Edukacja

Strajk nauczycieli: W których szkołach odbędzie się protest? Spływają wyniki referendum

 

Trwa referendum strajkowe w szkołach na terenie powiatu myślenickiego. W wielu z nich, gdzie podliczono głosy, nawet 90% ankietowanych opowiedziało się za strajkiem, ale wciąż nie znamy pełnej listy szkół, które do niego przystąpią.

Ten zostanie ogłoszony 8 kwietnia w placówkach, w których za taką formą protestu opowie się ponad połowa pracowników, zarówno pedagogicznych jak i nie będących nauczycielami

W szkołach na terenie całego kraju od 5 marca trwa referendum strajkowe we wszystkich szkołach i placówkach, z którymi w ramach sporu zbiorowego zakończono etap mediacji, nie osiągając porozumienia co do żądania podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych o 1 tys. zł.

Trwa liczenie głosów

W organizowanym przez Związek Nauczycielstwa Polskiego referendum nauczyciele i pracownicy nie będący pedagogami, odpowiadają na pytanie “Czy wobec niespełnienia żądania dotyczącego podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników nie będących nauczycielami o 1000 zł z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r., jesteś za przeprowadzeniem w szkole strajku począwszy od 8 kwietnia br.?”.

Nie we wszystkich szkołach w powiecie myślenickim, które przystąpiły to sporu zbiorowego, zakończyły się już referenda. W wielu z nich nawet 90 proc. głosujących opowiedziało się za strajkiem. W referendum strajkowym i strajku mogą brać udział wszyscy pracownicy szkoły niezależnie od tego czy są członkami związku zawodowego, czy też nie. Czekamy na pełne dane z oddziałów Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Jeśli taka będzie - wyrażona w referendum - wola większości, nauczyciele będą strajkować 8 kwietnia.

Oznacza to, że jego termin może się zbiec z zaplanowanymi na kwiecień egzaminami. W dniach 10, 11 i 12 kwietnia ma się odbyć egzamin gimnazjalny, w dniach 15, 16 i 17 kwietnia – egzamin ósmoklasistów, natomiast matury mają się rozpocząć 6 maja.

 

Czy popierasz strajk nauczycieli, którzy walczą o podwyżki?

 • TAK TAK 43%
 • NIE NIE 54%
 • NIE WIEM NIE WIEM 3%
 • Głosów: 1689

 

1000 zł więcej od 1 stycznia dla wszystkich

Ogólnopolskie władze ZNP zaznaczają, że ogłosili strajk z 35-dniowym wyprzedzeniem, by dać rządowi czas na spełnienie postulatów i rozwiązanie problemów, o których mówią nauczyciele i pracownicy niebędący nauczycielami.

Sławomir Broniarz, prezes ZNP: Nikogo nie zaskakujemy. Uprzedzamy o tym, kiedy rozpocznie się strajk. Mówimy, na czym on polega (na niewykonywaniu pracy) oraz o jego możliwych konsekwencjach. (...) Teraz determinacja środowiska jest ogromna, bo dzisiaj jest to już przede wszystkim protest o godność i o lepszą przyszłość edukacji. Przypominam, że protest środowiska oświatowego trwa już od trzech lat, jednak rząd go bagatelizował i – jak widać – nadal bagatelizuje. 18 października 2016 r. ZG ZNP zdecydował o rozpoczęciu akcji protestacyjnej. Powodem był „brak zwiększenia nakładów na oświatę, w tym brak podwyżek płac pracowników oświaty”.

Po negocjacjach z MEN, podczas których usłyszeliśmy, że w budżecie nie ma pieniędzy, 10 stycznia 2019 r. rozpoczęły się procedury sporu zbiorowego: składanie żądań, rokowania i mediacje. 4 marca ogłosiliśmy termin strajku do odwołania, a od 5 marca trwa referendum strajkowe.

Jak czytamy na stronie ZNP, w przypadku, gdy u danego pracodawcy działa choć jedna organizacja związkowa, to pracownicy w sporze zbiorowym z tym pracodawcą mogą być reprezentowani tylko przez organizację związkową u niego działającą. 

 

"Solidarność" pracowników oświaty okupuje małopolskie kuratorium

Nie tylko związkowcy zrzeszeni w ZNP domagają się zmian. "Sprawy dorosłych muszą być załatwiane między dorosłymi!" – to hasło protestu „Solidarności” pracowników oświaty, którzy od 11 marca okupują siedzibę małopolskiego kuratora oświaty w Krakowie.

