Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw
- 20 lutego 2010
Od 22 do 28 lutego obchodzony będzie Tydzień Pomocy Ofiarom Przestępstw. Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem.
Podobnie jak w latach ubiegłych, na terenie miasta Myślenic pracownicy wymiaru sprawiedliwości, policjanci oraz specjaliści z zakresu interwencji kryzysowych z miejscowego starostwa będą udzielać porad prawnych osobom pokrzywdzonym. Do instytucji tych mogą zgłaszać się wszyscy mieszkańcy naszego powiatu. Konsultacje są bezpłatne. Trzeba także dodać, że przedsięwzięcie to zorganizowane zostało wyłącznie z myślą o osobach pokrzywdzonych w wyniku przestępstw, a nie wszystkich, którzy mają problem prawny i poszukują porady.
Policja
W Komendzie Powiatowej Policji w Myślenicach przy ul. Jagiellońskiej zorganizowane zostaną punkty konsultacyjne dla obywateli (godz. 8-16). Będą tam dyżurować między innymi dzielnicowi. Policjanci będą informować o zagadnieniach prawnych związanych ze zjawiskiem przemocy w rodzinie, uprawnieniach osób pokrzywdzonych, adresów i obszaru działania miejscowych placówek pomocowych czy też wskazówek dotyczących prewencji kryminalnej.
Prokuratura
W Prokuraturze Rejonowej w Myślenicach, ul. Solskiego 2, tel. (12) 373-45-00, w dniach 22 – 26 lutego br. dyżurować będą wyznaczeni imiennie pracownicy prokuratorscy (prokuratorzy i asesorzy).
Sąd
W budynku Sądu Rejonowego w Myślenicach, ul. Marszałka Piłsudskiego 7, tel. (12) 373-51-20, dyżurować będą przedstawiciele Miejsko – Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Myślenicach, odpowiednio w dniach: 22 lutego br. (9:00 – 11:00), 23 lutego (13:00 – 15:00), 24 lutego (11:00 – 13:00), 25 lutego (13:00 – 15:00) oraz 26 lutego (10:00 – 12:00).
Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa
Równolegle, działania programowe wspierać będą dyżurujący w dniach 22 – 26 lutego br. w godz. 9:00 – 16:00 specjaliści z Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa działający z ramienia Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Myślenicach (telefon kontaktowy nr 510 – 132 – 396). Miejscem ich dyżuru będzie siedziba OIK przy ul. Jagiellońskiej (dawny internat żeński) w Myślenicach.
Informacji można również szukać na stronie pokrzywdzeni.gov.pl uruchomionej przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Strona zawiera informacje o polskim systemie prawnym, a także o dostępnych formach pomocy pokrzywdzonym przestępstwem.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
Interesuje mnie, czy w ramach tej akcji pomoc otrzymać mogą również osoby doznające przemocy w rodzinie. A jeśli tak, to jakiego rodzaju to jest pomoc? Może ktoś jest zorientowany?
"Policjanci będą informować o zagadnieniach prawnych związanych ze zjawiskiem przemocy w rodzinie, uprawnieniach osób pokrzywdzonych, adresów i obszaru działania miejscowych placówek pomocowych czy też wskazówek dotyczących prewencji kryminalnej."
To troszkę za ogólnie. Może ktoś podać adresy i obszar działania miejscowych placówek?
Luna
chodzi o ogólnopolską akcję pomocy ofiarom przestępstw (coroczne przedsięwzięcie), będącą pochodną przyjętych regulacji unijnych. System ten dotyczyć ma wspierania osób pokrzywdzonych przestępstwem poprzez różnorakie formy oddziaływania, jak działalność informacyjna, pomoc prawna, psychologiczna i społeczna. Skierowana ma być w założeniu do ofiar każdego rodzaju zachowań naruszających dobra chronione prawem, choć w praktyce pewnie odnosić się będzie do tych „powszechnych” przestępstw, jak np. przeciwko życiu i zdrowiu, rodzinie i opiece, wolności seksualnej, bezpieczeństwu w komunikacji itp. - obejmuje więc również pomoc ofiarom przemocy w rodzinie.
Co do drugiego pytania to zapewne chodzi, w cytowanym fragmencie artykułu, o placówki pomocowe właściwe, nie tylko dla gminy czy powiatu, ale także całego województwa, na które składają się zarówno różnorakie organizacje pozarządowe, jak i podmioty okołoadministracyjne (służby publiczne), do których zakresu kompetencji należy szeroko rozumiana pomoc pokrzywdzonym przestępstwem. Ściśle związanym z powyższą inicjatywą jest powołanie do życia 16 ośrodków na terenie kraju, zajmujących się kompleksowym wsparciem dla ofiar przestępstw, w oparciu o m. in wolontariat. Dla małopolski właściwy jest ośrodek krakowski - adres:
Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem
Krakowskie Forum Organizacji Społecznych KraFOS
Ul. Komorowskiego 12
30 - 106 Kraków
Tel. 0 12 421 32 41
e-mail: krafos@op.pl - dane adresowe ze strony pokrzywdzeni.gov.pl
Jeśli chodzi o konkrety to zazwyczaj w takich kwestiach zwyczajnie brak na nie miejsca. Na pocieszenie, jak autor artykułu podał, dzielnicowi służyć będą w tej materii pomocą, na pewno dysponują wykazem rzeczonych instytucji (podmiotów) :)
Z pozdrowieniami maka paka
Dziękuję Maka Paka
Pozdrawiam:)