Myślenice

Andrzej Urbański w ogniu pytań. Tak radni przepytywali byłego prezesa wodociągów

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Myślenicach najwięcej emocji budziła obecność byłego prezesa MZWiK Andrzeja Urbańskiego. Były prezes znalazł się w ogniu pytań. Co interesowało radnych?

Tematem nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej w Myślenicach, która odbyła się na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości była aktualna sytuacja w gminnej spółce MZWiK oraz uwzględnienie uwag po audycie przeprowadzonym w niej po zmianie władzy. Na sesje zaproszony został Andrzej Urbański - były prezes Miejskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o., którego obecność oraz udział w dyskusji wywołała wśród radnych wiele emocji.

Po tym jak były prezes skomentował wyniki przedstawianego audytu, znalazł się w ogniu pytań zadawanych przez radnych.

Andrzej Urbański, były prezes MZWiK: W mojej ocenie audyt jest dosyć stronniczy, pełen zaleceń, domniemań, insynuacji i tak zwanych "widzimisię" audytora. Nie znajdziecie w nim Państwo ani jednego artykułu, który audytor wskazałby jako złamany. To najlepiej świadczy o tym, że wszystkie podstawy poruszane przez burmistrza w związku z niegospodarnością są bezpodstawne. Na dobrą sprawę powinienem podziękować Panu burmistrzowi za przeprowadzenie tego audytu, bo całkowicie pogrążył wszystkie oszczerstwa rzucane pod adresem spółki i moim.

 

Były prezes w ogniu pytań. Co interesowało radnych?

 

Czesław Wierzba (PiS): Na jakiej podstawie stwierdził Pan, że audyt wykonany jest stronniczo? Wykonywało go 5 osób, czy traktować to jak zarzut o sfałszowanie danych?

Andrzej Urbański: W każdym cywilizowanym kraju jest tak, że zanim się wyda wyrok słucha się dwóch stron. Tutaj Pani audytor wysłuchała jednej strony i na tej podstawie napisała audyt. Ani razu nie próbowała się kontaktować ze mną, żebym się w tej sprawie wypowiedział, a myślę że wyjaśniłbym jej wiele rzeczy, jak na przykład dodatek inkasencki.

Wacław Szczotkowski (PiS): Czy istniały regulaminy przyznawania nagród w spółce? Czy określały procedury przyznawania nagród i premii?

 

Andrzej Urbański: Regulaminy były i stosowaliśmy się do wszystkich.

 

Piotr Motyka (PiS): W 2018 roku wszyscy pracownicy roku otrzymali dwukrotnie nagrodę - w kwietniu 60 tys. zł, a w październiku kwotę 87,5 tys. zł, dodatkowo pracownicy otrzymali je w innych miesiącach na polecenie prezesa na kwotę 160 tys. Jakie nagrodzone w dodatkowym czasie osoby pełniły stanowiska i jakie otrzymywały nagrody w miesiącach kwiecień i październik? Czy we wcześniejszych latach były przyznawane podobne premie i czy były w podobnych kwotach jak w 2018 roku?

Andrzej Urbański: To jest nieprawda. Nigdy nie było takiej sytuacji, żeby cztery osoby na wodociągach dostały 160 tys. zł nagrody.

 

Bogusław Stankiewczi (PiS): Ile Pan sobie przyznał nagród w ubiegłym roku? Jaka to suma? Za co się Panu należały?

 

Andrzej Urbański: Panie radny, prezes sobie nagród nie przyznaje. Pytanie jest kompletnie bez sensu.

 

Bogusław Stankiewicz (PiS): Skoro Pan sobie nie przyznał osobiście, to proszę o informacje ile Panu przyznano nagrody w ubiegłym roku?

 

Andrzej Urbański: Proszę Pana… nie pamiętam, ale jest to na pewno w audycie i oświadczeniach majątkowych. W każdej chwili może Pan sobie to sprawdzić.