- Domagamy się, przyjazdu przedstawiciela rządu – mówi w imieniu Sekcji Oświaty Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” Zbigniew Świerczek.

Związkowcy mówią, że nie chcą, by zakładnikami ich walki z rządem o godność pracowników oświaty byli uczniowie. Liczą, że rząd podejmie z nimi merytoryczne negocjacje. Podniesienia wynagrodzeń o 15 proc. od stycznia tego roku, kolejnych 15 proc. od stycznia 2020 r., przywrócenia korzystniejszych zasad awansu oraz powrotu do poprzednich zasad oceny pracy domagają się nauczyciele z małopolskiej Solidarności.

Okupacja kuratorium jest wyrazem sprzeciwu wobec braku szacunku dla pracowników oświaty, niskim płacom oraz szkodliwym zmianom w prawie oświatowym. Prezydium Zarządu Regionu Małopolskiego NSZZ "Solidaność" popiera postulaty Sekcji Oświaty Regionu Małopolskiego.

Jeśli nie będzie woli porozumienia ze strony rządu, związkowcy zapowiadają, że zaostrzą formę protestu. Podkreślają, że ten protest jest wyrazem walki o godność nauczycieli, uczciwe wynagrodzenia i właściwe warunki pracy. Teraz ruch należy do strony rządowej - mówi Olga Zielińska, rzecznik prasowy KSOiW NSZZ „S” i uczestniczka protestu.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 22 mar

  Ja bym podniósł nauczycielom za czas pracy, ale wakacje i ferie tylko zasiłek.

  45 25 Odpowiedz
 • kar war 22 mar

  Ale też im zrobić 40 godziny tydzień pracy.

  37 18 Odpowiedz
  • 22 mar

   Zawsze wytłumaczą się że w domu przygotowują się do lekcji,
   ale to samo robi prokurator czy sędzia, rewident, lekarz.....

   34 13 Odpowiedz
  • 22 mar
   bono napisał/a:

   Ja bym podniósł nauczycielom za czas pracy, ale wakacje i ferie tylko zasiłek.

   wy macie coś z głową, etat nauczyciela bardzo często przekracza 40h pracy, nauczyciel pracujący na 1 etat ma 'PRACOWAĆ 18 H TYGODNIOWO" ale nie wliczają się w to zebrania, zajęcia dodatkowe, rady pedagogiczne, poprawy sprawdzianów, kartkówek, ich przygotowanie, przygotowanie sal do lekcji, posprzątanie po nich itp.
   poza tym obecnie to nauczyciel boi się ucznia, nauczyciele nie są szanowani, tak jak to było kiedyś, jak nie wiecie to lepiej się nie wypowiadajcie bo to są brednie, kłamstwa i bezpodstawne oskarżenia. Jak zazdrościcie nauczycielom wolnego w ferie i wakacje, ew "małej ilości godzin" to się przekwalifikujcie.

   43 50 Odpowiedz
   • 22 mar

    Ale co to ma wspólnego z wakacjami i feriami?
    Ja nic nie pisałem o czasie pracy:

    bono napisał/a:

    Zawsze wytłumaczą się że w domu przygotowują się do lekcji,
    ale to samo robi prokurator czy sędzia, rewident, lekarz.....

    7 4 Odpowiedz
 • 22 mar

  Co to za głupi zwyczaj podnosić wynagrodzenie całej grupie zawodowej? W ten sposób nagradzamy nieróbstwo, bo niezależnie od tego jak kto pracuje, dostaje podwyżkę. Skoro nierób dostanie taką samą podwyżkę jak każdy to po co się starać? Może to przez to mamy taki poziom nauczania jak mamy.
  Podnieść nauczycielowi który zasługuje, a nie wszystkim, niech każdy sam dba o swoje wynagrodzenie. Niech każdy zarabia tyle, ile jest warty i tyle za ile potrafi się sprzedać.

  51 12 Odpowiedz
 • kar war 22 mar

  [cytat=bono]
  Nauczycieli WF czy muzyki to na pewno ma pracę w domu.

