Bezpieczna droga do szkoły
- 2 września 2010
Fot. arch. Miasto-info.pl
Funkcjonariusze myślenickiej policji (również z KP w Dobczycach oraz strażą miejską) podczas wzmożonych działań obejmujących okres od 1 do 10 września, będą dążyć do zminimalizowania zagrożeń w rejonach szkół, szczególnie tych występujących w ruchu drogowym.
Jak wskazują statystyki, nadal główną przyczyną zgonów i trwałego kalectwa w grupie wiekowej osób od 5 do15 lat są wypadki drogowe, w których dzieci występują jako niechronieni uczestnicy ruchu drogowego: jako piesi, rowerzyści, albo pasażerowie pojazdów mechanicznych.
Edukacja dzieci i dorosłych
Statystyki pokazują, że około 5% ofiar śmiertelnych wypadków drogowych w Polsce stanowią dzieci, a blisko 15% rannych w wypadkach drogowych to osoby w wieku 5 do 15 lat. Podczas akcji policja obejmie nadzorem zwłaszcza te szkoły, które są położone bezpośrednio przy ciągach komunikacyjnych, zagrożone wypadkowością, o dużym natężeniu ruchu pieszych.
- W swoje działania myślenicka policja i straż miejska wpisze także edukację uczniów, choć często się zdarza, że upomnieć należy także dorosłych. Funkcjonariusze pełniący służbę w rejonach szkół, w porozumieniu z pedagogami, będą uczyć najmłodszych uczestników ruchu drogowego zasad bezpiecznego poruszania się i opowiadać o innych zagrożeniach z jakimi mogą się spotkać uczniowie. Szczególną opieką funkcjonariusze otoczą pierwszaków, którzy nie mają jeszcze pełnej wiedzy na temat bezpieczeństwa na drodze - podaje zakres działań podczas tegorocznej akcji Szymon Sala, rzecznik prasowy myślenickiej policji.
Przejścia i znaki
Policjanci skontrolują także stan nawierzchni dróg krajowych, wojewódzkich, powiatowych i gminnych, sygnalizację świetlną, zwrócą uwagę między innymi na to, czy pasy na przejściach dla pieszych się nie zatarły i czy znajdują się przy nich znaki informujące o tym, że po "zebrze" mogą przechodzić dzieci oraz czy nic nie przysłania znaków drogowych informujących na przykład o ograniczeniu prędkości.
- Pamiętajmy, że wszelkie spostrzeżenia na temat nieprawidłowości związanych z organizacją ruchu drogowego w pobliżu szkół, miejscach niebezpiecznych, możemy zgłaszać sami pod nr telefonu myślenickiej drogówki (12) 372 92 40, (12) 372 92 27 lub dyżurnemu KPP, tel. (12) 372 92 00. Niebawem myślenicka policja otrzyma z wydziałów edukacji urzędów miejskich i gminnych wykazy przewoźników i linii autobusowych, którymi dzieci będą dowożone do szkół w powiecie myślenickim. Ze względu na bezpieczeństwo najmłodszych we wrześniu i październiku policjanci z Myślenic, Dobczyc będą dążyć do skontrolowania wszystkich takich pojazdów - uzupełnia Sala.
Nie tylko w rejonach szkół policjanci będą zdecydowanie reagowali na wykroczenia popełniane przez kierujących, szczególnie takie jak nadmierna prędkość, kierowanie po użyciu alkoholu, wyprzedzanie w rejonach przejść dla pieszych i w okolicach placówek oświatowych, przewożenie dzieci pojazdami niesprawnymi technicznie oraz w sposób zagrażający ich bezpieczeństwu (pamiętajmy o fotelikach lub zapięciu pasów bezpieczeństwa), a także na inne wykroczenia stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym.
Apel do rodziców
Niestety, policjanci często zauważają sprzyjające wypadkom zachowania rodziców będących kierowcami odwożącymi dzieci (wysadzanie ich przy szkołach bezpośrednio na jezdnię z zatrzymaniem pojazdu na pasie ruchu i przy odbywającym się ruchu innych pojazdów) lub odprowadzający je do szkoły (utrwalanie nawyku korzystania z niebezpiecznych dróg dojścia do placówki oświatowej, zezwalanie na wybieganie dzieci na ulicę, przebieganie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych).
