Miasto

NOWE PRZEPISY: Bardzo łatwo stracisz prawko za szybką jazdę

Nadchodzą ciężkie czasy dla tych którzy jeżdżą zbyt szybko lub wsiadają za kierownicę po alkoholu. Od dzisiaj obowiązują nowe przepisy. Teraz łatwo stracić prawo jazdy

Od dzisiaj obowiązują nowe przepisy zgodnie z którymi kierowcy, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o minimum 50 km/h w obszarze zabudowanym stracą prawo jazdy na trzy miesiące.

Co więcej prawo jazdy zabierze im kontrolujący ich policjant. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3 miesięczny okres, na jaki zatrzymane zostało prawo jazdy, będzie przedłużony do 6 miesięcy. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem.

Na ten sam okres (3 miesięcy) uprawnienia do prowadzenia pojazdami utracą kierowcy, którzy przewożą zbyt dużą liczbę osób (przekraczającej liczbę miejsc określoną w dowodzie rejestracyjnym).

Kary dla pijanych kierowców 

Pijani kierowcy i ci, którzy spowodują wypadek pod wpływem alkoholu mogą otrzymać zakaz prowadzenia samochodów do 15 lat, a minimalna kara wyniesie 3 lata.

Jadąc samochodem w stanie nietrzeźwości muszą się liczyć z wysokimi karami. Sąd będzie stosował karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł (pierwsze zatrzymanie pod wpływem) oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł dla tych, którzy po alkoholu wsiadają do samochodu po raz kolejny. Pieniądze uzyskane z tego tytułu będą przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.

Kierowcy jeżdżący samochodem mimo zatrzymania im prawa jazdy od dzisiaj popełnią przestępstwo. Będzie za to grozić grzywna, ograniczenie wolności lub pozbawienie wolności do 2 lat. 

Powiązane tematy

Komentarze

 • 18 maj 2015

  Już od wczoraj "polują" na kierowców z suszarką w ręce na pograniczu z terenem niezabudowanym ponieważ tak najlepiej jest kogoś złapać i wlepić mandat który nic nie ma wspólnego z poprawą bezpieczeństwa.
  KOMUNA !!

  Proponuje przenieść się na ulicę Słowackiego i stanąć z suszareczką w okolicy pasów koło kładki, ówcześnie wlepiając mandaty tym co parkują w nieprawidłowej odległości od pasów utrudniając tym samym widoczność.

  Lub ciut niżej koło carrefoura jak większość osób ignoruje znak stop wymuszając pierwszeństwo na innych.

  38 8 Odpowiedz
  • 19 maj 2015

   Odnośnie znaku STOP obok carrefoura -
   przejeżdżam tamtędy całkiem często i jeszcze nigdy nie spotkałem się z sytuacją, że RADIOWÓZ się na nim zatrzymał, a było takich sytuacji mnóstwo...
   Aż kusi żeby zamontować kamerę we własnym samochodzie i nagrywać takich "kierowców"

   10 4 Odpowiedz
 • 18 maj 2015

  podobał mi się reportaż dzisiaj z onetu, kiedy facet z projektu edukacyjny świadomy kierowca mądrzy się, jak to mu teraz się podoba ta regulacja prawna, tłumacząc gdy ktoś jedzie setką przez osiedle czy koło przedszkola, dzieci i nagrania z policji... noc, puste drogi, 3 pasy puste i sobie jedziesz bo są warunki i ... jesteś finansjerem referendum komorowskiego :)
  Dużo się mówi o zabraniu prawo jazdy ale nie wiele o okolicznościowym mandacie 800 zł. W imię bezpieczeństwa się wie.

  11 11 Odpowiedz
 • 18 maj 2015

  Dziwi mnie, że w w/w artykule nie wspomniano , że powyższe kary NIE DOTYCZĄ posłów, senatorów, czy sędziów.
  Moim zdaniem immunitet nie powinien obejmować złych zachowań w ruchu drogowym , bo nie widzę powiązania z ich służbowymi obowiazkami.
  Są to normalni użytkownicy dróg i tak samo , jak inni uczestnicy ruchu drogowego przekraczający prędkość o 50 km /h powinni utracić prawo jazdy.
  Czyżbym w moim poglądzie się myliła?

