Raciechowice

Wacław Żarski: Powoli wyprowadzam gminę z zapaści

fot. archiwum prywatne

"Mimo, że „program naprawczy” nie uzyskał pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, to jest on wdrażany w gminie i już przynosi pierwsze efekty oszczędnościowe, a w roku przyszłym pozwoli bezpiecznie funkcjonować gminie"

- przed sesją rady gminy w rozmowie z nami mówi Wacław Żarski (PiS), wójt Raciechowic

 

O trudnej sytuacji Gminy Raciechowice i długu, który może doprowadzić do jej likwidacji, piszemy od marca. Aby gmina nie zniknęła z mapy, wójt Wacław Żarski (PiS) poprosił Regionalną Izbę Obrachunkową z Krakowa o możliwość wykonania programu naprawczego. Ta niedawno negatywnie zaopiniowała program naprawczy dla gminy Raciechowice, która stoi na skraju bankructwa.

Wójt nie składa broni i zapowiada, że ta decyzja nie oznacza dla gminy końca.  Ostatnio apelował też do włodarzy pozostałych gmin powiatu myślenickiego o pomoc finansową

 

Panie wójcie, Regionalna Izba Obrachunkowa wydała negatywną opinię na temat przedstawionego przez was programu naprawczego. Czy to oznacza, że gmina Raciechowice tonie?

Wacław Żarski, wójt gminy Raciechowice: Regionalna Izba wydała pozytywną opinię do zaciągnięcia kredytu w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie na kwotę 6,5 mln zł, na uregulowanie zobowiązania na wcześniejszą inwestycję wodną, na którą poprzedni wójt nie zabezpieczył środków. Jest to jednoznacznym zielonym światłem w ocenie możliwości funkcjonowania gminy.

Czy złożony już został wniosek do WFOŚ o wspomniany wyżej kredyt? Kiedy można spodziewać się decyzji o jego udzieleniu?

Kredyt w WFOŚ na sfinansowanie magistrali został przyznany i po zakończeniu procedury środki zostaną uruchomione.

Czy pomimo negatywnej opinii RIO dotyczącej programu naprawczego, będzie on realizowany?

Mimo, że „program naprawczy” nie uzyskał pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, to jest on wdrażany w gminie i już przynosi pierwsze efekty oszczędnościowe, a w roku przyszłym pozwoli bezpiecznie funkcjonować gminie.

Może Pan jednoznacznie powiedzieć, jakie działania doprowadziły gminę do obecnej sytuacji? Podczas jednej z sesji rady gminy powiedział Pan, że startując w wyborach, wiedział o zadłużeniu gminy, ale o niektórych sprawach dowiedział się już po objęciu fotela wójta. Co jest główną przyczyną grożącego Raciechowicom bankructwa?

Jeżeli chodzi o kwestię nieznanych mi wcześniej, a zaciągniętych zobowiązań to wymienię: *zobowiązanie na wcześniej podaną inwestycję wodną - ok. 8 mln brutto, * wymiana lamp ulicznych na lampy LED - ok. 1,6 mln zł, gdzie oszczędności roczne z tytułu tej wymiany są znikome, * projekt techniczny na budowę Centrum Zarządzania Kryzysowego - ok. 150 tys. zł, projekt nieprzydatny w aktualnym stanie finansowym gminy.

Zaciągnięte przez poprzedniego wójta kredyty, to łącznie ok. 31 mln zł, w tym ok. 23 mln zł w para bankach.

Ma Pan możliwość zapisania się w historii gminy jako wójt, który ocali ją przed zniknięciem z mapy. Jakie działania zamierza Pan podjąć?

Wprowadzone poważne oszczędności we wszystkich sferach gospodarczych, a szczególnie w administracji, oświacie i Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych, skutkują powrotem na ścieżkę bilansowania budżetu.

Wprowadzam również sprzedaż części majątku gminnego dla pozyskania środków na bieżące funkcjonowanie. Staram się pozyskać kredyt w tzw. rachunku bieżącym w kwocie ok. 2 mln zł dla poprawy terminowości realizacji zobowiązań. Powoli wyprowadzam gminę z zapaści ekonomicznej.

