Raciechowice

Wacław Żarski: Powoli wyprowadzam gminę z zapaści

fot. archiwum prywatne

"Mimo, że „program naprawczy” nie uzyskał pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, to jest on wdrażany w gminie i już przynosi pierwsze efekty oszczędnościowe, a w roku przyszłym pozwoli bezpiecznie funkcjonować gminie"

- przed sesją rady gminy w rozmowie z nami mówi Wacław Żarski (PiS), wójt Raciechowic

 

O trudnej sytuacji Gminy Raciechowice i długu, który może doprowadzić do jej likwidacji, piszemy od marca. Aby gmina nie zniknęła z mapy, wójt Wacław Żarski (PiS) poprosił Regionalną Izbę Obrachunkową z Krakowa o możliwość wykonania programu naprawczego. Ta niedawno negatywnie zaopiniowała program naprawczy dla gminy Raciechowice, która stoi na skraju bankructwa.

Wójt nie składa broni i zapowiada, że ta decyzja nie oznacza dla gminy końca.  Ostatnio apelował też do włodarzy pozostałych gmin powiatu myślenickiego o pomoc finansową

 

Panie wójcie, Regionalna Izba Obrachunkowa wydała negatywną opinię na temat przedstawionego przez was programu naprawczego. Czy to oznacza, że gmina Raciechowice tonie?

Wacław Żarski, wójt gminy Raciechowice: Regionalna Izba wydała pozytywną opinię do zaciągnięcia kredytu w Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie na kwotę 6,5 mln zł, na uregulowanie zobowiązania na wcześniejszą inwestycję wodną, na którą poprzedni wójt nie zabezpieczył środków. Jest to jednoznacznym zielonym światłem w ocenie możliwości funkcjonowania gminy.

Czy złożony już został wniosek do WFOŚ o wspomniany wyżej kredyt? Kiedy można spodziewać się decyzji o jego udzieleniu?

Kredyt w WFOŚ na sfinansowanie magistrali został przyznany i po zakończeniu procedury środki zostaną uruchomione.

Czy pomimo negatywnej opinii RIO dotyczącej programu naprawczego, będzie on realizowany?

Mimo, że „program naprawczy” nie uzyskał pozytywnej opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej, to jest on wdrażany w gminie i już przynosi pierwsze efekty oszczędnościowe, a w roku przyszłym pozwoli bezpiecznie funkcjonować gminie.

Może Pan jednoznacznie powiedzieć, jakie działania doprowadziły gminę do obecnej sytuacji? Podczas jednej z sesji rady gminy powiedział Pan, że startując w wyborach, wiedział o zadłużeniu gminy, ale o niektórych sprawach dowiedział się już po objęciu fotela wójta. Co jest główną przyczyną grożącego Raciechowicom bankructwa?

Jeżeli chodzi o kwestię nieznanych mi wcześniej, a zaciągniętych zobowiązań to wymienię: *zobowiązanie na wcześniej podaną inwestycję wodną - ok. 8 mln brutto, * wymiana lamp ulicznych na lampy LED - ok. 1,6 mln zł, gdzie oszczędności roczne z tytułu tej wymiany są znikome, * projekt techniczny na budowę Centrum Zarządzania Kryzysowego - ok. 150 tys. zł, projekt nieprzydatny w aktualnym stanie finansowym gminy.

Zaciągnięte przez poprzedniego wójta kredyty, to łącznie ok. 31 mln zł, w tym ok. 23 mln zł w para bankach.

Ma Pan możliwość zapisania się w historii gminy jako wójt, który ocali ją przed zniknięciem z mapy. Jakie działania zamierza Pan podjąć?

Wprowadzone poważne oszczędności we wszystkich sferach gospodarczych, a szczególnie w administracji, oświacie i Przedsiębiorstwie Usług Komunalnych, skutkują powrotem na ścieżkę bilansowania budżetu.

Wprowadzam również sprzedaż części majątku gminnego dla pozyskania środków na bieżące funkcjonowanie. Staram się pozyskać kredyt w tzw. rachunku bieżącym w kwocie ok. 2 mln zł dla poprawy terminowości realizacji zobowiązań. Powoli wyprowadzam gminę z zapaści ekonomicznej.

