Trzemeśnia

Ksiądz Andrzej Ciaputa: Czasami mamy gorsze powietrze niż w Krakowie. Pamiętajcie o tym

Ksiądz Andrzej Ciaputa: Czasami mamy gorsze powietrze niż w Krakowie. Pamiętajcie o tym

Mieszkańcy Poręby i Zasani mają szczęście. Polega na tym, że w ich miejscowości nie ma czujników, dlatego wielu z nich żyje w błogiej nieświadomości. My jako mieszkańcy Trzemeśni i Łęk tego szczęścia mamy mniej, bo posiadamy dwa czujniki. To one uświadamiają nam, że mamy też gorsze powietrze niż to w Krakowie, a normy jego zanieczyszczenia przekroczone są nawet o 800 procent

- podczas jednego z kazań mówił ks. dr Andrzej Ciaputa z parafii św. Klemensa w Trzemeśni.

 

 „Powietrze jako dobro wspólne” - pod takim tytułem jedno z kazań w parafii św. Klemensa w Trzemeśni wygłosił ks. dr Andrzej Ciaputa. Za namową Myślenickiego Alarmu Smogowego postanowił dotrzeć i uświadomić tych mieszkańców, którzy niekoniecznie wiedzę o świecie współczesnym czerpią z sieci.

Andrzej Ciaputa w swoim przemówienie odwołał się do słów Papieża Franciszka, który wezwał wszystkich chrześcijan do wspólnej modlitwy i działania na rzecz ochrony życia i środowiska. Inicjatorem akcji jest Światowy Ruch Katolików na rzecz Środowiska. Obchody Niedzieli św. Franciszka odbyły się również w Parafii Trzemeśnia, podczas których poruszono tematykę zanieczyszczenia powietrza.

ks. dr Andrzej Ciaputa: Oto Bóg posyła człowieka do świata z zadaniem "Czyńcie sobie ziemię poddaną". Poddaną, nie zniszczoną, wyzyskaną, zdewastowaną. Poddaną to tak jakby Pan Bóg dokonał dzieła stworzenia w jakimś procencie, a teraz mówi: "Wy dokończcie moje dzieło. Dostaliście rozum, inteligencję, jak żadne inne stworzenia. Wykorzystajcie to wszystko, co w prawach przyrody zostało wam dane, aby ta ziemia stawała się piękna. Jesteście królami tej ziemi.

A kiedy czytamy ostatnią księgę Apokalipsy, trafiamy tam na smutne słowa, mówiące że ziemia jęczy i czeka na wyzwolenie z powodu ludzkich grzechów. Jest obietnica, że Bóg uczyni nowe niebo i nową ziemię. To pocieszające, ale zarazem smutne, że to dzieło zostanie zniszczone, że Bóg będzie musiał od nowa uczynić świat.

My żyjemy pośrodku tych wydarzeń. Jan Paweł II wspomniał, że żyjemy w czasach, gdzie człowiek musi się nawrócić ekologicznie, Zmienić sposób myślenia o świecie w którym żyje, uświadomić sobie że nie został nam dany raz na zawsze i możemy go zniszczyć, a życie na nim stanie się gehenną lub przekleństwem, a może stać się czymś pięknym.

To dziwne powietrze, którym my oddychamy, szczególnie w sezonie grzewczym. Takie powietrze, które może się wydawać mgłą obok której żyjemy. Okazuje się, że to powietrze może być zabójcze. Przede wszystkim pyły zawieszone, które określa się skrótem PM. To inaczej sadza. Ona tyle waży, że opada i na parapetach mamy czarną kleistą masę, na firankach, samochodach, ale też w płucach. Gorsze są te związki, które unoszą się w powietrzu, którym oddychamy i zaczyna nas niszczyć, ale najgorsze są substancje jakie pochodzą ze spalania rzeczy plastikowych.

 

Odniósł się do tego jak zanieczyszczone powietrze wpływa na nasze zdrowie nazywając je „morowym powietrzem XXI wieku”. Jak podkreślał wywiera wpływ nie tylko na dzieci, ale też dorosłych.

- Mieszkańcy Poręby i Zasani mają szczęście. Polega na tym, że w ich miejscowości nie ma czujników, dlatego wielu z nich żyje w błogiej nieświadomości. My jako mieszkańcy Trzemeśni i Łęk tego szczęścia mamy mniej. Jeden czujnik umieszczony jest na szkole w Trzemeśni, a drugi na świetlicy w Łękach. Mamy gorsze powietrze niż w Krakowie. W Trzemeśni widziałem, że norma była przekroczona 800 procent. To straszne, a zwłaszcza komunikat na czerwono "nie wychodź z domu" – zwracał uwagę.

