Sułkowice

Radna Aleksandra Korpal pyta o Sułkowice. Czy burmistrz kupi internat od starosty?

Internat przy ul. 1 Maja w Sułkowicach. Tutaj burmistrz Grabczyk chce przenieść siedzibę urzędu miasta. Fot. Piotr Jagniewski

Radna Aleksandra Korpal (PiS) przypomina sprawę Sułkowic. Gmina szuka miejsca na nową siedzibę dla urzędu, bo stara grozi katastrofą budowlaną. Burmistrz Artur Grabczyk zwrócił się do starosty z prośba o odstąpienie internatu, jednak powiat chce za niego 1,9 mln zł

O tym, że budynek, w którym mieści się Urząd Miejski w Sułkowicach grozi katastrofą budowlaną i wymaga pilnego remontu, pisaliśmy w 2019 roku. Inspektor Nadzoru Budowlanego na remont lub przeprowadzkę dał burmistrzowi czas do końca minionego roku. Od tego czasu samorządowcy z Sułkowic szukają nowej siedziby, a nie jest to proste, bo w kasie gminy brakuje pieniędzy.

W rozmowie z nami Artur Grabczyk podkreślał, że „kondycja finansowa gminy jest bardzo zła, a w budżecie nie ma zabezpieczonych środków na ten cel”. Burmistrz Sułkowic zwrócił się do starosty Józefa Tomala (Forum Ziemi Myślenickiej) o przekazanie budynku internatu przy ul. 1 Maja w formie darowizny.

Burzliwa dyskusja na temat odsprzedaży i ulgi jaką można podczas niej zastosować, miała miejsce podczas wrześniowej rady powiatu. Ostatecznie radni przegłosowali uchwałę w której wyrażali intencję sprzedaży internatu.

Aleksandra Korpal: "Pomagajmy innym gminom. Sułkowice są w trudnej sytuacji finansowej"

Nieruchomość według operatu szacunkowego została wyceniona na 3,427 mln zł, natomiast zarząd zaproponował burmistrzowi Grabczykowi, że sprzeda nieruchomość za 1,9 mln zł.

Podczas grudniowej sesji rady powiatu, radna Aleksandra Korpal (PiS) przypomniała o swojej interpelacji w tej sprawie, mobilizując starostę do podjęcia dalszych działań.

Aleksandra Korpal (PiS): Z tego co wiem od burmistrza Sułkowic, składał pierwszy wniosek o bezpłatne przekazanie nieruchomości, następnie wystąpił z propozycją zapłacenia 800 tys. zł, na co otrzymał odpowiedź, że zarząd powiatu oczekuje 1,9 mln zł. Z kolei burmistrz zaproponował,1,2 mln zł, ale bez skutku. Proszę, aby starosta przedstawił tę sprawę radzie.

Pamiętajmy, że gmina Sułkowice znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Burmistrz mówi, że jeżeli wyda 1,2 mln na internat, to zabraknie im pieniędzy na drogi. Pomagajmy innym gminom którym jest ciężko, rozumiem że każdy kto sprzedaje chce to zrobić jak najdrożej. Dyrektor szkoły powiedział, że jemu ten budynek jest niepotrzebny, zatem skoro szkoła go nie potrzebuje, to optuję za tym, aby tę nieruchomość przekazać gminie lub podać ostateczną kwotę odsprzedaży. Tym bardziej, że wokół tego budynku zaczynają piętrzyć się problemy w związku z dostosowaniem go do potrzeb urzędu. Zdania co do jego przydatności wśród sułkowickich radnych są podzielone.

Uważam, że powiat powinien wydać jasną odpowiedź, ponieważ rada nie może czekać w nieskończoność. Dzięki temu będą wiedzieli na czym stoją, czy kupują lub nie.

 

W odpowiedzi usłyszała od starosty, że odpowiedź zawierająca ostateczną kwotę jaka interesuje powiat. - Jeśli szacunkowa wartość nieruchomości to 3,2 mln zł, a my proponujemy burmistrzowi 1,9 mln uważam, że to uczciwa cena – mówi.

 

Starosta Józef Tomal (FZM): Wszyscy oczekują pomocy od powiatu,. Ja wszystko mogę zrozumieć, ale muszę dbać i wykonywać swoje zadania statutowe. Jedna gmina nie ma na to, druga chce za półdarmo.

