Wiśniowa

Dziady Śmiguśne opanowały centrum. Ta tradycja ma prawie 70 lat

Dziady Śmiguśne opanowały centrum. Ta tradycja ma prawie 70 lat
fot. GOKiS Wiśniowa

Tradycyjnie w lany poniedziałek władzę w Wiśniowej przejęły tzw. Dziady Śmiguśne. To stary obrzęd podczas którego chłopcy ubierają maski i wymyślne stroje, jukają, dokazują i polewają dziewczęta wodą

Jedną z wielkanocnych tradycji Wiśniowej stała się parada śmiguśników – czyli przebierańców odwiedzających domy w nocy z niedzieli na świąteczny poniedziałek i robiących psikusy mieszkańcom. Śmiguśnicy to mężczyźni, którzy przebierają się różne postaci, zakrywając twarz maską aby nie dać się rozpoznać. Zazwyczaj zbierają się w większe grupy, chodząc całą noc po domach tam gdzie są panny na wydaniu.

Przez całą noc słychać ich jukanie, czyli głośne krzyki. Śmiguśnicy podczas swoich wędrówek robią psikusy gospodarzom.

Tradycja pielęgnowana jest przez dziesiątki lat, a najstarsze fotografie ukazujące śmiguśne dziady pochodzące z lat 60. XX w. zaprezentował Gminny Ośrodek Kultury. To również on zajął się organizacją tego wydarzenia przeprowadzająć w ten dzień konkurs na najciekawsze maski tradycyjne i współczesne oraz jukanie. Stało się tak po tym jak w 2009 roku psoty przebierańców zaczęły wymykać się spod kontroli a policjanci aresztowali jedną osobę i wystawili 20 mandatów.

W IX Konkursie Dziadów Śmiguśnych za maskę tradycyjną wyróżniono Pinokia, za współczesną Skrzata Siłacza, a w konkursie na najgłośniejsze jukanie wygrała Spidermenka.

Komentarze (1)

  • 25 kwi 2019

    A gdzie kukła judasza żeby ludzie mogli podtrzymać tradycje , sam z dziećmi bym przyjechał dać trzydzieści razów zdrajcy . A głupie jojo bredziński niech się odwali od tradycji!

    5 1 Odpowiedz

Zobacz więcej