Alarmujecie

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest

Trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. Mieszkańcy planują protest
Od rana przy ul. Słowackiego trwa wycinka drzew. Fot. Stop wycince drzew w Myślenicach

Od rana trwa wycinka drzew przy ul. Słowackiego w Myślenicach. "Podobno to nie koniec, ma zniknąć cały pas drzew do ulicy Piłsudskiego" - informuje Małgorzata Jarzyna z ruchu "Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach" 

artykuł aktualizowany

Ze wstępnych informacji wynika, że wycięty ma zostać pas drzew wzdłuż Bysinki między ulicami Mickiewicza i Piłsudskiego na odcinku pomiędzy mostkami. Informacja o tym rozeszła się wśród mieszkańców, którzy zaciekawieni działaniami robotników zaczęli pojawiać się na miejscu. 

Wśród nich znalazła się Małgorzata Jarzyna z ruchu "Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach". Zażądała od kierownika prac dokumentów, na podstawie których odbywa się wycinka. Po odmowie wezwała na miejsce policję, która sprawdziła dokumenty pracowników.

- Po rozmowie z kierownikiem powiedziano nam, że drzewa są chore, zagrażają ruchowi drogowemu i kamiennemu murowi, który wyznacza koryto Bysinki. Z moich wstępnych ustaleń wynika, że to Zarząd Dróg Powiatowych (zarządca ul. Słowackiego) wystąpił do urzędu miasta i gminy, i burmistrza o wycinkę drzew, a on wydał na to zgodę. To 13 drzew, w tym młode nasadzenia. Będziemy żądać przedstawienia opinii dendrologa, czy drzewa rzeczywiście były chore i specjalisty, który stwierdzi, czy umocnienia Bysinki zostały naruszone – zapowiada Małgorzata Jarzyna.

Do tej pory zostały wycięte drzewa przy moście. Dalsze prace zaplanowane są na kolejne dni. Jak się okazuje, mieszkańcy planują protest w obronie drzew, które chcą otoczyć ludzkim łańcuchem.

Kto odpowiada za wycinkę?

To nie pierwsza wycinka drzew w tej części miasta. Po raz pierwszy drzewa wycięto w 2017 roku na sąsiedniej nitce drogi. Wówczas jako powód podawano, że drzewa „zagrażały bezpieczeństwu pieszych i kierowców".

Jak jest tym razem? Do burmistrza oraz Urzędu Miasta i Gminy Myślenice wysłaliśmy pytania dotyczące powodów wycinki, liczby drzew, celowości tego działania oraz planów dotyczących zagospodarowania przestrzeni jakie zostały po drzewach.

Jarosław Szlachetka odnosi się do sprawy na facebooku i na poniedziałek zapowiada obszerne oświadczenie, kierując odpowiedzialność za wycinkę drzew na starostwo.

Burmistrz Jarosław Szlachetka: W związku z wycinką drzew w pasie drogi powiatowej ul. Słowackiego informuję, że odpowiedzialnym za to działanie jest Zarząd Dróg Powiatowych w Myślenicach. Wszelkie pytania i uwagi ww. sprawie proszę kierować do starosty myślenickiego lub dyrektora Zarządu Dróg Powiatowych. W najbliższy poniedziałek ustosunkuje się do tej sprawy w obszerniejszym oświadczeniu.

Tymczasem jak donosi "Stop wycince drzew na Rynku w Myślenicach" - zgodę na wycinkę drzew przy ulicy Słowackiego miał wydać Burmistrz Miasta i Gminy Myślenice na wiosek Zarządu Dróg Powiatowych.

Pytania w tej sprawie skierowaliśmy do starostwa oraz Zarządu Dróg Powiatowych. Czekamy aż ustosunkują się jego przedstawiciele - starosta Józef Tomal lub wicestarosta Rafał Kudas. 

Powiązane tematy

Komentarze

 • 7 gru 2019

  Wyciąć wszystko w pień i ch..

  45 9 Odpowiedz
 • mirek@ 7 gru 2019

  co to ma byc? na rynku wycinaja teraz slowackiego? co ten burmistrz sobie mysli? miasto jest wszystkich mysleniczan a nie jego wszystko zabetonujcie i najlepiej wylozcie kostka brukowa

  65 17 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 7 gru 2019

  jedyne co ta wladza potrafi to wszystko niszczyc!!! co to za burmistrz??? co on robi z tym miastem???

