Okolice

ASG Hunters upamiętnili ostatni obóz partyzancki w Lesie Gościbia

Klub Strzelecki ASG Hunters wmurował pomnik ku pamięci walk partyzanckich w latach 1944/45 

 

W Lasach Gościbi Klub Strzelecki ASG Hunters Myślenice, działający wmurował nową tablicę upamiętniającą ostatni obóz partyzancki I kompanii Oddziału Rozpoznawczego 23 Dywizji Piechoty Armii Krajowej „Surowiec”, dowodzonej przez Porucznika Gerarda Woźnicę” Hardego”, potocznie zwanej „Oddziałem Hardego”.

Członkowie klubu wmurowali metalowy słup, na którym była osadzona tablica, a wraz z nią krzyż i kotwica, znak Polski Walczącej. Całość została dostarczona przez Huntersów dwa i pół kilometra w głąb lasu.

Słup, sztychówki, kilofy, wiadra i zaprawa murarska zostały częściowo przetransportowane sprzętem zmotoryzowanym od granicy możliwego przejazdu, po czym ręcznie przeniesiono je na miejsce obozu.

Oprócz klubu airsoftowego z Myślenic w uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział członkowie ekipy SAS z Nowego Sącza. Przed nowo założoną tablicą wszyscy oddali honorową salwę z replik ASG. Na zakończenie odbyły się wspólne manewry na wzgórzach Babicy i Górze Słonecznej leżącej nad doliną Gościbi. 

Sułkowicka Izba Tradycji potwierdziła autentyczność faktów opisanych na tablicy. Uroczystość poświęcona walczącym żołnierzom z okupantem hitlerowskim była jednym z etapów jubileuszu dziesięciolecia Klubu ASG Hunters Myślenice. 

Tekst i fot. Paweł Latoń

 

Tekst zamieszczony na tablicy

W TYM MIEJSCU NA PRZEŁOMIE 1944/45 ROKU ZNAJDOWAŁ SIĘ OBÓZ ZIMOWY

I KOMPANII ODDZIAŁU ROZPOZNAWCZEGO 23 DYWIZJI PIECHOTY ARMII KRAJOWEJ „SUROWIEC” DOWODZONEJ PRZEZ PORUCZNIKA GERARDA WOŹNICĘ „HARDEGO”.

W STYCZNIU 1945 WOJSKA HITLEROWSKIE  W SILE OKOŁO 3000 LUDZI PRZYSTĄPIŁY DO PACYFIKACJI ODDZIAŁÓW PARTYZANCKICH NA TERENIE GOŚCIBI. 

ODDZIAŁ PORUCZNIKA HARDEGO LICZĄCY OKOŁO 300 ŻOŁNIERZY Z POMOCĄ MIEJSCOWYCH PARTYZANTÓW, W BRAWUROWY SPOSÓB, ODPARŁ KILKA KOLEJNYCH ATAKÓW WROGA A NASTĘPNIE UWOLNIŁ  SIĘ Z OBLĘŻENIA

PODCZAS WALK POLEGŁO 3 PARTYZANTÓW MIĘDZY INNYMI JERZY TYLEC „WIR”,  

14 ZOSTAŁO RANNYCH 

HITLEROWCY PONIEŚLI DOTKLIWE STRATY 93 ZABITYCH 120 RANNYCH

W HOŁDZIE WALCZĄCYM I POLEGŁYM SYNOM NARODU POLSKIEGO

SPOŁECZNOŚĆ GMINY SUŁKOWICE ORAZ KLUB STRZELECKI ASG HUNTERS MYŚLENICE

ZA WOLNĄ I NIEPODLEGŁĄ NAJJAŚNIEJSZĄ RZECZPOSPOLITĄ 

W X ROCZNICĘ POWSTANIA GRUPY HUNTERS
12.IV.2014

Powiązane tematy

Snajper w Myślenicach: Grupa ASG Hunters planuje odwet [WIDEO]
Rozrywka 16

Snajper w Myślenicach: Grupa ASG Hunters planuje odwet [WIDEO]