Czy wójtowi Wacławowi Żarskiemu uda się oddłużyć gminę Raciechowice?

 • TAK TAK 27%
 • NIE NIE 73%
 • Głosów: 224

Zaapelował Pan o pomoc do starosty i włodarzy gmin z terenu powiatu myślenickiego, a nawet spoza regionu. W większości nie zareagowali optymistycznie na ten pomysł i nie wyciągają pomocnej dłoni. Poradzicie sobie bez nich? Skąd weźmiecie środki na codzienne funkcjonowanie gminy? 

Odnośnie środków pomocowych, warunkiem była pozytywna opinia RIO do programu naprawczego. Ponieważ takiej opinii brak, to też nie prowadzę w tym temacie dalszych rozmów, nie mniej z wdzięcznością odnoszę się do deklarowanej wcześniej chęci pomocy przez niektórych wójtów i burmistrzów oraz starosty.

Powiązane tematy

ŚMIECI DROŻEJĄ. Burmistrz tłumaczy dlaczego, a opozycja przypomina mu obietnice wyborcze
Myślenice 61

ŚMIECI DROŻEJĄ. Burmistrz tłumaczy dlaczego, a opozycja przypomina mu obietnice wyborcze

Od nowego roku mieszkańcy miasta i gminy Myślenice, którzy segregują śmieci - za ich odbiór zapłacą 14,90 zł (dzisiaj 9,90 zł), natomiast niesegregujący 29,80 (dzisiaj 19,80 zł). Radni podjęli uchwałę wprowadzającą podwyżkę 13 głosami "za" - 3 "przeciw" i 5 "wstrzymującymi się". Burmistrz wyjaśnia skąd się wzięła, mimo że zapowiadał starania o nie...

Jarosław Szlachetka: Pierwszy rok? Mogę być z siebie zadowolony
Rozmowa miesiąca 45

Jarosław Szlachetka: Pierwszy rok? Mogę być z siebie zadowolony

Ocenę przede wszystkim wystawią mi mieszkańcy, ale dla mnie w roli burmistrza był to bardzo intensywny i pracowity rok. Uważam, że dużo udało się zrobić i mogę być z siebie zadowolony. Ten rok był dobry również dla miasta i gminy Myślenice oraz jej społeczności — po dwunastu miesiącach sprawowania urzędu burmistrza miasta i gminy Myślenice w rozmo...

Komentarze

 • 21 cze

  Wpierw zredukować etaty zwłaszcza tych zatrudnianych 'pod wybory', po drugie zmniejszyć sobie pensje = będzie szansa

  21 2 Odpowiedz
 • mirek@ 21 cze

  wójt powinien zrezygnowac z pensji, przeciez do polityki nie idzie sie dla pieniedzy

  25 2 Odpowiedz
 • 21 cze

  https://m.youtube.com/watch?v=943wIVRVAZk

  Taa, co z oddłużania Raciechowic, jeśli suma sumarum i tak zadłużani jesteśmy na potęgę, a PiSiorkom utraty pensyjek tak szkoda że obiecują przed wyborami kolejne plusy (+). W końcu coś szczerego mu się wyrwało?
  zdjecie

  Nota bene, ciekawe co miał znówna myśli, że przedsiębiorcy za to zapłacą. Nacjonalizacja?

  16 6 Odpowiedz
 • 22 cze

  Sporo tematów wrzucasz tak jakbyś miał pojęcie o czym piszesz. Niestety nie masz bladego pojęcia. Ale temat dobry aby wrzucić jedno zdanie nawiązania do Raciechowic a ruszyć gównoburzę trolu.

  Wiesz, że obligacje zagraniczne związane są z rynkiem makro, a działania Trumpa wymuszają wycofanie się z takich rynków jak m.in.Polska a dalej......naucz się sam. Dla ciebie ważne aby jak dzban wrzucić fotkę i klepać się po brzuszku ze śmiechu.

  Czyżby już ruszała kampania jesienna?

  6 10 Odpowiedz
 • 23 cze

  Jesteś jednym z tych od SKOKów?

