Miasto

UWAGA! Dla Myślenic ogłoszono najwyższy stan zagrożenia powodziowego

UWAGA! Dla Myślenic ogłoszono najwyższy stan zagrożenia powodziowego

Dla miasta i gminy Myślenice ogłoszono trzeci stan zagrożenia powodziowego. Padać ma przynajmniej do piątku. W tym czasie miejscami może spaść nawet 150 mm wody

 

Na bieżąco na temat stanu wód piszecie razem z nami TUTAJ

Biuro Prognoz Hydrologicznych oraz Instytut Meteorologii Gospodarki Wodnej w Krakowie ogłaszają trzeci - najwyższy stan zagrożenia powodziowego. W naszym regionie padać ma od wieczora a poziom wody w rzekach Soła, Skawa, Raba, Dunajec i Ropa może przekroczyć stany alarmowe. Prawdopodobieństwo wystąpienia zapowiadanych zjawisk określa się na poziomie 85%.

Padać ma przez najbliższe dwa dni. Prognozowana wysokość opadów na południu województwa: od godz. (14.05) do godz. 6:00 (15.05) wyniesie od 20 do 40 mm. W czwartek (15.05) od godz. 6:00 do 18 może przybyć kolejne 40 mm, a następne 40 mm do piątku rano. Padać może nawet do niedzieli.

Dzisiaj burmistrz Myślenic ostrzegał przed ulewami za pomocą Samorządowego Informatora SMS. Na stronie gminy Dobczyce tamtejsze władze apelują o sprawdzenie drożności przepustów pod zjazdami do domów, aby umożliwić swobodnego przepływu wody w przydrożnych rowach. 

O zagrożeniu pisaliśmy już wczoraj. W związku z niepokojącymi prognozami zebrał się rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Na posiedzeniu podano informację, że ulewne opady zaczną się dzisiaj po godz. 20.00. Te najbardziej intensywne będą trwały do piątku wieczorem. Padać będzie jeszcze w sobotę, aż do wygaszenia w niedzielę wieczorem.

Powiązane tematy

Ciągle szacują straty po nawałnicy
Okolice 3

Ciągle szacują straty po nawałnicy

Komisja powiatowa ds. szacowania strat spowodowanych przez klęski żywiołowe podczas wizyty na miejscu oszacowała pierwsze straty. Największe zniszczenia dotyczą dróg, mostów i przepustów

Komentarze

 • xxxxx 14 maj 2014

  Nie sądzę, żeby było aż tak źle. Na pewno nie będzie powtórki z 2010.

  14 12 Odpowiedz
 • 14 maj 2014

  Lepiej zeby raba nie wylała

  12 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  14 maj 2014

  Raba jaka szła taka idzie. Bez potrzebny nie ma co histeryzować, ulewy mają być w tą noc już.

  5 18 Odpowiedz
  • mirek@ 14 maj 2014

   nikt nie histeryzuje... musimy przeczekac do rana i po poziomie raby zobaczymy jak sprawa wyglada, jednak nie mozna tego bagatelizowac

   13 7 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    14 maj 2014

    No i poczekamy do rana a rano będzie wszystko w porządku dalej, gdzieś tam podtopienia lub powódź może być ale wątpię aby miało to miejsce u nas. Musimy być czujni ale bez przesady.

    11 12 Odpowiedz
 • Moriss Moriss 14 maj 2014

  Jeżeli się sprawdzi że w górach ma spaść 200 L na m2 to nie chce wiedziec jak bedzie wygladac raba w piatek.

  7 6 Odpowiedz
 • Joanna Mruk 14 maj 2014

  jak narazie leje i nie zbiera się na to aby miało przestać. nie panikujmy. Ważne jest, że powiadomili o tym z jakimś wyprzedzeniem i w razie czego będziemy w stanie się zabezpieczyć. 4 lata temu taka informacja wypłynęła o wiele za późno co spowodowało takie zniszczenia. Miejmy nadzieję, że tym razem nic poważnego się nie stanie.

  13 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 maj 2014

  W tą noc padało bardzo, szczerze spać nie mogłem przez ten deszcz ale od godziny deszczu w ogóle nie słyszę :) uspokoiło się, raba pewnie się podniosła ale jak nie widzę jej z okna to nie jest źle, cztery lata temu gdy miała nadejść fala powodziowa, widziałem już wcześniej dużą rabę z okna...

  7 4 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   15 maj 2014

   Jest nasz Damian S, postrach Stróży:

   Dla Ciebie:

   http://monitor.pogodynka.pl/hydro/map#/Wisla_do_Sanu

   Krzczonówka i Lubieńka już mają stan ostrzegawczy, Raba na wodowskazie w Stróży też.

