Raciechowice

Raciechowice na skraju bankructwa. Czy pozostałe gminy powinny je ratować?

Raciechowice na skraju bankructwa. Czy pozostałe gminy powinny je ratować?

Wójt Wacław Żarski (PiS) apeluje do włodarzy pozostałych gmin oraz zarządu powiatu o wsparcie, aby utrzymać płynność finansową gminy stojącej na skraju bankructwa.

Czy gminy powinny pomagać Raciechowicom? Starosta twierdzi, że tak – wójt gminy Siepraw jest odmiennego zdania

W starostwie powiatowym przy jednym stole usiedli przedstawiciele zarządu powiatu oraz wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu myślenickiego. Głównym tematem ich rozmów było udzielenie pomocy gminie Raciechowice, która stoi na skraju bankructwa.

O trudnej sytuacji Gminy Raciechowice i długu, który może doprowadzić do jej likwidacji, pisaliśmy kilka dni temu. Aby gmina nie zniknęła z mapy, wójt Wacław Żarski (PiS) poprosił Regionalną Izbę Obrachunkową z Krakowa, aby zleciła wykonanie programu naprawczego. Ostatnio apelował o pomoc do włodarzy pozostałych gmin powiatu myślenickiego.

 

Zrzutka na bieżące wydatki

Zadłużenie gminy sięga prawie 39 mln zł przy budżecie na poziomie 31 mln. Składa się z pożyczek zaciąganych w parabankach, długu gminnej spółki i braku uregulowania należności za budowę wodociągu.

Jak podczas spotkania mówił wójt Żarski; w czerwcu gminie zabraknie pieniędzy i ziści się czarny scenariusz, do urzędu wejdzie komisarz, a następnie gmina przestanie istnieć.

Trwają prace nad programem naprawczym, który zostanie przedstawiony Regionalnej Izbie Obrachunkowej. Jeśli zostanie przyjęty, gmina będzie mogła starać się o pożyczkę w wysokości 6,5 mln zł z Ministerstwa Finansów.

Aby pozyskać pieniądze na bieżące potrzeby, wójt zaapelował o pomoc do przedstawicieli powiatu i pozostałych gmin. Jeśli wójtowie i burmistrzowie przekażą mu po 100 tys. zł, a dodatkową kwotą wesprze go powiat, istnieje szansa, że Raciechowice przetrwają.

Józef Tomal, starosta powiatu myślenickiego: Kto ma być solidarni jak nie my, samorządowcy? Pamiętam, gdy to nasz powiat otrzymywał po powodzi pomoc od partnerskiego powiatu bełchatowskiego.

Starosta zadeklarował, że zarekomenduje radzie powiatu pomoc finansową dla gminy Raciechowice. Sceptyczny do tego pomysłu był wójt Pcimia Piotr Hajduk, który mówił że musi rozważnie dysponować publicznymi pieniędzmi.

 

Pomagać, czy nie pomagać?

Czy starostwo i gminy z powiatu myślenickiego powinny ratować zadłużone Raciechowice?

 • TAK TAK 28%
 • NIE NIE 72%
 • Głosów: 946

Temat pomocy gminie Raciechowice podczas swoich posiedzeń podejmą radni poszczególnych gmin. Na ostatniej sesji, która odbyła się w Sieprawiu, wójt Tadeusz Pitala (KWW Samorządny Siepraw) nawiązał do spotkania, które odbyło się w starostwie i sceptycznie odniósł się do prośby wójta Wacława Żarskiego.

 

Tadeusz Pitala, wójt gminy Siepraw: Nie mogłem być na spotkaniu w starostwie, ale reprezentował mnie sekretarz gminy. Jeśli ktoś oglądał relację z sesji w Raciechowicach to wie, że sytuacja jest bardzo trudna, raczej beznadziejna.

Według mnie, chyba lepiej byłoby nie ratować tej gminy, bo każde pieniądze, jakie włożą pozostałe samorządy, raczej nic nie dadzą. Bez większego wsparcia ze strony rządu, są raczej małe szanse na uratowanie tej gminy. Tak podczas sesji w Raciechowicach mówił prezes RIO.

 

Radna wnioskuje o pomoc i nadzwyczajną sesję

Interpelację w sprawie Raciechowic do starosty złożyła radna Jolanta Majka (PiS). Wnioskuje w nim o udzielenie pomocy finansowej i zwołanie nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu poświęconej temu tematowi.

"Jako Radna Powiatu Myślenickiego, która reprezentuje w Radzie Powiatu Gminę Raciechowice proszę o podjęcie niezbędnych działań, oraz jeżeli jest to konieczne zwołanie nadzwyczajnej Sesji Rady Powiatu Myślenickiego w przedmiotowej sprawie".

Powiązane tematy

Komentarze

 • Brak zdjęcia
  4 kwi 2019

  Wójt Żarski jest wyjątkowo bezczelny. Zarządzający naważyli sobie piwa i teraz oczekiwałby, że inne gminy - lepiej zarządzane i bardziej gospodarne zrzucą się na ich zabawę. Nie, tak nie powinno być. Proszę sobie ściągać pieniądze i szukać pomocy u ludzi, którzy doprowadzili do takiego stansu finansowego gminę.

  Czyżby Raciechowice chciały mieć przydomek „Myślenicka Grecja”?

  [cytat]Składa się z pożyczek zaciąganych w parabankach,[/cytat]

  Panie Wójcie, proszę poprosić tych, którzy byli przed Panem, skoro mieli odwagę brać pożyczki w parabankach, a nie w klasycznych bankach komercyjnych!

  Ponieważ samorządy mają dochody, głównie z naszych podatków NIE życzę sobie, aby moje pieniądze szły na inną gminę niż ta w której mieszkam - moja gmina ma wystarczającą listę potrzeb i wydatków do pokrycia. Jeśli chcą pieniądze z budżetu centralnego niech się restrukturyzują, a nie debatują.

  80 4 Odpowiedz
 • 4 kwi 2019

  Rozumiem ze należy ich dobić?

  16 45 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   4 kwi 2019

   Nie, nalezy dac im szanse na restrukturyzacje i wyciagniecie konsekwencji jesli sa jakies osoby odpowiedzialne za to - jesli bedzie im to udowodnione. 'Dawanie" pieniedzy nie jest ani restrukturyzacja, ani dawaniem szansy. Jest niewychowacze.