Mówi również o sposobach palenia, rodzajach pieców. Jeśli nie możemy od razu zmienić pieca, to zmieńmy świadomość, aby nie palić najgorszym paliwem i nie wrzucać tam śmieci.

 

Oddychanie smogiem gorsze od papierosów

„Tylko tej zimy, oddychając zanieczyszczonym powietrzem, każdy z nas wypali 2 tysiące papierosów. Nikt nie może od tego uciec. Nie mamy wyboru… chyba, że znajdziemy rozwiązanie tego problemu” – w rozmowie z nami w pierwszym numerze Magazynu Miasto Info mówi Grzegorz Jasek, przedstawiciel Myślenickiego Alarmu Smogowego

Powiązane tematy

Marszałek chce zmobilizować gospodarzy. Nie wszystkie gminy realizują ustawę antysmogową
Okolice 25

Marszałek chce zmobilizować gospodarzy. Nie wszystkie gminy realizują ustawę antysmogową

Jak podaje małopolski urząd marszałkowski, wprowadzenie zmian i dbanie o powietrze w kilku gminach, gdy sąsiednie ich nie wprowadzają, nie zmieni wiele. Dlatego rozpoczęły się prace nad nowym programem ochrony powietrza Jak czytamy w komunikacie UMWM, nie wszystkie gminy realizują obowiązki wynikające z uchwały antysmogowej w wystarczającym stopni...

Komentarze

 • 28 paź 2019

  Księże Andrzeju, jest Ks. Doktor nadzieją dla nas wszystkich. Wreszcie ktoś w Kościele włączył rozum. Bardzo Księdza popieram. Działanie na rzecz ochrony środowiska powinno być na pierwszym miejscu. Dla dobra nas wszystkich.

  29 11 Odpowiedz
 • Def Ibrylator 28 paź 2019

  Zadawałem kiedyś na forum głośno pytanie - kiedy kościół zacznie w końcu oddziaływać na swoje owce, które trują siebie nawzajem i za nic mają jakiekolwiek podstawy nauczania religijnego* ? Wczoraj synod informuje o chęci stworzenia "grzechu ekologicznego", dzisiaj lokalny ksiądz zwiększa świadomość ludzi. Po stokroć "brawo" ! W końcu organizacja religijna, która zaczyna zauważać globalny problem.

  *szanuj bliźniego jak siebie samego, nie zabijaj, nie kradnij.

  17 4 Odpowiedz
 • 28 paź 2019

  Defi, kto słucha takich nawiedzonych jak Ty i Ja?

  7 2 Odpowiedz
 • Tolo 28 paź 2019

  Spójrzmy na temat z innej strony dr Jaśkowski o smogu:
  https://www.youtube.com/watch?v=5kS9wNZhNcg

  6 Odpowiedz
 • 28 paź 2019

  No, to jest postawa kapłana godna szacunku. Ktoś kiedyś powiedział, że złe emocje w eterze są bardziej 'nośne'.

  A to bo ktoś strzelił "gościnność" w podejrzanym kolorze, a to że tamci "niszczą Polskę", a inni atakują Radio Maryja, a tamci to nie Polacy tylko Żydzi.

  3 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  28 paź 2019

  martwia sie powietrzem a ks.Adam pawicki buduje sobie plebanie na osiedlu bez zezwolenia 😂

  6 3 Odpowiedz
 • OKOKI 28 paź 2019

  Klepanie kazań nic nie kosztuje.

  3 7 Odpowiedz
 • 13oddział 28 paź 2019

  Nie po drodze mi z Kościołem Katolickim ale ma chłop rację. Prawda jest taka - "nie ważne co dostaliśmy od poprzednich pokoleń, ważne co my zostawimy przyszłym pokoleniom ".

  9 3 Odpowiedz
 • 30 paź 2019

  O kurde dobrze gada :)

  4 2 Odpowiedz
 • 30 paź 2019

  Chodzi o to że powietrze np. teraz jest zdecydowanie gorsze niż w Krakowie.
  Wystarczy wracać z Krakowa busem i na każdym przystanku przy otwarciu drzwi czuć że to już nie Kraków a kolejne wsie koło Krakowa, czuć plastik, odpady stolarskie cała tablicę Mendelejewa... przykre ale prawdziwe, wystarczy zobaczyć kolory czujników....

