Kultura

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem: Wiemy kto wystąpi

Międzynarodowe Małopolskie Spotkania z Folklorem: Wiemy kto wystąpi

Do Małopolski przyjedzie w sumie 9 zagranicznych grup i łącznie 300 wykonawców

 

Wiemy już jakie kraje wezmą udział w II edycji Międzynarodowych Małopolskich Spotkań z Folklorem pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Do Małopolski przyjedzie w sumie 9 zagranicznych grup i łącznie 300 wykonawców. Wśród tych najbardziej egzotycznych pojawi się m.in. Pakistan i Indonezja. Będą też Meksyk, Tajwan, Serbia, Północny Cypr, Turcja, Irlandia, Północna Osetia oraz Polska. Jak podkreśla Karolina Druzgała - Pawlak, szefowa programowa Festiwalu, tegoroczny skład to prawdziwy kolaż folkloru z całego świat. 

Zagraniczne zespoły ludowe, to jednak nie jedyna propozycja programowa jaką przygotowali organizatorzy na różnych scenach w całej Małopolsce wystąpią także polskie zespoły z Wolbromia, Dobczyc, Myślenic, Miechowa i Zagórza.  Nie zabraknie muzycznych niespodzianek o które zadbają zespoły folkowe takie jak Caci Vorba, Orkiestra pw. Świętego Mikołaja, Przemek Sokół Orkiestra i Prasłowianki. 

- Niebawem w internecie pojawi się szczegółowy program, gdzie będzie można sprawdzić, gdzie i kiedy wystąpią poszczególni wykonawcy. Zaczynamy 1 lipca i przez dziesięć dni będziemy koncertować w różnych częściach województwa - mówi Karolina Druzgała - Pawlak. 

Pierwszy koncert odbędzie się 2 lipca na Rynku w Myśleniach. Widowisko "Muzyka Świata. Music of the world" będzie podróżą po różnych częściach naszego globu. Występ zakończy projekt artystyczny przygotowany przez Tomasza Pawlaka i Pawła Iwana. W wykonaniu debiutującego zespołu usłyszymy bałkańskie i karpackie rytmy w nowej i nietypowej aranżacji.  

- Najważniejsze wydarzenia zaplanowaliśmy na weekend między 3 a 5 lipca w Myślenicach, Miechowie i Suchej Beskidzkiej. Czeka nas parada, degustacja kuchni świata, msza św. w Miechowie. Potem zespoły pojadą m.in. do Dobczyc, Wolbromia, Andrychowa, Wadowic, Tarnowa, Nowego Sącza i Żmiącej - uzupełnia Piotr Szewczyk, dyrektor Festiwalu. 

Co zaprezentują zespoły? 

Charakter występów będzie bardzo zróżnicowany. Serbowie zaprezentują dynamiczne Bałkańskie rytmy i tańce. Północna Osetia zaskoczy nas brawurowymi i wręcz akrobatycznymi popisami. Artyści z Tajwanu to studenci akademii muzycznej i szkoły baletowej, którzy specjalnie na Festiwal w Małopolsce przygotowali wyjątkowy projekt artystyczny będzie ich w sumie 45 osób: 20 tancerzy i 25 muzyków - cała orkiestra.  

Tancerki z Irlandii pokażą jak wyglądają oryginalne celtyckie tańce. Na szczególną uwagę zasługuje zespół z Pakistanu, który w pełnej krasie pokaże nam taneczną kulturę tego kraju - to będzie wyjątkowa okazja bowiem rzadko udaje się sprowadzić do Polski artystów z tej części świata. W ubiegłym roku widzowie mieli okazję już poznać folklor Meksykański. W tym roku tancerze i muzycy z tego kraju także wystąpią na Festiwalu, ale nie będzie to już ta sama grupa. Akademicki zespół z Indonezji też dostarczy nam wielu emocji. Bardzo widowiskowe i synchroniczne tańce, to będzie dla widzów w Myśleniach zupełna nowość. Turcy i Północny Cypr zaprezentują podobne programy. Będziemy mieli jednak okazję zwrócić uwagę na subtelne detale, jakie dzielą oba zespoły, które czerpią przecież inspiracje ze wspólnego etnicznego rodowodu.  

Powiązane tematy

Komentarze

Zobacz więcej