  40 13 Odpowiedz
 • 22 mar

  @seba myślisz że nauczyciele to jedyne osoby, które muszą się przygotowywać do pracy poza godzinami pracy? W prawie każdym zawodzie tak jest. Kiedyś ktoś podał mi argument, że nauczyciel musi się szkolić i robić certyfikaty, ja nie jestem nauczycielem, a też muszę się ciągle szkolić, co więcej jak już nauczę się nowej technologii, to już najczęściej wychodzi nowsza wersja i znowu szkolenie, jak chcę być na bieżąco, to muszę się uczyć non stop poza godzinami pracy, za które nie mam płacone.

  Nauczyciele to jedna z tych roszczeniowych grup, która nie wie jak wygląda prawdziwy świat, są zamknięci w kokonie zwanym ZNP i większość z nauczycieli nie potrafi funkcjonować w świecie poza nim. Niejednokrotnie spotkałem się z nauczycielem, który próbował pracować w zawodzie którego uczy, ale szybko rezygnował, bo brakuje mu wiedzy i przeraża go to, że sam musi o siebie dbać.

  EDIT: Oczywiście znam również nauczycieli, którzy pracują w zawodzie, a uczą jedynie z pasji. Mam do nich ogromny szacunek, bo najczęściej z racji doświadczenia w pracy poza nauczaniem, ich lekcje są znacznie bardziej wartościowe od lekcji typowego nauczyciela. Jednak niestety jest to zdecydowana mniejszość.

  45 11 Odpowiedz
  • 22 mar

   Nauczyciele wiedzą jak wygląda świat o którym mówisz, bo bardziej opłaca się im pracować w biedronkach, budowach, korporacjach, szczujcie ich tak dalej to potem będziecie mogli mieć pretensje tylko do siebie jak Waszych dzieci nie będzie miał kto uczyć, albo jak nie napiszą testów gimnazjalisty, lub matur.
   Zastanawiające jest skąd ta złość właśnie do nauczycieli ? Pis wyprało wam mózgi ? jakoś nikt nie miał nic przeciwko gdy od chorych odeszły pielęgniarki (zagrożone było ludzkie życie), jak policja "zachorowała" na "psią grypę" i wówczas również było zagrożone życie obywateli.

   18 29 Odpowiedz
 • kar war 22 mar

  [cytat=seba]
  Piszesz 18h po 45 czy 60 mintu. Te grupy zawodowe które mają dużo to chcą mieć więcej.

  19 9 Odpowiedz
  • 22 mar

   I tu mam propozycję dla nauczycieli, Niech próbują swoich sił w korporacji.... i po roku zdecydują gdzie lepsza praca.

   28 15 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    22 mar

    W korpo nauczyciel języka siedzący na słuchawce na obsłudze klienta zagranicznego jak zna jakiś inny język jak angielski wyciągnie z 5000 zł na rękę, ale musi pracować 40h tygodniowo od 8 do 16 :).

    mysleniczanka napisał/a:

    Dla tych którzy są przeciwko , jeśli jesteście tacy zazdrosni trzeba było się uczyć i chodzić na studia nikt wam tego nie bronił pisać egzaminów, uczyć się :) Co wy myślicie, że nauczyciel nic nie robi? A awans zawodowy? A szkolenia? Wy tylko o nauczycielu widzicie : Ferie, wakacje, weekendy nic po za tym. ŻEBY OCENIAĆ SAM PRZEJDZ PRZEZ TĄ SAMĄ DROGĘ.

    Uważasz, ze ludzie przeciwko są zazdrośni bo się nie uczyli? Rozumowanie na poziomie przedszkolaka.

    seba napisał/a:

    Nauczyciele wiedzą jak wygląda świat o którym mówisz, bo bardziej opłaca się im pracować w biedronkach, budowach, korporacjach, szczujcie ich tak dalej to potem będziecie mogli mieć pretensje tylko do siebie jak Waszych dzieci nie będzie miał kto uczyć, albo jak nie napiszą testów gimnazjalisty, lub matur.
    Zastanawiające jest skąd ta złość właśnie do nauczycieli ? Pis wyprało wam mózgi ? jakoś nikt nie miał nic przeciwko gdy od chorych odeszły pielęgniarki (zagrożone było ludzkie życie), jak policja "zachorowała" na "psią grypę" i wówczas również było zagrożone życie obywateli.

    Jak pielęgniarki protestowały to było masa głosów, ze maja służyć a nie zarabiać i ze nic nie robią tylko piją kawki i papierosy. Poczytaj wątki na forum, jestem ci je wstanie odnaleźć. Nie rób z nauczycieli najbardziej uciemiężonej grupy społecznej w Polsce, bo to demagogia.

