Raciechowice

Wójt bez wotum zaufania, ale z absolutorium. Długa dyskusja nad sytuacją gminy [WIDEO

Wójt bez wotum zaufania, ale z absolutorium. Długa dyskusja nad sytuacją gminy [WIDEO

Podczas ostatniej sesji radni dyskutowali nad sytuacją gminy Raciechowice i raportem za 2018 rok, który przygotował obecny wójt.

Nie zabrakło dyskusji na temat aktualnej sytuacji gminy. Radni głosowali m.in. o udzieleniu wotum zaufania, a także absolutorium dla Wacława Żarskiego (PiS)

Pomimo tego, że RIO wydała negatywną opinię do programu naprawczego przygotowanego przez raciechowickie władze, jest on wprowadzany w życie. Gmina m.in. przeznacza działki na sprzedaż, aby zyskać środki na swoje funkcjonowanie.

Na ostatniej sesji radni zagłosowali za ustanowieniem hipoteki dla nieruchomości stanowiącej własność gminy. Jak wyjaśniała skarbnik, pozwoli to sfinalizować podpisanie pożyczki z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska, ponieważ ta instytucja zwróciła się z prośbą do wskazania drugiej formy poręczenia - jedną formą jest weksel in blanco, drugą jest hipoteka – wybrany został drugi budynek gminy, którego wartość oszacowano na 1mln 72 tys. złotych.

Danuta Grzesik, przewodnicząca rady gminy: Podczas obrad komisji dowiedzieliśmy się, że obecny budynek gminy jest już pod hipoteką, jak również SP w Raciechowicach, dlatego nie można było założyć hipoteki na obecny budynek urzędu.

Jak zaznacza Wacław Żarski, wójt Raciechowic (PiS), aby ratować gminę, trzeba wprowadzać kolejne punkty zaplanowane w programie. To między innymi redukcja etatów w urzędzie, a także łączenie oddziałów w szkołach, aby obniżyć wydatki w oświacie, reorganizacja w gminnej spółce PUK. W tym temacie, szczególnie odnośnie etatów w urzędzie, prowadzona była długa dyskusja i dopytywano o szczegóły oszczędności, jakie z tego wynikają.

Anna Wach, skarbnik gminy: Realne oszczędności ze zwolnień w urzędzie będą widoczne w czwartym kwartale, ponieważ osoby te są w fazie wypowiedzenia. Szczegółowe wyliczenia będę mogła przygotować na kolejną sesję, albo też jako odpowiedź na interpelację, jeśli taka wpłynie.

 

 


Nie dla remontu dróg

Długo debatowano także nad zmianami w budżecie gminy, a dotyczyły one wprowadzenia środków z promesy powodziowej na remont dróg. Przewodnicząca rady złożyła wniosek o autopoprawkę, aby środki, które były w budżecie gminy zabezpieczone na wkład własny, przeznaczyć na oświatę na wynagrodzenie pracowników i nie realizować inwestycji drogowych.

Danuta Grzesik, przewodnicząca rady gminy: W sytuacji, w której jesteśmy, nie mamy się skupić na inwestycjach, tylko na oszczędnościach. O to walczyliśmy w programie naprawczym, w którym nie ma przewidzianych inwestycji na drogi. Rozumiem, że jeśli są jakieś dziury, to trzeba je załatać. Każdy z nas ma dylematy w tej kwestii. Każdy chce, aby gmina się rozwijała, aby mieszkańcy mieli lepsze drogi i dojazdy, ale ja tutaj apeluję do radnych: czy to jest ten moment na realizację tych inwestycji? Myślę, że nie tylko ja mam taki dylemat. Nikt nie powiedział, że będzie łatwo. Być może będzie szansa i będziemy realizować te drogi w przyszłości. Jakie mieliśmy priorytety w programie naprawczym? Zaciskanie pasa, a nie inwestycje.

Wyjaśniła również, że rozmawiała z prezesem RIO, Mirosławem Legutko i pozwolił jej na zacytowanie jego wypowiedzi. Pytała, czy takie inwestowanie w remont dróg jest rozsądne w sytuacji, w której jest gmina? Odpowiedział, że gminy nie stać na żadne inwestycje i podtrzymuje to dalej, a jeśli radni nie zrozumieli tego, co mówił w lutym, to jest skłonny przyjechać na sesje i to powtórzyć.