   57 4 Odpowiedz
 • mirek@ 4 kwi 2019

  Kandydaci PiS szli do wyborów z wiedza o stanie samorządów często tłumacząc, ze będą mogli liczyć na pieniądze rządowe. Skoro tak to niech rząd teraz da raciechowicom na dług czy myślenicom na obiecana kolejkę i inne tego typu czary. Pokażcie panowie, ze te obietnice nie były bez pokrycia i bierzecie za nie odpowiedzialność

  51 22 Odpowiedz
  • 4 kwi 2019

   O czym Ty chłopie piszesz? Licząc na pieniądze rządowe czy ktokolwiek powiedział Ci że te pieniądze będą na spłacenie chorych pożyczek? Niestety ale jeśli ktoś nie szanuje pieniędzy publicznych nie może liczyć na jakąkolwiek pomoc. Nie trzeba być ekonomistą aby wiedzieć, że pożyczkę trzeba oddać. Jest jeszcze jedno wytłumaczenie, ma podstawy chorobowe a mianowicie może Wójt był zakupoholikiem ? Ciekaw jestem czy procentowo prywatnie jest również zadłużony powyżej możliwości przychodowych jeśli tak to niestety do psychiatry na leczenie, jeśli nie to było to działanie świadome. Pociągnąć do odpowiedzialności, zlicytowac, mało co pomoże ale ostrzeże innych, kolejnych z podobnymi zamiłowaniami do długów.

   Strozaninek napisał/a:

   Panie Wójcie, proszę poprosić tych, którzy byli przed Panem, skoro mieli odwagę brać pożyczki w parabankach, a nie w klasycznych bankach komercyjnych!

   Ale wiesz dlaczego nie w komercyjnych. Żaden bank przy prawej i lewej stronie "winien"/"ma" nie dał mu pożyczki. A czy on wyciągnął z tego wnioski? Na pewno tak i .....nie mając zdolności kredytowej poszedł do parabanku. Szczyt bezczelności. Można parafrazować......ktoś go wybrał, jacyś ludzie na niego głosowali, czy aby nie są sami winni?

   Czy pomagać? Kwestia procentowego udziału każdej z gmin w pomocy (oczywiście o planie restrukturyzacji nie ma o czym mówić, to nie podlega dyskusji, bez niego nie ma szans na pomoc). Następnie czy ustaloną pomoc udźwignie darczyńca i czy ustalona pomoc jakkolwiek wpłynie pomagającemu. Chodzi o to aby pomóc ale minimalnie osłabić darczyńcę, a nie udusić wszystkich nie pomagając. Przede wszystkim odsunąć niezrównoważonych od decyzji.

   bono napisał/a:

   Rozumiem ze należy ich dobić?

   Ciebie akurat znamy z tego, że ma wyglądać jakimkolwiek cudzym kosztem. Ta postawa Raciechowic akurat została wykreowana i stała się modą za czasów "złodziei" którzy Ci imponują do dzisiaj. A masz teraz jakiś pomysł jak to naprawić? Przecież hołdujesz tej zasadzie na której podstawie ślizgały się Raciechowice. I co teraz? To zdanie to wszystko co teraz potrafisz?

   tomnyGosc napisał/a:

   A gdzie są ci co doprowadzili do takiego stanu rzeczy ? i jakie ponieśli konsekwencje za swoje decyzje ?

   to byli POprzednicy. Seneka i Bono mają nawet taki pomysł. Zebrać starą gwardię i pomyśleć oraz wykonać jak z długu wyciągnąć skoro namawiali na takie gospodarowanie pieniędzmi publicznymi.

   Seneka napisał/a:

   Na 9 gmin mamy w powiecie trzech PiS-owskich włodarzy. Raciechowice, Myślenice, Pcim. Rząd wspólnie z tymi gospodarzami powinien przedstawić plan naprawczy.

   A Ty wiecznie swoje krwawice klikasz? A może ta reszta gmin powinna im pomóc, toż to Twoja brać, to z nimi czułeś się najlepiej i nie krwawiłeś. Weź swoje sztandary KONSTYTUCJA i poskakaj jak pajac w Raciechowicach. Dlaczego nie? Nie pomożesz? Rozłożyłeś budżet Pcimia w 2006r a teraz czegoś żądasz? A może naprawisz co zepsułeś a potem doradzaj. Możesz mi napisać jeszcze raz kto co powinien naprawić, bo chyba nie zrozumiałem gdy wyszło to spod Twojej klawiatury? Link Andrzeju dla przypomnienia. I będę go wklejał za każdym razem jak będziesz miał żądania naprawcze.
   http://www.bip.krakow.rio.gov.pl/?a=1760

   8 15 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    4 kwi 2019

    Zupełnie nie rozumiem, czemu inne gminy mają się zrzucać i pomagać Raciechowicom, tylko dlatego, że są w tym samym powiecie? Państwo przewidziało sytuacje, gdy gmina bankrutuje - przećwiczyło ten scenariusz na gminie Ostrowice z województwa Zachodniopomorskiego, która nie istnieje od 01.01.2019.

    Uważam, że nasze gminy mają swoje własne wydatki i potrzeby swoich mieszkańców (taka jest idea samorządu terytorialnego). Raciechowice jak chcą ratunku, niech idą do Warszawy po subwencje z budżetu centralnego. Nie rozumiem, czemu gmina Y ma zmniejszać np. budżet na remont chodników, albo na odśnieżanie w zimie, żeby "ratować" Raciechowice. Raciechowice nie znikną z mapy, ludzie nie zginą, nie będzie kataklizmu, po prostu dług gminy zostanie rozdzielony na okoliczne i gmina podzielona.

    12 3 Odpowiedz
   • 4 kwi 2019

    Ja mam zdanie- dobić ich a Raciechowice oddać w rozbiory. PO tam rządziło- niech się nauczą, że PiS takim pomagać nie będzie. Niech się pożyczają teraz z Brukseli, albo podzielić gminę na trzech zaborców Wiśniowa, Dobczyce i Łapanów albo oddać z długami Powiatowi Limanowskiemu i temat zamknięty.

    7 9 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     4 kwi 2019

     Obecnie rządzi tam PiS, niech więc wybiorą się na pielgrzymkę jak górnicy do Warszawy po kasę, a od budżetów naszych gmin cytując klasyka WARA.

     13 4 Odpowiedz
     • 4 kwi 2019

      No i to jest sensowny początek. Czasami piszesz sensownie.

      3 5 Odpowiedz
      • Brak zdjęcia
       4 kwi 2019

       Sam sobie przeczysz, przecież jesteś za tym, żeby ratować Raciechowice pieniędzmi Pcimian, Myśleniczan, Sieprawian taki pożal się boże Janosik.

       7 4 Odpowiedz
       • 4 kwi 2019

        Odwrotnie- moją propozycją jest rozbiór na trzech zaborców, których wymieniłem. Nie umiesz czytać ze zrozumieniem, edukacja kolego.

        2 10 Odpowiedz
        • Brak zdjęcia
         4 kwi 2019

         Zaborców? To nie jest Twoja propozycja, a polskie prawo. Już przećwiczone w praktyce.
         Rano jeszcze pisałeś z lekką sugestią żeby ich ratować...

         bono napisał/a:

         Rozumiem ze należy ich dobić?