 

Mirosław Fita (PiS): Jeżeli podwyżki wynagrodzeń pracowników były uzasadnione, to dlaczego do tej pory ich Pan nie wprowadzał, tylko na sam koniec?

 

Andrzej Urbański: Nie jest prawdą, że w poprzednich latach podwyżek wynagrodzeń nie było. Owszem one były, ale były nieco inne warunki. Panowało bezrobocie, wynagrodzenia w kraju były niższe i podwyżki również były niższe.

 

Mirosław Fita (PiS): W protokole przeczytałem, że zarząd spółki miał narzucane ceny wody i kanalizacji przez wspólnika, a tu się dowiaduję, że pracowała nad nimi rada nadzorcza…

Andrzej Urbański: Jeżeli Pan nie wie kto składał taryfy, to proszę zobaczyć na podpis pod wnioskiem taryfowym. Zawsze znajduje się tam podpis prezesa wodociągów.

 

Czesław Wierzba (PiS): Dlaczego przez 6 lat nie nakazał Pan wywożenia osadu?

 

Andrzej Urbański: Osad był czasowo przetrzymywany z prostego powodu. Były czasami przerwy technologiczne na zakładzie utylizacji, w związku z tym osadu nie przyjmowano. Oczyszczalni Pan nie zatrzyma, w związku z powyższym ten osad, gdzieś trzeba było przetrzymywać. Co jakiś czas był wywożony przez zakład regularnie. Wywoziliśmy go do rolniczego wykorzystania, dlatego że wtedy ceny są dużo niższe niż wywożenie go do zakładu utylizacji.

 

Halina Dyląg (PiS): Czy przyłącza były racjonalnie ekonomiczne? Bo Pana działania były prowadzone na szkodę spółki. To mówią ludzie, którzy tu nie przyszli.

Andrzej Urbański: Rzadko się zdarza, żeby jakikolwiek przyłącz w naszym terenie były ekonomiczne. Gdybyśmy z tego punktu widzenia chcieli rozpatrywać wykonywanie kanalizacji, czy wodociągów to nigdy byśmy niczego nie zrobili, bo by nam się to nie opłacało. Nie jesteśmy miastem Krakowem, gdzie na stu metrach mamy 3, czy 4 bloki i wtedy ekonomicznie jest to opłacalne.

 

Andrzej Grzybek (PiS): Gdzie były kupowane rury kanalizacyjne kamionkowe na wykonanie kanalizacji w Krzyszkowicach.

 

Andrzej Urbański: Rury kamionkowe kupowane były zawsze przez firmę, która wykonywała kanalizację. W związku z powyższym każda firma kupowała pewnie tam gdzie było najtaniej, a gdzie? To tajemnica firm, które wykonują takie inwestycje.

 

Kamil Ostrowski (KW MO): Powiedział Pan, że przy budowie kanalizacji w ramach projektu „Czysta woda dla Krakowa…” były trzy przetargi, a różnica między rurami z PCV a kamionką to ułamki procent. Czy są dokumenty, które mogą to potwierdzić?

Andrzej Urbański: Takich dokumentów mam kilkadziesiąt stron i jeśli ktoś będzie chciał się zapoznać, chętnie je udostępnię.

 

Andrzej Grzybek (PiS): Czy miał Pan jako prezes o złym stanie hydrantów przeciwpożarowych? Co pan robił aby je usprawnić?

 

Andrzej Urbański: Miałem informacje tylko o tym jednym hydrancie. Z tego co pamiętam strażacy z Głogoczowa zgłaszali trzykrotnie zepsucie hydrantu, który trzykrotnie był naprawiany. Ktoś nie umiał odkręcać tego hydrantu i za każdym razem go psuł. Jednorazowy koszt naprawy takiego hydrantu to ok. 2 tys. zł. Łatwo przeliczyć koszty.

 

Burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS): Na koniec pana prezesowania zamówił Pan elektroniczny system, który kosztował naszą spółkę 400 tys. zł. Czy pytał Pan o zgodę na ten zakup radę nadzorczą będąc w trudnej sytuacji finansowej spółki? Do czego miał służyć ten system? Dlaczego wcześniej nie został dokonany taki zakup?

