Okolice

Kolejni piesi giną na Zakopiance. Mimo to odblaski zakładają rzadko

Kolejni piesi giną na Zakopiance. Mimo to odblaski zakładają rzadko
fot. KPP Myślenice

Tylko w ostatnim miesiącu na Zakopiance zginęło 3 pieszych. Mimo to ponad połowa z Was deklaruje, że nie nosi odblasków

 

Od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak tego elementu grozi nawet mandat – od 20 do 500 zł.

Tylko w ostatnim miesiącu na Zakopiance zginęło trzech pieszych. W listopadzie był to 73-letni mężczyzna, który przechodził przez jezdnię i jak informuje policja nie miał odblasków. Kolejny pieszy, który zginął pod kołami samochodu, kiedy przechodził przez zjazd do centrum Stróży. Również nie miał na sobie odblasków. Podobny scenariusz miał wypadek do którego doszło 17 grudnia w Jaworniku, gdzie 54-letni mieszkaniec Jawornika został potrącony podczas próby przeprawy przez Zakopiankę. On też nie miał na sobie odblasków. 

Do wypadków dochodzi mimo wielu akcji propagujących korzystanie z elementów odblaskowych m.in. w ramach akcji „Kieruj się rozsądkiem na drodze”. 

- W ciągu ostatnich czterech miesięcy takich spotkań edukacyjnych przeprowadzono kilkadziesiąt. Odbywały się m.in. w szkołach, przedszkolach, z młodzieżą i dorosłymi, a także seniorami, a także w mediach - mówi Szymon Sala, rzecznik prasowy myślenickiej policji. 

Tylko od października policjanci z drogówki na drogach powiatu ujawnili naruszenia wspomnianych przepisów przez 27 pieszych. Natomiast w grudniu liczba ta wyniosła 13. Policjanci zwracają uwagę na konieczność zakładania takich elementów szczególnie na po zmroku szczególnie na wsiach. 

Co trzeci z przechodniów z odblaskami. Statystycznie

W jednej z naszych ankiet pytamy Was, czy poruszając się rowerem lub pieszo nosicie elementy odblaskowe. Ponad połowa (54%) deklaruje, że tego nie robi, od czasu do czasu sięga po nie co 10 z Was (9%), a nieco więcej niż co trzeci (36%) ubiera je wychodząc na ulicę. 

 

- Dotychczasowe zapisy ustawy prawo o ruchu drogowym nakładały obowiązek noszenia elementów odblaskowych jedynie na osoby poniżej 15 roku życia. Teraz ustawodawca rozszerzył go na wszystkich, niezależnie od wieku, którzy będą poruszać się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym. W przepisach przewidziano wyjątek: pieszy będzie mógł się poruszać po zmierzchu poza obszarem zabudowanym bez elementów odblaskowych, jeżeli będzie się znajdował na drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub na chodniku. Nowy przepis nie ma zastosowania w strefie zamieszkania – tam pieszy korzysta z całej szerokości drogi i ma pierwszeństwo przed pojazdem - zwraca uwagę Szymon Sala.

Po zmroku pieszy ubrany w ciemny strój jest widziany przez kierującego pojazdem z odległości około 40 metrów. Natomiast osoba piesza, mająca na sobie elementy odblaskowe, staje się widoczna nawet z odległości 150 metrów. 

Na ten temat dyskutujecie również na forum, a sprawę odblasków poruszaliśmy już dwa lata temu, kiedy do pieszych o noszenie odblasków apelował jeden z naszych czytelników.

Powiązane tematy

Komentarze (20)

 • 21 gru 2014

  Jak można tak nie dbać o swoje życie, by nie zakładać odblasków... Świadomy człowiek, a przede wszystkim kierowca, wie jak ogromnie dużo one dają. Martwie się, że sporo ludzi uważa noszenie odblasków za jakiegoś rodzaju wstyd, a druga część nie zdaje sobie sprawy z ich zalet, lub chociażby samego obowiązku...

  Żal mi z powodu tych zdarzeń...

  42 2 Odpowiedz
 • 21 gru 2014

  Szkoda, że ta super kładka jeszcze nie jest otwarta...uratowała by nie jedno życie. Jeśli ktoś by pomyślał i zbudował za tą kasę 2-3 kładki to zdarzeń i ofiar było by mniej na całej zakopiance. Ktoś powinien za niegospodarność i nieumiejętne wydawanie środków brać odpowiedzialność...

  28 5 Odpowiedz
 • Moriss Moriss 21 gru 2014

  Niech rząd i ustawodawca określi godzinę, od której zaczyna się zmrok, kończy noc, a zaczyna świt. Tego określenia nigdzie nie doczytałem, a dla nadgorliwego policjanta może to być godz 13.00 lub słaba widoczność :) Niemniej jednak BEZ ODBLASKÓW BEZ PRZEBACZENIA.

  35 19 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  21 gru 2014

  Wystarczy się wyposażyć w kilka opasek odblaskowych (koszt jednej jest niewielki). Spotykając taką nieświadomą osobę wystarczy się zatrzymać na chwilę, poinformować, że jest ona kompletnie niewidoczna i wręczyć opaskę. Odjechać. A nóż widelec uratujemy komuś życie? Podaj dalej :)

  24 6 Odpowiedz
 • 21 gru 2014

  Problemem jest fakt, że poza terenem zabudowanym mieszkają zazwyczaj prości ludzie, którzy myślą, że samochód nadjeżdżający z przeciwka widzi ich tak dobrze jak oni reflektory samochodu, codziennie podczas powrotu z z pracy widzę na zakopiance ludzi którzy nie korzystają z odblasków tym samym dostrzec można ich z co najwyżej kilkudziesięciu metrów, potrzebna jest potężna kampania mówiąca o zaletach noszenia odblasków NA WSIACH !!

  25 14 Odpowiedz

Zobacz więcej