         5 1 Odpowiedz
         • 4 kwi 2019

          Czytasz jak byś zakończył edukację na piątej klasie szkoły podstawowej.
          Odczytujesz każdy post w sekundzie a nie czytasz treści które on zawiera. Gdybyś minimalnie sie wysilił, odczytał byś, że zmieniłem swoje sympatie polityczne. Ale nie, ty wolisz tkwić w tym intelektualnym zaścianku i przywoływać posty z przed deklaracji.

          2 7 Odpowiedz
 • 4 kwi 2019

  Pożyczka na spłate pożyczki ? Co to zmieni skoro nadal gmina będzie niegospodarnie zarządzać budżetem. Skoro ktoś był w stanie zaciągnąć pożyczkę na wydatki, a następnie z tej pożyczki wypłacić sobie również pensje to coś tu nie gra, no tak, cudze pieniądze

  39 2 Odpowiedz
 • 4 kwi 2019

  A co z wyjaśnieniem na co rozeszły się pieniądze, kto i dlaczego zawinił i jaką wyciągnięto z tego lekcję? Bo znowu okazuje się że jak pieniądze wspólne to też niczyje i można nimi dysponować bez żadnych konsekwencji.

  55 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  4 kwi 2019

  Wszędzie na każdym szczeblu urzędowania musi być bat odpowiedzialności za powierzone publiczne dutki, inaczej dziadostwo będzie i trwonić będą do woli. Ludzie z PiS, czyli ci co krzyczą najgłośniej o tym co to poprzednicy narobili niczym od poprzedników się nie różnią. Pi.lenie o d.pie Maryny. Może zamiast wszystko krytykować powinni bardziej następcy skupić się na pokazaniu że są lepsi w tym za co się biorą? Bo tak będziemy stać ciągle w miejscu patrząc w przeszłość. Chyba że taka metoda, by przetrwać te parę latek jadąc na krytykowaniu, ale gdzie cel ogólny, bo osobisty to jest....

  36 13 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  4 kwi 2019

  obciac pensje urzednika burmistrza itp i bedzie ok

  22 8 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 4 kwi 2019

  ponoc jeden z czolowych polskich politykow mowil ze do polityki nie idzie sie dla pieniedzy. wojtowie i burmsitrzowie jesli chca pomoc moga zrezygnowac z honorarium np rocznego i spokojnie uzbiera sie okolo 100 tys w kazdej z gmin, ktore mozna dac wojtowi Żarskiemu.

  w dodatku na rozpadzie Raciechowic zyska wisniowa i dobczyce bo po podziale tego terenu administracyjne czesc upadlej gminy zostanie rozdzielona na te dwa podmioty

  26 5 Odpowiedz
 • 4 kwi 2019

  Na 9 gmin mamy w powiecie trzech PiS-owskich włodarzy. Raciechowice, Myślenice, Pcim. Rząd wspólnie z tymi gospodarzami powinien przedstawić plan naprawczy. Szydło zamiast po strażnicach się poniewierać znienacka niby nie z kampanią, a z kampanią właśnie winna nad Raciechowicami się pochylić. Zebranie z Szydło w Stróży zrobili jak za dobrych czasów PRL-u, kiedy to członkowie PZPR cichaczem skradali się wieczorkiem na zebranie partyjne. Spotkanie z mieszkańcami. Koń by się uśmiał. Naprędce skrzyknięci urzędnicy, gospodynie wiejskie, strażacy, radni. A i tych było niewielu. Najgorliwszy neofici, nowe nabytki PiS-u. Do Szydło się garną, oj garną. Boją się tego KOD-u, oj boją. Bo PiS w gminie na topie.

  21 26 Odpowiedz
  • 4 kwi 2019

   Wytłumacz dlaczego Włodarze Myślenic i Pcimia mają przedstawiać program naprawczy?

   Seneka napisał/a:

   Szydło zamiast po strażnicach się poniewierać znienacka niby nie z kampanią, a z kampanią właśnie winna nad Raciechowicami się pochylić. Zebranie z Szydło w Stróży zrobili jak za dobrych czasów PRL-u, kiedy to członkowie PZPR cichaczem skradali się wieczorkiem na zebranie partyjne.

   Czyżbyś wiedział z autopsji?

   Seneka napisał/a:

   Spotkanie z mieszkańcami. Koń by się uśmiał. Naprędce skrzyknięci urzędnicy, gospodynie wiejskie, strażacy, radni. A i tych było niewielu. Najgorliwszy neofici, nowe nabytki PiS-u. Do Szydło się garną, oj garną. Boją się tego KOD-u, oj boją. Bo PiS w gminie na topie.

   Chciałeś być, a nikt nie zaprosił?
   Człowieku, ta żółć nigdy z Ciebie nie wyjdzie.

   Ale ad rem: Powinno się pociągnąć do odpowiedzialności poprzedniego Wójta i Radę za to, że dopuścili do takiej sytuacji.

   24 11 Odpowiedz
 • 4 kwi 2019

  Co to się porobiło, że starosta chce im pomagać, a koledzy z PIS już nie :)

  22 7 Odpowiedz
 • 4 kwi 2019

  A gdzie są ci co doprowadzili do takiego stanu rzeczy ? i jakie ponieśli konsekwencje za swoje decyzje ?

  38 3 Odpowiedz
 • 4 kwi 2019

  "Ostrowski & Była Spółka" pewnie z zainteresowaniem czytają komentarze - Do takiego samego stanu u nas brakowało kolejnej kadencji...

  23 17 Odpowiedz
 • 4 kwi 2019

  Beatę trzeba było zawieść do Raciechowic może by im cennych rad udzieliła zamiast robić show na rynku w Myślenicach .

  27 7 Odpowiedz
 • 4 kwi 2019

  Jestem tego samego zdania. Państwo, powiat, gmina to to samo co budżet rodzinny - skala inna - konotacje w głowie powinny być te same. Jeśli jakiś pajac zadłużył swoją gminę to winny jest on jak i ludzie którzy dali mu w ręce władze, na niego głosowali. W domu przegniesz z chwilówkami to przyjdzie komornik ze smutnym panem, nie wiesz co robisz w gminie musisz przewidzieć konsekwencje bo przyjdzie ten sam smutny pan z komornikiem. Bardzo proste. Dołączyłbym do tego odpowiedzialność urzędniczą. Strasznie mnie interesuje zadłużenie prywatne włodarzy którzy wtedy podjęli takie decyzje o chwilówkach. Ciekawe czy są prywatnie zadłużeni na takim samym poziomie. Jeśli są to psychiatryk i papiery z dożywotnim zakazem podejmowania jakichkolwiek decyzji poza fizjologicznymi, bo tacy zbyt często i za szybko wracają w obieg finansów publicznych a jeśli nie są zadłużeni to tym gorzej dla nich - działanie z premedytacją - licytacja na podstawie odpowiedzialności urzędniczej. Podtrzymać przy życiu na tyle aby z głodu nie padł ale miał siłę odpracować.
  Gminę podzielić, np w Dobczycach będą wiedzieli jak kawałek grosza zarobić.

