Miasto

Myślenice: Jarosław Pietrzak nie jest już dyrektorem Muzeum Niepodległości

Myślenice: Jarosław Pietrzak nie jest już dyrektorem Muzeum Niepodległości

Jarosław Pietrzak, który od marca 2017 roku pełnił funkcję dyrektora Muzeum Niepodległości złożył rezygnację. Na rok jego miejsce ma zająć Paweł Lemaniak - naczelnik Wydziału Kultury i Edukacji w UMiG Myślenice

Jak podaje Dziennik Polski przez najbliższy rok pełniącym obowiązki dyrektora będzie Paweł Lemaniak, obecny naczelnik Wydziału Kultury i Edukacji w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice. Po tym okresie w drodze konkursu ma zostać wyłoniony kolejny dyrektor.

Z dniem 31 sierpnia przestałem być dyrektorem Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Złożyłem na ręce Pana burmistrza rezygnację z przyczyn osobistych. Dziękuję serdecznie pracownikom muzeum za wspaniałą pracę i zaangażowanie. Jestem także wdzięczny odbiorcom oferty tej jednostki kultury - sytuację komentuje Jarosław Pietrzak.

 

Przypominamy, że z dniem 27 stycznia 2017 roku decyzją radnych zmieniono nazwę Muzeum Regionalnego "Dom Grecki" na Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Miejsce dotychczasowej dyrektor Bożeny Kobiałki w marcu zajął Jarosław Pietrzak.

Oprócz spotkań kulturalnych i działalności wydawniczej postaramy się poszerzyć działalność edukacyjną oraz organizować dla mieszkańców i turystów wydarzenia związane z obchodem świąt narodowych oraz ważnych rocznic historycznych. W przyszłości planujemy rozwój badań nad historią przełomu XIX i XX wieku oraz historią współczesną. Postaramy się być miejscem, w którym opowiadamy i opisujemy nasze dziedzictwo kulturowe oraz strefą spędzania wolnego czasu - po objęciu stanowiska w rozmowie z nami mówił nowy dyrektor Muzeum Niepodległości Jarosław Pietrzak.

Od marca Muzeum zorganizowało m.in. Konkurs Palm na myślenickim Rynku, wystawę z okazji rocznicy Drugiej Czarnej Niedzieli 30 kwietnia 1944 roku, Turniej Rycerski o Miecz Myślimira, piętnaste urodziny Grupy Poetyckiej Tiliaw czasie wakacji prowadziło letnie spotkania ze sztuką ludową, warsztaty teatralne, a w ostatnich tygodniach konkurs na najpiękniejszy kapelusz i wernisaż obrazów Małgorzaty Anity Werner.

Otwarcie nowej siedziby za 14 miesięcy

Nowa siedziba muzeum ma powstać przy ul. Traugutta, a jej otwarcie planowane jest na 11 listopada 2018 roku - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W dwupiętrowym budynku miałyby znaleźć się stałe ekspozycje-w tym odbudowany w 2011 roku ciągnik artyleryjski RSO, sala wykładowa na ponad 150 osób, sala szkoleniowa dla dzieci i nowoczesna czytelnia naukowa.

Szacowany koszt budowy muzeum to 5 mln zł. Gmina ma zamiar pozyskać pieniądze na jego budowę ze środków zewnętrznych. Budowa muzeum ma być częścią programu rewitalizacji centrum miasta, który obejmie również okolice Rynku.

 

Powiązane tematy

Muzeum z historią
Reportaż 0

Muzeum z historią

Muzeum Niepodległości w Myślenicach miało być miejscem, w którym widz funkcjonuje jako świadek historii i takim stało się ostatecznie 5 lat od chwili jego pow...

Komentarze (4)

 • mysleniczaninzdziada 2 wrz 2017

  zaczynam sie zastanawiac czy uda sie wybudowac to nowe muzeum i jak zorganizowac jego dzialanie w przyszlosci, ale mam na to za mala glowe

  35 10 Odpowiedz
 • Jagienka Mur. 3 wrz 2017

  Witam.
  komu przeszkadzała ta nazwa "Muzeum Regionalne" ?
  Teraz trudno będzie o "niepodległego" dyrektora.

  40 11 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 3 wrz 2017

  Żeby muzeum podległości organizowało konkurs palm wielkanocnych to już chyba przesada.

  Z innej beczki: jak powiedział pewien włodarz , Ja zanim ogłoszę konkurs na stanowisko (......) to już wiem kto wygra. Co by ze mnie za (......) gdybym tego nie wiedział.

  50 10 Odpowiedz
 • 17 wrz 2017

  Muzeum podległości ...idealne określenie. Zostałam zaproszona na "Ascot kapeluszy" w ostatnim czasie. Koncepcja może i fajna, ale tak mnie jakoś zniesmaczyło to co się teraz w byłym Domu Greckim dzieje. Odniosłam wrażenie, że Dyrektor nie ma nic do powiedzenia, więc decyzja o rezygnacji wcale mnie nie dziwi. Miałam ze swojej strony propozycję wystawy, ale ważniejsze było wyjście na papierosa niż rozmowa ze mną ( NIE Pan Dyrektor). Dostałam odpowiedź "na odpieprz się", więc uznałam, że szkoda czasu na kolejny "udział w jakiejś imprezie". Nie chodzi o mnie i moje pomysły, ale klimat się tak zmienił, że szkoda czasu, żeby udzielać się tam "kulturalnie", a było to najlepsze , najciekawsze miejsce w naszym małym miasteczku

  11 1 Odpowiedz

Zobacz więcej