Raciechowice

Wacław Żarski: Powoli wyprowadzam gminę z zapaści

Wacław Żarski: Powoli wyprowadzam gminę z zapaści
fot. archiwum prywatne

"Mimo, że „program naprawczy” nie uzyskał pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, to jest on wdrażany w gminie i już przynosi pierwsze efekty oszczędnościowe, a w roku przyszłym pozwoli bezpiecznie funkcjonować gminie"

- przed sesją rady gminy w rozmowie z nami mówi Wacław Żarski (PiS), wójt Raciechowic

 

O trudnej sytuacji Gminy Raciechowice i długu, który może doprowadzić do jej likwidacji, piszemy od marca. Aby gmina nie zniknęła z mapy, wójt Wacław Żarski (PiS) poprosił Regionalną Izbę Obrachunkową z Krakowa o możliwość wykonania programu naprawczego. Ta niedawno negatywnie zaopiniowała program naprawczy dla gminy Raciechowice, która stoi na skraju bankructwa.

Wójt nie składa broni i zapowiada, że ta decyzja nie oznacza dla gminy końca.  Ostatnio apelował też do włodarzy pozostałych gmin powiatu myślenickiego o pomoc finansową

 

Panie wójcie, Regionalna Izba Obrachunkowa wydała negatywną opinię na temat przedstawionego przez was programu naprawczego. Czy to oznacza, że gmina Raciechowice tonie?

Wacław Żarski, wójt gminy Raciechowice: Regionalna Izba wydała pozytywną opinię do zaciągnięcia kredytu w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie na kwotę 6,5 mln zł, na uregulowanie zobowiązania na wcześniejszą inwestycję wodną, na którą poprzedni wójt nie zabezpieczył środków. Jest to jednoznacznym zielonym światłem w ocenie możliwości funkcjonowania gminy.

Czy złożony już został wniosek do WFOŚ o wspomniany wyżej kredyt? Kiedy można spodziewać się decyzji o jego udzieleniu?

Kredyt w WFOŚ na sfinansowanie magistrali został przyznany i po zakończeniu procedury środki zostaną uruchomione.

Czy pomimo negatywnej opinii RIO dotyczącej programu naprawczego, będzie on realizowany?

Mimo, że „program naprawczy” nie uzyskał pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, to jest on wdrażany w gminie i już przynosi pierwsze efekty oszczędnościowe, a w roku przyszłym pozwoli bezpiecznie funkcjonować gminie.

Może Pan jednoznacznie powiedzieć, jakie działania doprowadziły gminę do obecnej sytuacji? Podczas jednej z sesji rady gminy powiedział Pan, że startując w wyborach, wiedział o zadłużeniu gminy, ale o niektórych sprawach dowiedział się już po objęciu fotela wójta. Co jest główną przyczyną grożącego Raciechowicom bankructwa?

Jeżeli chodzi o kwestię nieznanych mi wcześniej, a zaciągniętych zobowiązań to wymienię: *zobowiązanie na wcześniej podaną inwestycję wodną - ok. 8 mln brutto, * wymiana lamp ulicznych na lampy LED - ok. 1,6 mln zł, gdzie oszczędności roczne z tytułu tej wymiany są znikome, * projekt techniczny na budowę Centrum Zarządzania Kryzysowego - ok. 150 tys. zł, projekt nieprzydatny w aktualnym stanie finansowym gminy.

Zaciągnięte przez poprzedniego wójta kredyty, to łącznie ok. 31 mln zł, w tym ok. 23 mln zł w para bankach.

Ma Pan możliwość zapisania się w historii gminy jako wójt, który ocali ją przed zniknięciem z mapy. Jakie działania zamierza Pan podjąć?

Wprowadzone poważne oszczędności we wszystkich sferach gospodarczych, a szczególnie w administracji, oświacie i Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych, skutkują powrotem na ścieżkę bilansowania budżetu.

Wprowadzam również sprzedaż części majątku gminnego dla pozyskania środków na bieżące funkcjonowanie. Staram się pozyskać kredyt w tzw. rachunku bieżącym w kwocie ok. 2 mln zł dla poprawy terminowości realizacji zobowiązań. Powoli wyprowadzam gminę z zapaści ekonomicznej.

Czy wójtowi Wacławowi Żarskiemu uda się oddłużyć gminę Raciechowice?