  65 5 Odpowiedz
 • 18 maj 2015

  No dziś już polowali na zdrojowej, pomiędzy halą a dolnym jazem. Taka fajna prosta.
  Oj trzeba będzie uważać...choć jeżdżę spokojnie

  18 5 Odpowiedz
 • 19 maj 2015

  W zeszłym tygodniu dostałem mandat bo przekroczyłem prędkość o 30 km/h. Zaraz po tej sytuacji pojechałem do bankomatu. W kolejce, stał przede mną facet narąbany w pień. Wyszedł z bankomatu, wsiadł w samochód i pojechał.. Więc, za taką formę poprawy bezpieczeństwa to ja dziękuje.. szkoda słów..

  12 11 Odpowiedz
  • Ewcia 19 maj 2015

   Nie miej pretensji tylko do policji za takie zachowania, równie dobrze sam mogłeś zatrzymac tego osobnika i zadzwonic pod 997, aby poprawic bezpieczeństwo.

   11 5 Odpowiedz
 • 19 maj 2015

  DEBILI NIE SIEJĄ , SAMI ROSNĄ < CIĘŻKO JEST TO WYPLENIĆ .

  7 4 Odpowiedz
 • 19 maj 2015

  Ludzie! Czy Wy nie widzicie w zmianie tych przepisów pozytywnej rzeczy? Przecież to jest krok milowy w dążeniu do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach! Nie mogę już czytać tego ciągłego narzekania. Proszę spojrzeć na statystyki bezpieczeństwa na europejskich drogach. Zajmujemy jedno z ostatnich miejsc! W poprzednim roku na polskich drogach zginęło ponad 3200 osób, to jest ogromna liczba! I nie zgodzę się z twierdzeniem, że winna jest tu tylko nasza sieć dróg, która jest uboga. Problem leży w nas samych. Wydaje nam się, że jeździmy przepisowo, a wypadki są powodowane tylko przez piratów drogowych. Nic bardziej mylnego! Ktoś pisze, że polowali w Myślenicach na ulicy Zdrojowej i cytuję:,,taka fajna prosta&#039;&#039;. Jaka prosta? Ile ty zamierzasz jechać na tym odcinku, więcej niż 50 km/h? No dobra, przypuśćmy nawet, że łamiemy przepis i jedziemy szybciej (jakie to polskie), to jest 60 km/h. Co nam za to grozi? Praktycznie nic, bo policjanci zazwyczaj ,,nie łapią&#039;&#039; za przekroczenie nie przekraczające 10 km/h, ewentualnie wlepią nam 100 zł czy ile tam teraz jest i 2 punkty karne, więc praktycznie bezkarnie możemy jechać to 60 km/h. Ale nie, my Polacy nie szanujemy w ogóle przepisów. Przecież ja mam niemiecki samochód (nie będę już marek wymieniał), ponad 100 konny silnik, zazwyczaj diesla i ja mam jechać na Zdrojowej 60 km/h? No wolne żarty, 75, albo nawet 80 będę jechał, bo i tak wyhamuję, a na 4 biegu przy tej prędkości mam idealne obroty. Niestety, ale większość z nas tak myśli. Nie potrafimy opanować mocy naszych pojazdów. Niemiec czy inny Zachodnioeuropejczyk nie ma jakoś z tym problemu - jest 50 to redukuję na 3 bieg i jadę te 50.

  Inną sprawą jest fakt, że często w ogóle nie zdajemy sobie sprawy, jakie ograniczenie obowiązuje na danej drodze. Jedziemy według własnego widzi mi się, bo jak ktoś napisał ,,taka fajna prosta&#039;&#039; - i jedziemy te 70-80 lub więcej, bo asfalt równy i jest prosta, a to, że jest to obszar zabudowany mało nas interesuje. Tak samo w większych miastach czy na Zakopiance - O, dwa pasy w jednym kierunku, szeroka jezdnia, długa prosta, więc setką spokojnie można, albo nawet trochę więcej, a to, że przejeżdżamy przez przejście dla pieszych niekierowane sygnalizacją świetlną w ogóle na nas nie robi wrażenia. To, że ktoś dał w tym miejscu ograniczenie z czegoś wynika. My jednak wiemy wszystko najlepiej, jesteśmy politykami, lekarzami, inżynierami infrastruktury i nikt nas nie będzie zmuszał do jazdy wbrew własnym przekonaniom - ot taka logika. Co prawda jest jeszcze sporo miejsc, gdzie znak obszaru zabudowanego postawiony jest zbyt wcześniej lub odwołany zbyt późno, albo na drodze, gdzie jest ograniczenie do 60, spokojnie mogłoby być 80, ale nie zmieniajmy tematu i nie odwracajmy kota ogonem. ,,Surowe prawo, ale prawo&#039;&#039;, trzeba go przestrzegać, a nie ciągle kierować się własną interpretacją.