    Z tym przygotowywaniem w domu to tez mocna demagogia. Jak już wspomniane inne grupy zawodowe tez musza pracować w domu. Ja w czasie prywatnym, muszę podnosić kwalifikacje, wyrabiać uprawnienia, do tego często wykonywać prace z telefonu, bo klient tego wymaga.

    Jedyna różnica jest taka, ze ja pracuje u prywaciarza i moje zarobki i umiejętności wycenia wolny rynek. Ponieważ szkolnictwo jest państwowe, umiejętności nauczycieli nie są wyceniane wedle stawki rynkowej, a ustalane arbitralnie przez państwo.

    O ile dla nauczycieli przedmiotów technicznych, polskiego czy historii czy jezykow obcych podwyżki wydają się zasadne, o tyle dla nauczycieli WF (macie se piłkę i se grajcie), muzyki (pograjmy na cymbałkach), plastyki (macie plastelinie, lepcie se), EDP, PP nie uważam by to było zasadne. Na tych przedmiotach nie ma sprawdzianów, wypracowań, rzeczy do których trzeba siedzieć w domu...

    22 10 Odpowiedz
   • 22 mar

    Jacy nauczyciele Cię uczyli,że Ty taki mądry jesteś?

    8 15 Odpowiedz
    • 22 mar

     Ci, którzy kończyli WSP przed 1999 r.
     Wtedy chodziło powiedzenie, że wcześniej się umarłemu zaczerwienią lica niźli WSP skończy dziewica. Ale w tedy były jeszcze dziewice na studiach.

     4 8 Odpowiedz
   • 22 mar

    Popieram, normalna praca 8h dziennie, 40 h tyg.w normalnym zakładzie pracy = normalna płacą.

    5 6 Odpowiedz
 • 22 mar

  Dla tych którzy są przeciwko , jeśli jesteście tacy zazdrosni trzeba było się uczyć i chodzić na studia nikt wam tego nie bronił pisać egzaminów, uczyć się :) Co wy myślicie, że nauczyciel nic nie robi? A awans zawodowy? A szkolenia? Wy tylko o nauczycielu widzicie : Ferie, wakacje, weekendy nic po za tym. ŻEBY OCENIAĆ SAM PRZEJDZ PRZEZ TĄ SAMĄ DROGĘ.

  29 40 Odpowiedz
  • 22 mar

   uczyłem się, pisałem egzaminy, dotyczy mnie awans zawodowy :) więc całkiem podobnie do nauczyciela..żeby nie było nie narzekam na swoją płacę, tylko niestety dlatego, że drogę awansu i edukacji mam taką jak nauczyciel to jednak nie przysługują mi ferie wakacje itp...a nie strajkuję o 1k PLN podwyżki i to z powodu p. Broniarza, który nie jest ani politykiem ani nikim ważnym. Po mojemu nauczyciele dali się wciągnąć w polityczną gierkę..a niby tacy wykształceni ;)

   6 4 Odpowiedz
 • 22 mar

  Wydaje się, że patrzą na nauczycieli przez pryzmat minister Zalewskiej nauczycielki. Nauczyciele mają podwójne szczęście, mając taką minister. Żona pana prezydenta też przykład nieudacznictwa życiowego daje. Jak tu później szanować zawód ów. Po przedstawicielach ich poznacie. Dobra zaś zmiana obniża zaś kwalifikacje ,gdzie się da, premiuje nieuków. To i mamy. Nie matura, lecz chęć szczera. Najpierw takich do szkół. Oni właściwie ukształtują. Gratuluję spisiona Solidarności nauczycielskiej. Za kilka stołków sprzedali nauczycieli. Teraz próbują nadrobić, głodując. Deczko za późno. Dudę z Kacperkiem wkrótce z Gdańska wyrzucą. Gdańsk znów da sygnał do zmian. Już daje. PiS tam skompromitowany do krzty. Wiatr od morza.

  6 20 Odpowiedz
 • Arthur Renegat 22 mar

  Tym wszystkim nauczycielom się w baniakach poprzewracało. Nieroby dziennie przesiedzą 6 godz. popiją kaw. Wycieczki , ferie , wakacje. Czego jeszcze chcą. Niektórzy jeszcze mieszkania dostają w szkołach. Mało. Żenada na całego z tym strajkiem.

