logo-web9
Okolice

Zalew Dobczycki: Ścieżki rowerowe dookoła zbiornika i biała flota na tafli jeziora?

Najpierw ścieżki rowerowo-biegowe wokół zbiornika dobczyckiego, a następnie udostępnienie jeziora dla żaglówek i łódek bez silników spalinowych - to efekt rozmów samorządowców z wojewodą małopolskim

Przy jednym stole w Dobczycach usiedli przedstawiciele gmin Dobczyce, Myślenice, Siepraw, wojewoda małopolski Józef Pilch, poseł PiS Jarosław Szlachetka, przedstawiciele Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Krakowie, Polskiego Związku Wędkarskiego oddział Kraków i lokalni przedsiębiorcy.

Rozmawiali o możliwości udostępnienia zalewu dobczyckiego turystom. Przedstawiciele gmin zaprezentowali swoją koncepcję otoczenia zalewu ścieżką rowerowo-biegową, a następnie pytali wojewody jakie są szanse na wykorzystanie zbiornika w celach rekreacyjnych?

- Najważniejsze jest, aby wokół zalewu coś zaczęło się dziać. Turystyka jest niezmiernie ważna w tym regionie. Trzeba wspierać takie inicjatywy. To czas najwyższy, aby turystyka nie tylko rowerowa, ale i żeglugowa mogła zaistnieć na tym wspaniałym jeziorze. Musimy rozszerzać gospodarkę turystyczną, ale małymi krokami. Najpierw niech to będą ścieżki, następnie żegluga oczywiście bez silników spalinowych. To szansa na rozwój gospodarki poprzez turystykę - mówił wojewoda Małopolski Józef Pilch.

Jak podaje Gazeta Myślenicka wojewoda twierdzi, że dopuszczenie do zbiornika białej floty to kwestia trzech lat.

Temat stary jak zalew

Decyzja o budowie zbiornika zapadła w 1970 roku, w latach 1972-1974 wykonano projekt techniczny, a w roku 1974 rozpoczęto budowę. Ostatecznie zalew został oddany do użytku w 1986 roku. Jego powierzchnia to 1065 ha, zapora mierzy 617 m długości, 30 m wysokości i 8,5 m szerokości. Zbiornik gromadzi około 127 mln m/3 wody o głębokości do 30 m.

Zarówno zapora jak i zbiornik zostały wybudowane 30 lat temu. Przez ten czas wielokrotnie podejmowano temat udostępnienia zalewu turystom. Najczęściej działo się to w okolicach wyborów. Jedną z takich prób w 2010 roku podejmowali przedstawiciele myślenickiego oddziału Platformy Obywatelskiej tworząc akcję "Tak dla Zalewu Dobczyckiego" w ramach której namawiali mieszkańców do wysyłania apelu o udostępnienie zalewu dla celów rekreacyjnych na skrzynkę mailową dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej.

Ścieżki i spacer po koronie zapory

W 2014 roku burmistrzowie Dobczyc i Myślenic oraz wójt Sieprawia podpisali porozumienie na zagospodarowanie otoczenia zbiornika. W ramach umowy gminy opracowały dokumentację projektów, które obejmują budowę ścieżki rowerowej przebiegającej przez tereny wymienionych gmin okalając zalew.

Również od 2014 roku turyści mogą spacerować po koronie zapory. Obecnie wstęp jest możliwy wyłącznie w sezonie letnim w weekendy.

W jednym z naszych sondaży pytamy Was, czy wspólne działania gmin Dobczyce, Myślenice i Siepraw doprowadzą do ożywienia turystyki wokół zalewu dobczyckiego. Większość z Was (62%) twierdzi, że tak, co czwarty ankietowany (24%) uważa, że to niemożliwe, natomiast 14% nie ma zdania na ten temat.

Weź udział w sondażu!
Zobacz więcej
Czytaj komentarze!