  7 5 Odpowiedz
 • 4 kwi 2019

  [cytat=taki_gość]Wytłumacz dlaczego Włodarze Myślenic i Pcimia mają przedstawiać program naprawczy?

  Czyżbyś wiedział z autopsji? /koniec cytatu

  Bez pomocy rządu Raciechowice nie wyjdą na prostą. Rządzi PiS. Włodarze M-c i Pcimia to funkcjonariusze PiS-u. Wicepremier Szydło już w Raciechowicach powinna być, miast po Stróży i Myślenicach, plątając się kampanię sobie robić pod przykrywką promocji rządu. To oczywista oczywistość, jak rzekł klasyk. Oczywiście ta pomoc rządu i PiS-u nie powinna się odbyć kosztem budżetów M-c czy Pcimia.

  O zebraniach PZPR i obecnie PiS-u zamilknę. Znam osobiście towarzystwo, które kiedyś PZPR klaskało dziś PiS -owi klaszcze, po radach parafialnych bryluje. Zawsze blisko żłobu. Traktuję to jako zjawisko socjologiczne i daleko mi do wywlekania personaliów. O krwawieniu, żółci wylewaniu, innych absurdach tłumaczących cudzą krytykę pogadaj sobie z Vivaldim, bo ten jeszcze posuwa się do kłamstw i insynuacji, aby zdyskredytować osoby jawnie krytykujące PiS0wską władzę. W tym poście też. Jakoś to musicie tłumaczyć, skoro argumentów brak.

  PS Nie wskazuję winnych sytuacji w Raciechowicach, ani nikogo nie bronię. Od tego są kompetentne służby, nie typu Vivaldi wyszukujący fragmenty dokumentów, aby bezsensownie szkalować.

  10 5 Odpowiedz
  • 4 kwi 2019

   Piszesz, że włodarze Myślenic i Pcimia, to funkcjonariusze PiS-u. Masz rację. Ale nie rozumiem dlaczego akurat Oni mają przedstawiać program naprawczy. Szlachetka ma dość roboty w Myślenicach porządkując bałagan i próbując załatać dziury w budżecie które zostawił Ostrowski. Stanu finansów Pcimia nie znam, dlatego nie zabieram głosu.
   Dokument, który linkuje Vivaldi http://www.bip.krakow.rio.gov.pl/?a=1760 jest mi znany od dawna, ale nie chciałem go wywlekać na forum publiczne.
   Złościsz się na Radę Parafialną, bo jesteś daleko od niej. Kiedyś, gdy byłeś Wójtem czy Dyrektorem szkoły było inaczej, ale to se ne vrati jak mawiają przyjaciele Słowacy. A teraz inni są jak to piszesz, "przy żłobie".
   Zobacz jak Twoja wypowiedź przesiąknięta jest nienawiścią do PiS-u. Myślę, że nawet nie tyle do PiS-u co do Obajtka a przez to właśnie skrupia się na PiS-ie. Wyjaśnij po co miałaby Szydło jechać do Raciechowic? Czy ta wizyta wniosłaby coś do sprawy? Tak Cię boli, że była w Myślenicach i w Stróży? Może i dobrze, że nie wiedziałeś, że będzie bo znów ze swoimi kolegami z KOD-u podskakiwalibyście jak wtedy, gdy była na rozpoczęciu roku w Pcimiu.
   Wyluzuj trochę, a będzie Ci łatwiej. O żyłce nie powiem nic, bo nie chcę Cię denerwować.

   9 8 Odpowiedz
   • 4 kwi 2019

    Forum zdominowała elita z Gminy Pcim. Znawcy problemu, ale dobrze że z PiS będzie nam ich łatwiej zrozumieć.

    9 5 Odpowiedz
   • 4 kwi 2019

    Staram się wyrażać myśli w sposób bezpośredni i nieskomplikowany. Wciąż przekręcasz moje słowa tak, aby własne wnioski przemycić. Postaram się jeszcze raz to samo napisać:
    1. Włodarze Pcimia i M-c jako funkcjonariusze PiS w powiecie powinni pomóc PiS-owskiemu rządowi sporządzić program naprawczy w Raciechowicach. Odpowiedzialność za Raciechowice spadła po wyborach na PiS. Pan Żarski wiedział, co bierze, jak nie wiedział, to jeszcze gorzej dla niego. Wszystko w rękach PiS i tego powiatowego i krajowego. Także ewentualna likwidacja Gminy.
    2. Wicepremier Szydło jeżdzi po kraju. Ma do tego prawo. Ja podnoszę, że pod przykrywką obecnego jeżdżenia robi sobie kampanię wyborczą do PE za moje pieniądze, bo niby jako premier. To jest nie w porządku. Podobnie jak finansowanie z budżetu państwa telewizji publicznej, która jest tubą propagandową PiS-u. De facto, za moje pieniądze finansuje się propagandę partii PiS. Mam prawo sobie tego nie życzyć.
    3. Jestem przeciwnikiem PiS. Posiadam na to porządną argumentację. Nie po drodze jest mi z PiS-owską obłudą, moralnością etc. Głoszę to i mam do tego prawo. Nienawidzieć to mogę żonę, przyjaciela w sytuacji zdrady, a nie partię polityczną czy polityka innej opcji. Dopisujesz emocje złośliwie, aby umniejszyć fakty. Podobnie utratę rzekomego żłobu. To stara śpiewka rządzących ; oderwani od koryta, komuniści i złodzieje, esbecy. Nihil novi.
    4.Przekręcasz , że złoszczę się na rady parafialne. Gdzie ja to napisałem? Rady parafialne to pożyteczne ciała. Ja piętnuję fakt, że członkowie PZPR wchodzą do nich, że aktywistami PiS-u się robią. Krytykuję konkretną postawę ludzi, a nie ciała czy organy. Neofici zaś są bardziej papiescy jak sam Papież.

    5. KRYTYKI PiS_U NIE MOŻNA TŁUMACZYĆ NIENAWIŚCIĄ DO PARTII CZY KONKRETNYCH OSÓB, BO TO ABSURD. Po prostu miliony Polaków inaczej myślą i ja do nich należę.

    Reasumując podaj argumenty, a nie grzeb w psychice dyskutantów.

