Sułkowice

Artur Grabczyk: Nie podjęliśmy jeszcze decyzji, gdzie będzie mieścił się urząd

"Jeśli chodzi o budowę budynków administracji publicznej, gmina nie ma możliwości pozyskania na ten cel środków z zewnątrz, musi więc bazować na środkach własnych"

- mówi Artur Grabczyk, burmistrz Miasta i Gminy Sułkowice

 

 

Budynek, w którym mieści się Urząd Miejski w Sułkowicach, grozi katastrofą budowlaną i wymaga pilnego remontu. Inspektor Nadzoru Budowlanego daje na to czas do końca roku. Władze szukają nowej siedziby, bo w kasie gminy brakuje pieniędzy. 

Panie burmistrzu, podczas ostatniej sesji rady miejskiej informował Pan, że gmina otrzymała z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z Myślenic decyzję z informacją mówiącą o tym, że do końca roku 2019 musicie opuścić budynek w Rynku. Jakie są tego powody?

Gmina otrzymała decyzję z Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego z Myślenic w lutym. Decyzja nakłada na Gminę Sułkowice obowiązek usunięcia wskazanych w decyzji nieprawidłowości do dnia 31.12.2019 r., mających na celu doprowadzenie obiektu do stanu zgodnego z prawem.

Podziela Pan opinię, że stan budynku może grozić katastrofą budowlaną?

Wykonana została ekspertyza techniczna budynku. W ekspertyzie tej stwierdzono, że istniejące uszkodzenia mogą grozić katastrofą budowlaną.

Czy inspektorat nakreślił zakres prac, jakie należy wykonać, aby budynek nadal mógł pełnić swoją funkcję?

Tak, wynikają one z ww. decyzji.

Jakie to prace i jaką kwotę objąłby ewentualny remont?

Zakres prac wymienionych w decyzji PINB obejmuje: *odcinkową wymianę ścian na wszystkich trzech kondygnacjach części dobudowanej do budynku głównego od strony wschodniej budynku, * wymianę murów zewnętrznych po całym obwodzie budynku głównego o wysokości 0,7-1 m ponad kamienne ściany fundamentowe, * wzmocnienia belek stalowych stropu odcinkowego nad piwnicami, * naprawę stropu żelbetowego nad piwnicami.

Obecnie trwają prace kosztorysowe pozwalające określić wysokość nakładów finansowych, jakie należałoby ponieść, aby wykonać powyższe prace.

Jeśli nie remont, to budowa alternatywnego budynku urzędu? Jaki to koszt, gdzie mógłby powstać i skąd gmina weźmie na budowę fundusze?

Analizujemy różne możliwości. Trzeba mieć przede wszystkim na uwadze, że kondycja finansowa Gminy jest bardzo zła. Skład Orzekający Kolegium RIO w uchwale w sprawie zaopiniowania projektu uchwały budżetowej Gminy Sułkowice na 2019 r. stwierdza, że Gmina utraciła zdolność zaciągania i spłaty nowych zobowiązań, a w budżecie nie ma zabezpieczonych środków na ten cel.

Jeśli chodzi o budowę budynków administracji publicznej gmina nie ma możliwości pozyskania na ten cel środków z zewnątrz, musi więc bazować na środkach własnych.

W ramach przenosin urzędu rozważano budynek Szkoły Podstawowej nr 2, co nie podoba się rodzicom. Jeśli nie to miejsce, gdzie zatem mieścić się będzie UMiG Sułkowice?

Analizujemy różne możliwości.

Co stanie się z budynkiem UMiG po jego opuszczeniu?

Za wcześnie na odpowiedź na takie pytanie. Nie ma jeszcze decyzji, gdzie będzie mieścił się nowy urząd.

Powiązane tematy

Wandale nie odpuszczają. Tym razem zniszczyli ławkę w Rynku
Sułkowice 1

Wandale nie odpuszczają. Tym razem zniszczyli ławkę w Rynku

Trwa seria zniszczeń na terenie gminy Sułkowice. Tym razem wandale zniszczyli ławki w samym centrum miasta. W mieście wciąż brakuje straży miejskiej i policji Po przystanku w Biertowicach, zniszczonej infrastrukturze przy zalewie w Sułkowaciach i toaletach w samym centrum, tym razem wandale zniszczyli ławkę - również w rynku. W mediach społecznoś...