  59 20 Odpowiedz
  • Marta 7 gru 2019

   dokladnie a o tym to sie nawet slowem nie zajaknie na facebooku a glupotami to sie chwala na kazdym kroku to tu temat pod dywam

   42 14 Odpowiedz
 • OKOKI 7 gru 2019

  Najpierw oni wycinają potem ich wytną za 4 lata.

  46 16 Odpowiedz
  • 7 gru 2019

   Niestety za 4 lata ich nie wytną bo nasze 500+ glosuja na nich z zamknietymi oczami bo przeciez im daja pieniadze "za darmo". Za 500+ ludzie zaglosowali by nawet na pantofelka

   48 19 Odpowiedz
 • Bartek Bartkowski 7 gru 2019

  co za bzdura jak mowili o dachach to mowil o tradycji i charakterystyczny wyglądzie miasta a teraz robi charakterystyczne wyciecie tego co od lat sie z myslenicami kojarzy czyli wlasnie drzew. dla mnie to jest SKANDAL!!!!! i to na wieksza skale niz ciecia na rynku

  46 13 Odpowiedz
 • 7 gru 2019

  SKANDAL! BRAK SŁÓW NA TAKIE BARBARZYŃSTWO.

  50 10 Odpowiedz
 • Jagienka Mur. 7 gru 2019

  Witam,
  ja jestem zadowolona, bo chodniki były szerokie na jednego buta i my piesi mijaliśmy się na "zamek". Drzew w mieście nie brakuje. Pod mój dom przychodzą jeże i wiewiórki.
  Były wichury i łamały gałęzie. Ciekawe, czy każdy z was forumowiczów chętnie płaciłby rentę dożywotnią poszkodowanej osobie? Pozdrawiam malkontentów.

  34 64 Odpowiedz
  • mirek@ 7 gru 2019

   Buahahaha i co te wiewiórki i jeże zagrażały twojemu życiu?

   45 15 Odpowiedz
  • 7 gru 2019

   Drzew w mieście nie brakuje???? Walnij się w łeb kobieto, bo w końcu ich zabraknie jeśli w takim tempie będą się ich pozbywać! A potem tylko ręce do bozi jak będzie pustynia.

   36 14 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  7 gru 2019

  Jeden d.bil robi to samo co pierwszy, tamten przynajmniej kapliczek nie stawiał i wszystkiego w pien nie wycinał. Szkoda słów...

  44 10 Odpowiedz
 • Marta 7 gru 2019

  a najwiekszy skandal to ze nie potrafia zabrac glosu na ten temat!! tylko wszystko po kryjomu a odpowiedzalnego nie ma? gdzie jest gospodarz? na fejsbuku moze wrzucac zdjecie bombek swiatecznych na rynku ale wyjasnien odnosnie drzew juz nie?

  45 8 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 7 gru 2019

  to jednak starosta rżnie... a to nieladnie tak sie nie przyznac. ciekawe jak sie z tego wytlumaczy

  34 12 Odpowiedz
 • 7 gru 2019

  To chore, że w tak strategicznych decyzjach starostwo i urząd miasta nie współpracują z mieszkańcami.

  38 7 Odpowiedz
 • Zofia 7 gru 2019

  i kolejny raz zapowiada sie na to ze burmistrz bedzie obwinial staroste starosta burmistrza nikt sie nie przyzna do wycinki ale drzewa znikna...

  34 8 Odpowiedz
 • 7 gru 2019

  Co za skandal!!! Nie dość , że nad Myślenicami smog większy niż w Krakowie , to pozbywają się jeszcze drzew. To się w głowie nie mieści co ci ludzie robią z tym miastem. Drzewa chore? Ten kto wymyślił i ten kto zgodził się na tą wycinkę są chorzy i należy ich wyciąć w pień!!!

  41 10 Odpowiedz
 • 7 gru 2019

  Czy pani Małgorzata Jarzyna to jakaś rodzina do pana Krzysztofa Jarzyny ze Szczecina ̣? Jeśli tak to za niedługo bedzie po problemie.

  19 6 Odpowiedz
 • 7 gru 2019

  Radze się dowiedzieć czy między mostem ulicy Słowackiego i Żwirki i Wigura, a mostem Słowackiego i Słonecznej też nie są planowane wycinki. Ponieważ jakiś czas temu, też widziałem panów jak robili jakieś pomiary drzew wzdłuż Bysinki.