    6 7 Odpowiedz
    • Brak zdjęcia
     4 kwi 2019

     Włodarze Pcimia i Myślenic powinni być zainteresowani zarządzaniem - EFEKTYWNYM - swoimi gminami, do zarządzania których dostali mandat od wyborców. Nie otrzymali oni mandatu demokratycznego do sporządzania planu naprawczego jakiejkolwiek gminy. Od tego jest m.in Regionalna Izba Obrachunkowa i rząd Centralny. Samorządowiec z takim stażem jak Ty doskonale to wie, tylko za wszelką cenę chcesz dosrać PiSowi.

     bono napisał/a:

     Czytasz jak byś zakończył edukację na piątej klasie szkoły podstawowej.
     Odczytujesz każdy post w sekundzie a nie czytasz treści które on zawiera. Gdybyś minimalnie sie wysilił, odczytał byś, że zmieniłem swoje sympatie polityczne. Ale nie, ty wolisz tkwić w tym intelektualnym zaścianku i przywoływać posty z przed deklaracji.

     Przestań Bono, bo już nikt Cię nie bierze na poważnie. Poziom Twojej argumentacji (jej brak) jest porażający. Zajmij się swoją kobietą - dzisiaj na forum użyłeś wobec mnie takiego określenia, które oddaje czym się powinieneś zająć. Nie zacytuje, bom dobrze wychowany. Skoroś taki uczony w piśmie to domyślisz się czym się masz zająć.

     10 2 Odpowiedz
  • 4 kwi 2019

   uważasz, że krakowskie biuro obrachunkowe robiące analizę było/jest nie kompetentne? :-))) Wychodzi na to, że jesteś najbardziej kompetentną osobą co do pomocy dla Raciechowic :-))) czyli jak rozpieprzyć kasę z argumentem innych jako niekompetentni :-))) GRATULACJE. Na prawdę dobra rada : o budżecie publicznym weź się .....lepiej nie uruchamiaj.

   taki_gość napisał/a:

   Wyluzuj trochę, a będzie Ci łatwiej. O żyłce nie powiem nic, bo nie chcę Cię denerwować.

   to już było raz, wtedy się obraził, strzelił focha i wyszedł......ale powstał i wrócił i mówi, że bez zielonego stolika i czerwonych goździków jego życie to koszmar. To tek pokrój ludzi którzy nie zajmą się w spokoju wnukami. To człek który sobie żyły podetnie aby pokazać w przejaskrawieniu jak cierpi. Coś mi się wydaje, że przyjdzie znów kilka linków wstawić.

   Seneka napisał/a:

   Nienawidzieć to mogę żonę, przyjaciela w sytuacji zdrady, a nie partię polityczną czy polityka innej opcji.

   uuuuu na bogato z wysoka gruchnąłeś. Jak wytłumaczysz Twoje (nie aż tak dawne) wpisy o Obajtku w których prawie wygryzł byś mu serce :-))) . Czyli mówisz, że polityka innej opcji nigdy byś nie nienawidził? Ciekawa teoria, ciekawa.

   Seneka napisał/a:

   Odpowiedzialność za Raciechowice spadła po wyborach na PiS.

   I własnie takiej polityce hołdujesz? Do kadencji, może kolejnej a o ludzi niech się martwią następcy.
   Noooo to Ci gratuluję pomysłu na życie. Myślałeś, że będzie tak wiecznie trwało?
   Oto nie jedna sprawa metodą spychologii zepchnięte na PiS, który wyciągnał z dołka budżet, rozruch, PKB, ubóstwo a teraz chcesz jeszcze dorzucić ludzi z Raciechowic?
   Czytaj i odpowiedz mi gdzie byłeś z KODem jak Ci było dobrze i nikt nie mówił "sprawdzam" ?
   http://www.grzechy-platformy.org/klodzko/
   dość zbliżone konowactwo jakie było w Myślenicach i Raciechowicach
   http://www.grzechy-platformy.org/nepotyzm/

   Andrzeju jak coś z tego nie zrozumiesz to zapytaj, wytłumaczę
   https://www.forbes.pl/gospodarka/jak-samorzady-ukrywaja-zadluzenie-spolki-komunalne-to-nie-jedyny-sposob/mbfxsle
   ale nie pytaj kto na to pozwalał, kto to praktykował a kto ma z gówna wyciągać i przy okazji jeszcze się przez przypadek pobrudzić. Powiesz, że to prawo ale równie mocno mówisz aby nie grzebać w sądownictwie. Widzisz Ty sens własnego stanowiska z nutką hipokryzji?

   A tu dość ciekawe powiazanie i ciekawe odwiedziny https://static.igryfino.pl/data/wysiwig/files/Wyjazdy_do_Raciechowic.pdf
   zwracam uwagę na wyjazd w lipcu 6 do 9 2017r ze szkoleniem nt.pozyskiwania środków. Ciekawe szkolenie, warte sprawdzenia. Kto i jak je prowadził?

   Ciekawe powiązanie. W tekście występuje firma Magellan, polecam też komentarze pod tekstem
   https://limanowa.in/aktualnosci/gmine-sprawdzala-rio-znow-sprzedali-quot-nie-na-zawsze-quot/34781

   i w Raciechowicach występuje Magellan
   https://dziennikpolski24.pl/gmina-ma-dlugi-w-parabanku/ar/9358238

   ciekawe kto organizował szkolenie w dniach 6do9 lipca 2017, nie zdziwiłbym się jakby to był .....Magellan :-)

   i co tam Seneko powiesz? Jeszcze jakieś obiekcje? Kasa wyprana, przytulona a ja mam moimi pieniędzmi zapracowanymi pomagać przez Twoje zachcianki i spychologię na PiS ? Sprawdź tego Magellana a potem wróć i nie pyskuj. Wychodzi powoi na to, że handelek nieruchomościami w wydlużonym okresie i kto to ma od Magellana odkupić? Ja?

   10 6 Odpowiedz
   • 5 kwi 2019

    Seneka już wszystko powiedział. Seneka kompetentnych służb na forum zastępować nie zamierza i z analizy pobieżnej szczątków dokumentów błazna z siebie, niczym Ty, robił nie będzie. Są winni skazać. Decyzję w sprawie Raciechowic musi podjąć rząd PiS-u i to nie bez funkcjonariuszy PiS-u w powiecie. Seneka dodał, że mieszkańcy innych gmin nie powinni być obarczani kłopotami gminy Raciechowice. Jeżeli ludzie wybierają funkcjonariusza PiS-u na włodarza, licząc, że im nieba przychyli, to muszą też ponosić tego konsekwencje. On nie tylko gminą się zajmuje. Partia wzywa. Dyletantów typu Vivaldi trzeba gonić od wniosków odnośnie audytów i opinii RIO zarówno tych w Myślenicach, jak i Raciechowicach, bo jako propagandysta potrafi tak namieszać, że mózg w poprzek staje. A przecież o wyjaśnienie sprawy chodzi. Vivaldiemu i spółce jeszcze zapełnienie pierdla. Niechże tym zajmą się właściwe służby. PiS ma je wszystkie w łapach. A tak to p...lenie i tyle. Seneka został tak prześwietlony przez "prawych i sprawiedliwych", że Vivaldi może jedynie jako kundelek na niego ujadać , przytaczając bzdury sprzed kilkunastu lat. Powtarzam, że bzdury, bo cięższe działa przeciw Senece wytoczono, o korupcję , a nie błędy urzędnicze go posądzano, prokuraturę uruchamiano, intrygi robiono, a on kpił z władz PiS-owskich w biały dzień, pracując pod ich czujnym okiem. Ta rewolucyjna czujność intrygami umajona była naprawdę grożna. Tak, że Vivaldi zajmij się Magellanem, zostaw Senekę.

