Okolice

Głogoczów: Do końca roku nad Zakopianką powstanie druga kładka

Właśnie ruszył przetarg na budowę kładkę dla pieszych w Głogoczowie nad Zakopianką. Potencjalni wykonawcy na składanie ofert mają czas do 16 lutego. Kładka powstanie w ramach rządowego Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych

W Głogoczowie wybudowana zostanie kładka o konstrukcji wantowej. Całkowita długość obiektu wyniesie 57,46 m, a szerokość użytkowa pomostu 4,50 m. Na obiekt prowadziły będą schody, zainstalowane zostaną także windy. Kładka posadowiona będzie na palach wierconych, ze względu na występujące w miejscu jej lokalizacji warunki gruntowe. Oprócz kładki dla pieszych powstaną : dojścia do tego obiektu wraz z poboczami, odwodnienia, kanalizacja deszczowa, umocnienia skarp, bariery ochronne, sieć elektroenergetyczna, oświetlenie, zasilanie wind, instalacja monitoringu i ogrzewania.

Jest to druga kładka, która zostanie zbudowana w Głogoczowie. Powstanie ponad 900 m dalej, w kierunku Zakopanego, od budowanej aktualnie kładki dla pieszych, która ukończona będzie w sierpniu tego roku.

Pierwsza z kładek nad Zakopianką pomiędzy Krakowem a Myślenicami powstała w Mogilanach, w 2009 r. Została oddana do użytkowania 16 września 2009 r. Następne : w Jaworniku w lutym 2015 r. i Gaju w grudniu 2015 r. Trwa budowa kolejnych kładek w Jaworniku i Głogoczowie, które zostaną ukończone w tym roku.

Kładka dla pieszych ( Głogoczów II ), na której budowę ogłoszono przetarg ma być ukończona w tym roku.

40 tys. samochodów dziennie

Ponad 40 tys. pojazdów przemieszcza się średnio po Zakopiance na odcinku Kraków – Głogoczów, jak wynika z generalnego pomiaru ruchu wykonanego w 2015 r. W dalszym przebiegu drogi czyli od Głogoczowa do Myślenic porusza się średnio ponad 30 tys. pojazdów na dobę ( w 2010 r. było ich ponad 27 tys. ).

W godzinach porannego i popołudniowego szczytu komunikacyjnego liczby te są wyższe. Tereny na południe od Krakowa są atrakcyjne lokalizacyjnie dla osób, które chcą zamieszkać pod miastem, w związku z tym gęstość zabudowy i ilość mieszkańców podkrakowskich miejscowości wzrasta z roku na rok.

Powiązane tematy

Zakopianka: 35 milionów z ministerstwa na poprawę bezpieczeństwa
Miasto 22

Zakopianka: 35 milionów z ministerstwa na poprawę bezpieczeństwa

Spośród 72 inwestycji w Małopolsce, 7 powstanie na terenie gminy Myślenice. Ich szacowana wartość to ok. 35 mln. zł Minister infrastruktury i Budownictwa Andrzej Adamczyk przekazał zatwierdził zadania, które będą realizowane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad w 2016 r. Inwestycje powstaną w ramach Programu Likwidacji Miejsc Nieb...

Komentarze

 • Artur 4 lut 2017

  To jeszcze tylko w Krzyszkowicach i na Podlesiu...

  24 7 Odpowiedz
 • kar war 4 lut 2017

  Ale po co te kładki jak i tak ludzie wolą przez zakopiankę przebiegać niż iść 100m do kładki

  36 13 Odpowiedz
 • 5 lut 2017

  Dziękuję naszemu p osłowi Jarosławowi za tą kładkę. Lud pracujący będzie bezpieczniejszy i szczęśliwszy dzięki kładce w tym miejscu.

  13 17 Odpowiedz
 • 5 lut 2017

  Czy ktoś w końcu pomyśli o całościowej przebudowie tej drogi na ekspresówkę ?

  15 6 Odpowiedz
  • 5 lut 2017

   Nasz lokalny władca powiedział kiedyś że zakopianka z Myślenic do Krakowa nigdy nie będzie ekspresówką.Śmiałam się z tego ale coś jest na rzeczy ,w Polsce wszystko możliwe nawet to że E7 z północy na południe na tym odcinku będzie zwykłą drogą bo tak zdecydował lokalny władca.
   Tyle lat nie dało się wybudować kładek a teraz rosną jak grzyby po deszczu widocznie lokalny poseł zajmuje sie pracą a nie reklamą jabłek.