Czy wójtowi Wacławowi Żarskiemu uda się oddłużyć gminę Raciechowice?

 • TAK TAK 27%
 • NIE NIE 73%
 • Głosów: 224

Zaapelował Pan o pomoc do starosty i włodarzy gmin z terenu powiatu myślenickiego, a nawet spoza regionu. W większości nie zareagowali optymistycznie na ten pomysł i nie wyciągają pomocnej dłoni. Poradzicie sobie bez nich? Skąd weźmiecie środki na codzienne funkcjonowanie gminy? 

Odnośnie środków pomocowych, warunkiem była pozytywna opinia RIO do programu naprawczego. Ponieważ takiej opinii brak, to też nie prowadzę w tym temacie dalszych rozmów, nie mniej z wdzięcznością odnoszę się do deklarowanej wcześniej chęci pomocy przez niektórych wójtów i burmistrzów oraz starosty.

Powiązane tematy

Wójt nie chciał podwyżki, ale radni i tak postanowili mu ją przyznać
Wiśniowa 6

Wójt nie chciał podwyżki, ale radni i tak postanowili mu ją przyznać

"Robię to, do czego zostałem zatrudniony - tak propozycję podwyżki w lipcu komentował wójt Bogumił Pawlak. Ostatecznie radni zdecydowali, że zasłużył na dodatkowe pieniądze  O 100 zł więcej wynagrodzenia zasadniczego, 400 zł więcej dodatku funkcyjnego i o 10 proc. więcej dodatku specjalnego od września będzie otrzymywał wójt Wiśniowej Bogumił Pawl...

Robert Żurek nowym przewodniczącym rady. Ciągle nie ma zastępcy
Raciechowice 1

Robert Żurek nowym przewodniczącym rady. Ciągle nie ma zastępcy

Nowym przewodniczącym rady gminy Raciechowice został Robert Żurek, jednak radni nie przegłosowali kandydatury Anny Panek na jego zastępcę Jeśli ktoś spodziewał się podjęcia przez radnych szybkiej decyzji i przegłosowania wyboru przewodniczącego rady gminy Raciechowice, to mocno mógł się zdziwić. Obrady miały odmienny przebieg.  W połowie sierpnia...

Komentarze

 • 21 cze

  Wpierw zredukować etaty zwłaszcza tych zatrudnianych 'pod wybory', po drugie zmniejszyć sobie pensje = będzie szansa

  21 2 Odpowiedz
 • mirek@ 21 cze

  wójt powinien zrezygnowac z pensji, przeciez do polityki nie idzie sie dla pieniedzy

  25 2 Odpowiedz
 • 21 cze

  https://m.youtube.com/watch?v=943wIVRVAZk

  Taa, co z oddłużania Raciechowic, jeśli suma sumarum i tak zadłużani jesteśmy na potęgę, a PiSiorkom utraty pensyjek tak szkoda że obiecują przed wyborami kolejne plusy (+). W końcu coś szczerego mu się wyrwało?
  zdjecie

  Nota bene, ciekawe co miał znówna myśli, że przedsiębiorcy za to zapłacą. Nacjonalizacja?

  16 6 Odpowiedz
 • 22 cze

  Sporo tematów wrzucasz tak jakbyś miał pojęcie o czym piszesz. Niestety nie masz bladego pojęcia. Ale temat dobry aby wrzucić jedno zdanie nawiązania do Raciechowic a ruszyć gównoburzę trolu.

  Wiesz, że obligacje zagraniczne związane są z rynkiem makro, a działania Trumpa wymuszają wycofanie się z takich rynków jak m.in.Polska a dalej......naucz się sam. Dla ciebie ważne aby jak dzban wrzucić fotkę i klepać się po brzuszku ze śmiechu.

  Czyżby już ruszała kampania jesienna?

  6 10 Odpowiedz
 • 23 cze

  Jesteś jednym z tych od SKOKów?

  2 2 Odpowiedz
 • 23 cze

  :-DD

  3 1 Odpowiedz
 • 25 cze

  Panie Wójcie, podjęcie się tej funkcji graniczy z samobójstwem. Podziwiam Pana.

  3 3 Odpowiedz
 • 25 cze

  Podziwiam też Pańską Małżonkę.

  1 5 Odpowiedz
 • 10 sie

  Panie Żarski, czy złożył Pan już zawiadomienie do Prokuratury w Myślenicach o podejrzeniu popełnienia przestępstwa niegospodarności przez byłego wójta Gabzdyla ? Pewnie nie bo Pan i wielu radnych akceptowało branie pożyczek w parabankach przez Gabzydyla, a teraz udaje Pan zbawcę gminy.

  2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Trzy pożary w dwa dni
Raciechowice 0

Trzy pożary w dwa dni

Zasań, Raciechowice i Rudnik - płonęły dwa budynki gospodarcze i kosze na śmieci. Te pożary gasili strażacy w sobotę i niedzielę. Ogień na poddaszu budynku gospodarczego w miejscowości Zasań zauważono ok. godz. 22.30. Strażacy, którzy przybyli na miejsce, podali dwa prądy wody w natarciu oraz oświetlili teren. Aby dokładnie dogasić pożar, musieli...

Park Kulturowy "Dzikowy Skarb" ma być tarczą dla środowiska
Raciechowice 0

Park Kulturowy "Dzikowy Skarb" ma być tarczą dla środowiska

Radni wrócili do uchwały dotyczącej powstania Parku Kulturowego "Dzikowy  Skarb" na terenie raciechowickiej gminy. Wszyscy byli "za", a to oznacza, że teren ten jest chroniony przed degradacją Planowany obszar parku obejmuje rejon wzniesienia góry Grodzisko oraz przyległe wzniesienie "Klasztorówka" wraz z otaczającym krajobrazem oraz archeologiczn...

Kto zostanie przewodniczącym rady gminy w Raciechowicach?
Raciechowice 1

Kto zostanie przewodniczącym rady gminy w Raciechowicach?

Podczas najbliższych obrad rady gminy w Raciechowicach okaże się, kto będzie im przewodniczyć po tym, jak Danuta Grzesik (PiS) zrezygnowała z pełnienia tej funkcji Przypomnijmy, że w połowie sierpnia odbyła się sesja, na której swoją rezygnację złożyła zarówno przewodnicząca rady - Danuta Grzesik (PiS), jak i jej zastępca - Jolanta Łaciak (PiS)....

Policjanci sprawdzali busy. Zatrzymali prawo jazdy oraz 5 dowodów rejestracyjnych
Drogi 8

Policjanci sprawdzali busy. Zatrzymali prawo jazdy oraz 5 dowodów rejestracyjnych

Tylko podczas jednodniowej kontroli przewoźników, policjanci zatrzymali jedno prawo jazdy i pięć dowodów rejestracyjnych Podczas ogólnopolskiej akcji policji TRUCK&BUS również na terenie powiatu myślenickiego funkcjonariusze kontrolowali m.in. przewoźników.  - Naszym celem było ujawnianie i eliminowanie nieprawidłowości związanych z wykonyw...

Poranny wyjazd do wypadku w Harbutowicach
Harbutowice 0

Poranny wyjazd do wypadku w Harbutowicach

Dzisiejszy poranek jednostki ratownicze rozpoczęły od wyjazdu do wypadku na drodze krajowej w Harbutowicach. Dzień wcześniej, tuż po północy, gasili pożar kotłowni w domu w Zakliczynie. W poniedziałek, 21 października, jeszcze przed godziną 6 do Centrum Powiadamiania Ratunkowego wpłynęła informacja o zderzeniu czołowym samochodów osobowych w Harbu...

Zakończyła się druga akcja „Posprzątajmy Razem Brzączowice”
Okolice 0

Zakończyła się druga akcja „Posprzątajmy Razem Brzączowice”

Do sprzątania przyłączyli się uczniowie szkoły podstawowej. Okazuje się, że od pierwszej edycji akcji zmniejszyła się ilość śmieci Wolontariuszom udało się posprzątać duży obszar od cypla POM aż po zatokę Wolnica. Przy okazji śmieci zostały pozbierane także przy wielu drogach i obiektach sołectwa. Szczególnie cieszy fakt, że od ostatniej akcji ilo...