Kultura

Jarosław Pietrzak: Muzeum będzie opisywać dziedzictwo kulturowe i stanie się strefą spędzania czasu

fot. źródło: www.myslenice-itv.pl/

Oprócz spotkań kulturalnych i działalności wydawniczej postaramy się poszerzyć działalność edukacyjną oraz organizować dla mieszkańców i turystów wydarzenia związane z obchodem świąt narodowych oraz ważnych rocznic historycznych. W przyszłości planujemy rozwój badań nad historią przełomu XIX i XX wieku oraz historią współczesną.

Postaramy się być miejscem, w którym opowiadamy i opisujemy nasze dziedzictwo kulturowe oraz strefą spędzania wolnego czasu

- w rozmowie z  nami mówi Jarosław Pietrzak, nowy dyrektor Muzeum Niepodległości

 

Od prawie dwóch tygodni sprawuje Pan funkcję dyrektora Muzeum Niepodległości w Myślenicach. W jakim kierunku będzie Pan rozwijał placówkę?

Muzeum Niepodległości w Myślenicach ma za zadanie kontynuować działalność dotychczasowego muzeum. Dbając o dziedzictwo kulturowe opisujemy za pomocą zbiorów placówki oraz inicjatyw pasjonatów z regionu naszą tożsamość. Odpowiadamy na pytania: kim dzisiaj jesteśmy, co nas kształtuje? Dzięki naszej pracy mamy nadzieję ukazywać wartości, które zawarte zostały w statucie tej samorządowej jednostki kultury.

Chcemy stać się muzeum kreatywnym, otwartym, partycypacyjnym. Stawiamy na dialog z odbiorcami, współpracę, współdziałanie oraz interaktywnym poprzez multimedia oraz możliwość działania dla odbiorcy muzeum.

Dbamy o nasze dziedzictwo kulturowe poprzez gromadzenie i przechowywanie dóbr kultury w zakresie historii, sztuki, archeologii i szeroko rozumianej kultury materialnej. Pomagamy współtworzyć i opisywać naszą tożsamość, prowadzimy i opracowujemy programy edukacyjne we współpracy z różnymi organizacjami, stowarzyszeniami, projektujemy na nowo ekspozycję stałą, czuwamy nad realizacją obchodów rocznicowych i obchodami świąt narodowych w naszym mieście, a także współpracujemy z innymi jednostkami kultury na terenie naszego miasta tworząc miejsce dla wymiany myśli i prezentowania swoich działań przez mieszkańców naszego regionu.

Czeka nas wiele wyzwań i  na szczęście trafiłem na oddanych placówce i kreatywnych pracowników. Zamierzam często pracować metodą projektową słuchając głosu podwładnych.

Czy w muzeum nadal odbywać się będą wydarzenia kulturalne?

Nie rezygnujemy z dotychczasowych piątkowych spotkań. Działając na niwie kultury prowadzimy równolegle edukację dla dzieci i młodzieży. Dla przykładu w kwietniu zwracamy uwagę na tradycje wielkanocne i rytm przyrody, który odgrywał duże znaczenie w historii społeczności wiejskich i małych miast. Wiosna i jej początek wiązały się ze zwyczajami Wielkiego Postu i Wielkanocy.

Zapraszamy do odwiedzenia naszej wystawy czasowej „Sceny Pasyjne” Zdzisława Słoniny (malarstwo na szkle i rzeźba) Wystawa czynna w miesiącu kwietniu.

Organizujemy wspólnie z Parafią NNMP w Myślenicach warsztaty muzyki chóralnej „Warsztaty z Pasją” 31.03 – 02.04.2017. Warsztaty muzyczne poprowadzone przez najwyższej klasy specjalistów muzyki chóralnej. Finałem warsztatów będą 2 koncerty pieśni pasyjnych. Warsztaty odbędą się w Domu Parafialnym im. ks. J. Bylicy przy kościele NMP w Myślenicach.

Prowadzimy dla grup szkolnych „Warsztaty – Wielkanoc tuż, tuż”. Grupy szkolne uczestniczyć mogą w zajęciach z wykonywania palm wielkanocnych oraz malarstwa na szkle. Zajęcia prowadzi pani Agnieszka Turska.
Ogłosiliśmy także wspólnie z Myślenickim Oddziałem Krakowskiej Kongregacji Kupieckiej „Wielkanocny Konkurs Palm”, którego finał będzie miał miejsce w niedzielę 09.04.2017 na myślenickim rynku.

W jaki sposób funkcjonować będzie muzeum w siedzibie przy ul. Sobieskiego do czasu przenosin do nowej siedziby przy ul. Traugutta?

Do momentu przeniesienia do nowej placówki planujemy wydłużyć godziny otwarcia muzeum, kontynuować dotychczasowa działalności i nawiązać współpracę z placówkami edukacyjnymi oraz innymi samorządowymi jednostkami kultury w naszym mieście ( MOKIS, MBP im. ks. J. Kruczka). Będziemy także przygotowywać ekspozycję na nowo bazując na obecnych zbiorach muzeum.

Czym różnić się będzie działalność Muzeum Niepodległości od dotychczasowej działalności Muzeum Regionalnego „Dom Grecki”?