Andrzej Urbański: Zakup tego modułu nie wymaga żadnego przetargu. Był negocjowany od czerwca 2018 roku. Dopiero po pół roku zapadła decyzja o jego zakupie. Przenosi spółkę na wyższy poziom zarządzania. Pyta Pan czy stać było spółkę na to? Ja uważam, że tak. Uważam, że spółka była i jest w bardzo dobrej kondycji, to że straty są na papierze niczego nie wnosi. Cały czas zachowana jest płynność finansowa. Jeżeli Pan uważa, że nie ma pieniędzy, to Pana opinia.

 

Spółka Miejski Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp. z o.o. w Myślenicach jest jednoosobową komunalną spółką prawa handlowego, której wszystkie udziały w kapitale zakładowym należą do Gminy Myślenice. Spółka jest właścicielem praktycznie całego istniejącego majątku w zakresie gospodarki wodno - ściekowej. MZWiK prowadzi działalność w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na podstawie zezwolenia wydanego przez Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice nr RI6452-3/9/02 z dnia 7 sierpnia 2002 roku.

Przedmiot działalności przedsiębiorstwa stanowi: zbiorowe zaopatrzenie w wodę, ujmowanie, uzdatnianie i dostarczanie wody usługobiorcom za pomocą urządzeń wodociągowych, zbiorowe odprowadzanie ścieków, oczyszczanie i odprowadzanie ścieków dostarczonych przez usługobiorców, za pomocą urządzeń kanalizacyjnych.

W listopadzie 2018 prezesem zarządu MZWiK została Katarzyna Burda. Główne cele jakie stawiał przed nią nowy burmistrz to poprawa funkcjonowania spółki gminnej, usprawnienie oczekującym mieszkańcom możliwości przyłączy do sieci wodociągowych i kanalizacyjnych, wizerunkowa zmiana podejścia do kompleksowej obsługi mieszkańców Miasta i Gminy Myślenice oraz przeanalizowanie możliwości obniżenia taryf.

Powiązane tematy

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?
Pcim 115

Proboszczowi nie podoba się mural z kogutem. Symbolizuje wieś, czy nawiązuje do ideologii LGBT?

Proboszcz parafii w Pcimiu podczas niedzielnej homilii miał odnieść się do malunku, jaki powstał na murze oporowym wzdłuż starej Zakopianki. Ksiądz miał sugerować, że nawiązuje do ruchów LGBT – jego twórcy przekonują, że „symbolizuje wieś…” Mural został wykonany na murze oporowym przy tzw. „starej Zakopiance”. Powstał z inicjatywy mieszkańców gmin...

Sąd umorzył postępowanie wobec byłego burmistrza. „Nie było przestępstwa”
Myślenice 10

Sąd umorzył postępowanie wobec byłego burmistrza. „Nie było przestępstwa”

Sąd umorzył postępowanie wobec byłego burmistrza. Poprzedni gospodarz gminy był oskarżony o przyjęcie korzyści majątkowej lub osobistej Maciej O. był oskarżony o to, że w grudniu 2009 roku pojechał do Francji na szkolenie dotyczące utrzymania sztucznej trawy na boiskach typu orlik. Wyjazd miał być częściowo opłacony przez firmę, która wygrała prze...

Komentarze

 • mirek@ 19 cze

  tyle bylo straszenia i grania tym zlym prezesem a jak przyszlo do zadawania pytan to obnazyl tylko poziom radnych pis...

  prezes chyba czul to najlepiej mowiac "Na dobrą sprawę powinienem podziękować Panu burmistrzowi za przeprowadzenie tego audytu, bo całkowicie pogrążył wszystkie oszczerstwa rzucane pod adresem spółki i moim."