   Dla Damiana i innych bagatelizujących deszcze:

   a). Ziemia w Gorcach jest bardzo namoczona wodą, Raba 2/3 wody pobiera z Gorców i Beskidu Wyspowego.
   b). Opady w Niżu Genueńskim mają charakter orograficzny - rosną wraz ze wzrostem wysokości
   c). Gleby w naszym rejonie są płytkie - pod nimi jest lita skała i warstwa nie wchłaniająca wody
   d). To dobrze, że się informuje, straszy i uczula ludzi - kto może to zabezpieczy dobytek, zrobi zapasy i się przygotuje, a służby będą przygotowane. Znajomi ze straży pożarnej mówią, że 4 lata temu nie było takiej mobilizacji.

   TO BARDZO DOBRZE, że się opinię publiczną UCZULA. 4 lata temu zbiorniki retencyjne nie były opróżnione - w tym roku wcześniej je zaczęto opróżniać. To ważne - nie tylko dla spłycenia fali na Wiśle, ale też dla ochrony terenów poniżej zbiorników - aby je uchronić przed zalaniem (sławne Proszówki i Bochnia).

   Co do zdania "Widziałem już wcześniej Rabę z okna", to Raba ma to do siebie, że przybiera szybko, jej głównym źródłem wody powodziowej jest rzeka Mszanka odwadniająca rejon Gorców i gorczaskiego parku narodowego - a tam prognozowane są największe sumy opadów. To, że w STRÓŻY NIE PADA, nie oznacza, że powodzi nie będzie, bo ta woda ze STRÓŻY nie spowoduje powodzi w STRÓŻY. Powódź w Stróży i w Myślenicach powodują deszcze, które spadają w Gorcach, Mszanie Dolnej, Tokarni itd. Nie w Myślenicach czy Stróży. Damian spał na Geografii u pana Macieja.

   Na stacji meteorologicznej w Półrzeczkach (Gorce) zanotowano jak na razie za ostatnie 12 godzin 60 litrów na m2 - to tyle ile spada w ciągu JEDNEGO miesiąca średnio.

   To jest też właśnie strasznie Polaczkowe i wieśniackie - najpierw narzekają, że nie ostrzegali, że nie przygotowani i że nie pomagają (2010), a teraz jak ostrzegają, uczulają, aktualizują prognozy na bieżąco a służby są przygotowane nawet w Krakowie to jest źle "bo straszą" - mentalność Myślenickich i Stróżańskich wieśniaków.

   PS. Damian jak mogłeś skasować konto no jak.

   23 6 Odpowiedz
 • Moriss Moriss 15 maj 2014

  Od kliku dni nakręcanie psychozy strachu. Będzie powódź czy nie będzie. Deszcz miał lać od poniedziałku, potem, wtorku, środy. Do soboty. Teraz jest czwartek i deszczu spadło niewiele. Co to jest.? W przeszłości nigdy nie było kilkudniowych opadów deszczu? Od razu powodzie. Z drugiej strony wiele osób jest samych sobie winnych stawiając domu na terenach zalewowych lub nad strumykami czy potokami. Tak ładnie, zielono i ptaki śpiewają. A jak raz na dziesięć lat potoczek przybierze i domek zabierze ze sobą to jest tragedia i lament.Niemcy od dawna mają program przesiedleń z terenów powodziowych. W Polsce nie tylko tego nie ma, ale nadal stawia się domy i uprawia płody rolne w miejscach narożnych na powodzie.

  7 12 Odpowiedz
 • 15 maj 2014

  ty chyba jakiś nienormalny jesteś. Czyli uważasz że ktoś kto posiada działkę w okolicy rzeki jest głupi. No to lepiej nich idzie pod most, albo czeka na mieszkanie socjalne. To tak samo jakby ktoś powiedział, że komuś zerwał się dach, bo postawił dom na wzgórzu. Bardzo dobrze, że alarmują, bo ludzie mogą się wcześniej przygotować. Dla twojej wiadomości cz1siek, deszcze zdarzały się już wcześniej, nawet kilkudniowe, ale zawsze kiedy spadła tak duża ilość wody, były jakieś podtopienia. W 2010 roku nikt nie zapowiadał tak obfitych opadów i woda zaskoczyła ludzi. Dzisiaj i wczoraj mogli się przygotować. Kto mógł obłożył posesje workami. Nawet straże pożarne są w pogotowiu, wszystko po to żeby woda nie wyrządziła większych szkód. Ale nie zrozumie tego nigdy ten kto powodzi nie przeżył. Ludzie siedzą sobie w swoich mieszkankach i oglądają powódź w telewizji i najlepiej powiedzieć ich wina bo koło rzeki mieszkają. Wielu z nich nie ma innego miejsca na ziemi i będą bronić swojego dobytku za wszelką cenę. A codo stanu wody. Widziałam dziś rano Rabę na Zarabiu, jak tak dalej pójdzie to rano wyleje, a padać w Myślenicach nie przestaje.

