Miasto

Myślenice: Jarosław Pietrzak nie jest już dyrektorem Muzeum Niepodległości

Myślenice: Jarosław Pietrzak nie jest już dyrektorem Muzeum Niepodległości

Jarosław Pietrzak, który od marca 2017 roku pełnił funkcję dyrektora Muzeum Niepodległości złożył rezygnację. Na rok jego miejsce ma zająć Paweł Lemaniak - naczelnik Wydziału Kultury i Edukacji w UMiG Myślenice

Jak podaje Dziennik Polski przez najbliższy rok pełniącym obowiązki dyrektora będzie Paweł Lemaniak, obecny naczelnik Wydziału Kultury i Edukacji w Urzędzie Miasta i Gminy Myślenice. Po tym okresie w drodze konkursu ma zostać wyłoniony kolejny dyrektor.

Z dniem 31 sierpnia przestałem być dyrektorem Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Złożyłem na ręce Pana burmistrza rezygnację z przyczyn osobistych. Dziękuję serdecznie pracownikom muzeum za wspaniałą pracę i zaangażowanie. Jestem także wdzięczny odbiorcom oferty tej jednostki kultury - sytuację komentuje Jarosław Pietrzak.

 

Przypominamy, że z dniem 27 stycznia 2017 roku decyzją radnych zmieniono nazwę Muzeum Regionalnego "Dom Grecki" na Muzeum Niepodległości w Myślenicach. Miejsce dotychczasowej dyrektor Bożeny Kobiałki w marcu zajął Jarosław Pietrzak.

Oprócz spotkań kulturalnych i działalności wydawniczej postaramy się poszerzyć działalność edukacyjną oraz organizować dla mieszkańców i turystów wydarzenia związane z obchodem świąt narodowych oraz ważnych rocznic historycznych. W przyszłości planujemy rozwój badań nad historią przełomu XIX i XX wieku oraz historią współczesną. Postaramy się być miejscem, w którym opowiadamy i opisujemy nasze dziedzictwo kulturowe oraz strefą spędzania wolnego czasu - po objęciu stanowiska w rozmowie z nami mówił nowy dyrektor Muzeum Niepodległości Jarosław Pietrzak.

Od marca Muzeum zorganizowało m.in. Konkurs Palm na myślenickim Rynku, wystawę z okazji rocznicy Drugiej Czarnej Niedzieli 30 kwietnia 1944 roku, Turniej Rycerski o Miecz Myślimira, piętnaste urodziny Grupy Poetyckiej Tiliaw czasie wakacji prowadziło letnie spotkania ze sztuką ludową, warsztaty teatralne, a w ostatnich tygodniach konkurs na najpiękniejszy kapelusz i wernisaż obrazów Małgorzaty Anity Werner.

Otwarcie nowej siedziby za 14 miesięcy

Nowa siedziba muzeum ma powstać przy ul. Traugutta, a jej otwarcie planowane jest na 11 listopada 2018 roku - w setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości.

W dwupiętrowym budynku miałyby znaleźć się stałe ekspozycje-w tym odbudowany w 2011 roku ciągnik artyleryjski RSO, sala wykładowa na ponad 150 osób, sala szkoleniowa dla dzieci i nowoczesna czytelnia naukowa.

Szacowany koszt budowy muzeum to 5 mln zł. Gmina ma zamiar pozyskać pieniądze na jego budowę ze środków zewnętrznych. Budowa muzeum ma być częścią programu rewitalizacji centrum miasta, który obejmie również okolice Rynku.

 

Powiązane tematy

Komentarze (4)

 • mysleniczaninzdziada 2 wrz 2017

  zaczynam sie zastanawiac czy uda sie wybudowac to nowe muzeum i jak zorganizowac jego dzialanie w przyszlosci, ale mam na to za mala glowe

  35 10 Odpowiedz
 • Jagienka Mur. 3 wrz 2017

  Witam.
  komu przeszkadzała ta nazwa "Muzeum Regionalne" ?
  Teraz trudno będzie o "niepodległego" dyrektora.

  40 11 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 3 wrz 2017

  Żeby muzeum podległości organizowało konkurs palm wielkanocnych to już chyba przesada.

  Z innej beczki: jak powiedział pewien włodarz , Ja zanim ogłoszę konkurs na stanowisko (......) to już wiem kto wygra. Co by ze mnie za (......) gdybym tego nie wiedział.

  50 11 Odpowiedz
 • 17 wrz 2017

  Muzeum podległości ...idealne określenie. Zostałam zaproszona na "Ascot kapeluszy" w ostatnim czasie. Koncepcja może i fajna, ale tak mnie jakoś zniesmaczyło to co się teraz w byłym Domu Greckim dzieje. Odniosłam wrażenie, że Dyrektor nie ma nic do powiedzenia, więc decyzja o rezygnacji wcale mnie nie dziwi. Miałam ze swojej strony propozycję wystawy, ale ważniejsze było wyjście na papierosa niż rozmowa ze mną ( NIE Pan Dyrektor). Dostałam odpowiedź "na odpieprz się", więc uznałam, że szkoda czasu na kolejny "udział w jakiejś imprezie". Nie chodzi o mnie i moje pomysły, ale klimat się tak zmienił, że szkoda czasu, żeby udzielać się tam "kulturalnie", a było to najlepsze , najciekawsze miejsce w naszym małym miasteczku

  11 1 Odpowiedz

Zobacz więcej