 • TAK TAK 27%
 • NIE NIE 73%
 • Głosów: 224

Zaapelował Pan o pomoc do starosty i włodarzy gmin z terenu powiatu myślenickiego, a nawet spoza regionu. W większości nie zareagowali optymistycznie na ten pomysł i nie wyciągają pomocnej dłoni. Poradzicie sobie bez nich? Skąd weźmiecie środki na codzienne funkcjonowanie gminy? 

Odnośnie środków pomocowych, warunkiem była pozytywna opinia RIO do programu naprawczego. Ponieważ takiej opinii brak, to też nie prowadzę w tym temacie dalszych rozmów, nie mniej z wdzięcznością odnoszę się do deklarowanej wcześniej chęci pomocy przez niektórych wójtów i burmistrzów oraz starosty.

Powiązane tematy

Śmieci lądują przy drodze i w rzece
Wiśniowa 3

Śmieci lądują przy drodze i w rzece

Przy drodze na Lipnik przez Kretówki w Poznachowicach Dolnych pracownicy gminy zbierali śmieci. Odpady lądują nie tylko przy drodze, ale coraz częściej w lasach a nawet w rzekach Wraz z końcem ubiegłego roku samorządy ustalały nowe stawki za odbiór śmieci. Wielu gospodarzy wyjaśniało, że podwyżki wynikają z podniesienia tzw. opłaty marszałkowskiej...

Przeniosą przedszkole z Czasławia do Raciechowic?
Czasław 0

Przeniosą przedszkole z Czasławia do Raciechowic?

Końcem stycznia radni podjęli uchwałę w sprawie zamiaru przekształcenia przedszkola w Raciechowicach, poprzez przywrócenie jego siedziby zgodnie z aktem założycielskim. Co to oznacza? W uzasadnieniu do uchwały czytamy, że: w chwili obecnej przedszkole zlokalizowane było tymczasowo w Czasławiu w dwóch budynkach. Przeniesienie siedziby nie zostało d...

Raciechowice tną koszty. Żeby przetrwać, ograniczą nawet oświetlenie uliczne
Raciechowice 9

Raciechowice tną koszty. Żeby przetrwać, ograniczą nawet oświetlenie uliczne

Nie będą utrzymywać służbowych telefonów, ograniczą oświetlenie uliczne – to tylko wybrane punkty z programu naprawczego, który ma pozwolić gminie na wyjście z zadłużenia Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie zaopiniowała pozytywnie program naprawczy gminy Raciechowice, który został przygotowany na lata 2020-2022. Urząd został wezwany do jego pr...

Komentarze

 • 21 cze 2019

  Wpierw zredukować etaty zwłaszcza tych zatrudnianych 'pod wybory', po drugie zmniejszyć sobie pensje = będzie szansa

  21 2 Odpowiedz
 • mirek@ 21 cze 2019

  wójt powinien zrezygnowac z pensji, przeciez do polityki nie idzie sie dla pieniedzy

  25 2 Odpowiedz
 • 21 cze 2019

  https://m.youtube.com/watch?v=943wIVRVAZk

  Taa, co z oddłużania Raciechowic, jeśli suma sumarum i tak zadłużani jesteśmy na potęgę, a PiSiorkom utraty pensyjek tak szkoda że obiecują przed wyborami kolejne plusy (+). W końcu coś szczerego mu się wyrwało?
  zdjecie

  Nota bene, ciekawe co miał znówna myśli, że przedsiębiorcy za to zapłacą. Nacjonalizacja?

  16 6 Odpowiedz
 • 22 cze 2019

  Sporo tematów wrzucasz tak jakbyś miał pojęcie o czym piszesz. Niestety nie masz bladego pojęcia. Ale temat dobry aby wrzucić jedno zdanie nawiązania do Raciechowic a ruszyć gównoburzę trolu.

  Wiesz, że obligacje zagraniczne związane są z rynkiem makro, a działania Trumpa wymuszają wycofanie się z takich rynków jak m.in.Polska a dalej......naucz się sam. Dla ciebie ważne aby jak dzban wrzucić fotkę i klepać się po brzuszku ze śmiechu.

  Czyżby już ruszała kampania jesienna?

  6 10 Odpowiedz
 • 23 cze 2019

  Jesteś jednym z tych od SKOKów?

  2 2 Odpowiedz
 • 23 cze 2019

  :-DD

  3 1 Odpowiedz
 • 25 cze 2019

  Panie Wójcie, podjęcie się tej funkcji graniczy z samobójstwem. Podziwiam Pana.