  22 16 Odpowiedz
  • 22 mar

   Idź do pracy na stanowisko nauczyciela jak tak mają dobrze, ktoś ci broni...
   .. Punk widzenia zależy od punktu siedzenia

   19 19 Odpowiedz
 • 22 mar

  Nie generalizujmy. Są bardzo dobrzy nauczyciele, którzy uczą z pasją i potrafią zarazić wiedzą. Są i ci gorsi z selekcji negatywnej, bo z samej pasji nie wyżyjesz. Korporacje dziś to nie korporacje kilka lat temu. Fluktuacja tam duża. Wyszukują, przeszkalają i czasem się pozbywają. Korporacja korporacji nierówna. Sąsiad przez 10 godzin ewidencjonuje faktury, znajomy pracuje w General Electric i jeździ po całym świecie, konstruując silnik do samolotów dla armii włoskiej. Młody nauczyciel już myślenie korporacyjne ma i znajdzie się i tam. Gorzej może być na odwrót. Co do WSP to nie tylko dziewicom się tam kraśniły lica, ale sama uchodziła za czerwonością nasycona. Rot ist gut für die Liebe, ist nicht gut für die Zukunft. Ale to jakiś Niemiec powiedział.

  1 8 Odpowiedz
 • 22 mar

  Nauczyciele to lenie i darmozjady ich praca polega na chodzeniu do szkoły i wyrabianiu pensum, a nie uczeniu, wiem co pisze znam dobrze to środowisko. Nauczyciele w szkołach publicznych nikogo niczego nie nauczą, bo sami mają mizerną wiedzę. Jeżeli rodzice chcą aby ich dzieci zdobyły wiedzę, to wysyłają je na korepetycje lub do szkół niepublicznych, niestety nie każdego na to stać.

  24 21 Odpowiedz
  • 22 mar

   Skąd ty się pisać i czytać nauczyłeś?
   Kazdy za swoją wykonywana pracę powinien dostać sprawiedliwe wynagrodzenie, bez względu na zawód...

   13 7 Odpowiedz
  • 25 mar

   Jakiś Ty głupi.

   4 1 Odpowiedz
 • 22 mar

  18h tygodniowo raptem: wakcje; ferie; weekendy; masa zadań do domu w tym połowa dla rodziców; i tak na dodatkowe zajęcia trzeba chodzić; i może jeszcze tysiąc podwyżki. Jak sie nie podoba zawsze można prace zmienic, nikt ich na sile w szkole nie trzyma

  20 12 Odpowiedz
  • 22 mar

   Taak? Wy rodzice robicie tak by zaprowadzić dzieci do szkoły najlepiej by siedziały do 17 w szkole. Najlepiej żeby nauczyciel jeszcze wam dziecko przebrał i może ugotował. Jak wszyscy jesteście tacy ą, ę to czemu jak spędzacie czas z dziećmi macie ich dość? Rodzic też powinien być zaangażowany w szkolne życie dziecka. Nauczyciele mają wychowywać najlepiej za rodziców by oni mogli w "KORPORACJACH" zarabiać. Na dodatkowe zajęcia to chodzą dzieci rodziców, którzy nawet nie mają chęci z dzieckiem się pouczyć, coś im wytłumaczyć bo lepszy jest smartfon, telewizja.

   Każdy jest mądry, ale postawcie się sytuacji gdzie macie pilnować 20 dzieci naraz. A po za tym sami widzicie jaka dzisiejsza młodzież jest trudna w wychowaniu.Sami macie z tym problemy by wychować swoje dziecko więc nauczyciele też.

   17 13 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    22 mar

    Tak szczerze, zmuszal cie ktos do wyboru tego zawodu? Z doswiadczenia wiem, ze latwo nauczyciele sie moga przebranzowic, wiec glwoa do gory i do dziela!

    16 8 Odpowiedz
 • 22 mar

  Telewizor Jacka mówi codziennie jak jest dobrze , jaki jest wzrost gospodarczy , jaką potęgą staliśmy się za panowania tego rządu to jaki jest problem żeby biednym nauczycielom dać podwyżki po 1000zł albo i nawet po 2000zł .

  16 7 Odpowiedz
 • 22 mar

  Nauczyciele, którzy powinni uczyć i wychowywać dzieci i młodzież, używają ich jako zakładników w sporze z rządem. To jest nieetyczne i niemoralne. Rodzice powinni zareagować. Ale nie ma się co dziwić. Najważniejsze są pieniądze, a nie uczniowie.

