Kultura

Panaceum dorasta. "Ukryty w mieście szept" jest tego najlepszym dowodem

W naszym regionie ten gatunek należy do rzadkości, a jeśli ktoś po niego sięga, najczęściej opowiada o twardych zasadach i szkole życia lub imprezach. Podobną drogę przeszli bracia tworzący zespół Panaceum. Jej zwieńczeniem jest najnowsza płyta, na której opowiadają o tym jak dzisiaj zderzenie z dorosłością odbierają młodzi ludzie. Czy stanie się głosem młodego pokolenia myśleniczan?

 

Trzy lata temu Maciek i Tomek tworzący zespół Panaceum rapowali przed kamerą o zakamarkach ludzkiej psychiki, w pomalowanych twarzach i z bronią w ręku.

Od duetu z Myślenic w utworze „Arytmia” można było usłyszeć m.in. „nie budź we mnie bestii, wcale tego nie chcesz/nie będziesz taki piękny, jaki teraz jesteś/nie budź we mnie bestii, nie budź we mnie potwora/jak obudzisz, to nie wiń mnie za jego słowa/bo drzemie we mnie bestia, Ty jej obudzić nie chcesz/nie będziesz taka piękna jaka teraz jesteś...”.

Dwa lata później dali się poznać jako imprezowicze w utworze „Lloret de Mar”, a kolejny klip i nieustępliwość w rozwijaniu pasji doprowadziły ich przed większą publiczność. Sprawdzianem dla ich twórczości był występ podczas VII edycji Muzycznej Imprezy Licealnych Artystów MILA w krakowskim Klubie Studenckim Kwadrat.

- Stawiamy na oryginalność, technikę i autentyczność w tekstach, a nasze koncerty nie ograniczają się do ‘odklepania piosenek’. Rozruszamy publiczność, nawet tą nierapową – mówili o swoich występach niespełna dwanaście miesięcy temu.

Dzisiaj przypominają o sobie nowym albumem pt. „Dwa do Potęgi”, który promują singlem z gościnnym udziałem Dawida Irzyka. Wokalista zespołu Futurologia, która grała podczas tegorocznego Festiwalu Lata, w śpiewanym refrenie buduje nastrój utworu "Ukryty w mieście szept".

- Nagrywamy od 2015 roku. Początkowo nasza przygoda z rapem polegała na wrzucaniu na youtube luźnych kawałków, często bez dobrze zrobionego mixu. Już wtedy zaczynaliśmy tworzyć pierwsze klipy i udało nam się zagrać kilka koncertów w klubach takich jak Kwadrat, Zet Pe Te, Zaścianek, czy Żaczek. Tak rodził się pomysł nagrania całego albumu – wspominają członkowie Panaceum.

Tym razem Maciek i Tomek zabierają słuchaczy w jesienną, pełną nostalgii wyprawę, w poszukiwaniu sensu w życiu i zmagania się z dorosłością oraz przemijaniem. Jak podkreślają "Dwa do Potęgi" to pewnego rodzaju przełom. - To nasza pierwsza płyta. Nie jest legalnym wydawnictwem, jednak zrealizowanym w pełni na producenckich bitach i profesjonalnie zmixowanym przez Fouxa - mówią.

Swój debiutancki album określają jako „różnorodny klimatycznie, zawierający 8 kawałków o nas samych i życiu ludzi w naszym wieku, którzy powoli przygotowują się na zderzenie z dorosłym życiem”. Czy stanie się głosem pokolenia obecnych dwudziestokilkulatków?

Powiązane tematy

Komentarze

 • mirek@ 5 paź 2019

  "Czy stanie się głosem pokolenia obecnych dwudziestokilkulatków?" - ktoś tu trafił w sedno! tak powinni podchodzić do tych całych rapów

  6 10 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 5 paź 2019

  dobra plyta, bedzie wywiad z chlopakami?

  21 2 Odpowiedz
  • Bartek Bartkowski 5 paź 2019

   myślisz ze maja cos ciekawego do powiedzenia? plyta niezla, dobrze zauwazone ze dorastaja bo wczesniej to byla troche siara ;)

   8 15 Odpowiedz
   • 6 paź 2019

    Dlaczego sądzisz, że nie mają nic ciekawego do powiedzenia? I co nazywasz siarą? Dwóch młodych gości spełnia swoje marzenia, nie mają lekko bo uprawiają gatunek muzyki, który jest marginalizowany. Moim zdaniem są przykładem dla swoich rówieśników. Mają pasję, charakter i cholerny upór w dążeniu do celu.

    10 3 Odpowiedz
    • Bartek Bartkowski 6 paź 2019

     zakłada, ze wszystko co najciekawsze maja do powiedzenia zawarli na plycie... w koncu sa raperami, raperzy tak robia...

     3 11 Odpowiedz
     • 6 paź 2019

      Przecież to nonsens. Jacy raperzy tak robią? Ostatnio płytę wydał Kękę czy Pezet i udzielają mnóstwa wywiadów, to jest normalne.