  Ktoś gdzieś jeszcze pisał, że mandaty będą za wysokie, czyli np. za przekroczenie o 41-50 km/h będzie 1064 złote i przez to ludzie biedni stracą całkiem możliwość dojazdu własnym samochodem do pracy. Ale w czym problem? Czy przekraczanie prędkości jest obowiązkowe? Nikt do tego nie zmusza, wolna wola.

  25 20 Odpowiedz
 • 19 maj 2015

  kutq - oczywiście że są dobre strony tych zmian.
  Odnośnie "zdrojowej" to nie chodziło mi że ja jadę tam 100 czy 200 tylko bardziej o samą lokalizację ich patrolu, gdzie celowali w kierowców jadących od dolnego jazu, a pomijali kierowców jadących od szkoły a powinno być inaczej, logicznie patrząc ze względu bezpieczeństwa patrol winien być ustawiony za "medykiem" lub koło hali, gdzie jest ruch pieszych wzmożony i nie brakuje młodzieży za kółkiem która krąży od szkoły do szkoły. Wtedy to ja jestem jak najbardziej za. Ustawienie patrolu w krzakach gdzie niema zakrętów i szeroki chodnik a po drugiej stronie drogi chaszcze to nasuwa mi się tylko jedno nałapać najwięcej baranów. Nawiasem mówiąc ja prowadzę spokojnie i od 14 lat dzień w dzień za kołkiem po całej Polsce a mandat zapłaciłem 2 razy, za pasy i parkowanie w Krk.

  3 4 Odpowiedz
 • 19 maj 2015

  Tomal - w takim przypadku rozumiem sens Twojej wypowiedzi, jednak z tego, co wcześniej napisałeś, można wywnioskować, że jesteś ,,mistrzem prostej&#039;&#039;. Wiadomo, w pierwszych dniach obowiązywania tych przepisów, kontroli prędkości możemy się spodziewać w KAŻDYM miejscu, gdyż o ile dobrze wiem, od wczoraj trwa akcja ,,Prędkość&#039;&#039;, przez co samo się rozumie, że w każdym miejscu w Polsce policjanci muszą nałapać jak najwięcej piratów drogowych, aby móc się pochwalić statystykami, że np. w ciągu pierwszego tygodnia obowiązywania nowych przepisów zatrzymano 300 praw jazdy czy ile im się tam uda. To ma zadziałać na nasze społeczeństwo jak terapia szokowa - o, faktycznie policja stosuje te nowe przepisy, trzeba zdjąć nogę z gazu. Wtedy to da wymierny efekt, a nie będzie jedynie ,,martwym przepisem&#039;&#039;.

  A co do umiejscowienia punktów kontroli prędkości pojazdów - no cóż, kwestia zawsze sporna. Jedni policjanci będą wyrozumiali i zatrzymają się w miejscu na tyle widocznym, że ktoś, kto nie jedzie znacznie szybciej, zdąży odrobinę zwolnić, a inni znowu nie będą tolerować żadnych przekroczeń i staną może nie w krzakach, ale w miejscu na tyle niewidocznym, że ,,będą żniwa&#039;&#039;. Tak było od zawsze, bo nie da się ukryć, że oprócz poprawy bezpieczeństwa, wpływy z mandatów w dużym stopniu zasilają budżet państwa, toteż zawsze w tych działaniach będzie odrobina chęci ,,zarobienia trochę więcej&#039;&#039;. Nie można jednak mieć do policjantów dużych pretensji. Sam jak napisałeś - od 14 lat nie otrzymałeś żadnego mandatu za prędkość, więc na Twoim przykładzie widać, że jednak da się! Wszystko zależy od nas samych, jadąc przepisowo, nie musimy się obawiać nawet patrolu ,,w krzakach&#039;&#039;.

  8 6 Odpowiedz
 • 19 maj 2015

  Żaden bubel, chamstwo i debilizm, bardzo dobrze że w końcu wyszły takie a nie inne przepisy dotyczące zabierania prawo jazd, w końcu będzie mniej matołów zapierdzielających przez teren zabudowany nie 50 a 80 lub więcej, mam dość usuwania się z chodnika lub drogi kierowcom debilom którzy myślą że skoro mają samochód, zdali prawo jazdy, to mogą wariować. Bardzo dobrze że takie przepisy wyszły, w końcu odetchną ludzie z ulgą, wiele razy spotykamy my normalni kierowcy idiotów na drogach, pędzących na zabicie. W końcu dzieci rodzin będą mogły bezpiecznie poruszać się po chodnikach i przejściach dla pierwszych.
  Osobiście mam samochód który ma 280 koni, ogromny moment obrotowy a jeżdżę z przepisami, do wyścigów są tory. W Polsce też są odpowiednie tory na rajdy.
  Ja nie rozumiem co wam się nie podoba w tych przepisach, czyżbyście osobiście pędzili jak powaleni tam gdzie nie wolno ? ;/ bez sensu, gdzie wy macie mózgi.