Wspólna własność? Nie w tym mieście. Potrafią zniszczyć niemal wszystko
Sułkowice 3

Wspólna własność? Nie w tym mieście. Potrafią zniszczyć niemal wszystko

W gminie Sułkowice wandale bawią się w najlepsze. Tym razem zniszczyli przystanek autobusowy w Biertowicach „Z przykrością informujemy o kolejnym akcie wandalizmu w naszej gminie. Dzisiaj w nocy zniszczono przystanek w Biertowicach” – czytamy na oficjalnym kanale Miasta i Gminy Sułkowice. Burmistrz po raz kolejny apeluje o reagowanie i zgłaszanie...

Przy cmentarzu stały ławki i zniknęły. "Ktoś je ukradł"
Sułkowice 3

Przy cmentarzu stały ławki i zniknęły. "Ktoś je ukradł"

Stojące przy cmentarzu cholerycznym w Sułkowicach ławki zniknęły. Gmina informuje o kradzieży Ławki zniknęły z przystanku turystyczno-pielgrzymiego utworzonego na Beskidzkiej Drodze św. Jakuba przy niedawno odremontowanym cmentarzu cholerycznym. Obiekt powstał z myślą o odwiedzających naszą gminę. Ławki zostały kupione z pieniędzy unijnych pozyska...

Komentarze

 • 10 kwi

  Podjęliście, podjęliście towarzyszu, tylko jeszcze nie poinformowaliście Rady, jak mają głosować i za czym. Taki nowy sposób rządzenia, najpierw decyzja, później dowiedzą się radni, bo przecież i tak zagłosują jak chce Burmistrz.
  Szanowni Radni, wiecie, że to Wy jesteście władzą w Gminie?

  27 5 Odpowiedz
 • 11 kwi

  Najlepszą lokalizacją jest plebania w Sułkowicach duża obok parking no i doradzą jak co