  41 21 Odpowiedz
  • mysleniczaninzdziada 19 cze

   chyba miała z tego wyjść myślenicka komisja sledcza ds mzwik, ale wyszlo jak zawsze... pytania czytane przez radnych z kartki z obawa zeby sie nie pomylic, brak wiedzy u radnych i bezrefleksyjne przyjmowanie wszystkich odpowiedzi prezesa bez pogłębiania tematu jakby nie bylo rozpisane co robic dalej

   44 13 Odpowiedz
   • 19 cze

    No bo jak nie mieli wiecej pytań napisanych, a wiedzy brak na temat to o co pytac?

    24 1 Odpowiedz
 • Strozaninek 19 cze

  [cytat]Ja uważam, że tak. Uważam, że spółka była i jest w bardzo dobrej kondycji, to że straty są na papierze niczego nie wnosi. Cały czas zachowana jest płynność finansowa. Jeżeli Pan uważa, że nie ma pieniędzy, to Pana opinia.[/cytat]

  Panie były prezesie, różnica bodaj 7 mln zł względem przychodów i kosztów stanowiąca ok 30% straty względem osiąganych przychodów, raczej nie może pozwalać panu stwierdzać, że spółka jest w bardzo dobrej kondycji finansowej...

  Trochę też kuriozalne są odpowiedzi na pytania, pt. "nie pamiętam w jakiej wysokości dostałem nagrody, proszę sobie sprawdzić".

  Ogólnie obie strony bardzo słabo przygotowane do tego typu dyskusji.

  30 17 Odpowiedz
 • 19 cze

  To się radni z PiS popisali. Całe 10 pytań o bzdety. Pani prezes Burda też się nie popisała skoro przychody ma o 7 mln zł mniejsze niż koszty. Czekamy zatem na te obniżki cen.

  27 23 Odpowiedz
  • 21 cze

   Pani Prezes to o 2018 rok mówiła z tego co pamiętam to ta dziura w budżecie to chyba nie jej zasługa ?

   2 2 Odpowiedz
 • 19 cze

  Wejść do jaskini lwa, który ryczy i szczerzy zęby to duża odwaga, tylko jak lew okazuje się bezzębny to nietrudno stawić mu czoła. Radni PiS jak cała partia - bez kompetencji i wiedzy za to z kijem w ręce, chętni żeby uderzyć.

  39 21 Odpowiedz
 • 19 cze

  Bill, jak spółka tak hulała a kasy nie można było domknąć to po coś tak szybko rezygnował ze stanowiska prezesa?

  6 24 Odpowiedz
 • 19 cze

  Rozumiem, że nagród finansowych juz nie ma i nie bedzie za nowej pani prezes:)

  30 2 Odpowiedz
 • 19 cze

  Myśleniczanin007 z Dobczyc dziwisz się że prezes zrezygnował. Kto by chciał pracować ze Szlachetką? Pewnie tylko Suder i Pitala z konkursu. :)

  36 5 Odpowiedz
  • 19 cze

   Eee przecież załatwili kajaki to teraz wodę można kajakiem dostarczać prosto z Raby :) Po co wodociągi :)

   21 2 Odpowiedz
 • 19 cze

  Mam wrażenie, że Pan Burmistrz jest burmistrzem za karę. Karę z Nowogrodzkiej. Do jesieni jakoś przetrzyma. Wtedy będzie ponownie startował do parlamentu. Wygra w cuglach. Pełniącym obowiązki zostanie pan Mateusz Suder. Może będzie to lepsze dla nas wszystkich...

  13 2 Odpowiedz
 • 20 cze

  [cytat]Bogusław Stankiewczi (PiS): Ile Pan sobie przyznał nagród w ubiegłym roku? Jaka to suma? Za co się Panu należały?
  Andrzej Urbański: Panie radny, prezes sobie nagród nie przyznaje. Pytanie jest kompletnie bez sensu.[/cytat]
  Pytanie radnego z PiS?
  Nagrody, coś tu z niektórymi nie halo, albo zazdrość, że koledzy od kilku lat "trzepią" https://wiadomosci.onet.pl/kraj/nik-nagrody-rzadu-pis-dwanascie-razy-wyzsze-niz-za-czasow-po-psl/lyw5btv

  A odnośnie tych cen rur to kto w końcu ma rację? Szlachetny ma dokumenty, Urbański ma dokumenty, wtf?

