Sułkowice

Radna Aleksandra Korpal pyta o Sułkowice. Czy burmistrz kupi internat od starosty?

Radna Aleksandra Korpal pyta o Sułkowice. Czy burmistrz kupi internat od starosty?
Internat przy ul. 1 Maja w Sułkowicach. Tutaj burmistrz Grabczyk chce przenieść siedzibę urzędu miasta. Fot. Piotr Jagniewski

Radna Aleksandra Korpal (PiS) przypomina sprawę Sułkowic. Gmina szuka miejsca na nową siedzibę dla urzędu, bo stara grozi katastrofą budowlaną. Burmistrz Artur Grabczyk zwrócił się do starosty z prośba o odstąpienie internatu, jednak powiat chce za niego 1,9 mln zł

O tym, że budynek, w którym mieści się Urząd Miejski w Sułkowicach grozi katastrofą budowlaną i wymaga pilnego remontu, pisaliśmy w 2019 roku. Inspektor Nadzoru Budowlanego na remont lub przeprowadzkę dał burmistrzowi czas do końca minionego roku. Od tego czasu samorządowcy z Sułkowic szukają nowej siedziby, a nie jest to proste, bo w kasie gminy brakuje pieniędzy.

W rozmowie z nami Artur Grabczyk podkreślał, że „kondycja finansowa gminy jest bardzo zła, a w budżecie nie ma zabezpieczonych środków na ten cel”. Burmistrz Sułkowic zwrócił się do starosty Józefa Tomala (Forum Ziemi Myślenickiej) o przekazanie budynku internatu przy ul. 1 Maja w formie darowizny.

Burzliwa dyskusja na temat odsprzedaży i ulgi jaką można podczas niej zastosować, miała miejsce podczas wrześniowej rady powiatu. Ostatecznie radni przegłosowali uchwałę w której wyrażali intencję sprzedaży internatu.

Aleksandra Korpal: "Pomagajmy innym gminom. Sułkowice są w trudnej sytuacji finansowej"

Nieruchomość według operatu szacunkowego została wyceniona na 3,427 mln zł, natomiast zarząd zaproponował burmistrzowi Grabczykowi, że sprzeda nieruchomość za 1,9 mln zł.

Podczas grudniowej sesji rady powiatu, radna Aleksandra Korpal (PiS) przypomniała o swojej interpelacji w tej sprawie, mobilizując starostę do podjęcia dalszych działań.

Aleksandra Korpal (PiS): Z tego co wiem od burmistrza Sułkowic, składał pierwszy wniosek o bezpłatne przekazanie nieruchomości, następnie wystąpił z propozycją zapłacenia 800 tys. zł, na co otrzymał odpowiedź, że zarząd powiatu oczekuje 1,9 mln zł. Z kolei burmistrz zaproponował,1,2 mln zł, ale bez skutku. Proszę, aby starosta przedstawił tę sprawę radzie.

Pamiętajmy, że gmina Sułkowice znajduje się w trudnej sytuacji finansowej. Burmistrz mówi, że jeżeli wyda 1,2 mln na internat, to zabraknie im pieniędzy na drogi. Pomagajmy innym gminom którym jest ciężko, rozumiem że każdy kto sprzedaje chce to zrobić jak najdrożej. Dyrektor szkoły powiedział, że jemu ten budynek jest niepotrzebny, zatem skoro szkoła go nie potrzebuje, to optuję za tym, aby tę nieruchomość przekazać gminie lub podać ostateczną kwotę odsprzedaży. Tym bardziej, że wokół tego budynku zaczynają piętrzyć się problemy w związku z dostosowaniem go do potrzeb urzędu. Zdania co do jego przydatności wśród sułkowickich radnych są podzielone.

Uważam, że powiat powinien wydać jasną odpowiedź, ponieważ rada nie może czekać w nieskończoność. Dzięki temu będą wiedzieli na czym stoją, czy kupują lub nie.

 

W odpowiedzi usłyszała od starosty, że odpowiedź zawierająca ostateczną kwotę jaka interesuje powiat. - Jeśli szacunkowa wartość nieruchomości to 3,2 mln zł, a my proponujemy burmistrzowi 1,9 mln uważam, że to uczciwa cena – mówi.

 

Starosta Józef Tomal (FZM): Wszyscy oczekują pomocy od powiatu,. Ja wszystko mogę zrozumieć, ale muszę dbać i wykonywać swoje zadania statutowe. Jedna gmina nie ma na to, druga chce za półdarmo.

To ostrożna i systematyczna działalność moja jak i kolejnych zarządów powiatu powoduje, że wydajemy rocznie od 20 do 30 mln na inwestycje. Stać na nas na to, bo mądrze myślimy i prowadzimy ostrożną politykę. Odpowiedzieliśmy burmistrzowi, że jesteśmy przy 1,9 mln zł, bo podjęta przez radnych uchwała dała nam glejt na zbycie, natomiast ustalenie wysokości kwoty zgodnie z prawem należy do zarządu. Uchwała zawierała zapis aby nie była to kwota większa niż 80% bonifikaty.