  17 4 Odpowiedz
  • 11 gru 2019

   Najpierw chyba musieliby mur w korycie Bysinki zbudować, żeby mieć podstawę do wycięcia :-))) a tak bez muru (od Żwirki i Wigury) to będzie można tylko na podstawie ekologi np.: "żeby węglem nie palić żniemy drzewa" :-)

   Odpowiedz
 • 7 gru 2019

  A ja mam pytania do Pana Mateusza Sudra. Czy zrobił Pan sobie zdjęcia przy sciętych drzewach lub jak siedzi Pan na pniaczku, bo jestem ciekaw kiedy je Pan opublikuje na fejsiku ze swoją zadowoloną i uśmiechniętą buzią jak ma Pan to w zwyczaju?
  Pewnie sympatycy będą je licznię lajkować, a i od komentarzy w których będą właźić w .......też się zaroi.

  39 8 Odpowiedz
 • 7 gru 2019

  A kto z Was pójdzie protestować? Czy znowu święte oburzenie na sofie, z kubeczkiem kawusi i laptopem na kolanach? Jakieś deklaracje? Bo protesty wg tego co w tekście są planowane. Podczas protestu w sprawie drzew na rynku było 15 mieszkańców. Nie, przepraszam, było kilku przyjezdnych zielonych. Więc mieszkańców bylo 10. Komentarze m.in. na miasto-info : że oszołomy, staruchy itd. No cóż, może przynajmniej ci, którzy powyżej wypowiadali się, będą.

  15 3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  8 gru 2019

  Na głupotę nic nie pomoże. Po owocach ich poznacie... Czy w kolejnych wyborach lud znów na ekologicznych barbarzyńców kupiony za przysłowiową czapkę gruszek (?)
  https://m.youtube.com/watch?v=9QYXVWbhGgM&t=2s

  8 3 Odpowiedz
 • 8 gru 2019

  Ej, chciałbym zobaczyć, że trochę już wody upłynęło w bysince a Pan. Jarosław Szlachetka nic nie zrobił: wszystko robi Starosta i były Burmistrz. On tylko odpowiada: EEE to nie ja, to nie moja decyzja.

  Nie popieram! nieważne kto wycina póki nie będzie niezależnej ekspertyzy, że drzewa nam zagrażają. W ogóle jak to brzmi XD drzewa nam zagrażają XD O nie świeże powietrze w myślenicach!! umŻemy (Błąd celowy). To nie popieram wycinki. Albo zróbmy wycinkę tam zasadźmy w innym miejscu :) Mamy ładny park na zarabiu ale tylko na zarabiu. Jeszcze moja żona nigdy nie zapytała: ej pójdziemy na spacer na dole przedmieście?

  18 5 Odpowiedz
 • 8 gru 2019

  A może problem leży w tym, że ktoś chce iść na skróty i zamiast zadbać o drzewa, ładnie je przycinać co roku, żeby zdobiły miasto, kosić trawę, grabić liście itd. woli pozbyć się kłopotu i po prostu je wycina...moje ogólne zdanie jest takie, że drzewa w mieście nie są w ogóle pielęgnowane, a potem służą za argument, że stanowią niebezpieczeństwo. Najpierw potrzebne są służby, które na bieżąco mogłyby zadbać o tereny zielone w całym mieście, bo stan niektórych zakatków pozostawia wiele do życzenia, a sprzątanie raz do roku, o ile w ogóle, to stanowczo za mało. Zamiast wycinać ładne , zdrowe drzewa wystarczy je na bieżąco konkretnie przycinać. A wycinać ....wszechobecne chaszcze patrz: niektóre myślenicke ronda czy inne tereny wzdłuż ulic.

  19 3 Odpowiedz
 • 8 gru 2019

  Hmm, ale na zdjęciu widać, że to drzewo wrasta w mur koryta Bysinki. Więc powinno być wycięte. Co nie oznacza,że inne też.