  15 4 Odpowiedz
 • 12 kwi

  katarzyna kowalik Wczoraj 21:41

  Cytuję :
  Jako mieszkanka gminy muszę poruszyć kilka spraw:
  1. Budynek urzędu do remontu. Jeżeli rzeczywiście jest to bardzo droga inwestycja to można przenieść gdzieś urząd ale nikt nie mówi, że wszystkie referaty muszą być w jednym miejscu! Referat techniczno - inwestycyjny i ochrona środowiska do Biertowic do ZGT i podobnie z pozostałymi referatami. Myślę ,że w trzech miejscach spokojnie można pomieścić wszystkie referaty. Szkoła to zły pomysł, to budynek dla dzieci.Wiem, że wielu mieszkańców na własna rękę szuka rozwiązań i podpowiada je panu Burmistrzowi ale................. . I tu kolejny problem!
  2. Panie Burmistrzu to nie wstyd zmienić zdanie!!! Wszyscy, powtarzam wszyscy szanują osoby które słuchają innych i POTRAFIĄ przyznać że się pomyliły a tym samym zmienić zdanie ! Przypominam nikt z nas nie wie wszystkiego, mylimy się , a skoro wiele osób twierdzi że nasze rozumowanie, podjęte decyzje, zamiary są złe - to coś w tym jest. Skoro tyle osób twierdzi, że przeniesienie urzędu do Szkoły Podstawowej nr 2 to zły pomysł to mają rację. Zawsze twierdziłam, że największą wartością, odwagą jest przyznać się do błędu i zmienić swoje zdanie. Wszystkim którzy tak postępują - wielki szacunek za taką postawę !
  3. Szkoła Podstawowa nr 2 - budynek duży, jasny, czysty, dobrze oświetlony, zadbany i najważniejsze jeden! Dzięki współpracy wielu osób dobrze wyposażony, działające tablice multimedialne, szatnie, kuchnia, hala sportowa i boiska na zajęcia z wychowania fizycznego. Uczniowie w jednym budynku pod okiem nauczycieli. Pana propozycje to zabranie szkoły dla urzędników, dla dorosłych a gdzie dobro naszych DZIECI!!! Logicznym byłoby wręcz większe wykorzystanie tego potencjału. Jak najwięcej dzieci przenieść do tej szkoły. W Szkole podstawowej nr 1 każdy wie jakie są warunki: dwa budynki, dzieci po kilka razy dziennie przechodzące z jednego budynku do drugiego czy to deszcz, wiatr czy słonce. sale lekcyjne w podziemiach gdzieś za kotłownią z maleńkimi okienkami pod sufitem. W budynku B wąskie i strome schody, które kiedyś mogą być przyczyną katastrofy bo np. brak drugiej klatki schodowej co jest nie zgodne z przepisami ppoż. Mała, nie zgodna z przepisami liczba toalet z których po prostu śmierdzi, szatnie pamiętające czasy wczesnego Gierka lub nawet Gomułki. Można jeszcze wiele innych rzeczy wymienić. Kilka z nich podali inni w swoich komentarzach. Wiem, ze chce pan remontować tamten budynek i co dzieci będą się uczyć a robotnicy pracować? A gdzie podstawowe DOBRO naszych dzieci! A może to właśnie urząd przenieść do budynku B a dzieci przenieść do Szkoły nr 2 !!!
  4. Ostatnio słyszałam,że postanowił Pan złamać swoje własne słowa i UKARAĆ nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 2 - nie zgodzić się na przejście części uczniów z Szkoły podstawowej nr 1 do "dwójki". Przez Pana wymyślone pomysły stracą dzieci i ukarze pan nauczycieli za to że stanęli w obronie szkoły i uczniów ? Taką postawę należy nagradzać a nie karać!!! Potencjał tych ludzi wykorzystać dla dobra ogółu !!!
  Kilka pytań
  Czy stać naszą biedną gminę na tzw. odprawy dla zwalnianych nauczycieli i pracowników obsługi - podobno może to być ok. 20 osób!
  Czy ma Pan czas i pieniądze na spotkania w sądzie pracy?
  Czy nie boi się Pan, że zostanie posądzony o brak gospodarności środkami publicznymi?
  Czy naprawdę dba Pan o dzieci w naszej gminie?
  Czy dobro i zdrowie dzieci jest dla Pana najważniejsze?
  Czy stać gminę na "przerobienie" pomieszczeń w SP nr 2 ?( to zmiana prądu, wentylacji, łączy internetowych, szyb, ppoż, zamontowanie windy, NOWY PARKING I DROGA DO URZĘDU itp, itd - koszt minimum 500 tysięcy- pół miliona - bez drogi i parkingu ) Stać nas na to ?
  Czy myśląc o bezpieczeństwie pracowników urzędu nie zapomniał Pan o bezpieczeństwie dzieci?
  Co złego zrobili Panu nauczyciele i rodzice ze Szkoły nr 2 ?
  CZY MA PAN HONOR I DOTRZYMA PAN SWOICH SŁÓW I OBIETNIC CZY DO SP 2 PRZYJDĄ OBIECANE KLASY ( A NAWET KILKA WIĘCEJ POWINNO) A UCZNIOWIE BĘDĄ MOGLI SPOKOJNIE SIĘ UCZYĆ ?
  5. Ostatnia kwestia
  Państwo Radni - zostaliście wybrani przez mieszkańców, macie dbać o dobro WSZYSTKICH MIESZKAŃCÓW a nie dobro pana Burmistrza ! Przypominam nie jesteście marionetkami ! Czy możecie posłuchać mieszkańców? Mieć swoje własne zdanie a nie głosować jak Pan Burmistrz wskaże ( tak twierdzi wielu mieszkańców). Nie zapominajcie po co i kto Was wybrał, że macie pracować dla dobra całej społeczności. Życzę Wam że gdy popatrzycie w lustro obyście widzieli osobę która może powiedzieć, że NIC nie może sobie zarzucić i nie czuć wstydu!

  29 5 Odpowiedz
 • Inżynier Monk 14 kwi

  Budynek grozi "katastrofą budowlaną" ale to dopiero od przyszłego roku. Więc spoko.

  A nie lepiej po prostu napisać, że to nora zwykła jest, i wstyd wizerunkowy dla Miasta - niegdyś tętniącej regionalnej stolicy kowali... a dziś nawet Włodarzowi w zapomnianym Magistracie się sufit na głowę sypie.

  9 1 Odpowiedz
 • 14 kwi

  Poprzedni Pan Burmistrz narobil takich dlugow ze gminy nawet nie stac na remont budynku . Smieci tez podrozaly dzieki Panu P zastanawiam sie nawet czy mu swoich smieci nie wyrzucic na podworko.