  11 11 Odpowiedz
 • 19 maj 2015

  W zasadzie to winny jest ten który wynalazł koło.
  Ale to Bul Komorowski podpisał tę ustawę.

  10 5 Odpowiedz
 • 19 maj 2015

  W sumie bardzo dobrze. Jak jakiś burak lata przez wieś golfiną 180 na godzinę to dlaczego mu niby nie odebrać prawka? Wolałbym żeby robili zdjęcie takiemu oszołomowi i do gazety i prac społecznych ale jakaś zmiana jednak jest.
  Wystarczy stanąć na Piłsudskiego w sobotę wieczorem koło kebaba czy piątek i zobaczyć co tam się dzieje. Buraki latają grubo ponad setką pośród domów bolidami z erefenu..

  17 Odpowiedz
 • 19 maj 2015

  Tylko ...nie zmienia poglądów
  https://www.youtube.com/watch?v=LRd4NPYRQGY
  Wcześniejsze przepisy też umożliwiały zatrzymanie prawa jazdy tylko nie było to obligatoryjne.
  Ciekawe czy znajdzie się odważny policjant który zatrzyma komuś z immunitetem prawo jazdy.?Wtedy uwierzę że coś się zmieniło.

  5 5 Odpowiedz
 • 19 maj 2015

  dobrze, dobrze niech zabieraja. ci ktorzy jezdza przepisowo tak jak ja, moga spac spokojnie. reszta to ta ktora tutaj tak glosno &#039;krzyczy&#039;.... ;)

  8 3 Odpowiedz
 • 19 maj 2015

  Problem jest tylko jeden w odróżnieniu od krajów sąsiednich. U nas gdzie nie sięgniesz wzrokiem tam teren zabudowany, a tam gdzie domów nie ma przeważnie ograniczenie do 40 bo asfalt pofałdowany. Drogi za wąskie brak poboczy, zle oznaczone i oświetlone przejścia dla pieszych itd... Mam nadzieje ze się to zmieni bo jak parę lat temu psioczyłem na forum o oznakowaniu bocznych linii na jezdni to coś drgnęło w tym temacie podobnie z odblaskami kamizelkami dla przedszkolaków

  7 1 Odpowiedz
 • 19 maj 2015

  Na chłodno w temacie
  http://wpolityce.pl/polityka/245072-policyjna-lapanka-czyli-panstwo-naszym-wrogiem-msw-nakazalo-policji-przeprowadzic-chamska-pokazowa-lapanke-w-calej-polsce
  Oglądałam relacje w wielu telewizjach z przeprowadzonych tej nocy akcji ,faktycznie większość złapanych było na dwupasmowych pustych nocą jezdniach,np, w Krakowie koło giełdy na Rybitwach,ulica jak autostrada ,typowa pułapka na kierowców.A w ciągu dnia koło szkół czy w innych niebezpiecznych miejscach ich nie ma.To nie znaczy że popieram łamanie przepisów ale denerwują mnie te medialne ustawki i akcje.

  6 2 Odpowiedz
 • OKOKI 19 maj 2015

  Od poniedziałku 18 maja policja w całym kraju urządza sobie polowania na kierowców.Z tego tytułu do budżetu państwa ma wpłnynąć 2,5 miliarda złotych.To jest sposoób platfusa obywatelskiego na dodatkową kasę.

  7 6 Odpowiedz
 • 19 maj 2015

  Wg. mnie to raczej sposób na zwiększenie bezrobocia wśród przedstawicieli handlowych itp. osób ,których praca polega na przemieszczaniu się samochodem.
  BANDYTYZM

  5 7 Odpowiedz
 • 20 maj 2015

  A spróbujcie sobie np. na Słowacji jechać prędkością większą niż 50km/h od dopuszczalnej...
  Nie mówiąc już o innych krajach "bardziej cywilizowanych".

  Ja jestem za. Może skończy się wreszcie szarżowanie i próby prędkości na Kaz. Wlk. i 3-go Maja?