Uważam, że skoro operat szacunkowy wycenia nieruchomość na 3,2 mln zł, a my proponujemy 1,9 mln zł, to jest to uczciwa cena. Od przewodniczącego rady gminy Sułkowice otrzymaliśmy informacje że taka kwota zostanie wpisana przez burmistrza do budżetu. Dowiedziałem się, że radni nie chcą nic wydawać. Oczekuje na ruch burmistrza w tym kierunku.

Państwo z PiS dajecie nam konkretne zadania na miliony złotych, z drugiej strony nie wskazujecie skąd mamy zdobyć pieniądze na ich realizację. Kiedy chcemy je pozyskać ze sprzedaży jakiegoś mienia, to mówicie, że nie wolno nam tego sprzedać, albo powinniśmy obniżyć cenę do minimum.

Wicestarosta Rafał Kudas zwraca uwagę, że podczas prowadzonych negocjacji burmistrz Grabczyk otrzymał propozycję rozłożenia kwoty 1,9 mln zł na raty. - Kto będzie kupował na raty i inwestował w budynek, który jest niespłacony - pytała radna Korpal. Starosta poinformował, że istnieje możliwość sprzedaży na raty z prawem przeniesienia własności.

 

Artur Grabczyk: "Badamy możliwości i konieczności inwestycji w internat"

Podczas debaty dotyczącej aktów wandalizmu w Sułkowicach, zapytaliśmy burmistrza na jakim etapie znajduje się sprawa kupna i przenosin siedziby urządu.

Artur Grabczyk, burmistrz Sułkowic: Mamy wskazaną cenę po jakiej starostwo chce sprzedać budynek internatu i wynosi ona 1,9 mln zł. W projekcie uchwały budżetowej przygotowałem takie rozwiązanie.

Wśród radnych pojawiają się różne głosy w tej sprawie. Badamy możliwości konieczności inwestycji w internat, aby dostosować go do potrzeb wymogów siedziby urzędu. Na początku roku będziemy mieli pełny obraz tego, co trzeba zrobić i jakie te prace będą obejmować nakłady.

Zwróciliśmy się również do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego z prośbą o prolongatę terminu przenosin.

Co stanie się z budynkiem w centrum Sułkowic, gdzie obecnie znajduje się urząd miasta? Burmistrz Artur Grabczyk twierdzi, że jeszcze zbyt wcześnie żeby o tym rozmawiać, ale chętnie wróci do tego tematu po podjęciu decyzji o przenosinach.

Powiązane tematy

Radni z Sułkowic odrzucili propozycję starostwa. Nadal szukają nowej siedziby dla urzędu
Sułkowice 3

Radni z Sułkowic odrzucili propozycję starostwa. Nadal szukają nowej siedziby dla urzędu

Po kilkumiesięcznych negocjacjach, radni gminy Sułkowice zrezygnowali z zakupu internatu, który proponowało im starostwo. W dotychczasowej siedzibie urząd może funkcjonować do 30 czerwca 2020 roku O tym, że budynek, w którym mieści się Urząd Miejski w Sułkowicach grozi katastrofą budowlaną i wymaga pilnego remontu, piszemy od 2019 roku. Od tego cz...

Wandale nie odpuszczają. Tym razem zniszczyli ławkę w Rynku
Sułkowice 1

Wandale nie odpuszczają. Tym razem zniszczyli ławkę w Rynku

Trwa seria zniszczeń na terenie gminy Sułkowice. Tym razem wandale zniszczyli ławki w samym centrum miasta. W mieście wciąż brakuje straży miejskiej i policji Po przystanku w Biertowicach, zniszczonej infrastrukturze przy zalewie w Sułkowaciach i toaletach w samym centrum, tym razem wandale zniszczyli ławkę - również w rynku. W mediach społecznoś...

Wspólna własność? Nie w tym mieście. Potrafią zniszczyć niemal wszystko
Sułkowice 3

Wspólna własność? Nie w tym mieście. Potrafią zniszczyć niemal wszystko

W gminie Sułkowice wandale bawią się w najlepsze. Tym razem zniszczyli przystanek autobusowy w Biertowicach „Z przykrością informujemy o kolejnym akcie wandalizmu w naszej gminie. Dzisiaj w nocy zniszczono przystanek w Biertowicach” – czytamy na oficjalnym kanale Miasta i Gminy Sułkowice. Burmistrz po raz kolejny apeluje o reagowanie i zgłaszanie...

Komentarze

 • 13 sty

  Po co urząd w Sułkowicach? Po co utrzymywać tych darmozjadów ? Przecież tam się nic nie dzieje, Sułkowice od lat stoją w miejscu a pieniądze idą na wynagrodzenia urzędasów. Zburzyć, zaorać urząd miasta, a urzędnicy niech poszukają pracy w Sułkowicach może wtedy zobaczą jak żyje się w Sułkowicach.
  Wpierw wywala się kasę na jakieś bezsensowne kąpielisko, potem na budowę boiska na Gościbi, a teraz nagle nie ma pieniędzy w kasie ? ile mln poszło z dymem na te dwie inwestycje ? ile rocznie kosztują urzędnicy w Sułkowicach ? Komu to jest potrzebne ? Żeby raz w roku zorganizować festyn ?

