Okolice

Głogoczów: Do końca roku nad Zakopianką powstanie druga kładka

Właśnie ruszył przetarg na budowę kładkę dla pieszych w Głogoczowie nad Zakopianką. Potencjalni wykonawcy na składanie ofert mają czas do 16 lutego. Kładka powstanie w ramach rządowego Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych

W Głogoczowie wybudowana zostanie kładka o konstrukcji wantowej. Całkowita długość obiektu wyniesie 57,46 m, a szerokość użytkowa pomostu 4,50 m. Na obiekt prowadziły będą schody, zainstalowane zostaną także windy. Kładka posadowiona będzie na palach wierconych, ze względu na występujące w miejscu jej lokalizacji warunki gruntowe. Oprócz kładki dla pieszych powstaną : dojścia do tego obiektu wraz z poboczami, odwodnienia, kanalizacja deszczowa, umocnienia skarp, bariery ochronne, sieć elektroenergetyczna, oświetlenie, zasilanie wind, instalacja monitoringu i ogrzewania.

Jest to druga kładka, która zostanie zbudowana w Głogoczowie. Powstanie ponad 900 m dalej, w kierunku Zakopanego, od budowanej aktualnie kładki dla pieszych, która ukończona będzie w sierpniu tego roku.

Pierwsza z kładek nad Zakopianką pomiędzy Krakowem a Myślenicami powstała w Mogilanach, w 2009 r. Została oddana do użytkowania 16 września 2009 r. Następne : w Jaworniku w lutym 2015 r. i Gaju w grudniu 2015 r. Trwa budowa kolejnych kładek w Jaworniku i Głogoczowie, które zostaną ukończone w tym roku.

Kładka dla pieszych ( Głogoczów II ), na której budowę ogłoszono przetarg ma być ukończona w tym roku.

40 tys. samochodów dziennie

Ponad 40 tys. pojazdów przemieszcza się średnio po Zakopiance na odcinku Kraków – Głogoczów, jak wynika z generalnego pomiaru ruchu wykonanego w 2015 r. W dalszym przebiegu drogi czyli od Głogoczowa do Myślenic porusza się średnio ponad 30 tys. pojazdów na dobę ( w 2010 r. było ich ponad 27 tys. ).

W godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego liczby te są wyższe. Tereny na południe od Krakowa są atrakcyjne lokalizacyjnie dla osób, które chcą zamieszkać pod miastem, w związku z tym gęstość zabudowy i ilość mieszkańców podkrakowskich miejscowości wzrasta z roku na rok.

Powiązane tematy

Zakopianka: 35 milionów z ministerstwa na poprawę bezpieczeństwa
Miasto 22

Zakopianka: 35 milionów z ministerstwa na poprawę bezpieczeństwa

Spośród 72 inwestycji w Małopolsce, 7 powstanie na terenie gminy Myślenice. Ich szacowana wartość to ok. 35 mln. zł Minister infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk przekazał zatwierdził zadania, które będą realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w 2016 r. Inwestycje powstaną w ramach Programu Likwidacji Miejsc Nieb...

Komentarze

 • Artur 4 lut 2017

  To jeszcze tylko w Krzyszkowicach i na Podlesiu...

  24 7 Odpowiedz
 • kar war 4 lut 2017

  Ale po co te kładki jak i tak ludzie wolą przez zakopiankę przebiegać niż iść 100m do kładki

  36 13 Odpowiedz
 • 5 lut 2017

  Dziękuję naszemu p osłowi Jarosławowi za tą kładkę. Lud pracujący będzie bezpieczniejszy i szczęśliwszy dzięki kładce w tym miejscu.

  13 17 Odpowiedz
 • 5 lut 2017

  Czy ktoś w końcu pomyśli o całościowej przebudowie tej drogi na ekspresówkę ?

  15 6 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   5 lut 2017

   Nasz lokalny władca powiedział kiedyś że zakopianka z Myślenic do Krakowa nigdy nie będzie ekspresówką.Śmiałam się z tego ale coś jest na rzeczy ,w Polsce wszystko możliwe nawet to że E7 z północy na południe na tym odcinku będzie zwykłą drogą bo tak zdecydował lokalny władca.
   Tyle lat nie dało się wybudować kładek a teraz rosną jak grzyby po deszczu widocznie lokalny poseł zajmuje sie pracą a nie reklamą jabłek.

