Społeczeństwo

Nocna jazda bez celu króluje na naszych ulicach. Czym jest i dlaczego tak pociąga młodych ludzi?

Temat fanów motoryzacji i nocnej jazdy bez celu poruszyliśmy kilkukrotnie za sprawą burmistrza Dobczyc. Jak się okazuje ten sposób spędzania czasu, coraz mocniej wpisuje się w codzienne życie młodych mieszkańców, a najnowszym singlem „Czarna strzała" obrazuje go zespół Panaceum

Niedawno zastanawialiśmy, czy duet tworzony przez braci Kusiak może stać się głosem młodego pokolenia myśleniczan. Teraz raperzy wydali klip, który nawiązuje do nabierającego na sile zjawiska samochodowej "nocnej jazdy bez celu”.

Zanim jednak utwór ujrzał światło dzienne, jako pierwszy ten temat poruszył burmistrz Dobczyc Tomasz Suś, kiedy reagując na zgłoszenia mieszkańców – wypowiedział wojnę drifterom amatorom, którzy "paląc gumę" niszczą kostkę na parkingu przy ul. Podgórskiej.

 

„Tak spędzamy czas, dajcie żyć”

- Chcę skończyć z tym, co dzieje się na parkingach przy ul. Podgórskiej, bo to jest żenujące. Pytam po co to robić? Po co niszczyć mienie gminne? Jako burmistrz nie życzę sobie, abyście robili takie "kręciołki" po nocach na naszym terenie. Zrobię wszystko, aby ukarać takich ludzi. Szanuję wszystkie pasje, ale muszę też szanować dobro jakim jest mienie gminne i spokój mieszkańców Dobczyc – w rozmowie z nami mówi Tomasz Suś.

W komentarzach spotkał się nie tylko z krytyką młodych mieszkańców regionu, ale również z osobami, które starały się wytłumaczyć nowe zjawisko jakim jest „nocna jazda bez celu” i środowisko skupiające się wokół tematu motoryzacji.

Jacek Karwatowski: „(…) My po prostu tak spędzamy czas. Przyjeżdżamy na parking, rozmawiamy o życiu, o samochodach, które są dla nas ważne. Cały tydzień chodzimy do roboty, często na 12 godzin, albo na różne zmiany. Nie ma lekko, a jak się coś chce, to trzeba robić na okrągło. Kiedy komuś się uda coś odłożyć, to inwestuje w auto, Jeździ nim do ludzi, którzy mają podobną pasję. (…) a to, że czasem ktoś spali gumę, to dajcie spokój. (…) Często nasze auta warte są bardzo duże pieniądze, wkładamy w nie - nie tylko serce, ale i ciężko zarobioną kasę, żeby fajnie wyglądały i jeździły, a nie żeby celowo je niszczyć na jakiś torach... po prostu dajcie tak żyć.

- w komentarzach pod jednym z artykułów pisze nasz Czytelnik.

 

Plenery i bary zamienili na samochody

Dawniej młodzież spotykała się w tzw. „plenerze” lub w barach, jednak z biegiem czasu zmienił się sposób spędzania wolnego czasu, a zmotoryzowani coraz częściej wybierają tzw. "spoty", gdzie przyjeżdżają samochodami, motocyklami i skuterami.

Prawie każde miasteczko i wieś ma takie miejsca. Najczęściej są to parkingi lub duże, wybrukowane albo pokryte asfaltem place, ulokowane z dala od centrum. Tu rozpoczyna się wiele weekendowych imprez i tu spędza się wieczory.

To nie tylko miejsca spotkań, ale często rozgrzewka przed wypadem do dyskoteki. Tu młodzi kierowcy prezentują swoje samochody i umiejętności, o czym świadczą ślady spalonych opon. W zimie plac spełnia również funkcję toru do driftu po lodzie lub śniegu. 