  13 Odpowiedz
 • 20 cze

  Jeszcze jeden stronniczy artykuł portalu miasto info kilka komentarzy byłego prezesa pseudonim Bill i zaraz wszyscy uwierzą w ta szopkę Wygląda na to że Szlachetka powinien przeprosić Urbańskiego i poprosić go żeby wrócił do wodociągów taki był wspanialy......żenujące

  4 12 Odpowiedz
  • mirek@ 21 cze

   Na czym polega ta stronniczość? bo sesje oglądałem i są to spisane pytania jakie radni zadawali byłemu prezesowi i jego odpowiedzi. Nie trafiłem w lokalnych mediach na bardziej rzetelny artykuł po tej sesji.

   12 1 Odpowiedz
 • 21 cze

  Psychologu, to bardzo dobrze, że możemy oglądać na bieżąco relacje z obrad Rady Miasta. Każdy może sobie wyrobić zdanie na temat naszych wybrańców.Dla mnie najlepszym jest pan radny Wierzba.Pamiętliwy. W 2012 roku pan Urbański nie oddelegował pracownika do Głogoczowa. Brawo Głogoczów! Głogoczowie, czy masz tylko takie problemy?

  8 1 Odpowiedz
 • 21 cze

  Szkoda że do wypowiedzi Prezesa Urbańskiego nie dopisano komentarza Pani audytor. Przedstawienie wypowiedzi tylko jednej strony to stronniczość i tyle w temacie

  1 9 Odpowiedz
  • mysleniczaninzdziada 21 cze

   Tekst dotyczy pytań zadawanych prezesowi mzwik a nie pani audytor... czytaj ze zrozumieniam. poza tym kazdy moze obejrzec cala sesja masz dolaczony film

   7 1 Odpowiedz
 • 21 cze

  Proponuję również słuchać uważnie ....Pani audytor nie odpowiadała na pytania tylko odniosła się do zarzutów które padły podczas wypowiedzi byłego prezesa. Powiem tak rzetelny artykuł zawierałby jedna i druga wypowiedź chyba że artykuł miał inny cel...? Kolejne myslenickie niezależne źródło informacji wraz z towarzystwem wzajemnej adoracji mające za zadanie krytykę obecnego burmistrza:( Mieszkańcy myslenic mówią NIE mamy tego wszyscy dość!!!

  1 10 Odpowiedz
  • mirek@ 21 cze

   mysle ze grubo przesadzasz. to ze radni nie wypadli najlepiej w tym zadawaniu pytan to nie wina mediow tylko... samych radnych. zreszta jak pisal ktos wyzej kazdy moze wlaczyc film i samemu sie przekonac odslu*****ac wszystkie wystapienia. strona to po prostu streszcza proste. zadne inne lokalne medium tego nie zamiescilo - nie chcialo sie redaktorom czy moze mieli inny cel? :) takie insunuacje mozna snuć bez konca, a jak bylo kazdy moze obejrzec na filmie ktory jest tez w tym tekscie - wiec milego ogladania i cieplego weekendu :)

   8 Odpowiedz
 • 21 cze

  Skwituję krótko; najmądrzejszym w tym towarzystwie był pan prezes Urbański. Wypowiedzi radnych? No cóż, odzwierciedlają poziom ich wyborców.

  16 5 Odpowiedz
 • 22 cze

  Pani Katarzyno, pani Prezes, sądzę, że wdepnęła Pani w niezłe bagno.Aby Wodociągi wyszły na swoje, trzeba podwyższyć opłaty.To nie spodoba się wyborcom panów Szlachetki,Sudra, Fity i innych.To towarzystwo wygrało wybory wieszając psy na panu Urbańskim.Poczekamy.Zobaczymy.

  13 4 Odpowiedz
 • 23 cze

  Jeżeli będzie inaczej odszczekam swoje słowa.

