Sułkowice

Policjanci wrócą na ulice w 2020 roku

Policjanci wrócą na ulice w 2020 roku
Policjanci ponownie będą patrolować ulice Sułkowic w 2020 roku. Fot. Piotr Jagniewski

Od niespełna dwóch lat Sułkowice to jedyne miasto w powiecie, w którym nie ma ani siedziby straży miejskiej, ani posterunku policji. Stróże prawa mają wrócić na ulicę w 2020 roku

"Z przykrością informujemy o kolejnym akcie wandalizmu w naszej gminie. Dzisiaj w nocy zniszczono przystanek w Biertowicach"taki komunikat niedawno wydał urząd miasta i gminy. Burmistrz po raz kolejny apeluje o reagowanie i zgłaszanie bezprawnych incydentów na policję, jednak bezskutecznie. Nie pomagają również odwołania do wspólnego dobra i potrzeby szanowania mienia.

W ostatnim czasie na terenie gminy doszło m.in. do kradzieży ławek koło cmentarza w Biertowicach, ktoś regularnie niszczy też ławki i infrastrukturę nad Zalewem w Sułkowicach – nawet w trakcie remontu, a na początku roku po raz kolejny doszło do dewastacji publicznych toalet, które znajdują się w samym centrum miasta.

Wandale są bezwzględni, ale przede wszystkim mogą czuć się bezkarni, bowiem od niespełna dwóch lat Sułkowice to jedyne miasto w powiecie, w którym nie ma ani siedziby straży miejskiej, ani posterunku policji.

To trzecie, po Myślenicach i Dobczycach, co do wielkości miasto powiatu myślenickiego, które zamieszkuje 6500 osób (w gminie ok. 15000). W przypadku zgłoszenia z tego terenu, na miejsce wysyłany jest radiowóz z… Myślenic. To nie przeszkodziło radnym poprzedniej kadencji rady miejskiej podjąć uchwałę, na mocy której rozwiązano straż miejską.

Ta w Sułkowicach działała od 2009 roku i została powołana do życia przez samorząd, po tym jak w mieście zlikwidowano posterunek policji. Jak się okazuje, w Myślenicach taka formacja służy nie tylko do pilnowania porządku na drogach, ale również wykorzystywana jest m.in. do kontroli palenisk. Podobne inspekcje w Sułkowicach mieli wykonywać... funkcjonariusze ze Skawiny.

Komisariat przy ul. Sportowej

O negocjacjach w tej sprawie podczas jednej z sesji rady miejskiej mówił burmistrz Artur Grabczyk, który na ten temat rozmawiał z komendantem Straży Miejskiej ze Skawiny. Negocjacje jednak zawieszono. Powód? Jak informuje UMiG w Sułkowicach: „(...) obecnie rozmowy zarówno z Komendantem Straży Miejskiej ze Skawiny jak i władzami Skawiny zostały zawieszone, ponieważ od nowego roku w gminie Sułkowice funkcjonował będzie posterunek policji.  W związku z tym podjęte zostały rozmowy dotyczące współpracy w ramach przeprowadzania kontroli palenisk na terenie gminy z Komendantem Powiatowym Policji w Myślenicach”.

Ta ma mieć swój komisariat przy ul. ul. Sportowej, w sąsiedztwie szkoły i Ośrodka Pomocy Społecznej. Jak informuje rzecznik myślenickiej policji, przygotowania są na ostatniej prostej, jednak dokładny termin otwarcia nie jest jeszcze znany. Nie jest również znana obsada posterunku, ale pewne jest, że nie będzie jednostką całodobową.

– Na pewno służbę będą pełnić tam dzielnicowi na teren miasta i gminy Sułkowice. Inicjatywa wyszła od społeczności lokalnej i władz samorządowych, i spotkała się z pełnym poparciem Komendanta Powiatowego Policji w Myślenicach – wyjaśnia Dawid Wietrzyk, rzecznik prasowy KPP w Myślenicach.

Posterunek na ustach od 2017 roku

Po tym, jak w 2017 roku Michał Gamrat objął funkcję komendanta Komendy Powiatowej Policji w Myślenicach, w kilku miejscowościach organizował cykl debat z mieszkańcami i samorządowcami na temat bezpieczeństwa w powiecie. Potrzebę stworzenia posterunków sygnalizowali wówczas m.in. mieszkańcy i włodarze Pcimia oraz Sułkowic.