- My, jako klub PiS, podjęliśmy decyzję, aby w tym momencie powiedzieć „nie” na inwestycje. Nie możemy kontynuować takiej polityki, jaka była wcześniej. Nie jesteśmy tutaj dla polityki, tylko aby wyprowadzić gminę na prostą - dodała.


Robert Żurek, radny: Jeśli do osoby starszej nie może dojechać ambulans, to są trudne rzeczy. Utrzymanie dróg gminnych jest zadaniem własnym gminy - tak czy inaczej będziemy musieli dać pieniądze. Jeśli to fundusze na drogi uszkodzone podczas powodzi, to wydaje mi się, że trzeba je wyremontować. Można, a nawet trzeba je zrobić. Jeśli remont jednej z nich ma kosztować 105 tys., z czego promesa 51 tys. złotych, to później będziemy musieli wyłożyć 150 tys. zł.

Wacław Żarski, wójt gminy Raciechowice: Chyba nikt z was, bardziej niż ja, nie styka się z tym problemem na co dzień. Chyba nie ma dnia, abym nie miał mieszkańca, czy grupy mieszkańców, aby drogę zbudować, naprawić. Chciałbym przypomnieć, że pogram promes powodziowych wygasa w 2020 roku. Myślę, że to też moralny obowiązek gminy. Nie odrzucajmy tych środków. To jest najtańszy pieniądz, jaki możemy otrzymać.

Podczas głosowania nad wprowadzeniem autopoprawki, 8 radnych było „za” a 7 „przeciw”, natomiast podczas głosowania już uchwały o zmianach uchwały budżetowej, 8 radnych było „za”, 1 „przeciw”, a 6 wstrzymało się od głosu. Tym samym przyjęto uchwałę, według której środki, które były przeznaczone na wkład własny na remont dróg, zostały przełożone do oświaty.

Bez wotum zaufania, ale z absolutorium

Pierwszy raz w tym roku samorządy przedstawiają raport za poprzedni rok i głosowane jest wotum zaufania dla gospodarza gminy. W ślad lat poprzednich, podejmowana jest także uchwała dotycząca absolutorium za wykonany budżet z poprzedniego roku.

Po debacie na temat przedstawionego raportu o stanie gminy, radni głosowali nad przyznaniem wójtowi wotum zaufania. Siedmiu radnych było „za” przyznaniem wotum zaufania, nikt nie był przeciwny, ale 8 radnych wstrzymało się od głosu. W związku z taki wynikiem głosowania, nie udzielono wójtowi wotum zaufania.

Wacław Żarski, wójt gminy Raciechowice: Trudno mi, że nie mam wotum zaufania od radnych, z którymi razem szedłem do wyborów. Nie spodziewałem się, że z taką nieufnością będziecie się Państwo do mnie odnosić. Próbujmy ukryć pewne ambicje i emocje, próbujmy razem pracować dla tej gminy i mieszkańców. Mam czyste ręce.
Dziwi mnie dzisiejsza postawa braku wotum zaufania, nie spodziewałem się tego. Myślę, że każdy ma dzisiaj co przemyśleć.


Inaczej wyglądało głosowanie na temat absolutorium dla gospodarza raciechowickiej gminy. Tutaj 8 radnych było „za”, 7 wstrzymało się od głosu, nikt nie głosował przeciwko.

Podczas sesji radna Jadwiga Dudzik odczytała oświadczenie byłego wójta. Więcej na ten temat wkrótce.

Czy wójtowi Wacławowi Żarskiemu uda się oddłużyć gminę Raciechowice?

  • TAK TAK 27%
  • NIE NIE 73%
  • Głosów: 224

Powiązane tematy

„Mieszkańcu reaguj” apeluje gmina. Tymczasem przydrożne lasy i rowy toną w śmieciach
Pcim 25

„Mieszkańcu reaguj” apeluje gmina. Tymczasem przydrożne lasy i rowy toną w śmieciach

„Mieszkańcu – reaguj” - to hasło najnowszego apelu wydanego przez władze gminy Pcim. Jedni sprzątają, inni śmiecą, a lasy i przydrożne rowy toną w odpadkach  W ostatnich tygodniach na redakcja@miasto-info.pl zgłaszacie szereg problemów, jakie w codziennym życiu wprowadzają obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Najczęściej dotyczą trudności...