  7 3 Odpowiedz
  • 20 maj 2015

   Tak samo jeżdżę po Słowacji tylko tak jak wspomniałem jest zdecydowana różnica, u nas wszędzie jest teren zabudowany ( film Miś stawianie domów z kartonu 4 na krzyż) albo ograniczenie do 40 z powodu stanu dróg. U Słowaków jest inaczej teren niezabudowany jest na zdecydowanie większej części.
   Zapraszam do przeanalizowania drogi np Centrum Myślenic kierunek Trzemeśnia jaki odcinek mamy 70km/h a jaki 50 lub mniej.

   2 1 Odpowiedz
 • 20 maj 2015

  Może tak nagrać jak Policja Łamie przepisy ? To jest chore pozbyć się prawka i 1500 mandatu

  4 3 Odpowiedz
 • 20 maj 2015

  Polak wypowiadał się w radio, że zapłacił u Słowaków 640 Euro za przekroczenie prędkości.
  To musiało zaboleć...

  5 Odpowiedz
  • 20 maj 2015

   Zapłacił i odrobi to w pracy. Tu zapłacisz i stracisz pracę.....

   3 4 Odpowiedz
 • 20 maj 2015

  jak na słowacji ktoś jedzie szybciej w terenie zabudowanym to tylko Polak

  3 3 Odpowiedz

Zobacz więcej

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM
Kościół 0

50-lecie koronacji obrazu Matki Bożej Myślenickiej: Ruszył tydzień jubileuszowy. PROGRAM

Poranna msza rozpoczęła tydzień jubileuszowy uświetnijący prawie dwuletnie przygotowania do złotego jubileuszu koronacji wizerunku Matki Bożej Myślenickiej   Od początku ubiegłego roku w Parafii Narodzenia NMP w Myślenicach  trwa złoty jubileusz koronacji obrazu Matki Boskiej Myślenickiej. W dniu 24 sierpnia 1969 roku koronacji obrazu dokonał kar...

Arcybiskup Marek Jędraszewski: Zachęcam do pielgrzymowania do myślenickiego sanktuarium
Kościół 0

Arcybiskup Marek Jędraszewski: Zachęcam do pielgrzymowania do myślenickiego sanktuarium

W tym roku obchodzimy 50-lecie Koronacji Obrazu Pani Myślenickiej. Zachęcam Was gorąco do udziału we wspólnym dziękczynieniu, jak i do pielgrzymowania do tego sanktuarium, w którym z okazji Roku Jubileuszowego można uzyskać łaskę odpustu zupełnego. - czytamy w komunikacie przesłanym przez Księdza Arcybiskupa Marka Jędraszewskiego do kościołów w na...

Powstaje nowy budynek Starostwa Powiatowego w Myślenicach
Myślenice 0

Powstaje nowy budynek Starostwa Powiatowego w Myślenicach

Starosta Myślenicki Józef Tomal i Wicestarosta Rafał Kudas podpisali umowę na wykonanie I etapu budowy nowego budynku starostwa. Znajdą się w nim wydziały, które obsługują największą liczbę klientów, m.in.: wydział komunikacji, architektury oraz geodezji Starosta Józef Tomal: Nowy budynek to odpowiedź na potrzeby mieszkańców. Chcemy, by byli o...

Uszkodzony plac zabaw na Zarabiu. Rodzice wezwali straż
Myślenice 9

Uszkodzony plac zabaw na Zarabiu. Rodzice wezwali straż

Zaniepokojeni rodzice dzieci bawiących się na placu zabaw przy ul. Parkowej na Zarabiu wezwali strażaków po tym jak odkryli dziurę w jednym z elementów Po otrzymaniu zgłoszenia o uszkodzonym domku na placu zabaw w Myślenicach ul. Parkowa Dyżurny Operacyjny PSP zadysponował na miejsce zastęp strażaków. - Zaraz po przybyciu funkcjonariusze rozpoz...

Terenówka kontra betonowa ściana. Dwie osoby ranne
Drogi 1

Terenówka kontra betonowa ściana. Dwie osoby ranne

Dwie osoby zostało ranne w tym pięcioletnie dziecko po tym jak kierowca uderzył w betonową ścianę przy Zakopiance w Myślenicach W wyniku zdarzenia poszkodowane zostały dwie osoby w tym pięcioletnie dziecko. Pomocy medycznej rannym na miejscu udzieliła załoga Zespołu Ratownictwa Medycznego, a następnie przewiozła poszkodowanych do szpitala w Myślen...