  10 19 Odpowiedz
  • 22 mar

   Słowa z telewizji Jacka. Najważniejsze to jest skłócić wszystkich ze wszystkimi. Tu nie o nauczycieli chodzi,lecz edukację. Z wypowiedzi niektórych wynika, że szkoła jest w ogóle niepotrzebna. Pisać i czytać nauczyli się w brzuchu mam.

   10 6 Odpowiedz
   • 22 mar

    Dlaczego termin strajku został ogłoszony akurat w miesiącu egzaminów uczniów. Czy nie można było tego zorganizować w innym terminie. Czy należało im zaburzyć ten czas i wprowadzać nerwową atmosferę. Mogą być najbardziej poszkodowani. Co wyniosą ze szkoły. Zastanawiałeś się nad tym "Seneka". Termin wybrano po to, by kupczyć uczniami i to nie o edukację ale pieniądze dla nauczycieli.

    7 9 Odpowiedz
    • 22 mar

     Górnicy mają kilofy, uzyskali swoje, a węgiel od ruskich spływa, policjanci L4 pokazali, swoje dostali, 11 mld idzie do emerytów w maju etc. Czemu w maju i po co? Rozdają, chwalili się, że pieniądze są to i kolejne ręce się wyciągają. Odbijesz, że wcześniej nie strajkowali za tej wstrętnej PO. Nie strajkowali , bo najniższa krajowa była niższa, bo nie było inflacji. Co zostało nauczycielom? Oni oprócz tego, że uczą dzieci, sami się uczą. Nauka płynie od rządzących i to oni powinni do szkód dla uczniów nie doprowadzić. O edukacji nikt nie mówi, o deformie Zalewskiej, o chaosie programowym, przeciążeniu siódmoklasistów etc. *****izja skłóca rodziców z nauczycielami. Za to m.in. dostała ostatnio ponad 1 mld 200 mln. Za szerzenie propagandy. Może to lepiej było nauczycielom dać.

     5 5 Odpowiedz
     • 22 mar

      Górnicy maja kilofy, a nauczyciele uczniów. Tylko, że to są ludzie, których mają uczyć i wychowywać . Branie uczniów jako zakładników w walce o pieniądze jest jest haniebne. Praca w szkolnictwie dała mi poznać to "środowisko". Karta Nauczyciela gwarantuje im wiele, czego inny pracownik nie otrzymuje.

      8 5 Odpowiedz
      • 22 mar

       A cóżeś Ty w tym szkolnictwie robiła? Kompleksy leczysz przy okazji?

       2 5 Odpowiedz
       • 22 mar

        Robiłam to, co było w zakresie czynności. A kompleksy? Domena nastolatek. Nie narzekam na brak pieniędzy, jeżeli Ci o to chodzi.

        5 1 Odpowiedz
 • 22 mar

  Moja kuzynka po studiach pedagogicznych natychmiast poszła do pracy w szkole. (język obcy)
  Fajnie jej się pracowało, bardzo chwaliła pracę i po 12.00 była już często w domu. Mówiła luz i jest fajnie .
  Weszła z czasem w klimat pokoju pedagogicznego, nasłuchała się
  w codziennych rozmowach o tym jak "bidny jest nauczyciel"
  i po roku się zaczęło. Ciężka praca za marne pieniądze i trwa to do dziś. Pracował z nią też od lat emerytowany nauczyciel pamiętający komunę i mówił: na co one narzekają, mnie jest naprawdę dobrze.

  Ale uważam, że podwyżki się nauczycielom należą.

  9 10 Odpowiedz
 • ppp ppp 22 mar

  No i pokazaliście iście polskie podejście do sprawy. Złość, zazdrość, byle tylko dowalić, dokopać. Z zajadłości chcecie wszystkich którzy walczą o lepsze jutro nie tylko dla siebie , ale dla was i waszych " geniuszy" utopić w łyżce wody. Potraficie tylko pisać zmień pracę, może wy zamienicie swoją na nauczyciela. Ale nie da się bo się szkół nie skończyło. Stare powiedzenie mówi" Jak się za młodu nie chciało nosić teczki, to się teraz nosi woreczki ". Pozdrawiam wszystkich myślenickich frustratów.

  14 12 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   22 mar

   Nie no bo najprościej to stanąć na środku drogi upi ujadać „nolezy mi się” zamiast zabrać się do roboty. O wykształceniu nie gadaj, bo geografii uczyła mnie lasencja, która zrobiła 1 roczne podyplomowe studia z geografii będąc magistrem wychowania fizycznego. Z czym do ludzi.. trochę pokory.