  3 3 Odpowiedz
 • 25 cze 2019

  Podziwiam też Pańską Małżonkę.

  1 5 Odpowiedz
 • 10 sie 2019

  Panie Żarski, czy złożył Pan już zawiadomienie do Prokuratury w Myślenicach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niegospodarności przez byłego wójta Gabzdyla ? Pewnie nie bo Pan i wielu radnych akceptowało branie pożyczek w parabankach przez Gabzydyla, a teraz udaje Pan zbawcę gminy.

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Zmarł Krzysztof Surma. Przewodniczący Rady Młodzieży I Kadencji
Raciechowice 0

Zmarł Krzysztof Surma. Przewodniczący Rady Młodzieży I Kadencji

We wtorek 18 lutego w wieku 23 lat zmarł Krzysztof Surma. Przewodniczący Rady Młodzieży I Kadencji, społecznik, sportowiec, człowiek którego interesowało życie społeczności wiejskiej i jego mała ojczyzna "Z głębokim żalem zawiadamiamy, że odszedł od nas Przewodniczący Rady Młodzieży I Kadencji- Krzysztof Surma. Wyrazy współczucia dla rodziny i prz...

Walczą o życie rocznej córki. Może ją uratować lek, ale kosztuje 8 mln zł
Raciechowice 1

Walczą o życie rocznej córki. Może ją uratować lek, ale kosztuje 8 mln zł

Aby Marysia Miąsko cierpiąca na rdzeniowy zanik mięśni mogła utrzymać się przy życiu, jej rodzice muszą uzbierać 8 mln zł na lek pozwalający zahamować rozwój choroby. Mają na to rok - Marysia to największy dar jaki dostaliśmy od życia. Cieszymy się każdym dniem spędzonym przy niej, a jej uśmiech to nasz uśmiech. Jest bardzo dzielna, silna i widzim...

Seniorzy chwycili za rakiety. Speed-ball dotarł do gminy Raciechowice
Raciechowice 1

Seniorzy chwycili za rakiety. Speed-ball dotarł do gminy Raciechowice

Seniorzy z gminy Raciechowice rozpoczęli swoją przygodę z dyscypliną speed-ball. W Gruszowie odbyło się spotkanie służące przybliżeniu zasad tej egzotycznej dyscypliny Speed-ball do tej pory był domeną młodych zawodników, ale zaczyna się to zmieniać. Seniorzy z Gminy Raciechowice zostali przeszkoleni z zasad gry i zaopatrzeni w profesjonalny sprzę...

Ogień im nie straszny. Boją się raka
Społeczeństwo 1

Ogień im nie straszny. Boją się raka

Jak się okazuje 60% strażaków umiera na raka. Nieprane przez lata mundury bojowe mogą być dla nich sporym zagrożeniem, ponieważ na nich osadzają się rakotwórcze substancje. Rozwiązaniem może być pralnica, ale czy uda się ją zorganizować na terenie powiatu myślenickiego? Jak pokazują najnowsze badania, prawie dwie trzecie strażaków, którzy w wieku...

Stan wodomierzy sprawdź sam i prześlij dane do urzędu
Dobczyce 0

Stan wodomierzy sprawdź sam i prześlij dane do urzędu

Urzędnicy z Dobczyc proszą mieszkańców o samodzielny odczyt wodomierzy i przesłanie tej informacji do 8 kwietnia Tę formę przekazania danych wprowadzono w związku z zagrożeniem epidemią koronawirusa. Dobczycki urząd prosi o przesłanie tych informacji do 8 kwietnia. Można to zrobić  za pomocą poczty elektronicznej, wysyłając mail na adres: woda@dob...

Płoną trawy w regionie. Mężczyzna z poparzonymi nogami trafił do szpitala
Droginia 3

Płoną trawy w regionie. Mężczyzna z poparzonymi nogami trafił do szpitala

Kiedy strażacy zjawili się na wskazanym miejscu, czekała na nich nie tylko płonąca łąka, ale również mężczyzna z poparzonymi nogami Kilka dni temu pisaliśmy o tym, że w cieniu walki z epidemią koronawirusa na terenie powiatu myślenickiego płoną łąki. Gospodarze za nic mają przepisy, wydane komunikaty rządowe i apele strażaków. Ci ostatni tylko w o...