To ostrożna i systematyczna działalność moja jak i kolejnych zarządów powiatu powoduje, że wydajemy rocznie od 20 do 30 mln na inwestycje. Stać na nas na to, bo mądrze myślimy i prowadzimy ostrożną politykę. Odpowiedzieliśmy burmistrzowi, że jesteśmy przy 1,9 mln zł, bo podjęta przez radnych uchwała dała nam glejt na zbycie, natomiast ustalenie wysokości kwoty zgodnie z prawem należy do zarządu. Uchwała zawierała zapis aby nie była to kwota większa niż 80% bonifikaty.

Uważam, że skoro operat szacunkowy wycenia nieruchomość na 3,2 mln zł, a my proponujemy 1,9 mln zł, to jest to uczciwa cena. Od przewodniczącego rady gminy Sułkowice otrzymaliśmy informacje że taka kwota zostanie wpisana przez burmistrza do budżetu. Dowiedziałem się, że radni nie chcą nic wydawać. Oczekuje na ruch burmistrza w tym kierunku.

Państwo z PiS dajecie nam konkretne zadania na miliony złotych, z drugiej strony nie wskazujecie skąd mamy zdobyć pieniądze na ich realizację. Kiedy chcemy je pozyskać ze sprzedaży jakiegoś mienia, to mówicie, że nie wolno nam tego sprzedać, albo powinniśmy obniżyć cenę do minimum.

Wicestarosta Rafał Kudas zwraca uwagę, że podczas prowadzonych negocjacji burmistrz Grabczyk otrzymał propozycję rozłożenia kwoty 1,9 mln zł na raty. - Kto będzie kupował na raty i inwestował w budynek, który jest niespłacony - pytała radna Korpal. Starosta poinformował, że istnieje możliwość sprzedaży na raty z prawem przeniesienia własności.

 

Artur Grabczyk: "Badamy możliwości i konieczności inwestycji w internat"

Podczas debaty dotyczącej aktów wandalizmu w Sułkowicach, zapytaliśmy burmistrza na jakim etapie znajduje się sprawa kupna i przenosin siedziby urządu.

Artur Grabczyk, burmistrz Sułkowic: Mamy wskazaną cenę po jakiej starostwo chce sprzedać budynek internatu i wynosi ona 1,9 mln zł. W projekcie uchwały budżetowej przygotowałem takie rozwiązanie.

Wśród radnych pojawiają się różne głosy w tej sprawie. Badamy możliwości konieczności inwestycji w internat, aby dostosować go do potrzeb wymogów siedziby urzędu. Na początku roku będziemy mieli pełny obraz tego, co trzeba zrobić i jakie te prace będą obejmować nakłady.

Zwróciliśmy się również do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z prośbą o prolongatę terminu przenosin.

Co stanie się z budynkiem w centrum Sułkowic, gdzie obecnie znajduje się urząd miasta? Burmistrz Artur Grabczyk twierdzi, że jeszcze zbyt wcześnie żeby o tym rozmawiać, ale chętnie wróci do tego tematu po podjęciu decyzji o przenosinach.

Powiązane tematy

Wandale nie odpuszczają. Tym razem zniszczyli ławkę w Rynku
Sułkowice 1

Wandale nie odpuszczają. Tym razem zniszczyli ławkę w Rynku

Trwa seria zniszczeń na terenie gminy Sułkowice. Tym razem wandale zniszczyli ławki w samym centrum miasta. W mieście wciąż brakuje straży miejskiej i policji Po przystanku w Biertowicach, zniszczonej infrastrukturze przy zalewie w Sułkowaciach i toaletach w samym centrum, tym razem wandale zniszczyli ławkę - również w rynku. W mediach społecznoś...

Wspólna własność? Nie w tym mieście. Potrafią zniszczyć niemal wszystko
Sułkowice 3

Wspólna własność? Nie w tym mieście. Potrafią zniszczyć niemal wszystko

W gminie Sułkowice wandale bawią się w najlepsze. Tym razem zniszczyli przystanek autobusowy w Biertowicach „Z przykrością informujemy o kolejnym akcie wandalizmu w naszej gminie. Dzisiaj w nocy zniszczono przystanek w Biertowicach” – czytamy na oficjalnym kanale Miasta i Gminy Sułkowice. Burmistrz po raz kolejny apeluje o reagowanie i zgłaszanie...

Przy cmentarzu stały ławki i zniknęły. "Ktoś je ukradł"
Sułkowice 3

Przy cmentarzu stały ławki i zniknęły. "Ktoś je ukradł"

Stojące przy cmentarzu cholerycznym w Sułkowicach ławki zniknęły. Gmina informuje o kradzieży Ławki zniknęły z przystanku turystyczno-pielgrzymiego utworzonego na Beskidzkiej Drodze św. Jakuba przy niedawno odremontowanym cmentarzu cholerycznym. Obiekt powstał z myślą o odwiedzających naszą gminę. Ławki zostały kupione z pieniędzy unijnych pozyska...