  8 9 Odpowiedz
  • Beata 9 gru 2019

   Jedyny komentujący, ktory zrozumial o co chodzi z potrzebą wycinki wszystkich drzew których ukorzenienie zagraża umocnienie koryta Bysinki.
   Szacunek dla kolegi, zapewne milosnika Diskinsona 😍

   5 10 Odpowiedz
   • 9 gru 2019

    O Jezu !! Biagietuś się nam wreszcie od dzidziusia oderwała .Super ;)))

    8 Odpowiedz
    • 9 gru 2019

     O Bagietka ! Widocznie pojawił się kryzys w UMIG, że się malujesz :-)

     3 Odpowiedz
     • 9 gru 2019

      meldujesz*

      3 Odpowiedz
      • Beata 9 gru 2019

       Jaki kryzys? To, że starosta nie jest moim faworytem nie znaczy, że decyzja o wycince wszystkich drzew, których ukorzenienie zagraża korycie Bysinki jest zła.
       Wg mnie i innych rozsądnie myślących i pamiętających stany powodziowe decyzja ta jest zasadna i słuszna.
       Jak ktoś tego nie potrafi zrozumieć, jego problem.

       3 2 Odpowiedz
       • 10 gru 2019

        Tak Bagietko masz rację,tylko, że jakoś powodzi nie będzie i raczej pozostanie się nam modlić o wodę. Na poważnie; nie widzę, aby nasz władze myślały cokolwiek o nadchodzącym kryzysie klimatycznym. Będzie tak,; możemy mieć nadmiar wody lub jej brak. Smog - tak, wiem, są pomiary zanieczyszczenia powietrza i kontrole Straży Miejskiej.Jeżeli ktoś pod..... sąsiada. Nie o to mi chodzi. Trzeba zmierzać do zakazu palenia kopciuchami. Nie każdego stać na wymianę pieca. Tym ludziom trzeba pomóc. Przecież tu chodzi o zdrowie.Nas wszystkich. Panowie rządzący, panie pośle - nasza przyszłość - w waszych rękach. Wiedzcie, że nie wybieraliśmy was od parady.

        2 Odpowiedz
 • 8 gru 2019

  Jaroslaw Szlachetka powinien zostac odwolany ze swojego stanowiska.. koniec, kropka.

  28 8 Odpowiedz
  • 8 gru 2019

   "Słychać wycie? Znakomicie! - psy szczekają a karawana jedzie dalej."
   I jak to teraz smakuje?!

   8 19 Odpowiedz
   • 8 gru 2019

    Aż muszę skomentować.
    Mysleniczanin007 czy wszystko z Tobą jest w porządku ?
    Takie komentarze - nie znałem Cię z tej strony.

    DHZ - ma prawo do swojego zdania i zdanie to nie musi być identyczne z moim czy Twoim.
    Można się z nim nie zgadzać lub nie, ale żeby od razu kpić z kogoś ?!
    To strasznie głupie.

    12 3 Odpowiedz
    • 9 gru 2019

     Skoro mój powyższy komentarz uważasz za kpiący i głupi więc napiszę to samo tym razem wyręczając się Asnykiem:
     Daremne żale – próżny trud,
     Bezsilne złorzeczenia!
     Przeżytych kształtów żaden cud
     Nie wróci do istnienia.
     Świat wam nie odda, idąc wstecz,
     Znikomych mar szeregu –
     Nie zdoła ogień ani miecz
     Powstrzymać myśli w biegu.

     Trzeba z żywymi naprzód iść,
     Po życie sięgać nowe…
     A nie w uwiędłych laurów liść
     Z uporem stroić głowę.

     Wy nie cofniecie życia fal!
     Nic skargi nie pomogą –
     Bezsilne gniewy, próżny żal!
     Świat pójdzie swoją drogą.

     2 18 Odpowiedz
     • 9 gru 2019

      Od razu lepiej. Inny poziom. Pozdrawiam :-)

      4 Odpowiedz
      • 9 gru 2019

       Tak między nami mówiąc, ten mój pierwszy post to cytat z opozycji (zauważ cudzysłów). Takim językiem posługiwał się obóz Ostrowskiego na tym forum przez ostatnie dziesięć lat (wystarczy sięgnąć do archiwum Miasto-Info). Po minusach widzę że ciężko wchodzi takie dictum acerbum.

       2 6 Odpowiedz
       • 10 gru 2019

        Czy warto powoływać się na niemądre /głupie/ wypowiedzi ?

        1 Odpowiedz
        • 11 gru 2019

         No pewnie! Najlepiej nie wspominać, zapomnieć - wymazać z pamięci i udawać że padał deszcz jak pluli w twarz. Niedoczekanie.
         Należy brać odpowiedzialność za to co się napisało, brakiem tej konsekwencji jest memento przypominające o tym jak władza uderza niektórym do głowy.