  5 1 Odpowiedz
 • 23 cze

  ten gosc to beton

  1 1 Odpowiedz
 • 24 cze

  Panie Psychologu, aleś Pan odjechał. Cóż, takich hospitalizują. Albo powinni hospitalizować. Tylko kasy brak.

  2 1 Odpowiedz
 • 24 cze

  Pani Katarzyna odpowie za wszystkie obietnice burmistrza Szlachetki, które nie zostaną zrealizowane. Cen nie obniżyła (o podwyżce ceny ścieków z 8,22 na 9,10 już nie wspomnę), strat wody nie ograniczyła (jak tłumaczył ostatnio dyrektor na sesji to efekt kradzieży a nie starej sieci), zatrudnienie zwiększyła (tworząc nikomu niepotrzebne stanowisko np. dyrektora) itd., itp.
  Oj myślę że w ostateczności skończy jak poprzedni prezes i to szybciej niż się jej wydaje ale przynajmniej posiedzi na nowym fotelu, nie tak jak Urbański.

  4 Odpowiedz
 • 24 cze

  Billu, pani Katarzyna poradzi sobie, jest z właściwej partii.Sadzę, że Pan Burmistrz nie da jej skrzywdzić.

  5 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Zawody rowerowe dla dzieci. Udział bezpłatny. Wystarczy się zapisać
Myślenice 0

Zawody rowerowe dla dzieci. Udział bezpłatny. Wystarczy się zapisać

W najbliższą niedzielę na Zarabiu odbywać się będzie Maraton Rowerowy Cyklokarpaty, podczas którego zorganizowane zostaną również bezpłatne zawody rowerowe Cyklokarpaty Kids Race. Maratony Rowerowe Cyklokarpaty to ogólnopolska impreza rowerowa dla amatorów, która w Myślenicach odbywa się już po raz drugi. Trasy maratonu rowerowego prowadzą głównie...

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery
Myślenice 13

Awantura na rondzie w centrum. W ruch poszły siekiery

Na rondzie przy OSP Śródmieście dwóch mężczyzn siekierami zaatakowało grupę przechodniów Na redakcja@miasto-info.pl nasi czytelnicy informują, że w czwartek 15 sierpnia pomiędzy godz. 22:30 a 23 na rondzie Śródmieście w Myślenicach miało dojść do napadu z użyciem siekier. Informacje potwierdza Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji...

Radni powierzyli dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy opiece Matce Boskiej Myślenickiej
Myślenice 65

Radni powierzyli dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy opiece Matce Boskiej Myślenickiej

Podczas nadzwyczajnej sesji przy 20 głosach "za" i 1 radnej nie biorącej udziału w głosowaniu, radni przyjęli uchwałę, w której „zawierzają dalsze dzieje i losy Miasta i Gminy Myślenice Macierzyńskiej opiece i trosce Najświętszej Maryi Pannie Pani Myślenickiej” Nadzwyczajna sesja rady gminy została zwołana w ramach trwającego w parafii Narodzenia...

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic
Historia 5

Dokładnie 77 lat temu Niemcy wywieźli i zamordowali 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic

W czwartek 22 sierpnia mija 77 lat od chwili, kiedy Niemcy wywieźli, a następnie zamordowali około 1200 żydowskich mieszkańców Myślenic W jednej z kamienicy znajdującej się na myślenickim Rynku znajduje się tablica upamiętniająca te wydarzenia. Od 15 lat spotykają się pod nią mieszkańcy Myślenic, aby uczcić pamięć jednego z najtragiczniejszych wyd...

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu
Myślenice 0

Okradli sklep na 1200 zł. Namierzył ich policjant w cywilu

Ponad 1200 zł warte były zakupy, za które trójka złodziei nie miała zamiaru zapłacić. Kiedy opuszczali sklep ze skradzionym towarem, zostali zatrzymani przez policjanta, który w wolnym czasie był na zakupach To, że policjantem jest się również po służbie pokazał kierownik Ogniwa Patrolowo – Interwencyjnego Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach....