Miasto

Najczęściej paragonów nie wydają w branży gastronomicznej

Najczęściej paragonów nie wydają w branży gastronomicznej

Co piąty przedsiębiorca nie wywiązuje się z obowiązku ewidencjonowania przychodów. To wynik wakacyjnych kontroli przeprowadzonych przez pracowników myślenickiego urzędu skarbowego

Przez całe lato kontrolerzy skarbowi sprawdzali w ramach akcji "Weź paragon" sprawdzali prawidłowość ewidencjonowania sprzedaży na kasach fiskalnych i przypominali o obowiązku wydawania paragonów przy każdej transakcji.

- Jednym z głównych celów akcji było informowanie klientów o korzyściach płynących z posiadania paragonu. Klient biorąc paragon ułatwia sobie złożenie reklamacji, ma możliwość porównania cen, wspiera uczciwą konkurencję, ma pewność, że nie został oszukany, zmniejsza szarą strefę i dokłada starań, żeby zapłacony przez niego w cenie podatek trafił do budżetu państwa - Anna Boryczko z urzędu skarbowego w Myślenicach.

Co piąty przedsiębiorca nie ewidencjonuje przychodu

Wyniki tegorocznej edycji akcji potwierdzają skuteczność prowadzonych działań edukacyjno-kontrolnych. Co piąty przedsiębiorca (20%) z ponad 500 skontrolowanych w nieprawidłowy sposób wywiązuje się z obowiązków ewidencjonowania przychodów. Dla porównania, kontrole przeprowadzone podczas ubiegłorocznych wakacji ujawniły nieprawidłowości u co trzeciego kontrolowanego przedsiębiorcy.

Kontrolerzy nałożyli 127 mandatów

Pomimo utrzymującej się pozytywnej tendencji nadal zdarzają się sytuacje, w których stwierdzono naruszenie przepisów. W przypadku nieprawidłowości większej wagi wymierzono kary grzywny. W czasie tegorocznych wakacji miało to miejsce w 127 sprawach. Podczas działań kontrolnych najczęściej stwierdzaną nieprawidłowością było dokonywanie przez przedsiębiorców sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej. Coraz rzadziej natomiast zdarzają się przypadki niewydawania paragonów.

Nieprawidłowości w ewidencjonowaniu sprzedaży z wykorzystaniem kas rejestrujących ujawniono zarówno w działalność handlowej jak i wśród podmiotów świadczących usługi. „Liderem” złych praktyk jest, w tej odsłonie akcji, branża gastronomiczna. Aż 60% mandatów trafiło do podmiotów wykonujących usługi w tym zakresie. Znaczna liczba ukaranych to przedsiębiorcy prowadzący działalność sezonowo.

- Wzorem poprzednich edycji, ideą akcji była edukacja i prewencja, dlatego też średnia wysokość wymierzonych kar nie przekracza 10% maksymalnej wartości przewidzianej przepisami prawa. Dla znaczącej większości przedsiębiorców ujawnienie nieprawidłowości jest przestrogą i okazją do poprawy jakości ewidencjonowania sprzedaży. Zdarzają się niestety przypadki nie wyciągania wniosków z działań edukacyjnych i kontrolnych. Taka „beztroska” spowodowała pięciokrotne ukaranie pracowników jednej z firm produkcyjno-handlowych z branży spożywczej. Na szczęście jest to zdecydowanie odosobniony przypadek - tłumaczy Anna Boryczko.

Komentarze (17)

 • 13 wrz 2013

  Czy dostaliście kiedyś paragon/fakturę za chrzciny/ślub/pogrzeb/mszę zaduszną od księdza? Przy nich gastronomia to pikuś...

  66 12 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  13 wrz 2013

  Albo za opłatki świąteczne to jest nasz kochany polski grajdołek

  35 14 Odpowiedz
 • 13 wrz 2013

  Pani Aniu Boryczko i bardzo dobrze niech wałują urząd skarbowy Waszym zdaniem przedsiębiorcy nie wydający paragonów są złodziejami i oszustami tak? a wy kim jesteście? okradacie swoimi chorymi podatkami każdego z nas! i jak mamy żyć w tym chorym kraju? każdy orze jak może !! W naszym kraju uczciwy może dorobić sie co najwyżej garba!! dlatego nie dziwi mnie że ludzie kombinują!!

  28 5 Odpowiedz
 • Def Ibrylator 13 wrz 2013

  Z tego wynika, że katolik nie ma możliwości zrobienia pogrzebu, ślubu czy chrzcin za darmo. Wiesz ile kosztuje ślub w kościele ? 1500 zł minimum (w Myślenicach). 500 zł ksiądz, 500 zł organista i 500 zł kościelny. (Gdy moi znajomi powiedzieli kościelnemu w NMP, że mają tylko 200 zł, tech skur***** skreślił ich z listy ślubów. Gdzie jest policja ? Gdzie jest urząd skarbowy ? Gdzie jest prawo ?)

  Ja, jako katolik, mówię głośno i wyraźnie - polski kościół powinien zostać opodatkowany, ceny powinny być oficjalne (były by na pewno 60% niższe od obecnego złodziejstwa !) i każdy powinien dostać paragon po ślubie, chrzcinach, pogrzebie. Bez kontroli Państwa kościół zachowuje się jak zwykły kryminalista, bezczelnie zdzierając z ludzi ostatnie grosze. I wszystko w imię boskiej miłości, rzygać się chce !

  Na własne oczy widziałem, jak po ślubie moich znajomych kościelny zwijał dywan, tak, że zaczął go zwijać 3 metry za wychodzącymi ludźmi, bo para, która brała ślub po moich znajomych dała o 100 zł mniej niż my. Draństwo... użyłbym tu wielu epitetów pod adresem podłej instytucji kościelnej, za którą, jako katol, jest mi wstyd !

  24 7 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  13 wrz 2013

  Pytanie czy ta instytucja ma zgodnie z ustawą prowadzić kasę fiskalną?Jeżeli nie to pytanie nie na miejscu?Można nie lubić księży i jeżeli ktoś uważa że doją budżet to nie musi dawać na mszę,pogrzeb też można robić świecki itd.Czy to jakaś obsesja czy moda z mediów że od razu musimy do każdego tematu wrzucać Kościół?
  A czy otrzymał ktoś paragon od lekarza,adwokata ,weterynarza?

  22 16 Odpowiedz

Zobacz więcej

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat
Myślenice 0

OSP Myślenice Śródmieście ma już 150 lat

Strażacy z OSP Myślenie Śródmieście od 150 lat służą mieszkańcom Myślenic. Jubileusz był okazją do przekazania nowego samochodu ratowniczo-gaśniczego i wręcze...