Na Zarabiu snajper likwiduje Jana Łasicę Gąsienicę. W gotowości staje grupa ASG Hunters Myślenice, która przygotowuje odwet pod kryptonimem "Operacja Tyraliera". Tak w największym skrócie można opisać scenariusz filmu promującego zlot miłośników airsoft'u

Komentarze

 • mysleniczaninzdziada 3 maj 2014

  CHWAŁA BOHATEROM! CHWAŁA TYM CO PAMIĘTAJĄ!

  32 2 Odpowiedz
 • mateusz nowakowski 3 maj 2014

  Podpisuje się pod postem wyżej ! CHWAŁA BOHATEROM!!!

  18 1 Odpowiedz
 • 3 maj 2014

  Jak tam dotrzeć?

  9 3 Odpowiedz
 • OKOKI 3 maj 2014

  W Myślenicach też mamy swojego partyzanta - watażkę Józefa Fijałkowskiego pseudo ,,Halniak,, a później ,,Odwet,, który trzepał portki szwabom w Myślenicach i okolicy.,,Haliniak wysłał do Walhalii czyli szwabskiej krainy wiecznych łowów żandarma ,który terroryzował Myślenice i okoliczne wioski Drachnberga - Szymańskiego.Niestety Fijałkowski został w haniebny i podstępny sposób zdradzony i zamrodowany przez jednego z członów swojego oddziału,ktory go zabił i obciął mu głowę.Zrobił to prawdopodobnie dla nagrody pieniężnej ,którą Niemcy wyznaczyli za głowę Fijałkowskiego. Potomkowie tego zdrajcy żyją sobie do dzisiaj w Myslenicach.Jest to nazwisko dość znane,ale nie będę go wymieniał ponieważ nie chcę wylądować w sądzie o zniesławienie lub dostać rurką za węgła. Fijałkowski zamordowany został koło brzegu Bysinki pomiędzy Telefoniką a Biedronką .Koło takiej metalowej kładki stoi mały mizerny krzyżyk przez kogoś postawiony upamiętniający to miejsce.Prawdopodobnie większość mieszkańców naszego miasta nie zna tej historii, bo niby skąd,władze Myslenic i inne towarzystwa się tym nie interesują.A przydał by się tam porządny krzyż i tablica pamiątkowa z krótkim opisem tego wydarzenia.
  Czy znowu Grupa Hunters Myslenice ma się zając upamiętnieniem tego miejsca?? Zrobić wstyd władzom miasta?Chcą stawiać pomniki Rotmistrzowi Pileckiemu i żołnierzom wyklętym a pod nosem mamy tu swojego bohatera ,który na
  wet nie ma swojej ulicy żeby go upamiętnić.WSTYD !!! WSTYD!!! i jesze raz WSTYD!!!!
  Jedynie mieszkańcy Sieprawia wystawili kamienny obelisk z tablicą obok starej remizy strażackiej gdzie mieszkał Fijałkowski.
  Na cześć Fijałkowskkiego jego odział partyzancki przyjął nazwę Myslenicki Odwet.

  19 5 Odpowiedz
 • 3 maj 2014

  @OKOKI wiesz że gdzieś dzwoni ale chyba nie wiesz gdzie:) Krzyż o którym mówisz nie ma nic wspólnego z Fijałkowskim:) I całej jego historii chyba nie znasz:) Poczytaj może o nim, pogadaj z ludźmi zanim zaczniesz się uzewnętrzniać i krzyczeć komu wstyd powinno być:)

  6 3 Odpowiedz
 • OKOKI 3 maj 2014

  Ma ponieważ na tym właśnie krzyżu była kiedyś tabliczka na której było jak byk napisane Ś+P Józef Fijałkowski.Tera już prawdopodobnie tabliczki tej już nie ma lub jest starta.Krzyż ten był postawiony jeszcze w latach 90 -tych.Więc sam nie wiesz gdzie dzwoni.

  2 5 Odpowiedz
 • 3 maj 2014

  OKOKI z krzyżem masz rację, pamiętam tę tabliczkę poświęconą J.Fijałkowskiemu, natomiast nie znasz Myślenic, jest ulica Fijałkowskiego, od Sobieskiego w kierunku byłego targu. A jeśli chodzi o tego zdrajcę co zabił, to z jego rodziny jest jeden z tych "żołnierzyków", i swego czasu nawet bardzo się tym przechwalał i był dumny z przodka, więc raczej oni tablicy Fijałkowskiemu nie postawią.

  4 1 Odpowiedz
 • Paweł Latoń 3 maj 2014

  Ten temat jest poświęcony tablicy pamiątkowej którą Huntersi zainstalowali dla tych trzystu żołnierzy którzy w tych lasach walczyli,cierpieli i w beznadziejni wyglądali wolności. Po to żeby jeszcze ktoś zobaczyl że można w dzisiejszych czasach coś zrobić z serca.Więc dajcie spokój z tymi żalami jak chcecie sobie wypisywać kto wie lepiej kto kogo zabił to może utwórzcie osobny wątek na forum. Oportunisto kto to są ci "żołnierzyki"?

  7 1 Odpowiedz
 • 4 maj 2014

  OKOKI przede wszystkim określanie Fijałkowskiego mianem watażki jest trochę nie na miejscu. Jest to pejoratywne określenie i zupełnie mi do niego nie pasuje. Krzyż, jak sam piszesz, został ustawiony w latach 90 czyli ok 50 lat po śmierci Fijałkowskiego. Nie bezpośrednio po niej. A pamięć ludzka nie zawsze jest trwała:)
  Wiem że wiele osób, właśnie przez fakt, że na krzyżu była wspomniana tabliczka, sądzi że tam miała miejsce jego śmierć. Jednak miejsce śmierci Fijałkowskiego znajduje się jakieś 2 km od krzyża. Kolejna nieścisłość w Twoim poście: morderca nie był członkiem oddziału. Pod pretekstem chęci wstąpienia umówił się z Fijałkowskim i go zamordował. Nie zrobił tego jednak dla nagrody pieniężnej. Niemcy, w owym czasie, aresztowali jego brata i obiecali go uwolnić jeśli zamorduje Fijałkowskiego.

  6 Odpowiedz
  • OKOKI 4 maj 2014

   To prawda ,morderca nie był członkiem oddziału ,ale członkiem oddziału był jego brat aresztowany przez gestapo. Namówił Fijałkowskiego na akcję by zlikwidować burmistrza Myślenic Dr.Wagę volksdeutscha ,na swoje nieszczęście Fijałkowski zgodził się i wtedy go zamordował.

   3 1 Odpowiedz
 • Jagienka Mur. 5 maj 2014

  Witam,
  jest o tym zdarzeniu książka w Bibliotece Publicznej. Tytułu nie pamiętam .. może "Odwet"? Myślę, że panie bibliotekarki podpowiedzą. Książka była bardzo ciekawa. Polecam.

  1 Odpowiedz
 • 13oddział 6 maj 2014

  Bądź co bądź Fijałkowski dobry kozak był . A co do akcji : Dobrze że są jeszcze ludzie którym się chce coś fajnego i niekoniecznie "opłacalnego" (w sensie materialnym) zrobić. Brawo chłopaki.

  8 Odpowiedz
 • 6 maj 2014

  Z tego co wiem,to wielu potomkow volksdeutchów żyje w Myślenicach.

  1 7 Odpowiedz
 • Paweł Stanisław Latoń 14 maj 2014

  Lecz żeby dziś mógł żyć obywatel kiedyś musiał zginąć bohater.

