, odrażające to ty masz ciało ,jak się opalasz nad Rabą . I kto nam zagwarantuje że Twoje dzieci nie sikają do Raby?

  32 10 Odpowiedz

Zobacz więcej