      11 2 Odpowiedz
 • 6 paź 2019

  to jest super! życzę im powodzenia

  17 1 Odpowiedz
 • 7 paź 2019

  Tekstowo bardzo kiepsko, bity.... jak wszystkie u chłopaczków trapo-polo. Kreatywności, pomysłu na siebie 0. 'Ukryty w mieście szept" ktoś się za dużo Pezeta nasłuchał, i nawet nazwy próbuje kopiować :)

  4 13 Odpowiedz
  • 7 paź 2019

   Mateusz hejterze! Przesluchales całą płytę czy tylko kawałek udostępniony powyżej? Co do tytułów w rapie to sprawdź sobie tytuł "gdyby miało nie być jutra" wspomnianego przez Ciebie Pezeta, jest on użyty w podobnej formie przez np. Dwa sławy albo Bob one z bas tajpanem.

   9 1 Odpowiedz
 • 13oddział 7 paź 2019

  Może przez to że nie mam już 20 lat , może przez to że jako 20 miałem inne problemy, może dlatego że namiętnie nie słucham rapu i nie siedzę w temacie a zatrzymałem się na twórczości Peji, Abradaba, Kalibra czy zupełnie nie znanych podziemnych składów. Dla mnie to słabe. Najgorsze że ani mi sie podoba ani mnie nie odrzuca, zwyczajnie nudzi.

  8 11 Odpowiedz

Zobacz więcej

Debata online. "Koronawirus - problemy, teorie spiskowe, panika"
Koronawirus 10

Debata online. "Koronawirus - problemy, teorie spiskowe, panika"

W ramach cyklu #ZaBurtąPytań w sieci odbyła się debata organizowana przez Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu. Tematem rozmowy z widzami był "Koronawirus - problemy, teorie spiskowe, panika" W lutym w MOKiS wystartował nowy cykl spotkań nawiązujący do działającego tu przed laty klubu dyskusyjnego. „Za Burtą Pytań” to format przypominający telewizy...

MOKiS przenosi kulturę do sieci. Debata na żywo i kino dostępne online
Kultura 1

MOKiS przenosi kulturę do sieci. Debata na żywo i kino dostępne online

Kultura w czasach kwarantanny nie musi być zawieszona. Przekonują o tym działania Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Każdego dnia klasyka polskiego kina online, a w czwartek na żywo debata w ramach projektu #ZaBurtąPytań W ramach akcji #KulturaWCzasieKwarantanny Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu stara się gromadzić ludzi wokół wydarzeń kult...

Restauracja "Parkowa" na Zarabiu: Dawne miejsce spotkań i zabaw
Archiwalne Myślenice 18

Restauracja "Parkowa" na Zarabiu: Dawne miejsce spotkań i zabaw

Zanim Raba wystąpiła ze swego koryta zalewając Zarabie i widoczny ogródek piwny "Parkowej", było to miejsce spotkań i zabaw myśleniczan Koniec lat 60. ubiegłego wieku. Ogródek piwny restauracji "Parkowa" na Zarabiu tętnił życiem nie tylko w weekendy. Prowadzony wówczas przez myślenicką Powszechną Spółdzielnię Spożywców "Społem" przyciągał mieszkań...

Święty Walenty - patron obłąkanych
Historia Lekkostrawna 0

Święty Walenty - patron obłąkanych

Święty Walenty - oficjalnie patron nerwowo i psychicznie chorych, na co dzień opiekun zakochanych, nieoficjalny patron handlu i obrotu w miesiącu lutym Duchowny, lekarz, przedsiębiorca, a zatem wyjątkowo zapracowany i wszechstronny święty. Zacznijmy od najtrudniejszego, czyli od zakochanych. Brutalizując, miłość to jednostka chorobowa umieszczo...

“Przeszłość w rękach przyszłości” to nowe spojrzenie na dzieło Adama Mickiewicza
Myślenice 0

“Przeszłość w rękach przyszłości” to nowe spojrzenie na dzieło Adama Mickiewicza

W ramach wystawy „Przeszłość w rękach przyszłości” w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Ks. Jana Kruczka w Myślenicach można oglądać grafiki komputerowe uczniów, które ukazują nowoczesne spojrzenie na tradycyjną lekturę Kinga Horecka, Sonia Stręk, Małgorzata Łętocha, Oliwia Kalemba, Oliwia Horecka to uczennice 1. Niepublicznego Liceum Ogólnokszta...

Paryż widziany okiem fotografa
Dobczyce 1

Paryż widziany okiem fotografa

Fotografia pozwala zobaczyć świat innymi oczami. Jego fragment podczas wystawy zaprezentował Paweł Stożek, który sfotografował Paryż W Galerii Okrągłej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Dobczycach można oglądać wystawę zdjęć będąca drugą odsłoną cyklu „Paris, Paris”. Po żeńskim spojrzeniu Liliany Wolnik, przyszedł czas na męski punkt widzenia, -...