Policja apeluje do rodziców o pokazanie dziecku najbezpieczniejszej (nie tej najkrótszej) drogi do szkoły i w miarę możliwości pokonanie tej trasy przed początkiem roku szkolnego, wskazanie uczniowi w jakich miejscach i w jaki sposób bezpiecznie przechodzi się przez jezdnię, wyposażenie go w elementy odblaskowe, poinstruowanie jak ma się zachować przy wsiadaniu i wysiadaniu z autobusu, poinformowanie dziecka, o tym, że jeżeli w szkole spotka go jakaś przykrość, to powinno szukać pomocy u wychowawcy lub pedagoga.
- Liczymy, że współpraca rodziców i nauczycieli z policjantami zaowocuje poprawą bezpieczeństwa nie tylko na początku roku szkolnego, ale i w następnych miesiącach - mówi z nadzieją Szymon Sala.
Podobają Ci się nasze artykuły?
Dzięki Twojemu wsparciu możemy poruszać tematy, które są istotne dla Ciebie i Twoich sąsiadów. Zabierz nas na wirtualną kawę – nawet najmniejszy gest ma znaczenie.
20101121yjr Welcome to NFL Jersey Zone 2011NFL.com. NFL is one of the most popular games in American even in the world. There are many other NFL Jerseys teams. Since Sonny Werblin managed one of the NFL team New York Jets, this team combines with modernization. Other teams are also popular, Such as Oakland raiders, Detroit lions, leveland browns, and San Diego chargers and so on. Of course more fans like to wear sports clothes to show their enthusiasm. To meet lots of fans’ demands, our website offers various of NFL Jerseys. All of them are real materials, which durable, Ventilation, quick-drying fabric slightly heavier. We are sincere to hope that our products can meet your satisfaction. Once you put on it, the enthusiasm to NFL can be stimulated.
Our mission is to make the best quality NFL Jerseys to our kind customers all over the world. And we promise we will try our best to server for our valued customers. We hope get your supports to our website 2011NFL.com. Once you have any problem, you can contact our customer service. We will always be here to serve for you. At last, it is our honor to inform that The more NFL Jerseys you order, the more discount you will get.
faktem jest że kamieniołom powstał za rządów p. Ostrowskiego warunkiem uzyskania pozwolenia jest wydanie pozytywnej opinii uwarunkowań środowiskowych , czy urząd wziął pod uwagę którędy będzie odbywał się transport kruszywa, jaki skutek to przyniesie?TIRy przejeżdżają 0.5m od niektórych budynków w pełni obciążone z takim ładunkiem jak na autostradę, pytam czy ul Słowackiego 3-go maja mają takie parametry nośności, czy budynki mieszkalne są odstawione od ulicy na tyle by taki ruch się odbywał, a co z wentylacją spalin i hałasem.Zaniechano takiej analizy, wydano zezwolenia a teraz koszty zniszczonych budynków, niski standard życia i ryzyko bezpieczeństwa spadło na mieszkańców tych ulic. Czy to jest ok? Najpierw trzeba wybudować drogę zachodnia a potem rozwijać przedsiębiorczość typu kamieniołom. A co z deklaracją p Tomala (wywiad w Sedno)że wyjaśni w jakich okolicznościach wydano zezwolenie na kamieniołom.Jeszcze do morlo i kosiarz jak myślicie czy poszerzanie drogi przy smolarni na Bysinie do kamieniołomu to koszta związane z powodzią ,, Cierpliwości puki co sa inne wydatki - powodz... "
kosiarz, może wyliczysz ile osób czerpie zyski z tych firm a ilu ludziom zagraża ? Ilu ludziom domy pękają ?
Postaw na szalce te liczby...
Zapewniam, że stosunek jest odwrotny niż sobie wyobrażasz (!)
ta akcja wygląda tak, naładowany luźmi jak śledziami bus pędzi, a patrol policji w S. trzepie prywatne auto. Po przyjeździe nad Bysinkę, ludzie wygramalają się z busa, a dwóch policjantów spaceruje i udaje, że nie widzi. Po drodze kierowca ostrzega przez telefon, że w S. stoją.Busami jeżdżą emerytowani policjanci etc.
powaga....a którędy mają te tiry niby jeździć, obwodnicy jeszcze nie ma...więc postaw się na miejscu tych którzy tam pracują i z tego żyją.