    3 10 Odpowiedz
 • 4 kwi 2019

  Bono ma racje. Rozebrac ich i podzielić. Pólnocną i środkową oddać pod Dobczyce albo Wiśniową ,a południową odsprzedać Limanowej,niech se wracają do swych ziomków.

  8 7 Odpowiedz
  • 5 kwi 2019

   A skąd niby Limanowa miałaby tyle dutków, jak już sprzedawać to Ameryce, za dolary, mogliby sobie sami forta trampa a nawet forta Melanie postawić a za tą kasę złoty pociąg można zrobić

   13 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  5 kwi 2019

  Trzeba do Beaty, załatwi, tj. asfalt w Przecieszynie https://www.google.com/amp/s/pikio.pl/beata-szydlo-gdzie-mieszka-folwark/amp/

  5 12 Odpowiedz
 • 5 kwi 2019
  Seneka napisał/a:

  S Seneka został tak prześwietlony przez "prawych i sprawiedliwych", że Vivaldi może jedynie jako kundelek na niego ujadać , przytaczając bzdury sprzed kilkunastu lat. Powtarzam, że bzdury, bo cięższe działa przeciw Senece wytoczono, o korupcję , a nie błędy urzędnicze go posądzano, prokuraturę uruchamiano, intrygi robiono, a on kpił z władz PiS-owskich w biały dzień, pracując pod ich czujnym okiem. Ta rewolucyjna czujność intrygami umajona była naprawdę grożna. Tak, że Vivaldi zajmij się Magellanem, zostaw Senekę.

  Reasumując należy Senece pomnik postawić (najlepiej w okolicach fontanny w Pcimiu) za tak cudowny okres kiedy był Włodarzem Gminy.

  PS. Gdybyś mógł pisać o sobie w pierwszej a nie w trzeciej osobie liczby pojedynczej to łatwiej czytałoby się twoje elaboraty. Myślę, że jako doświadczony polonista nie będziesz miał problemów ze spełnieniem mojej prośby.

  11 8 Odpowiedz
  • 5 kwi 2019

   Nie znam innej gminy, która była by tak mocno reprezentowana na Miasto info jak Pcim.
   Najbardziej aktywni i liczni na tym forum, przedstawiciele tej gminy.

   4 13 Odpowiedz
   • 5 kwi 2019

    Seneka, wcześniej WKibic, Strozaninek, swego czasu był jeszcze pcimiok, mam podejrzenia co do prywatnie.

    A Ty kogo masz na myśli?

    9 8 Odpowiedz
    • 5 kwi 2019

     W temacie Pcimia biegła jesteś jeszcze Ty i Vivaldi.

     12 4 Odpowiedz
     • 5 kwi 2019

      Powodzianin?

      9 Odpowiedz
      • 5 kwi 2019

       Ten odpadł, ale to przypadkiem nie ten sam pod nickiem Strozaninek?

       2 12 Odpowiedz
       • 5 kwi 2019

        Też mi tym pachnie. Przewinęło się jeszcze paru mniejszego kalibru znawców tejże gminy.Wcześniej blog Wkibica nawiedzali. Przez parę dobrych lat, stąd tęsknota za nim i tę tęsknotę na forum przenoszą. Nie mogą bez chłopa żyć.

        1 13 Odpowiedz
        • Brak zdjęcia
         5 kwi 2019

         Pisanie o sobie w trzeciej osobie liczby pojedynczej jest żałosne. Lepiej się zajmij bliska ci osoba, co to nawiedza ludzi i „bojki” robi po wsiach ;)

         bono napisał/a:

         Ten odpadł, ale to przypadkiem nie ten sam pod nickiem Strozaninek?

         Ty już nie wiesz jaka bzdurę napisać, żeby zaistnieć. Pogadaj z Kibicem aka Seneka, który to jak feniks się narodził z popiołów.

         12 4 Odpowiedz
         • 5 kwi 2019

          Ty narodziłeś się już kilka razy. Nie błaznuj.

          4 13 Odpowiedz
          • Brak zdjęcia
           5 kwi 2019

           Narodziłem się raz. Nie rób za macice mojej matki, co najwyżej możesz być odbytnica.

           11 6 Odpowiedz
        • 5 kwi 2019

         Mozecie mi powiedzieć skąd nagle zmiana oręża? Odbyło się jakieś szkolenie? Najpierw jeden ironicznie zmienia barwy pisząc nadal ironicznie, następnie drugi przypisuje coraz większą rzeszę niców kilku osobom :-)
         Generalnie nic się u Was nie zmieniło. Sianie fermentu, faknewsy, dezinformacja. Oręż inny ale styl bez zmian.

         12 8 Odpowiedz
         • 6 kwi 2019

          To ty tak to widzisz, bo nie nadążasz za współczesnym tempem . Tkwisz w rzeczywistości z roku 2015 a od tego roku gnamy w tempie za którym nie możesz nadążyć. A rzeczywistośc ciagle się zmienia, to rodzaj pluralizmu rzeczywistości.

          7 16 Odpowiedz
          • 6 kwi 2019

           I powiedział to osoba która nie wiedziała, że od dawna jest autostrada przez Katowice a życie zaczeło się od Tuska a skończyło w 2015roku. Widać jakieś nowe wytyczne w zborze KODu dostaliście. Nawałnica gówna ruszyła na nowo, ze zdwojoną siłą, z inną retoryką skoro tamta nie działała.

           Seneka napisał/a:

           Co do Raciechowic, to radnej Majce z PiS bliżej do funkcjonariuszy PiS z M-c i Pcimia i z nimi powinna w delegacji do PIS-owskiego rządu uderzyć, aby gminę ratować.

           Nie rozumiesz, że nikt nie chce ich ratować? Magellana niech poproszą, odkupi dług :-) w czasie. Dlaczego Ciebie nie było w Raciechowicach gdy zadłużali? Nie było ani Ciebie ani Bona z pyskówkami jak zadłużano Myslenice. Teraz jesteście i pajacujecie? Nic nie piszecie o odpowiedzialności byłego wójta? Napiszcie coś nt jakie powinny być wyciągnięte konsekwencję niegospodarności. O złotomówcy mędrcy czy Wy także bierzecie pożyczki w parabankach i później macie czelność Wasze rodziny obarczać Waszymi długami?

           6 5 Odpowiedz
           • 6 kwi 2019

            Ale już to pisałeś w innym temacie, już to od ciebie czytałem. Obiecałem poprawę i oddanie się sprawie. Aportuje jak mogę, niżej stóp łba już nie położę.

            2 12 Odpowiedz
 • 5 kwi 2019

  Szukajcie a znajdziecie :)
  Skąd Oni tyle wiedzą o byłym Wójcie?

  12 5 Odpowiedz
  • 5 kwi 2019

   Sam się podłożył, jazde robi i nie może się pogodzić, generalnie krwawi w każdym wątku, od Obajtka (całkiem nieźle wspominany w Pcimiu) przez KODowców, pod obecne sytuacje polityczne. Trudno go nie zauważyć w jego maraźmie. Zabrali zielony stolik, zabrali stanowisko, zrobili porządek generalnie złoty róg.....miał(eś), ot jeden z tych co odpadli. Sporo ludzi w jego wieku ma ten sam problem. Runął pewien ład i świat. Niektórzy nie są w stanie się odnaleźć. Trochę mi ich szkoda.
   https://www.youtube.com/watch?v=Z59tjS7A4iU

   Seneka napisał/a:

   Ta rewolucyjna czujność intrygami umajona była naprawdę grożna. Tak, że Vivaldi zajmij się Magellanem, zostaw Senekę.

   Bardzo prosze Seneko. Na wstępie przypomnę, że dałbyś sobie uciąć prawą rękę za obronę Trybunału Konstytucyjnego. Darłeś się swojego czasu najgłośniej o TK i sędziach. Dlaczego taki wstęp? Aby po raz kolejny przedstawić Twoją twarz KODowca i hipokryty, który jest opłaconym klakierem w służbie .....nie widomo do końca kogo ale miałeś wtrącenia z cyrylicy więc wystarczy pomyśleć. Otóż Seneko bardzo dziwna to firma Magellan. Najpierw sprzedaz nie na wieczność w powiecie limanowskim link raz jeszcze
   https://limanowa.in/aktualnosci/gmine-sprawdzala-rio-znow-sprzedali-quot-nie-na-zawsze-quot/34781
   nastepnie firma Magellan ląduje w Raciechowicach jako parabank
   https://dziennikpolski24.pl/gmina-ma-dlugi-w-parabanku/ar/9358238

   wszystko to za czasów PO, za czasów które bronisz do ostatniej kropli krwi mówiąc o sobie jako o wielkim "Polaku" - a ja uważam, że odpłatnie jesteś tym "wielkim Polakiem".

   Idźmy dalej tropem Magellana, art z 2016r
   https://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/piotr-pszczolkowski-magellan-windykacja,216,0,2224088.html
   I art z 2012, nikt nic nie zrobił przez tyle lat. Ktoś musiał mieć w tym interes aby Magellan zaistniał w Raciechowicach.
   https://www.rp.pl/artykul/833890-Magellan-zarabia-na-dlugach-szpitali.html

   Czy nadal uważasz, że porządku nie nalezy pilnować? Czy nadal chcesz być skojarzony z KODem, Sorosem, obroną TK, zwolennikiem "byłego porzadku z byłymi machlojkami" ? Tym czymś chcesz być i tego bronić?
   Raciechowice hmmm......cóż : ......może Magellan pomoże? Mam wrażenie, że to grubsza afera. Za duzo Magellana w Raciechowicach.

   10 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  5 kwi 2019

  No i jo ;-pp

  2 8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  5 kwi 2019

  A może by reanimować gminę sposobem seniora Morawieckiego? Mają rozmach...
  https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/zerowanie-faktur-czyli-jak-partia-kornela-morawieckiego-zrobila-remont/j0l2mls

  3 10 Odpowiedz
 • 6 kwi 2019

  Zmiana oręża, świat zawęża. Do kilkunastu, obecnie kilku osób, które w wątkach społeczno- politycznych brylują. Ironia zaś najlepszą bronią. PRL padł od śmiechu. PiSlandowi to samo grozi. Feniks się nie rodził, lecz powstał z popiołów. Prznieście jednak tę dyskusję o reinkarnacjach do wątku "Dobra zmiana PiS", bo nijak nie szukacie feniksa dla Raciechowic.

  3 3 Odpowiedz
 • 6 kwi 2019

  Co do Raciechowic, to radnej Majce z PiS bliżej do funkcjonariuszy PiS z M-c i Pcimia i z nimi powinna w delegacji do PIS-owskiego rządu uderzyć, aby gminę ratować.

  3 1 Odpowiedz
 • 6 kwi 2019

  Julian Tuwim był hejterem i trollem

  NA PEWNEGO ENDEKA CO NA MNIE SZCZEKA
  Julian Tuwim
  "Próżnoś repliki się spodziewał
  Nie dam ci prztyczka ani klapsa.
  Nie powiem nawet pies cię j.bał,
  bo to mezalians byłby dla psa."

  1 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 kwi 2019

  Chłopaki, zjechało tu coś... Wróćmy do tematu. Andrzej, Maciej co po chwila się przewija, że jeden i drugi to czy tamto. Rządziło PO i nic nie znaleźli, rądzi PiS - też nic nie znaleźli i to nawet w sytuacji gdy mają "sygnalistów" na posterunkach. Z kolei jest osobą z naszego terenu, która zasiadała w sądzie obok mafiozów i ta sprawa została póki co za tej władzy zamieciona. Więc po co w kółko wracać do Macieja czy Andrzeja. I non stop to co było :-p, więc albo się to forum wypala albo autentycznie brakuje nam ludzi których jeszcze na coś stać. Tym niemniej liczę, że w przyszłych wyborach samorządowych wystartuje np. Lemaniak, o Synowcu szeptano od bodajże 2010 i nic. A teraz wracając całkiem do tematu: przykra sprawa, może bardziej dotkliwa dla samych samorządowców (utrata pracy) niż mieszkańców, bo ci sobie tak samo poradzą. I jeśli sytuacja jest autentycznie tragiczna, kolejnym marnotrawstwem byłoby utrzymywanie takiego stanu tylko dlatego, że obecny wójt z PiS straciłby pracę. Ktoś powinien beknąć...