   13 7 Odpowiedz
  • 22 mar

   Wow kolego, a jakich to szkół wielkich potrzeba aby zostać nauczycielem?? Przecież nauczyciel to byle magister jeszcze pewnie większość z jakiegoś śmiesznego UP. Z 90% moich znajomych ma mgr, z 50% robi albo ma dr. Między innymi to miałem na myśli pisząc, że nauczyciele nie znają życia poza kokonem ZNP, nadal uważają, że mgr coś znaczy, nie wiedzą, że przynajmniej co druga osoba spotkana na ulicy jest po studiach.

   3 7 Odpowiedz
 • 22 mar

  Jak to mówili Rzymianie "Dziel i rządź" to jedno się naprawdę pisowcom udało.....
  Nagonka na Trybunał Konstytucyjny pięknie udana - reforma TK cudowna - ciekawe ile spraw teraz rozpatrują.....
  Nagonka na sędziów pięknie udana - reforma cudowna - sądy sprawniejsze i duuuużo lepsze....
  O lekarzach nie piszę bo wszyscy wiedzą....
  Teraz paskudni nauczyciele to trzeba ich z błotem zmieszać - skutek reformy wszyscy widzą i zobaczą jeszcze lepiej jak będzie nabór do szkół średnich......
  Autorytet nauczycieli sięgną bruku...... byle mamuśka po podstawówce ma więcej do gadania i może jeździć po nich jak po burej suce, wszędzie tylko nieroby próżniaki itp. po prostu zaje...... ście.....
  Tu zresztą też to samo .... Weźcie tylko pod uwagę, że jak dalej będzie negatywny nabór do tego zawodu to ja się pytam KTO będzie uczył ???? JAKA będzie wartość tych nauczycieli??? i KOGO za to winić ???? Nauczycieli??? , jeżeli co mądrzejsi według powyższych zaleceń pójdą sobie w piz.....u z tego jakże poważanego i cenionego zawodu ??????

  14 8 Odpowiedz
 • ppp ppp 22 mar

  "zabrać się do roboty" Może poeto rozwiniesz ten poemat.

  2 10 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   22 mar

   Nie wiem czego nie rozumiesz? Nie pasuje ci obecna praca, zmień ją = zabierz się do roboty = zmień coś w swoim życiu, a nie krzycz ze ci się należy. Dalszej dyskusji z troll kontem, które się uaktywnia tylko jak jest jakaś społecznie paląca sprawa nie będę prowadzić.

   6 3 Odpowiedz
 • 23 mar

  zatrzymalem sie na etapie kiedy znajomi nauczyciele mieli za rok 35-40tys.zl-to dobrych pare lat temu.Uwazam,ze w dzisiejszych czasach ranga nauczyciela bardzo zmalala.Wina programu czy nauczania-nie wiem.Ale masa dzieci korzysta z prywatnych korepeycji.A konspekty to tylko mlodzi pisza.Stara gwardia z roku na rok tego sameg uczy wiec sie nie przygotowuje. Klasowki sa nie z wszystkich przedmiotow,wiec i po lekcjach luz.6ys.to w/g mnie troche za duzo w realiach 2200zl/m dla wiekszosci.W zadnej dziedzinie nie ma podwyzki 1000zl.I to dla wszyskich-czyli Ci dobrze zarabiajacy znow stworza przepasc do pozosalych.I co wtedy kolejne strajki.Niech pokaza swje paski wyplat

  3 3 Odpowiedz
 • ppp ppp 23 mar

  Dalej to utrzymuję Złość, zazdrość, byle tylko dowalić, dokopać. Dołożę jeszcze obrazić, a na koniec się obrazić o to, że się nie na racji

  2 1 Odpowiedz
 • ppp ppp 25 mar

  Może jakiś konkret, a nie jedna pani powiedziała w tramwaju drugiej pani, a ty to usłyszałeś. Znam dużo nauczycieli i żaden nie zarabia więcej niż 3500 brutto.