   16 6 Odpowiedz
   • 6 lut 2017

    Nasz przyszły lokalny władca, prezydent, p oseł Jarosław na swoim facebookowym profilu grzmi, że burmistrz Myślenic chce storpedować "dobrą zmianę" m. in. dotyczącą kładek itp . Skoro Jarosław nasz przywódca tak napisał to znaczy, że tak musi być.

    5 11 Odpowiedz
 • Mariusz 5 lut 2017

  Na odcinku Kraków Myślenice są za ostre łuki i za duże różnice wysokości żeby ta droga mogła spełniać parametry drogi ekspresowej.Poza tym po prostu nie ma jak te łuki prostować,bo wszędzie są domy.Jedynie tunele,ale to kosztowałoby chyba z parę miliardów złotych.Spokojnie wystarczy po prostu ten odcinek przerobić na bezkolizyjny.Porobić wiadukty,kładki i drogi zbiorcze wzdłuż zakopianki.W Myślenicach koło Orlenu ma powstać jeden z takich węzłów z wiaduktem,następny w Jaworniku,kolejny w Gaju.To już dużo da.W Krzyszkowicach jeszcze i Bęczarce by się przydały.

  19 4 Odpowiedz
  • 6 lut 2017

   O tym już była mowa przy okazji zawirowań wokół ew. Obwodnicy ("Drogi") Zachodniej.
   Tam miały się właśnie "krzyżować" Droga Zachodnia z 'ekspresówką'..
   Ile to już lat temu było? Dawno!

   6 3 Odpowiedz
 • 5 lut 2017

  Nie takie problemy rozwiązują w innych krajach.To niemożliwe aby od Bałyku po południową granicę E 7 była ekspresowa a tylko na odcinku Kraków Myślenice zwykła bo tak powiedział lokalny mędrzec.
  Cztery lata zajęło wybudowanie tego mostu Chińczykom a wy mówicie że nie da się wyprostować zakrętów?
  https://www.youtube.com/watch?v=aVteISvte30
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Most_Qingdao_Haiwan

  8 6 Odpowiedz
 • 7 lut 2017

  Jednak co poseł to poseł a nie jakiś lokalny .... żal d..ę ściska .

  5 5 Odpowiedz

Zobacz więcej

Dachowanie na Zakopiance zakończyło się w rowie. Jedna osoba trafiła do szpitala
Jawornik 3

Dachowanie na Zakopiance zakończyło się w rowie. Jedna osoba trafiła do szpitala

Po dachowaniu samochód osobowy zatrzymał się w przydrożnym rowie. Jego pasażerowie wyszli o własnych siłach, ale jedna osoba została przewieziona do szpitala Do wypadku doszło przed godz. 11 na drodze krajowej nr 7 w Jaworniku. Kiedy strażacy zjawili się na miejscu, samochód leżał w rowie, a jedna osoba była ranna. Trzy osoby podróżujące pojazdem...

Burza z gradem przeszła nad powiatem. Efekt? Pożar domu i zalane piwnice
Okolice 0

Burza z gradem przeszła nad powiatem. Efekt? Pożar domu i zalane piwnice

W nocy nad powiatem myślenickim przeszła burza z gradem, a miejscami wiatr osiągał 100 km/h. W Niezdowie piorun spowodował pożar domu, a w Myślenicach woda zalała piwnice Wczoraj ostrzegaliśmy o burzy z gradem jaka miała przejść przez powiat myślenicki. Na terenie powiatu myślenickiego straż pożarna interweniowała w związku ze złymi warunkami atmo...

Stałe rejsy po zbiorniku dobczyckim? Tak, ale tylko edukacyjne. Na razie...
Dobczyce 1

Stałe rejsy po zbiorniku dobczyckim? Tak, ale tylko edukacyjne. Na razie...

Trwające około godziny regularne rejsy edukacyjne po zbiorniku dobczyckim będą odbywały się co weekend. To wspólne przedsięwzięcie Wodociągów Miasta Krakowa i Wód Polskich i Dobczyc. Czy to realny krok do wpuszczenia białej floty na zalew? Odpowiedzi na to pytanie, mieszkańcy regionu oczekują od lat. I choć temat otwarcia zalewu wraca regularnie p...