– W tej sytuacji temat reaktywacji posterunku pewnie wróci i trzeba będzie na nowo podjąć rozmowy z policją. Chciałbym porozumieć się z komendantem powiatowym i wojewódzkim, aby na zdrowych zasadach współuczestniczyli w finansowaniu takiej jednostki. Utrzymanie takiego lokalu to dla gminy duże obciążenie, ale trzeba będzie poszukać miejsca, który spełni wymagania policji – niespełna dwa lata temu mówił Piotr Pułka, ówczesny burmistrz Sułkowic.

Nie udało mu się jednak doprowadzić do reaktywacji posterunku. W między czasie na stanowisku komendanta zaszła zmiana, a miejsce Michała Gamrata zajął mł. insp. Maciej Kubiak. – Uważam za zasadne odtworzenie posterunku w Sułkowicach i jestem otwarty na współpracę z samorządem – mówił podczas konsultacji społecznych. Na zakończenie spotkania odbyło się głosowanie, w którym mieszkańcy jednogłośnie opowiedzieli się za odtworzeniem posterunku policji w Sułkowicach.

Jedyne miasto bez służb

Sułkowice to trzecia co do wielkości miejscowość na terenie powiatu myślenickiego. Mieszkańcy pamiętają czasy, kiedy posterunek policji znajdował się w okolicy Rynku, w obecnym budynku Zespołu Ekonomiki i Oświaty. Kiedy został zlikwidowany, w jego miejsce rada miejska powołała straż miejską. Jednym z argumentów przemawiających za jej utworzeniem było „zwiększenie poczucia bezpieczeństwa mieszkańców oraz utrzymanie należytego porządku na terenie gminy”.

Jak się szybko okazało, straż nie była w stanie zastąpić policji. W 2013 roku mieszkańcy wskazywali potrzebę odtworzenia posterunku, a ówczesny komendant powiatowy policji Artur Święch twierdził, że jest to niemożliwe ze względów ekonomicznych i racjonalnych.

Jak przekonywał – miasto i gmina Sułkowice uchodzi za bezpieczny region, a rocznie przeprowadza się tam około 500 interwencji – głównie domowych, dotyczących spożywania alkoholu w miejscach objętych zakazem, naruszeń porządku publicznego i zakłóceń ciszy nocnej.

Jak powstaje posterunek?

Żeby w danej miejscowości mogło dojść do powołania posterunku policji, musi zostać spełnionych kilka warunków. Posterunek jest komórką posiadającą stanowisko kierownicze, a w skład obsady powinni wchodzić doświadczeni policjanci służby prewencyjnej i kryminalnej (asystent, dzielnicowy, referent, policjant), co daje minimum 5 stanowisk.

Policja jest w stanie wziąć na swoje barki zapewnienie składu osobowego i pokryć koszt jego utrzymania, czyli pensje, niezbędny sprzęt teleinformatyczny oraz transportowy. Natomiast koszty utrzymania posterunku, tj. budynek, woda, prąd, ogrzewanie, wyposażenie pomieszczeń powinno leżeć po stronie samorządu.

Obecnie na terenie powiatu myślenickiego znajdują się dwie policyjne siedziby. To Komenda Powiatowa Policji w Myślenicach oraz komisariat w Dobczycach.

Tekst swoją premierę miał w papierowym wydaniu magazynu Miasto Info:

Powiązane tematy

Podinspektor Albert Kogut został nowym zastępcą komendanta policji
Myślenice 11

Podinspektor Albert Kogut został nowym zastępcą komendanta policji

Pierwszym zastępcą komendanta powiatowego policji w Myślenicach został Albert Kogut, dotychczasowy naczelnik wydziału ruchu drogowego komendy z Nowego Sącza  W poniedziałek 2 marca inspektor Maciej Kubiak – komendant powiatowy policji w Myślenicach, oficjalnie wprowadził na nowe stanowisko swojego zastępcę i wręczył mu rozkaz personalny komendanta...

Po 11 latach do Sułkowic wraca policja. Jej siedziba znajduje się przy ul. Sportowej
Sułkowice 4

Po 11 latach do Sułkowic wraca policja. Jej siedziba znajduje się przy ul. Sportowej

Po 11 latach do Sułkowic wrócił posterunek policji. Urzęduje w nim 5 funkcjonariuszy pod kierownictwem asp. Sztab. Pawła Rucińskiego, a jego siedziba mieści się w budynku Szkoły Podstawowej nr 2 przy ul. Sportowej 51 W nowej siedzibie policji pracować będzie dwóch dzielnicowych i dwóch policjantów patrolowo-interwenycjnych, a jej kierownikiem zost...