W Myślenicach taką rolę pełni parking na Zarabiu, na który potocznie mówi się "Małpi Gaj" i parking przy hali widowiskowo-sportowej, przez bywalców nazywany „dużym”, natomiast w Dobczycach miłośnicy motoryzacyjnego stylu życia upodobali sobie parking przy ul. Podgórskiej.

Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie to, że wielu spośród przyjeżdżających tam amatorów szybkiej jazdy, swoje umiejętności szlifuje na odnowionej nawierzchni, na której w każdym tygodniu można znaleźć czarne ślady opon po tzw. „paleniu gumy”

 

Motoryzacja budzi różne emocje

O nowe zjawisko w jednej z naszych rozmów zapytaliśmy Tomasza Kasperczyka. Pochodzący z Myślenic wicemistrz Polski w Rajdach Samochodowych uważa, że osoby szukające dodatkowych wrażeń wynikających z jazdy samochodem, nie powinny mieć z tym problemu.

Tomasz Kasperczyk, Wicemistrz Polski w Rajdach Samochodowych: Motoryzacja budzi emocje i ludzie znajdują różne formy czerpania radości z jazdy samochodem. Czasem mądrzejsze, czasem mniej. Trzeba jednak powiedzieć, że wcale nie jest tak, że w Polsce to nie ma gdzie jeździć i jak się wyszaleć. Praktycznie każdy lokalny automobilklub organizuje różnego rodzaju zawody, podczas których można się pościgać w bezpiecznych warunkach, na zamkniętych obiektach i tam trenować technikę jazdy. Wystarczy chcieć i poszukać. Wcale nie trzeba mieć super profesjonalnej rajdówki. W KJSach (Konkursowa Jazda Samochodem – przyp. red.) można wystartować seryjnym autem. Trzeba mieć ważny przegląd, OC i kask.

 

„Nocna jazda, gdy miasto śpi”

Tymczasem każdego wieczora i nocy młodzi ludzie przemierzają kilometry szukając wrażeń, znajomości, przygód i spokoju o czym w najnowszym klipie do utworu „Czarna strzała” rymują raperzy z Panaceum. Bracia Kusiak przedstawiają w nim fragment świata, do którego każdej nocy wjeżdża coraz szersze grono młodych mieszkańców regionu.

„Pędzimy czarną strzałą przez to smutne, puste miasto,
gdy wszyscy zasypiają, ta noc nie daje nam zasnąć.
Jedziemy ciemną nocą, starą corsą to już klasyk,
odwiedzamy parkingi i miejscówki, które znamy.

Nocna jazda, gdy miasto śpi,
latarni światła i wokół nikt.
Ulice puste, uciekam w głąb,
czarna strzała mknie dalej w noc.”

Utwór pokazuje, że to nie tylko spotkania z przyjaciółmi i sposób na brak perspektyw jakie dają nasze miasta, ale również sposób na przemyślenia i pewna forma relaksu. Czy taki styl spędzania wolnego czasu na stałe wpisze się w kulturę naszego regionu?

Powiązane tematy

Panaceum dorasta. "Ukryty w mieście szept" jest tego najlepszym dowodem
Rozrywka 12

Panaceum dorasta. "Ukryty w mieście szept" jest tego najlepszym dowodem

W naszym regionie ten gatunek należy do rzadkości, a jeśli ktoś po niego sięga, najczęściej opowiada o twardych zasadach i szkole życia lub imprezach. Podobną drogę przeszli bracia tworzący zespół Panaceum. Jej zwieńczeniem jest najnowsza płyta, na której opowiadają o tym jak dzisiaj zderzenie z dorosłością odbierają młodzi ludzie. Czy stanie się g...

Komentarze

 • 2 lis

  Jak bez celu? Jak w samochodzie jest tylko kierowca to są następujące możliwości: zbłąkany poszukiwacz szczęścia, złodziej lug gwałciciel - 4 opcji nie ma.

  Pozdro Mce!

  1 3 Odpowiedz
 • OKOKI 7 lis

  Spać nie mogą, baby nie mają żeby z nią pofiglować ,to się szwenda po nocach.

  1 3 Odpowiedz

Zobacz więcej

Rośnie sprzedaż „małpek” z mocnym alkoholem. Samorządy apelują o wprowadzenie ograniczeń
Społeczeństwo 29

Rośnie sprzedaż „małpek” z mocnym alkoholem. Samorządy apelują o wprowadzenie ograniczeń

Władze lokalne z całego kraju naciskają na Ministerstwo Zdrowia, aby ograniczyć sprzedaż alkoholu w małych butelkach. "Małpki" stają się coraz bardziej popularne, a Polacy sięgają po nie coraz częściej Jak podaje „Dziennika Gazeta Prawna”, od co najmniej kilku miesięcy samorządowcy naciskają na stronę rządową, aby zająć się problmemem w sposób sys...

MiastoInfo to nie tylko portal. Szukajcie papierowego wydania naszego Magazynu
Społeczeństwo 10

MiastoInfo to nie tylko portal. Szukajcie papierowego wydania naszego Magazynu

Przez lata z Waszym udziałem udało nam się stworzyć największy i najbardziej rozpoznawalny serwis internetowy w powiecie myślenickim. Od dzisiaj możecie nas czytać w wersji papierowej, którą przekazujemy w Wasze ręce zupełnie za darmo Od rana pierwsze egzemplarze, bezpłatnego, papierowego wydania magazynu MiastoInfo trafiają bezpośrednio do Waszyc...

Dopalacze i środki psychoaktywne mogą doprowadzić do śmierci
Społeczeństwo 1

Dopalacze i środki psychoaktywne mogą doprowadzić do śmierci

Czym są dopalacze i narkotyki? Jakie konsekwencje może ze sobą nieść ich zażywanie? Policjanci przypominają, że zażywanie środków psychoaktywnych, a w szczególności dopalaczy, może powodować śmiertelne zatrucia. Na te i na wiele innych pytań w Szkole Podstawowej w Dziekanowicach odpowiadał oficer prasowy KPP w Myślenicach i dzielnicowy z Dobczyc....

Niewidoczne przejście dla pieszych i lustro odbijające niebo
Myślenice 5

Niewidoczne przejście dla pieszych i lustro odbijające niebo

Górne Przedmieście w Myślenicach to zdaniem wielu naszych Czytelników jedna z najbardziej zapomnianych części miasta. Jan Bylica (PiS) po raz kolejny zwraca uwagę na zaniedbania. Tym razem apeluje do starostwa o poprawę przejść dla pieszych i wyprostowanie lustra Jak poprawić bezpieczeństwo na drogach w mieście? Wiele razy w komentarzach piszecie,...

Trwa budowa ulicy Solidarności. Pojedziemy nią w 2020 roku, a prędkość zmierzy nam radar
Myślenice 19

Trwa budowa ulicy Solidarności. Pojedziemy nią w 2020 roku, a prędkość zmierzy nam radar

Ruszyły prace na Osiedlu Tysiąclecia, gdzie powstaje półkilometrowy odcinek ulicy Solidarności. Będzie gotowy do końca sierpnia 2020 roku i wyposażony w radar Powstający łącznik ul. Solidarności będzie prowadzić od krytego basenu Aquarius do ul. Podpułkownika Dunina Brzezińskiego, znajdując swój koniec przy parkingu obok kościoła św. Brata Alberta...

Wzięli się za remont mostu na Górnym Przedmieściu
Myślenice 0

Wzięli się za remont mostu na Górnym Przedmieściu

Rozpoczęły się prace nad remontem poręczy mostu nad Bysinką, znajdującego się na Górnym Przedmieściu w Myślenicach. Apelował o to radny Jan Bylica (PiS) Niedawno pisaliśmy o interpelacji radnego Bylicy, reprezentującego tę dzielnicę miasta. Apelował do starosty o konieczność naprawy poręczy przy moście nad Bysinką. - Mogą stanowić zagrożenie dla...