„Myśleniczanie – ogarnijcie się!”. Tylu śmieci na tym szlaku nie było od dawna
Alarmujecie 15

„Myśleniczanie – ogarnijcie się!”. Tylu śmieci na tym szlaku nie było od dawna

Worki, butelki, puszki, papierki, ulotki, opakowanie po herbacie, a nawet pudełko po pizzy. Śmieci zalegają na ścieżce prowadzącej wzdłuż krytego basenu na Plebańską Górę   „Trochę chodzę po górach i powiem wam, że takiego śmietnika jak na czerwonym szlaku - Małym Beskidzkim, więc nie byle co - to ze świecą szukać. Myśleniczanie - ogarnijcie się!...

Śmieci lądują przy drodze i w rzece
Wiśniowa 3

Śmieci lądują przy drodze i w rzece

Przy drodze na Lipnik przez Kretówki w Poznachowicach Dolnych pracownicy gminy zbierali śmieci. Odpady lądują nie tylko przy drodze, ale coraz częściej w lasach a nawet w rzekach Wraz z końcem ubiegłego roku samorządy ustalały nowe stawki za odbiór śmieci. Wielu gospodarzy wyjaśniało, że podwyżki wynikają z podniesienia tzw. opłaty marszałkowskiej...

Komentarze

Zobacz więcej

Przez kilka miesięcy rabowali domki letniskowe i blaszaki. Wpadli po kradzieży traktora
Raciechowice 2

Przez kilka miesięcy rabowali domki letniskowe i blaszaki. Wpadli po kradzieży traktora

Nastolatkowie włamywali się głównie do domków letniskowych i blaszaków. Kradli też paliwo z samochodów ciężarowych i koparek. Wpadli po kradzieży ciągnika i zaczęli sypać Trzech nastolatków z gminy Raciechowice przez niespełna pół roku dopuściło się serii włamań i kradzieży na terenie powiatów myślenickiego, wielickiego i limanowskiego. Ich łupem...

Nastolatkowie ukradli traktor. Na sumieniu mają więcej przestępstw
Raciechowice 2

Nastolatkowie ukradli traktor. Na sumieniu mają więcej przestępstw

Jeden 19-latek i dwóch 18-latków okazało się sprawcami kradzieży traktora w Raciechowicach. To mieszkańcy tej gminy Jak informuje Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy KPP w Myślenicach, do kradzieży doszło w nocy, 4 maja. Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy KPP w Myślenicach: Wczesnym rankiem na policję zadzwonił mieszkaniec gminy Raciechowice, info...

Zmarł Krzysztof Surma. Przewodniczący Rady Młodzieży I Kadencji
Raciechowice 0

Zmarł Krzysztof Surma. Przewodniczący Rady Młodzieży I Kadencji

We wtorek 18 lutego w wieku 23 lat zmarł Krzysztof Surma. Przewodniczący Rady Młodzieży I Kadencji, społecznik, sportowiec, człowiek którego interesowało życie społeczności wiejskiej i jego mała ojczyzna "Z głębokim żalem zawiadamiamy, że odszedł od nas Przewodniczący Rady Młodzieży I Kadencji- Krzysztof Surma. Wyrazy współczucia dla rodziny i prz...

A gdyby tak… rozbudować zaplecze sportowe LKS „Iskra” Głogoczów i postawić trybunę? Radny pyta o możliwości
Głogoczów 1

A gdyby tak… rozbudować zaplecze sportowe LKS „Iskra” Głogoczów i postawić trybunę? Radny pyta o możliwości

Radny powiatowy Robert Murzyn (PiS) w jednej z interpelacji pyta o możliwość budowy zaplecza sportowego dla klubu LKS „Iskra” Głogoczów oraz trybuny dla publiczności Radny w swojej interpelacji pyta; czy na terenie boiska piłkarskiego w Głogoczowie, leżącego na działkach 1668, 1641 i 1642 (obręb Głogoczów) „w ramach obowiązującego obecnie miejscow...

Wypadek quada na drodze. Kierowca trafił do szpitala
Tokarnia 1

Wypadek quada na drodze. Kierowca trafił do szpitala

Po wypadku do jakiego doszło na drodze gminnej w Tokarni, kierowca quada trafił do szpitala w Krakowie Dyżurny operacyjny SKKP PSP w Myślenicach otrzymał zgłoszenie o wypadku z udziałem pojazdu Quad na drodze gminnej w miejscowości Tokarnia i osobie poszkodowanej znajdującej się pod pojazdem. Pierwsze czynności przy poszkodowanym podjęły dwie prz...