Kultura

MOKiS: Widowisko „Zapomniani Bohaterowie” podczas obchodów 11 Listopada [WIDEO]

MOKiS: Widowisko „Zapomniani Bohaterowie” podczas obchodów 11 Listopada [WIDEO]

Młodzież myślenickich gimnazjów miała okazję wziąć udział w programie „Młodzież Pamięta”, poprzez który od 2002 roku propagowane są wartości patriotyczne wśród mieszkańców Małopolski

Z okazji Święta Niepodległości Miasto i Gmina Myślenice włączyło się do projektu finansując myślenickie wydanie śpiewnika oraz spektakl "Zapomniani bohaterowie" i "Wspólne Śpiewanie". Tegoroczna akcja objęła swym zasięgiem 16 miast Małopolski: Kraków, Tarnów, Nowy Targ, Nowy Sącz, Oświęcim, Miechów, Myślenice, Wieliczka, Skawina, Kalwaria Zebrzydowska, Rabka, Wojnicz, Grybów, Wadowice, Żabno i Michałowice

Organizacją programu zaprezentowanego 9 listopada w sali widowiskowej MOKIS zajęli się nauczyciele Gimnazjum nr 1 w Myślenicach, gdzie od 2009 roku przygotowywane są widowiska pod hasłami "Radosna Niepodległość" i "Nowoczesny Patriotyzm". W spektaklach tych obok gry aktorskiej uczniów można zobaczyć taniec i wysłuchać pieśni i piosenek nie zawsze tradycyjnych.
Całość uzupełnia obraz z rzutnika pełniący rolę tła lub teledysku. Nowoczesne treści i forma przeplatane są materiałem, który ma wzbudzić zainteresowanie historią naszego narodu i pokazać w różnorodny sposób miłość do ojczyzny, która jak wiemy nie zawsze miała taki sam wyraz na przestrzeni wieków.

Widowisko „Zapomniani bohaterowie” poświęcone zostało trzem młodym bohaterom płk. Leopoldowi Lisowi – Kuli (22 lata), Antoniemu Petrykiewiczowi (13 lat), Jurkowi Bitschan (13 lat). Byli to ludzie, którzy bez zastanowienia zaofiarowali swojej ojczyźnie wszystko, co tylko mogli po to, aby była wolna i niepodległa.

Reżyserią i opracowaniem scenariusza zajęli się jak w ubiegłym roku Anna Pitak i Jarosław Pietrzak. Grupę taneczną przygotowała Anita Wygona – Wątor natomiast choreografię do utworu grupy Żywiołak „Moja Mała” przygotowała para taneczna Jakub Piątkowski i Barbara Budzoń. Opracowaniem muzycznym utworów takich jak: Republika : „Biała flaga”, Dry the River: „No Rest”, „Orlątko”, „Rapsod o pułkowniku Lisie-Kuli”, TSD: „Jestem tu”, Lao Che „Koniec”, Marek Grechuta „Wolność” zajęła się grupa „ANAFORA” pod kierunkiem Jarosława Pietrzaka. Obok takich instrumentów jak trąbka, klarnet fortepian czy skrzypce, nie zabrakło gitar i perkusji.

Po widowisku zaproponowano młodzieży wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznych. Grupa „ANAFORA” poprowadziła śpiew, do którego włączyli się uczniowie z myślenickich gimnazjów.

Powiązane tematy

Komentarze (1)

Zobacz więcej