Komentarze

  • 13 sty

    Po co urząd w Sułkowicach? Po co utrzymywać tych darmozjadów ? Przecież tam się nic nie dzieje, Sułkowice od lat stoją w miejscu a pieniądze idą na wynagrodzenia urzędasów. Zburzyć, zaorać urząd miasta, a urzędnicy niech poszukają pracy w Sułkowicach może wtedy zobaczą jak żyje się w Sułkowicach.
    Wpierw wywala się kasę na jakieś bezsensowne kąpielisko, potem na budowę boiska na Gościbi, a teraz nagle nie ma pieniędzy w kasie ? ile mln poszło z dymem na te dwie inwestycje ? ile rocznie kosztują urzędnicy w Sułkowicach ? Komu to jest potrzebne ? Żeby raz w roku zorganizować festyn ?

    17 Odpowiedz

Zobacz więcej

Policjanci odbierają klucze. Otwarcie posterunku z końcem lutego
Sułkowice 1

Policjanci odbierają klucze. Otwarcie posterunku z końcem lutego

Mundurowi rozpoczęli instalację potrzebnego sprzętu do funkcjonowania posterunku w Sułkowicach. Będzie działał przy ul. Sportowej Burmistrz Andrzej Grabczyk na ostatniej sesji wspomniał, że policjanci w tym tygodniu odbierają klucze do pomieszczeń i będą w nich instalować potrzebny sprzęt.  Informację potwierdza rzecznik myślenickiej policji. ...

Posterunek i więcej patroli. To recepta na wandali grasujących w mieście?
Sułkowice 8

Posterunek i więcej patroli. To recepta na wandali grasujących w mieście?

W pierwszej kolejności otwarcie posterunku i policyjne patrole na terenie miasta i gminy nawet w godzinach wieczornych. Jeśli to nie przyniesie skutku, samorządowcy mogą rozważyć monitoring. Ale to nie jest tanie rozwiązanie...  W ostatnich miesiącach na terenie miasta i gminy Sułkowice zdewastowane zostały m.in. toalety, wielokrotnie zniszczone,...

Wandale mają tu eldorado. Jak ograniczyć akty wandalizmu w mieście?
Sułkowice 7

Wandale mają tu eldorado. Jak ograniczyć akty wandalizmu w mieście?

Niszczone toalety, kradzież i podpalanie ławek, przystanków i wszystkiego co wpadnie w oko wandalom to choroba, która trawi Sułkowcie. W dodatku to jedyne miasto w powiecie bez straży miejskiej i policji. Jak zapobiegać wandalizmowi? Debatę na ten temat organizuje policja W styczniu informowaliśmy o regularnie niszczonych toaletach publicznych prz...

Miniony tydzień to wyjazdy nie tylko do pożarów. Były też fałszywe alarmy
Powiat myślenicki 0

Miniony tydzień to wyjazdy nie tylko do pożarów. Były też fałszywe alarmy

W minionym tygodniu myślenicka komenda PSP odnotowała 16 zdarzeń wymagających interwencji strażaków. Były to pożary, kolizje, ale także fałszywe alarmy Cztery wyjazdy dotyczyły pożarów – Skomielna Biała, Sułkowice (zapalenie sadzy w przewodzie dymowym), Dobczyce (pożar samochodu), Bogdanówka (pożar boazerii w okolicy kominka); 10 miejscowych zagro...

Znamy stawki za śmieci w gminie Siepraw
Siepraw 4

Znamy stawki za śmieci w gminie Siepraw

W miniony czwartek radni uchwalili nowe stawki za odbiór śmieci, jakie będą obowiązywały od drugiego kwartału 2020 roku w tej gminie. Zmieniono też sposób ich naliczania, co znajdzie odzwierciedlenie w comiesięcznych wydatkach Do tej pory opłaty były zróżnicowane - im więcej osób zamieszkiwało daną nieruchomość, tym korzystniejsze były dla nich ce...

Mieszkańcy blokowali Zakopiankę. Domagają się budowy tunelu
Krzyszkowice 48

Mieszkańcy blokowali Zakopiankę. Domagają się budowy tunelu

Około 200 osób blokowało Zakopiankę w Krzyszkowicach w ramach protestu „Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć”. Mieszkańcy domagają się budowy w tym miejscu tunelu artykuł aktualizowany Na pasy wyszli zgodnie z zapowiedzią o godz. 8 rano. Mimo minusowej temperatury na przejściu dla pieszych w Krzyszkowicach zjawiło się około 200 mieszkańców tej...