  1 Odpowiedz
 • 3 maj 2016

  Fijałkowski był z Zawady!!! I koło strażnicy w Zawadzie ma pomnik!!! Poprzedni sołtys Jan Fijałkowski jest jego bratem chyba jedynym ocalałym z całej rodziny zamordowanej przez Niemców.

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Policjanci odbierają klucze. Otwarcie posterunku z końcem lutego
Sułkowice 1

Policjanci odbierają klucze. Otwarcie posterunku z końcem lutego

Mundurowi rozpoczęli instalację potrzebnego sprzętu do funkcjonowania posterunku w Sułkowicach. Będzie działał przy ul. Sportowej Burmistrz Andrzej Grabczyk na ostatniej sesji wspomniał, że policjanci w tym tygodniu odbierają klucze do pomieszczeń i będą w nich instalować potrzebny sprzęt.  Informację potwierdza rzecznik myślenickiej policji. ...

Miniony tydzień to wyjazdy nie tylko do pożarów. Były też fałszywe alarmy
Powiat myślenicki 0

Miniony tydzień to wyjazdy nie tylko do pożarów. Były też fałszywe alarmy

W minionym tygodniu myślenicka komenda PSP odnotowała 16 zdarzeń wymagających interwencji strażaków. Były to pożary, kolizje, ale także fałszywe alarmy Cztery wyjazdy dotyczyły pożarów – Skomielna Biała, Sułkowice (zapalenie sadzy w przewodzie dymowym), Dobczyce (pożar samochodu), Bogdanówka (pożar boazerii w okolicy kominka); 10 miejscowych zagro...

Znamy stawki za śmieci w gminie Siepraw
Siepraw 4

Znamy stawki za śmieci w gminie Siepraw

W miniony czwartek radni uchwalili nowe stawki za odbiór śmieci, jakie będą obowiązywały od drugiego kwartału 2020 roku w tej gminie. Zmieniono też sposób ich naliczania, co znajdzie odzwierciedlenie w comiesięcznych wydatkach Do tej pory opłaty były zróżnicowane - im więcej osób zamieszkiwało daną nieruchomość, tym korzystniejsze były dla nich ce...

Mieszkańcy blokowali Zakopiankę. Domagają się budowy tunelu
Krzyszkowice 47

Mieszkańcy blokowali Zakopiankę. Domagają się budowy tunelu

Około 200 osób blokowało Zakopiankę w Krzyszkowicach w ramach protestu „Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć”. Mieszkańcy domagają się budowy w tym miejscu tunelu artykuł aktualizowany Na pasy wyszli zgodnie z zapowiedzią o godz. 8 rano. Mimo minusowej temperatury na przejściu dla pieszych w Krzyszkowicach zjawiło się około 200 mieszkańców tej...

Marszałek chce zmobilizować gospodarzy. Nie wszystkie gminy realizują ustawę antysmogową
Okolice 24

Marszałek chce zmobilizować gospodarzy. Nie wszystkie gminy realizują ustawę antysmogową

Jak podaje małopolski urząd marszałkowski, wprowadzenie zmian i dbanie o powietrze w kilku gminach, gdy sąsiednie ich nie wprowadzają, nie zmieni wiele. Dlatego rozpoczęły się prace nad nowym programem ochrony powietrza Jak czytamy w komunikacie UMWM, nie wszystkie gminy realizują obowiązki wynikające z uchwały antysmogowej w wystarczającym stopni...

Policja o sobotnim proteście: Jeśli będzie taka potrzeba skierujemy samochody na objazd
Krzyszkowice 6

Policja o sobotnim proteście: Jeśli będzie taka potrzeba skierujemy samochody na objazd

Na najbliższą sobotę, 25 stycznia mieszkańcy Krzyszkowic planują blokadę Zakopianki. Protest ma odbywać się w godzinach od 8 do 11.  Policja na wypadek utrudnień i dużych korków przygotowana jest na wytyczenie objazdu. Będą też na miejscu protestu, aby dbać o bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu drogowego Ruch samochodów będzie można przeki...