  1 Odpowiedz
 • Gabinet Trychologii 28 mar

  Po pierwsze, powinni zbadać ich skuteczność pracy, bo coraz więcej trzeba wydawać na korepetycje...Praca bardzo ciężka to fakt, ale Ci ludzie świadomie wybrali taką ścieżkę rozwoju. Każdy chce wiele zarabiać, ale tu chodzi o dzieci, które nie rozumieją często o co chodzi, a są proszone, aby nie przychodziły do szkoły, bo będzie strajk...Ciekawe co zrobiłby nauczyciel mający dziecko chore w szpitalu, gdyby okazało się, że jest strajk i w tym dniu nie będą podawane leki i nie będzie kontynuowana opieka. O swoje trzeba walczyć, ale z klasą a nie roszczeniowo. Zawsze można zmienić zawód jak nie czuje się powołania i zostać kimś z wysokimi wynagrodzeniami...

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Jacek Dewódzki: Nie bierzcie. Zniszczycie tym sobie życie i zdrowie
Edukacja 4

Jacek Dewódzki: Nie bierzcie. Zniszczycie tym sobie życie i zdrowie

Zwykle spotkania profilaktyczne kojarzą nam się z jedną formą – uczniowie siedzą i słuchają, a nauczyciel czy policjant przekazuje ważne informacje. Jednak coraz częściej wokaliści i inne znane osoby starają się ostrzec młodych przed nałogami  Tak było w Zespole Szkół im. Andrzeja Średniawskiego, którą odwiedził były wokalista zespołu Dżem – Jacek...

Prymusi 2019 nagrodzeni. Statuetki powędrowały do najzdolniejszych uczniów
Edukacja 0

Prymusi 2019 nagrodzeni. Statuetki powędrowały do najzdolniejszych uczniów

Starosta Józef Tomal wraz z wicestarostą Rafałem Kudasem oraz z Jackiem Pasiowcem wręczyli statuetki Prymusa oraz wyróżnienia dla najlepszych uczniów szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Myślenicki Statuetki Prymusa są szczególne, ponieważ otrzymują je uczniowie, którzy nie tylko mają na swoim koncie wybitne osiągnięcia naukowe, ale r...

Sprawdzili, jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci idące do szkoły
Edukacja 0

Sprawdzili, jakie niebezpieczeństwa czyhają na dzieci idące do szkoły

Policjanci z Myślenic i Dobczyc przez pierwszy tydzień szkoły pilnowali bezpieczeństwa uczniów w większości placówek na terenie powiatu. Nie tylko pilnowali bezpieczeństwa, ale także szukali zagrożeń jakie mogą spotkać uczniów Funkcjonariusze z Myślenic i Dobczyc na czas działań objęli nadzorem ponad 90% wszystkich szkół w powiecie. W dniach od 2...

Piesi nie czują się tu bezpiecznie. Większość kierowców pędzi nawet setką
Osieczany 18

Piesi nie czują się tu bezpiecznie. Większość kierowców pędzi nawet setką

Każdego dnia drogę powiatową w Osieczanach pokonuje 10 tys. samochodów. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby 87% z nich nie przekraczało prędkości, często pędząc ponad 100 km/h  „Bezpieczeństwo pieszych w Osieczanach” to temat debaty, jaka z inicjatywy policji i starostwa powiatowego odbyła się w budynku szkoły podstawowej. To drugie spotkanie dot...

Osiem osób przewieziono do szpitala - bilans weekendu na drogach w powiecie
Drogi 3

Osiem osób przewieziono do szpitala - bilans weekendu na drogach w powiecie

Kolejny wydłużony weekend był pracowity dla myślenickich strażaków. Odnotowano 15 zdarzeń, z czego 11 to wyjazdy do wypadków i kolizji, 3 pożary oraz 1 usunięcie drzewa podgryzionego przez bobry, zagrażającego przewróceniem Jak nas poinformował Roman Ajchler, rzecznik KP PSP w Myślenicach, działania strażaków polegały na udzielaniu pierwszej pomoc...

Wspólna własność? Nie w tym mieście. Potrafią zniszczyć niemal wszystko
Sułkowice 2

Wspólna własność? Nie w tym mieście. Potrafią zniszczyć niemal wszystko

W gminie Sułkowice wandale bawią się w najlepsze. Tym razem zniszczyli przystanek autobusowy w Biertowicach „Z przykrością informujemy o kolejnym akcie wandalizmu w naszej gminie. Dzisiaj w nocy zniszczono przystanek w Biertowicach” – czytamy na oficjalnym kanale Miasta i Gminy Sułkowice. Burmistrz po raz kolejny apeluje o reagowanie i zgłaszanie...