  13 4 Odpowiedz
  • Moriss Moriss 15 maj 2014

   Powiedz gdzie napisałem że ludzie którzy posiadają działkę w okolicy rzeki są głupi?? Głupi to jest ten kto wydał pozwolenia. Ludzie nie muszą się znać na tych rzeczach, ale gminny geodeta powinien odpowiadać za wydawanie takich pozwoleń i za narażenie ludzi i ich mienia na powodzie. Ze zgrozą patrzę jak w Osieczanach coraz więcej nowych domów pod wałami. No, ale ktoś przecież robi plany zagospodarowania przestrzennego i na to pozwala. Działki tanie bo zalewowe. 20 - 30% taniej to okazja, tylko kupować. Potem jakoś tam będzie, bo przecież powódź to problem gminy, powiatu, państwa. Ich psim obowiązkiem jest nas zabezpieczyć.

   9 5 Odpowiedz
 • 15 maj 2014

  Bardzo dobrze ze ostrzegaja przed powodzia. Na zarabiu straz juz dziala i wszyscy sa a.gotowosci. kazdy powinien sobie pomagac. Gdyby.nie.powodz w 2010 roku to nic bysmy sie nie nauczyli. Choc wiadomo zawsze cos tam polrawilismy ale zobaczymy czy to.odnowienie.zarabia zrobienie odwodnienia spelni sie. Trzeba bylo zrobic najpierw zabezpieczenia przed.powodzia a nie myslec i budowac plac zabaw. Z tego placu nic.nie.bedzie jesli woda go.zmyje. nie mowie tez ze nie powinni zbudowac tego placu ale trzeba mysle w.prsyszlosc a.nie udawac ze w 2010 nikt.nie wiedzial o.powodzi. a co jesli.woda odetnie zarabie od.centrum.??

  3 3 Odpowiedz
 • OKOKI 16 maj 2014

  Jak nasz dzielny wódz towarzysz Donald Tusk powiedział że powodzi i zagrożenia nie ma ,to nie ma.

  2 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków
Myślenice 2

Starosta ma propozycję dla burmistrza. Dotyczy bazy treningowej Wisły Kraków

Propozycja starosty jest prosta; burmistrz obniża o połowę koszty dzierżawy terenu pod bazę dla Wisły Kraków, a klub za zaoszczędzone pieniądze w obniżonej cenie kupuje ziemię od starostwa na rozbudowę swojej siedziby. Ale to nie wszystko…   Wspomniany plan przyszedł do nas drogą mailową. Informacja zatytułowana „Współpraca ponad podziałami. Baza...

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę
Myślenice 29

Drogi w mieście powinny być gminne czy powiatowe? Radni proponują staroście zamianę

Radni miejscy podjęli uchwałę, na mocy której upoważniają burmistrza do prowadzenia negocjacji w sprawie zamiany dróg powiatowych znajdujących się w centrum Myślenic na drogi gminne Zgodnie z podjętą uchwałą (12 głosów za, 5 przeciw, 3 wstrzymało się) w sprawie dróg gminnych przeznaczonych do ewentualnej wymiany za drogi powiatowe znajdujące się n...

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka
Koronawirus 5

Zrobiliśmy to razem: Rekordowy finał zbiórki w ramach akcji #poMOCnaMaseczka

Blisko 700 darczyńców i 4 firmy zaangażowały się w akcję #poMOCnaMaseczka wspólnie przekazując na zakup respiratora i specjalistycznego sprzętu medycznego 61 881,23 zł Zasada akcji była prosta; kupując maseczkę w ramach działania #poMOCnaMaseczka wspieraliśmy zbiórkę na zakup sprzętu ratującego życie. W ten sposób organizatorzy zachęcali do tego,...

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata
Wybory Prezydenckie 2020 143

Tydzień do wyborów. W Myślenicach Borys Budka namawiał do udziału w głosowaniu i poparcia jego kandydata

W czasie kampanii mieszkańcy regionu mieli okazję spotkać się z Rafałem Trzaskowskim, ale również dwa razy w powiecie wizytował walczący o reelekcję Andrzej Duda (PiS). Na tydzień przed wyborami do udziału w nich namawiał Borys Budka, przewodniczący Platformy Obywatelskiej Za tydzień na kolejne 5 lat wybierać będziemy prezydenta Polski, a kampani...

Starosta Józef Tomal: Przyjąłem Rafała Trzaskowskiego na prośbę jego, posła Sowy i byłego senatora Bisztygi
Wybory Prezydenckie 2020 29

Starosta Józef Tomal: Przyjąłem Rafała Trzaskowskiego na prośbę jego, posła Sowy i byłego senatora Bisztygi

„Pan Trzaskowski i Marek Sowa oraz były senator Stanisław Bisztyga zapytali mnie, czy taką wizytę może złożyć w budynku starostwa prezydent Warszawy. Wyraziłem zgodę ze względu na powinowactwo przodków i pełnienia przez praprzodka pana Trzaskowskiego Ludźmiła Trzaskowskiego zaszczytnej funkcji starosty myślenickiego" - na pytania radnych Prawa i...