  18 1 Odpowiedz
 • 5 lut

  Ta ruina po internacie za prawie 2 miliony? Powiat chce zrobić niezły interes! Kasa im potrzebna na nową siedzibę to chcą podrzucić Sułkowicom zgniłe jajo. I jeszcze udają jaką to łaskę robią. A budynek ten wybudowali sami Sułkowianie. Dużo tam było czynu społecznego! A teraz w tym zagrzybionym dziadostwie ma być urząd gminy??? Ze 3 miliony na remont jak nic. A gdzie parking? Czy ludzie wiedzą, że tam nie ma wcale parkingu, bo powiat sprzedał go prywatnemu. Chyba wszyscy wiedzą komu. ktoś się powinien umyć w zimnej wodzie i zastanowić do czego dąży. Chyba całkiem utopić finanse gminy. I zadziadować do reszty te nasze kochane Sułkowice!

  4 2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Są pieniądze na remont zalewu. Odnowią ścieżki, zbudują skatepark i zamontują kamery
Sułkowice 16

Są pieniądze na remont zalewu. Odnowią ścieżki, zbudują skatepark i zamontują kamery

Jeszcze w tym roku wymienione zostaną drewniane elementy wyposażenia zalewu, odnowione ścieżki spacerowe, skatepark i kamery monitoringu. Na remont niszczejącego od lat zalewu gmina Sułkowice pozyskała ponad 146 tys. zł Jak informuje gmina Sułkowice; udało się jej pozyskać 146 760 zł na rewitalizację terenów przy zalewie rekreacyjnym. To efekt zło...

Kolejna próba samobójcza. Mężczyzna zranił się i uciekł do lasu
Sułkowice 0

Kolejna próba samobójcza. Mężczyzna zranił się i uciekł do lasu

Na oczach swojej matki 27-latek powiedział, że się zabije, ranił się nożem i pobiegł w kierunku lasu. Policjanci znaleźli zdesperowanego mężczyznę, był ciężko ranny Informacje o zdarzeniu policjanci z Myślenic otrzymali w poniedziałek. Zgłoszenie mówiło o tym, że 27-letni mieszkaniec gminy Sułkowice chce targnąć się na swoje życie. Dawid Wiet...

Skuter kontra osobówka; dwie osoby trafiły do szpitala
Sułkowice 1

Skuter kontra osobówka; dwie osoby trafiły do szpitala

Dwie osoby jadące skuterem trafiły do szpitala po tym jak zderzyły się z samochodem osobowym Do zdarzenia doszło w niedzielę wielkanocną przed godziną 19 w Sułkowicach. W wyniku zderzenia poszkodowane zostały 2 osoby, które podróżowały skuterem. Pomocy udzielali im ratownicy medyczni, natomiast działania strażaków polegały na zabezpieczeniu drogi...

Mieszkańcy nadal nie mogą pić wody z kranu. Najgorsze wyniki z Lipnika
Wielka woda 2020 0

Mieszkańcy nadal nie mogą pić wody z kranu. Najgorsze wyniki z Lipnika

Nie wystarczyła wymiana kruszyw filtracyjnych na ujęciach wody i płukanie sieci wodociągowej. Woda z ujęć w Lipniku, Kobielniku oraz Glichowie nadal nadaje się tylko do celów gospodarczych Jak czytamy w komunikacie UG w Wiśniowej, w pobranych próbkach wody nie stwierdzono występowania bakterii z grupy coli lub Escherichia coli, lecz ze względu na...

Tak głosowali mieszkańcy powiatu myślenickiego: Andrzej Duda 70,68%, Rafał Trzaskowski 29,32%
Wybory Prezydenckie 2020 63

Tak głosowali mieszkańcy powiatu myślenickiego: Andrzej Duda 70,68%, Rafał Trzaskowski 29,32%

W II turze wyborów prezydenckich mieszkańcy powiatu myślenickiego postawili na Andrzeja Dudę (PiS), który otrzymał 70,68% głosów, natomiast Rafała Trzaskowskiego poparło 29,32% W II turze wyborów prezydenckich 2020 Andrzeja Dudę poparło 51,21 proc. wyborców (10 413 094 głosujących), a Rafała Trzaskowskiego 48,79 proc. (9 921 219 głosujących).  Pa...

AS-Garnitex otworzył nowy salon. Jest jednym z największych w Małopolsce
Stróża 0

AS-Garnitex otworzył nowy salon. Jest jednym z największych w Małopolsce

Dobrze dobrany garnitur stanowi wizytówkę eleganckiego mężczyzny. Stworzenie modnego i dopasowanego zestawu nie jest jednak prostym zadaniem. AS-Garnitex zapewnia profesjonalną pomoc w doborze elementów garderoby Przestrzeń pełna elegancji Powierzchnia nowego salonu otwartego w Stróży liczy 700 m.kw., co sprawia, że jest on jednym z największych...