  3 1 Odpowiedz
 • 6 kwi 2019

  Po części jest to wina roszczeniowości mieszkańców, którzy żądają coraz nowych inwestycji w drogi, chodniki, szkoły, a nie zadają pytania skąd na to wziąć. Ma być i koniec! A włodarze chcą przypodobać się elektoratowi i pchają kasę bez opamiętania. Kredyty dożynają gminne finanse. Zdajmy sobie sprawę, że budżet gminy to nie jest worek bez dna! Jest inna kwestia - niewłaściwe wydatki! Pieniądze gminne czy sołeckie na np. oświetlenie wokół kościoła. Mylą zadania gminne z zadaniami parafian.

  5 Odpowiedz
 • 6 kwi 2019

  A czy to mieszkańcom Raciechowic nie będzie lepiej w nowej nie-upadłej gminie? niż w takiej co to do końca świata będzie tonąć w potwornych długach? Wiadomo wójt Żarski nie będzie wtedy wójtem, więc chce ratować swoją skórę za wszelką cenę. A my, mieszkańcy innych gmin w imię czego mielibyśmy dokładać do tego interesu??? My mamy finansować sztuki, które wyczyniał PO- wski Marek G., jak PO twierdziło ,,najlepszy wójt w Małopolsce"- pożal się Boże... Nagrody, medale i ordery jechały wagonikami. Miłe złego początki, lecz koniec żałosny... My mamy się na to składać??? Veto! Veto! Veto!

  6 1 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   6 kwi 2019

   To już rozumiem, czemu nasi fantastyczni forumowicze głęboko związani z platforma tak lobbują za tym by Myślenice i Pcim ratowały jakieś tam Raciechowice... :)
   Tym bardziej trzeba patrzeć z wielka odraza na takie osoby, szczególnie te które kiedyś przyssane do państwowego korytka, je straciły i jak tutaj Vivaldi słusznie zauważył tracą erytrocyty notorycznie.

   13 4 Odpowiedz
 • 6 kwi 2019

  Starosta Tomal to dobry znajomy byłego wójta Raciechowic Gabzdyla. W przeszłości Tomal w środkach masowego przekazu bardzo promował wójta Raciechowic jako doskonałego gospodarza świetnie zarządzającego gminą. Ciekawe czy Gabzdyl ma już zarzuty za niegospodarność, ale o tym jakość starosta Tomal nic nie mówi? Starostwa to ułomne podmioty samorządowe, które funkcjonują tylko dzięki dotacjom, nie mają żadnych własnych dochodów. Jeżeli starosta Tomal chce ratować Raciechowice, to z własnego majątku, który nie jest mały, ale nie za pieniądze sąsiednich gmin, czyli podatnika. Przywoływanie przez starostę Tomala przykładu, że powiat bełchatowski pomógł powiatowi myślenickiemu podczas powodzi i dlatego należy pomagać gminie Raciechowice, jest nieetyczne, czym innym jest nieszczęście jakim jest powódź, a czym innym niegospodarność byłego wójta Gabzdyla i pożyczanie pieniędzy w parabankach.

  5 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  6 kwi 2019

  Wójta Gabzdyla wybierali przez wiele lat może też dlatego, że chcąc mieć poparcie grosza na cele publiczne nie szczędził. To samo robi dziś PiS na szczeblu krajowym - kupuje wybory kolejnymi obietnicami które zadłużają Polskę jeszcze bardziej. I to co pisze @służbista, ewidentnie pisowski działacz, to jest nadal w tonie: Kali zrobić to być dobrze, ktoś inny zrobić to być źle. Nic się nie zmienia. Nie trawię takiej dwulicowości, ile jeszcze :-p.

  Może kiedyś nauczymy się wybierać takich, którzy będą umieli wyjść poza schemat i wygenerować pieniądz dla budżetu. Na razie to albo doją, albo biorą kredyty.

  2 16 Odpowiedz
 • 7 kwi 2019

  To napisałem: "Są winni skazać. Decyzję w sprawie Raciechowic musi podjąć rząd PiS-u i to nie bez funkcjonariuszy PiS-u w powiecie. Seneka dodał, że mieszkańcy innych gmin nie powinni być obarczani kłopotami gminy Raciechowice. Jeżeli ludzie wybierają funkcjonariusza PiS-u na włodarza, licząc, że im nieba przychyli, to muszą też ponosić tego konsekwencje. On nie tylko gminą się zajmuje. Partia wzywa". Czytanie ze zrozumieniem jest darem niewielu, mądrzenie się na każdy temat- wielu. Jeżeli ktoś nie umie odróżnić posady państwowej od samorządowej lub zasady finansów publicznych myli z tymi w firmach prywatnych, to sieje zamęt i nic z tego nie wynika. Likwidacja Gminy Raciechowice to też jedna z form ratowania sytuacji mieszkańców, a to oni stanowią Gminę, a nie wójt.

  3 9 Odpowiedz
 • 7 kwi 2019

  W innym temacie to opisałem ale trafiłem na bardzo dobry art.
  https://biznes.interia.pl/gieldy/news/interes-narodowy-jest-interesem-spolki,2607695,1844
  a w szczególności mam jedność z Obajtkiem w tym zdaniu
  "Ale jeśli organizuję spotkanie z zarządami spółek, to wymagam od prezesów, by potrafili odpowiedzieć na proste pytania. Nie zatrudniamy celebrytów, którzy nie znają wyników prowadzonych przez nich spółek, wysokości odpisów amortyzacyjnych, działań strategicznych, planów zarządzanej spółki..."
  dlatego Raciechowice padły bo włodarz nie myślał jak o budżecie prywatnym a Myslenice toną w długach po POprzednikach z tego samego powodu. W tych trzech sprawach jest wspólny mianownik : prywata, malwersacja, samowolka.

  Czyli Seneka robimy wg Twojego scenariusza? Bierzesz w parabanku na miniratkę, cedujesz ją na Twoje wnuki a odsyłasz ich do ich rodziców a Twoich dzieci i rozkładając przekrwione a maślane oczy stwierdzasz, że to oni powinni ten problem rozwiązać. Taki jest Twój cel?

  3 2 Odpowiedz
 • 14 kwi 2019

  szkoda tych Raciechowic mnie osobiście by było przykro gdyby moją gminę miała przejąć jakaś inna a były wójt jakby się pod ziemie zapadł ciekawe czy poniesie jakieś konsekwencje tego stanu gminy

  1 1 Odpowiedz
 • 16 kwi 2019

  Seneka mówi, że nie wolno w tył patrzeć i rozliczać, trzeba przeć do przodu, nie rozgrzebywać, nie uczyć się na przykładach a cięzko uczyć się na przykładach z przyszłości, ale on mowi że nalezy iśc do przodu......co z tego, że z kula u nogi, przecież nic się nie stało. Może jego zapytaj. Fachowiec jak mało który tu, nauczyciel co o budżecie może mówić.....z akcentem na słowo mówić.

  1 Odpowiedz

Zobacz więcej