Policjanci odbierają klucze. Otwarcie posterunku z końcem lutego
Sułkowice 3

Policjanci odbierają klucze. Otwarcie posterunku z końcem lutego

Mundurowi rozpoczęli instalację potrzebnego sprzętu do funkcjonowania posterunku w Sułkowicach. Będzie działał przy ul. Sportowej Burmistrz Artur Grabczyk na ostatniej sesji wspomniał, że policjanci w tym tygodniu odbierają klucze do pomieszczeń i będą w nich instalować potrzebny sprzęt.  Informację potwierdza rzecznik myślenickiej policji. ...

Komentarze

 • mirek@ 27 lis 2019

  jak to mozliwe ze w miescie nie ma policji i strazy miejskiej 2 lata?

  8 2 Odpowiedz
 • 27 lis 2019

  Miejsce naprawdę super .. dzieci będą miały co oglądać jak policjanci będą wprowadzać osoby zatrzymane.. bezpieczeństwo będzie zachowane... Medal dla tego co wskazał to miejsce. 5 z kierownikiem to nawet czy agłoaci w tygodniu nie w będzie służb. Wakacje urlopy został śnie 3 to jakby nie było policji. Bez sensu tak tworzyć.

  7 8 Odpowiedz
 • 27 lis 2019

  " szyba " napisz jeszcze raz to samo co wyżej tylko przetłumacz to zrozumiały język .

  11 Odpowiedz
 • 27 lis 2019

  Wyobraźmy sobie, że z komisariatu w Sułkowicach ucieka przestępca. Ma 20 metrów, żeby wbiec do szkoły podstawowej , i wziąć zakładników z dzieci. Doskonała lokalizacja!

  15 3 Odpowiedz

Zobacz więcej

Kolejna próba samobójcza. Mężczyzna zranił się i uciekł do lasu
Sułkowice 0

Kolejna próba samobójcza. Mężczyzna zranił się i uciekł do lasu

Na oczach swojej matki 27-latek powiedział, że się zabije, ranił się nożem i pobiegł w kierunku lasu. Policjanci znaleźli zdesperowanego mężczyznę, był ciężko ranny Informacje o zdarzeniu policjanci z Myślenic otrzymali w poniedziałek. Zgłoszenie mówiło o tym, że 27-letni mieszkaniec gminy Sułkowice chce targnąć się na swoje życie. Dawid Wiet...

Skuter kontra osobówka; dwie osoby trafiły do szpitala
Sułkowice 1

Skuter kontra osobówka; dwie osoby trafiły do szpitala

Dwie osoby jadące skuterem trafiły do szpitala po tym jak zderzyły się z samochodem osobowym Do zdarzenia doszło w niedzielę wielkanocną przed godziną 19 w Sułkowicach. W wyniku zderzenia poszkodowane zostały 2 osoby, które podróżowały skuterem. Pomocy udzielali im ratownicy medyczni, natomiast działania strażaków polegały na zabezpieczeniu drogi...

Z Niemiec wracają uczniowie ZSZiO w Sułkowicach. Zostaną objęci nadzorem epidemiologicznym
Sułkowice 16

Z Niemiec wracają uczniowie ZSZiO w Sułkowicach. Zostaną objęci nadzorem epidemiologicznym

Na sobotę zaplanowano powrót 25 osobowej grupy uczniów Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących, która przebywała na praktykach w Berlinie. Trafią do domów, gdzie będą objęci nadzorem epidemiologicznym Temat uczniów ZSZiO w Sułkowicach, którzy ostatnie dwa tygodnie spędzili na praktykach zawodowych w Berlinie rodzi obawy i wiele pytań wśród m...

Czołowe zderzenie śmieciarki z dostawczakiem. Ten drugi skasowany. Kierowca w szpitalu
Łęki 0

Czołowe zderzenie śmieciarki z dostawczakiem. Ten drugi skasowany. Kierowca w szpitalu

Na granicy miejscowości Łęki i Trzemeśnia czołowo zderzyła się śmieciarka z samochodem dostawczym. Kierowca tego drugiego trafił do szpitala Do wypadku doszło dzisiaj przed południem. Dyżurny SKKP PSP w Myślenicach do działań zadysponował zastępy JRG oraz OSP Droginia i Trzemeśnia. Zniszczony samochód dostawczy całkowicie blokował przejazd drogą p...

Dobry moment na zakup OKIEN do domu
Biznes 0

Dobry moment na zakup OKIEN do domu

Jak to zwykle bywa, na wiosnę rusza sezon robót budowlanych. Wystarczy krótka przejażdżka po okolicy i nie sposób przegapić sporej liczby rozpoczętych i niezakończonych budów W ciągu ostatnich kilku lat nowe domy jednorodzinne powstawały jak grzyby po deszczu. To zasługa boomu gospodarczego, który wiosną tego roku został czasowo zamrożony z powodu...