Miasto

ALARMUJECIE: Drzewa w "Małpim Gaju" oznaczone numerami. Czeka je wycinka?

ALARMUJECIE: Drzewa w "Małpim Gaju" oznaczone numerami. Czeka je wycinka?

Zdjęcia oznaczonych drzew na Zarabiu otrzymaliśmy od jednego z naszych czytelników. -"Czy to oznacza, że Małpi Gaj czeka wycinka"? pyta autor listu, a my Urząd Miasta i Gminy w Myślenicach

„Dużo się mówi o wycince drzew w Polsce w ostatnim czasie. Strach pomyśleć, że może to spotkać również nas. Podczas jednego ze spacerów na Zarabiu zobaczyłem, że drzewa w Małpim Gaju są poobklejane numerkami. Wygląda to jakby czekały na wycinkę. Czy to prawda, że park w tym miejscu zostanie wycięty"?

- w liście do nas pisze jeden z czytelników. Na redakcja@miasto-info.pl przesłał również zdjęcia oznaczonych drzew.

Na drzewach w parku na Zarabiu przytwierdzone zostały dwa rodzaje tabliczek: zielone i turkusowe. W ten sposób zostało oznaczonych kilkadziesiąt drzew.

Wspomniany teren zlokalizowany na Zarabiu i potocznie przez mieszkańców nazywany "Małpim Gajem" należy do Gminy Myślenice, którą zapytaliśmy o to czy drzewa w tym miejscu zostaną wycięte, jeśli tak to w jakim celu, ile z nich trafi pod piłę oraz co oznaczają numery i kolory tabliczek.

W odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że: Gmina nie planuje wycinki drzew w tzw. Małpim Gaju, ale została do niej złożona oferta długoletniej dzierżawy tego terenu, oznaczenia to inwentaryzacja drzewostanu, a inwestor, który zgłosił się do Gminy ma przedstawić koncepcję zagospodarowania tego terenu i on również nie planuje wycinki drzew.

Jak poinformował nas Wiktor Siłuszyk z Nadleśnictwa Myślenice: - Wspomniany teren nie znajduje się w zarządzie Nadleśnictwa Myślenice. Z danych zawartych w Banku Danych o Lasach wynika, że teren ten też nie stanowi lasu. 

Od kilku dni w mediach ogólnopolskich toczy się dyskusja na temat wycinki drzew, która odbywa się w kraju. Swobodne wycinanie drzew umożliwiają nowe przepisy obowiązujące od początku tego roku. Od 1 stycznia zezwolenie nie jest wymagane w przypadku drzew lub krzewów, które rosną na nieruchomościach stanowiących własność osób fizycznych i są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Więcej na ten temat pisaliśmy na początku roku 

 

Powiązane tematy

Komentarze

 • mirek@ 25 lut 2017

  dobrze ze ludzie reaguja trzeba miec reke na pulsie bardzo szkoda byloby tego miejsca :/

  swoja droga wywolal sie ciekawy temat - zarabie to pasowaloby zagospodarowac - kolejne lato sie zbliza moze warto zaczac na powaznie myslec o jakiejs infrastrukturze

  40 35 Odpowiedz
 • 25 lut 2017

  Wyciąć wszystko aż do Stróży.

  17 18 Odpowiedz
 • goska 25 lut 2017

  wyciac wszystko i zalac woda zeby byl spokoj ,bo tam nic ciekawego a wszyscy jada i zawracaja spowrotem jak by tam co dawali?? a drzewa chetnie zabiore jak beda wycinac;);)

  12 21 Odpowiedz
 • 25 lut 2017

  Dobry plan na wycinke i postawic osiedle:)

  14 19 Odpowiedz
 • adzygmunt 25 lut 2017

  Komercja.....czy wejście do parku będzie płatne?

  20 5 Odpowiedz
 • 26 lut 2017

  Przepraszam bardzo czy UMiG naprawdę wydaje się, że to jest ich własność ? UMiG ma obowiązek zarządzania (dbania) o tereny oddane pod ich jurysdykcję. Za niedługo na Zarabiu nie zostanie ani pół drzewa.
  Już wystarczająco wychlastali Zarabie co opał już się skończył ?
  Z tego co wiem, jak od kogoś coś się wynajmuje, to wynajmujący ma możliwości prawne określenia zakresu dopuszczalnych działań. Wiec niech UMiG nie zasłania się, faktem wynajmu.

  15 5 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  26 lut 2017

  "Nie wierzę w niezdementowane informacje."
  https://pl.wikiquote.org/wiki/Aleksander_Gorczakow

  A urząd odpowiedział - Gmina nie planuje wycinki drzew w tzw. Małpim Gaju, ale została do niej złożona oferta długoletniej dzierżawy tego terenu, -reszta to kwestia wiary

  11 4 Odpowiedz
  • 26 lut 2017

   Gmina wycinki nie planuje, inwestor również. Jednak żeby cokolwiek tam "wybudować" inwestor wynajmie firmę budowlaną która tamten cały teren zrówna z ziemią. Pod "inwestycję", oczywiście. A w czym jak nie w budowaniu "inwestycji" bez pozwoleń i nadzoru nasi "włodarze" są najlepsi? A jak już będzie wybudowane, to stosowne pozwolenie i kwitek z nadzoru zawsze się znajdzie. Trzeba tylko znaleźć odpowiedniego "sponsora". A z tego co widzę po tych drzewach w Małpim to "sponsor" już jest.

   16 4 Odpowiedz
 • 26 lut 2017

  Chyba że inwestor "zbuduje" park linowy, lokalizacja idealna bo to przecież małpi gaj.

  14 2 Odpowiedz
  • mirek@ 26 lut 2017

   Jeśli w ten sposób ktoś zagospodaruje to miejsce to bylby pierwszy krok do ozywienia zarabia. ale wydaje mi sie ze inwestor powinien zabrac glos w takiej sytuacji zeby wyjasnic co planuje... bo tego nie wiemy, a to preciez jedyne miejsce gdzie jako mieszkancy chodzimy na spacer

   11 2 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  27 lut 2017

  A co tam można zbudować jeżeli każdego roku to wszystko pływa zalewane przez Rabę?

  15 8 Odpowiedz
 • 4 mar 2017

  Doki dla parostatków, oraz mobilne kościoły na łodziach flisackich z moszliwościa płatności zblizeniowych w kajutach

  2 1 Odpowiedz
 • Jan Paweł Drugi 5 mar 2017

  A niech że wytną tych wszystkich entów, orkowie to przyszłość

  Odpowiedz

Zobacz więcej