   16 6 Odpowiedz
   • 6 lut 2017

    Nasz przyszły lokalny władca, prezydent, p oseł Jarosław na swoim facebookowym profilu grzmi, że burmistrz Myślenic chce storpedować "dobrą zmianę" m. in. dotyczącą kładek itp . Skoro Jarosław nasz przywódca tak napisał to znaczy, że tak musi być.

    5 11 Odpowiedz
 • Mariusz 5 lut 2017

  Na odcinku Kraków Myślenice są za ostre łuki i za duże różnice wysokości żeby ta droga mogła spełniać parametry drogi ekspresowej.Poza tym po prostu nie ma jak te łuki prostować,bo wszędzie są domy.Jedynie tunele,ale to kosztowałoby chyba z parę miliardów złotych.Spokojnie wystarczy po prostu ten odcinek przerobić na bezkolizyjny.Porobić wiadukty,kładki i drogi zbiorcze wzdłuż zakopianki.W Myślenicach koło Orlenu ma powstać jeden z takich węzłów z wiaduktem,następny w Jaworniku,kolejny w Gaju.To już dużo da.W Krzyszkowicach jeszcze i Bęczarce by się przydały.

  19 4 Odpowiedz
  • 6 lut 2017

   O tym już była mowa przy okazji zawirowań wokół ew. Obwodnicy ("Drogi") Zachodniej.
   Tam miały się właśnie "krzyżować" Droga Zachodnia z 'ekspresówką'..
   Ile to już lat temu było? Dawno!

   6 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  5 lut 2017

  Nie takie problemy rozwiązują w innych krajach.To niemożliwe aby od Bałyku po południową granicę E 7 była ekspresowa a tylko na odcinku Kraków Myślenice zwykła bo tak powiedział lokalny mędrzec.
  Cztery lata zajęło wybudowanie tego mostu Chińczykom a wy mówicie że nie da się wyprostować zakrętów?
  https://www.youtube.com/watch?v=aVteISvte30
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Most_Qingdao_Haiwan

  8 6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 lut 2017

  Jednak co poseł to poseł a nie jakiś lokalny .... żal d..ę ściska .

  5 5 Odpowiedz

Zobacz więcej

Ukradł opla i schował go w garażu. Może trafić za kratki na 10 lat
Powiat myślenicki 0

Ukradł opla i schował go w garażu. Może trafić za kratki na 10 lat

Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 35-latkowi z powiatu myślenickiego, który ukradł opla o wartości 40 tys. zł. Samochód odzyskali policjanci z powiatu krakowskiego Do kradzieży auta doszło z 17 na 18 listopada na parkingu w Skawinie. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań. Jak informuje myślenicka policja, kiedy pokrzywdzony zauważył brak poj...

Głogoczowskie Gospodynie działają Lokalnie!
Głogoczów 0

Głogoczowskie Gospodynie działają Lokalnie!

Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie zaprosiło w okresie od lipca do grudnia 2019 roku mieszkańców miejscowości i dzieci z Przedszkola Samorządowego do udziału w projekcie „Polska to My. Przyszłość to Wy” W Głogoczowie już powoli widać efekty Programu Działaj Lokalnie. Mieszkańcy wsi w ramach projektu Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w...

Spadł pierwszy śnieg: Zobacz kto odśnieża drogi w twojej miejscowości
Drogi 5

Spadł pierwszy śnieg: Zobacz kto odśnieża drogi w twojej miejscowości

Mimo, że pierwsze opady śniegu nie były obfite, to warto wiedzieć, kto tej zimy będzie odpowiedzialny za odśnieżanie dróg powiatowych, a kto zajmie się ich utrzymaniem w obrębie ulic i dróg gminnych Przetargi są już rozstrzygnięte i wyłoniły firmy, które będą dbały o przejezdność na drogach w nadchodzącej zimie. Spis firm wraz z kontaktem, które b...

Poranne kolizje na "Zakopiance" spowodowały utrudnienia w ruchu
Drogi 1

Poranne kolizje na "Zakopiance" spowodowały utrudnienia w ruchu

Po godz. 6 rano straż wyjechała do kolizji 3 samochodów w Jaworniku. Po 3 minutach od powrotu do koszar wpłynęło kolejne wezwanie - tym razem zderzenie dwóch aut, też na "Zakopiance", ale na terenie Myślenic W Jaworniku stwierdzono kolizję trzech samochodów osobowych, które po zderzeniu utrudniały przejazd drogą krajową. Zabezpieczono miejsce zdar...