  3 8 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 kwi

  Ananula od Artura ale teraz to jest bzdura

  4 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  15 kwi

  Tak i jeszcze globalne ocieplenie i Koklusz jest winą poprzedniego Pana Burmistrza

  6 Odpowiedz
 • 25 kwi

  Planem nowego burmistrza jest wyciągnięcie gminy z długów... nawet jeżeli się uda...ale JAKIM KOSZTEM!!! Kosztem dzieci i ich rodziców, kosztem zwolnionych nauczycieli, niezgody i podziału społeczeństwa. Panie burmistrzu tego Pan chce? Wolę żyć w gminie zadluzonej ale spokojnej i zgodnej gdzie nasze dzieci chodzą spokojnie do szkoły nowoczesnej, rozwijającej się. Nie takiej zmiany oczekiwaliśmy. Ogromne rozczarowanie, arogancją i despotyzmem. Z deszczu pod rynnę....

  7 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

Strażacy ratowali mężczyznę, którego przygniótł ciągnik
Sułkowice 2

Strażacy ratowali mężczyznę, którego przygniótł ciągnik

W sobotę strażacy ratowali mężczyznę, którego w lesie w Sułkowicach przygniótł ciągnik rolniczy. Został przetransportowany do myślenickiego szpitala Jak poinformował nas Roman Ajchler, rzecznik prasowy KP PSP w Myślenicach, po godz. 12:30 w sobotę zawyły syreny alarmowe w Sułkowicach w związku ze zgłoszeniem o mężczyźnie, którego w lesie przygniót...

Policjanci wrócą na ulice w 2020 roku
Sułkowice 4

Policjanci wrócą na ulice w 2020 roku

Od niespełna dwóch lat Sułkowice to jedyne miasto w powiecie, w którym nie ma ani siedziby straży miejskiej, ani posterunku policji. Stróże prawa mają wrócić na ulicę w 2020 roku "Z przykrością informujemy o kolejnym akcie wandalizmu w naszej gminie. Dzisiaj w nocy zniszczono przystanek w Biertowicach" – taki komunikat niedawno wydał urząd miasta...

Po ponad dekadzie policja wraca do Sułkowic. Posterunek będzie działać od 2020 roku
Sułkowice 1

Po ponad dekadzie policja wraca do Sułkowic. Posterunek będzie działać od 2020 roku

Od niespełna dwóch lat Sułkowice to jedyne miasto w powiecie, w którym nie ma ani siedziby straży miejskiej, ani posterunku policji. Ten od nowego roku będzie działać przy ul. Sportowej Jak pisaliśmy wcześniej, władze Sułkowic rozpoczęły rozmowę ze Strażą Miejską ze Skawiny w sprawie kontroli palenisk w gminie. Przerwano je jednak w związku z tym,...

Marcin Figlewicz: Moje płótna żyją!
Rozmowa tygodnia 12

Marcin Figlewicz: Moje płótna żyją!

Pewnie rodzice woleliby, żebym był prawnikiem, lekarzem albo nauczycielem. Rozumiem ich, bo każdemu zależy, żeby jego dziecko było poważane, ale ja jestem szanowany - tylko w środowisku, które dla nich jest zupełnie nieznane - mówi pochodzący z Myślenic Marcin Figlewicz, w świecie tatuażu znany jako UFO TATOO, którego prace zdobią ciała mieszkańcó...

Jarosław Szlachetka: Pierwszy rok? Mogę być z siebie zadowolony
Rozmowa miesiąca 45

Jarosław Szlachetka: Pierwszy rok? Mogę być z siebie zadowolony

Ocenę przede wszystkim wystawią mi mieszkańcy, ale dla mnie w roli burmistrza był to bardzo intensywny i pracowity rok. Uważam, że dużo udało się zrobić i mogę być z siebie zadowolony. Ten rok był dobry również dla miasta i gminy Myślenice oraz jej społeczności — po dwunastu miesiącach sprawowania urzędu burmistrza miasta i gminy Myślenice w rozmo...

Najlepszą inwestycją w dziecko jest obdarowanie go swoim czasem
Rozmowa tygodnia 0

Najlepszą inwestycją w dziecko jest obdarowanie go swoim czasem

Spora część rodziców jest przekonana, że dziecko potrzebuje do szczęścia dodatkowych zajęć, kupowania mu wszystkiego i zaspokajania każdej jego zachcianki. Najlepszą inwestycją w dziecko jest obdarowanie go swoim czasem - to on jest na wagę złota. Spacer z ojcem, majsterkowanie przy samochodzie, wspólne gotowanie z mamą czy długie rozmowy. Dla dzi...