  2 2 Odpowiedz
 • 23 cze

  :-DD

  3 1 Odpowiedz
 • 25 cze

  Panie Wójcie, podjęcie się tej funkcji graniczy z samobójstwem. Podziwiam Pana.

  3 3 Odpowiedz
 • 25 cze

  Podziwiam też Pańską Małżonkę.

  1 5 Odpowiedz
 • 10 sie

  Panie Żarski, czy złożył Pan już zawiadomienie do Prokuratury w Myślenicach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niegospodarności przez byłego wójta Gabzdyla ? Pewnie nie bo Pan i wielu radnych akceptowało branie pożyczek w parabankach przez Gabzydyla, a teraz udaje Pan zbawcę gminy.

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Wacław Żarski zaskoczony odcięciem się od niego przez PiS. Punktuje zarzuty partii. Już nie są jedną drużyną?
Raciechowice 13

Wacław Żarski zaskoczony odcięciem się od niego przez PiS. Punktuje zarzuty partii. Już nie są jedną drużyną?

Wójt Raciechowic nie kryje zaskoczenia w związku z odcięciem się od jego osoby zarządu powiatowego PiS, z którego ramienia startował w wyborach samorządowych 2018. W swoim oświadczeniu wytyka lokalnemu zarządowi partii nieprawdziwe zarzuty Tydzień temu Zarząd Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości wydał oświadczenie, w którym informuje o tym, że odci...

PiS odcina się od wójta Raciechowic. "Wacław Żarski nie spełnia pokładanych w nim nadziei"
Raciechowice 18

PiS odcina się od wójta Raciechowic. "Wacław Żarski nie spełnia pokładanych w nim nadziei"

Zarząd Powiatowego Prawa i Sprawiedliwości wydał oświadczenie, w którym informuje o tym, że odcina się od Wacława Żarskiego - wójta, który z ramienia tego ugrupowania startował w wyborach samorządowych. „Ostatnie miesiące pokazały, że nie spełnia pokładanych w nim nadziei” Oświadczenie o odcięciu się PiS od Wacława Żarskiego zostało zamieszczone w...

Prezydium rady w komplecie. Radni wybrali wiceprzewodniczącego
Raciechowice 1

Prezydium rady w komplecie. Radni wybrali wiceprzewodniczącego

Przy drugim podejściu udało się uzupełnić skład prezydium rady gminy w Raciechowicach. Obok Roberta Żurka, przewodniczącego rady, zasiądzie Kazimierz Chmielek, jako jego zastępca Podczas dzisiejszych obrad padła tylko jedna kandydatura radnego do pełnienia tej funkcji. Jeszcze przed podaniem tego nazwiska, radna Danuta Grzesik (PiS) powiedziała, ż...

Mieszkańcy Krzyszkowic szykują się do protestu na Zakopiance. „Chcemy bezpiecznie żyć!”
Krzyszkowice 8

Mieszkańcy Krzyszkowic szykują się do protestu na Zakopiance. „Chcemy bezpiecznie żyć!”

„Chcemy tym sposobem zwrócić uwagę kierowców, lokalnego samorządu, władz wojewódzkich i zarządcy drogi na niebezpieczny problem, z którym walczymy każdego dnia” – zapowiadają organizatorzy protestu Pod koniec listopada 2019 została podjęta uchwała o budowie bezkolizyjnego węzła zakopianki DK 7 z drogą wojewódzką DW 955 w miejscowości Jawornik. Wra...

Ukradł opla i schował go w garażu. Może trafić za kratki na 10 lat
Powiat myślenicki 2

Ukradł opla i schował go w garażu. Może trafić za kratki na 10 lat

Do 10 lat pozbawienia wolności grozi 35-latkowi z powiatu myślenickiego, który ukradł opla o wartości 40 tys. zł. Samochód odzyskali policjanci z powiatu krakowskiego Do kradzieży auta doszło z 17 na 18 listopada na parkingu w Skawinie. Policja nie wyklucza kolejnych zatrzymań. Jak informuje myślenicka policja, kiedy pokrzywdzony zauważył brak poj...