Muzeum Niepodległości będzie przede wszystkim kontynuatorem Muzeum Regionalnego. Oprócz spotkań kulturalnych i działalności wydawniczej postaramy się poszerzyć działalność edukacyjną oraz organizować dla mieszkańców i turystów wydarzenia związane z obchodem świąt narodowych oraz ważnych rocznic historycznych. W przyszłości planujemy rozwój badań nad historią przełomu XIX i XX wieku oraz historią współczesną. Postaramy się być miejscem, w którym opowiadamy i opisujemy nasze dziedzictwo kulturowe oraz strefą spędzania wolnego czasu.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 1 kwi 2017

  Prima Aprilis

  14 14 Odpowiedz
 • Samanta Rigerr 1 kwi 2017

  Muzeum Regionalne Dom Grecki to szczególne miejsce lubię tam chodzić.

  15 8 Odpowiedz
 • 2 kwi 2017

  Muzeum - strefa spędzania czasu. Taki znak czasów...

  17 2 Odpowiedz
 • 3 kwi 2017

  To bez wątpienia jest żart na prima aprilis. Przecież dotychczasowe Muzeum Regionalne DOM GRECKI w Myślenicach jak żadna instytucja dotąd opisywało dziedzictwo kulturowe. Właśnie wyszedł kolejny tom pt. Kolekcja. Muzeum Regionalne Dom Grecki w Myślenicach od A do Z. A już muzeum spędzania czasu to absolutnie niestosowny żart. Jednoznaczne sugerowanie, że Dom Grecki nie opisywał dziedzictwa czy też że mieszkańcy oraz przyjezdni dotąd w nim rzadko przebywali i że dopiero nowy dyrektor coś w tym temacie ma zamiar zrobić, jest kolejnym przykładem na niestosowność jego wypowiedzi. Niech w końcu coś konkretnie zrobi, a nie - poprzez swoje czytane z kartki wypowiedzi - deprecjonuje jednostkę, na której do niedawna - czyli do czasu wyrzucenie poprzedniej Pani Dyrektor - wzorowały się wszystkie instytucje kultury w okolicy...

  24 16 Odpowiedz
  • profesor profesor 4 kwi 2017

   Z całym szacunkiem dla byłej Pani dyrektor, ale ona przed każdym wernisażem od lat czytała wszystko z kartki.

   11 20 Odpowiedz
 • 4 kwi 2017

  Tak, szacun profesorze, pamiętam... Czytała z kartki informacje nt. biografii czy osiągnięć Autora prac lub wykładu. Pewnie, coby niczego nie pominąć...

  19 6 Odpowiedz
 • 4 kwi 2017

  To już nie chodzi o to, czy ktoś czyta z kartki czy z głowy. Chodzi o to, że z tego wywiadu wynika iz dotychczas muzeum regionalne nie opisywało dziedzictwa kulturowego, nie prowadziło działalności edukacyjnej i nikt w nim nie spędzał czasu. Aż nastało muzeum niepodległości, które wszystko odmieni ;-)

  19 5 Odpowiedz
 • 4 kwi 2017

  Pozwolę sobie w pewnym względzie nie zgodzić się z przedmówcą. Oczywiście masz rację w kwestii wywiadu. Chodzi jednak również o to, że nowy dyrektor jest po prostu klasycznym tzw. slupem, który robi to, co mu każą... Niech już robi, ale niech nie deprecjonuje działalności poprzedniej Pani Dyrektor, po której - że tak powiem - "trupie" wspiął się na to stanowisko i niech nie odcina "kuponów" od cudzej działalności...

  14 9 Odpowiedz
 • 4 kwi 2017

  Jeszcze o tzw. odcinaniu kuponów... Wszyscy widzieliśmy, jak - zanim jeszcze "wyrzucono" Panią Dyrektor - pojawił się na spotkaniu "Polska za progiem". Widocznie po zmianie statutu już go "rączki świerzbiały", żeby dorwać się po długim czekaniu do stołka. A dwóch ekshibicjonistów zamiast zerwać w geście oburzenia spotkanie, robiło jakby nigdy nic dobrą minę do złej gry...

  9 25 Odpowiedz

Zobacz więcej

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”
Kultura 3

Bogna Becker wraca do Myślenic po 15 latach z wystawą „Lalki to My”

Wernisaż odbył się w ramach wydarzeń związanych z Kulturalnymi Dniami Myślenic 2019. Bogna Becker wróciła ze swoją twórczością do Myślenic po 15 latach przerwy, mimo że na co dzień mieszka i pracuje w Drogini Jej prace zostały zaprezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu w Myślenicach. Wernisaż był inauguracj...

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści
Kultura 0

Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne 2019: Zobacz, jak pracują artyści

„Most Zamiast Murów - Artystyczne Przełamywanie Barier”. „ODDŹWIĘK” to hasło trwających na Zarabiu XXII Międzynarodowych Warsztatów Artystycznych w których każdy może wziąć udział Od 15 lipca w Myślenicach trwają XXII Międzynarodowe Warsztaty Artystyczne dla artystów profesjonalnych oraz XIX Europejskie Warsztaty Plastyczne dla dzieci i młodzieży....

Tutaj filmy wyświetlają na miejskich murach
Dobczyce 0

Tutaj filmy wyświetlają na miejskich murach

„Kino w dobrym klimacie” to cykl plenerowych projekcji filmowych, które przez całe lato odbywać się będą na Staromiejskim Wzgórzu w Dobczycach Tegoroczny cykl filmowy rozpoczął seans filmu „Sugar Man”. Poza wspomnianym dokumentem, amatorzy plenerowych pokazów zobaczą m.in. komedię „Za jakie grzechy, dobry Boże?”, „Wszystko za życie” („Into the Wil...