         1 1 Odpowiedz
     • 10 gru 2019

      Asnyk cudowny,jakoś nie pasuje mi do cytującego. Miłe rozczarowanie.

      Odpowiedz
  • 11 gru 2019

   Nie ty go wybierałeś i nie ty będziesz odwoływał......nawoływać możesz, jest ci wolno

   1 Odpowiedz
 • 9 gru 2019

  Wychodzi na to że o wycinkę tych drzew wnioskował Zarząd Dróg Powiatowych i Wody Polskie (administrator zarządzający korytem Bysinki).
  A teraz jak na dorosłych obywateli przystało pora oficjalnie przeprosić burmistrza Szlachetkę za bezpodstawne oskarżenia i insynuacje.

  8 Odpowiedz
 • 9 gru 2019

  Ale klepnął temat podpisem znaczącym "możecie rżnąc drzewa" czy się oburzył "w życiu nie oddam wam naszych drzew"

  4 Odpowiedz
  • 9 gru 2019

   Wybrał "mniejsze zło". Przecież nie będzie jak Ostrowski narażał kasę miasta na niepotrzebne sprawy w sądzie. I tak wytną resztę tych drzew wzdłóż Bysinki, bo taka zapadła decyzja na wniosek wyżej wymienionych komórek rządowych. Wspomnisz moje słowa, pozdrawiam.

   3 Odpowiedz
 • 9 gru 2019

  Ktoś ewidentnie kłamie Burmistrz czy Starosta NORMALNIE SIĘ ROBI CZESKI FILM

  5 Odpowiedz
  • Beata 10 gru 2019

   Dlaczego kłamią? Przecież najpierw razem zgodzili się z ekspertyzami a dzisiaj jednogłośnie się wycofali wiedząc, że ekoterroryści są nieobliczalni.
   Gdyby teraz się coś stało to żaden nie będzie się czuł winny.

   4 Odpowiedz
 • 10 gru 2019

  Bagietko, dzięki ekoterrorystom być może, przeżyjesz Ty, ja i inni.

  5 Odpowiedz
  • Beata 10 gru 2019

   Dzięki tym ekoterrorystom? Kiedyś straszono dzieci wiedźmami, Babą Jagą. Później zlodowaceniem Europy, potopem, zalaniem kontynentów, dziurą ozonową teraz ociepleniem, suszą , metanem z pierdów krów i trzody. Ostatnio nadmiernym śladem węglowym powodowanym przez dzieci tłumaczącym potrzebę depopulacji a jednocześnie o nadawaniu praw obywatelskich zwierzętom zrównując ich prawa z ludzkimi przy jednoczesnym porównaniu, przez profesor Środę, uchodźców do szczurów.
   Głupota lewituje.

   1 4 Odpowiedz
  • 11 gru 2019

   ale wiesz, że część z nich dym robią dla kasy? Druga część prywatnie jeździ dieslami a pozostali palą węglem w domu. Może 5% są faktycznie eko a i tak u Jana przy kasie kupują reklamówki bo nie przyszli z ekotorbą materiałową.
   https://www.youtube.com/watch?v=RAKWkwschx0

   https://www.youtube.com/watch?v=pRfNt8ZYyV0

   2 Odpowiedz
 • 10 gru 2019

  Przy ulicy Słowackiego mieszka wielu zacnych myśleniczan, co oni na to ?

  4 Odpowiedz
 • 11 gru 2019

  Widzę, że nadal funkcjonują trzy święte słowa klucze : bezpieczeństwo, ekologia i rodzina......każdy boi się cokolwiek sapnąć gdy słyszą którekolwiek z nich.

  1 1 Odpowiedz
  • Pietja 12 gru 2019

   A kiedy będą uśmiercać własne lub nie własne dzieci w imię mniejszego śladu węglowego? Czytałem, że tego typu rozmowy już się odbywały na jednym z włoskich i jednym z amerykańskich uniwersytetów.

   4 Odpowiedz
 • 17 gru 2019

  Na Słowackiego znowu wycinają :-(

  1 1 Odpowiedz
  • 17 gru 2019
   Mysleniczanin007 9 gru napisał/a:

   I tak wytną resztę tych drzew wzdłóż Bysinki, bo taka zapadła decyzja na wniosek wyżej wymienionych komórek rządowych. Wspomnisz moje słowa, pozdrawiam.

   1 Odpowiedz

Zobacz więcej