  4 2 Odpowiedz
 • 5 lis 2019

  Eliso,to dzieje się od kilku lat. Nie mamy wyjścia, musimy protestować. Zacznijmy od mediów społecznościowych. Jakoś się gromadzić. Starsi "do śmierci przeżyją..." Ale młodzi i ich dzieci ?

  1 Odpowiedz
 • 19 lis 2019

  Ks. Andrzej Caputa

  Odpowiedz

Zobacz więcej

Wypadł z drogi, dachował i zatrzymał się na ogrodzeniu
Trzemeśnia 0

Wypadł z drogi, dachował i zatrzymał się na ogrodzeniu

Dwie osoby poszkodowane w tym jedna uwięziona w karoserii samochodu terenowego, który dachował na drodze powiatowej w Trzemeśni Wypadek miał miejsce w sobotę 16 listopada na drodze powiatowej w Trzemeśni, gdzie samochod trenowy wypadł z jezdni i dachował. Po kilku koziołkach zatrzymał się na ogrodzeniu. Dwie osoby zostały poszkodowane w tym jedna...

Mieszkańcy nadal nie mogą pić wody z kranu. Najgorsze wyniki z Lipnika
Wielka woda 2020 0

Mieszkańcy nadal nie mogą pić wody z kranu. Najgorsze wyniki z Lipnika

Nie wystarczyła wymiana kruszyw filtracyjnych na ujęciach wody i płukanie sieci wodociągowej. Woda z ujęć w Lipniku, Kobielniku oraz Glichowie nadal nadaje się tylko do celów gospodarczych Jak czytamy w komunikacie UG w Wiśniowej, w pobranych próbkach wody nie stwierdzono występowania bakterii z grupy coli lub Escherichia coli, lecz ze względu na...

Tak głosowali mieszkańcy powiatu myślenickiego: Andrzej Duda 70,68%, Rafał Trzaskowski 29,32%
Wybory Prezydenckie 2020 65

Tak głosowali mieszkańcy powiatu myślenickiego: Andrzej Duda 70,68%, Rafał Trzaskowski 29,32%

W II turze wyborów prezydenckich mieszkańcy powiatu myślenickiego postawili na Andrzeja Dudę (PiS), który otrzymał 70,68% głosów, natomiast Rafała Trzaskowskiego poparło 29,32% W II turze wyborów prezydenckich 2020 Andrzeja Dudę poparło 51,21 proc. wyborców (10 413 094 głosujących), a Rafała Trzaskowskiego 48,79 proc. (9 921 219 głosujących).  Pa...

AS-Garnitex otworzył nowy salon. Jest jednym z największych w Małopolsce
Stróża 0

AS-Garnitex otworzył nowy salon. Jest jednym z największych w Małopolsce

Dobrze dobrany garnitur stanowi wizytówkę eleganckiego mężczyzny. Stworzenie modnego i dopasowanego zestawu nie jest jednak prostym zadaniem. AS-Garnitex zapewnia profesjonalną pomoc w doborze elementów garderoby Przestrzeń pełna elegancji Powierzchnia nowego salonu otwartego w Stróży liczy 700 m.kw., co sprawia, że jest on jednym z największych...

Przygniótł go ciągnik. Na czas wyciągnęli go strażacy
Jasienica 0

Przygniótł go ciągnik. Na czas wyciągnęli go strażacy

Policja wyjaśnia przyczyny wypadku do jakiego doszło w Jasienicy. Przygnieciony przez ciągnik mężczyzna trafił do myślenickiego szpitala Do zdarzenia doszło w środę o godz. 16.52, kiedy to do SKKP PSP w Myślenicach wpłynęło zgłoszenie o przygniecionym przez ciągnik rolniczy mężczyźnie w miejscowości Jasienica. Na miejsce udały się zastępy JRG Myśl...

OSP Trzebunia i Sieraków nadal działają w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym
Okolice 0

OSP Trzebunia i Sieraków nadal działają w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym

Obecność jednostek OSP znajdują w KSRT maksymalnie skraca czas na podjęcia interwencji, udzielenie pomocy poszkodowanym, czy też zminimalizowanie powstałych strat W siedzibie OSP Trzebunia oraz 10 lipca w OSP Sieraków odbyły się uroczystości wręczenia Decyzji o włączeniu i przedłużeniu działania jednostek w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym....