Sułkowice

Posterunek i więcej patroli. To recepta na wandali grasujących w mieście?

W pierwszej kolejności otwarcie posterunku i policyjne patrole na terenie miasta i gminy nawet w godzinach wieczornych. Jeśli to nie przyniesie skutku, samorządowcy mogą rozważyć monitoring. Ale to nie jest tanie rozwiązanie... 

W ostatnich miesiącach na terenie miasta i gminy Sułkowice zdewastowane zostały m.in. toalety, wielokrotnie zniszczone, podpalone, a nawet ukradzione ławki, przystanek i ściany budynków. Demolka to choroba, która od dłuższego czasu trawi miasto. Policjanci zapewniają, że Sułkowice są stosunkowo bezpiecznym miejscem, to jednak od likwidacji ostatniej służby porządkowej jaką była straż miejska, mijają już dwa lata, a efekty widać w zachowaniu mieszkańców. 

Sułkowice to trzecie, po Myślenicach i Dobczycach, co do wielkości miasto powiatu myślenickiego, które zamieszkuje 6500 osób (w gminie ok. 15000). W przypadku zgłoszenia z tego terenu, na miejsce wysyłany jest radiowóz z… Myślenic. To nie przeszkodziło radnym poprzedniej kadencji rady miejskiej podjąć uchwałę, na mocy której rozwiązano straż miejską.

Posterunek przy ul. Sportowej

Wandale czują się bezkarni. Sytuacja ma się zmienić od lutego 2020 roku, bo przy ul. Sportowej, w sąsiedztwie szkoły i Ośrodka Pomocy Społecznej powstanie posterunek policji. Czynny będzie w godzinach 8-16, co najbardziej niepokoi mieszkańców. Jak się bowiem okazuje do najbardziej zagrożonych miejsc policja zalicza okolice ul. Szkolnej, zalew i osiedle. Tylko, że alkoholowe posiedzenia odbywają się tutaj wieczorami i nocą, czyli po godzinach pracy posterunku.

Asp. sztab. Grzegorz Sienkiewicz, naczelnik wydziału prewencji myślenickiej policji: Myślę, że otwarcie posterunku wpłynie na poprawę poczucia bezpieczeństwa wśród mieszkańców Sułkowic. Mimo, że nie będzie to posterunek całodobowy, to służba w mieście będzie odbywać się również w porze nocnej, w zależności od tego jak kierownik posterunku w porozumieniu z burmistrzem uzgodnią harmonogram prac. Proszę się nie obawiać. Po ustaleniu z burmistrzem harmonogramu i godzin patroli, policjanci będą widoczni na ulicach.

Dzisiaj to właśnie w te miejsca najczęściej wysyłane są patrole, jednak oprócz samochodów drogówki na teren powiatu przewidziane są 4 radiowozy prewencyjne. W efekcie patrole najczęściej docierają do Sułkowic w weekendy.

A może monitoring?

W mediach społecznościowych burmistrz Artur Grabczyk apelował o reagowanie i zgłaszanie bezprawnych incydentów na policję, jednak bezskutecznie. Nie pomagają również odwołania do wspólnego dobra i potrzeby szanowania mienia.

W związku z licznymi aktami niszczenia wspólnego dobra, komendant policji w Myślenicach oraz burmistrz zorganizowali debatę społeczną, której tematem były akty wandalizmu do których dochodzi na terenie miasta i gminy Sułkowice. W spotkaniu wzięło udział kilkunastu mieszkańców, przedstawiciele samorządu oraz policjanci.

Jak się okazuje mieszkańcy chętniej korzystają z policyjnej mapy zagrożeń niż osobistego zgłoszenia na policję. Najwięcej zgłoszeń trafiających do policji tą drogą dotyczy ul. Szkolnej i spożywania tam alkoholu oraz nieprawidłowego parkowania.

- Spożywanie alkoholu bardzo często łączy się z aktami wandalizmu. Większość z tych zdarzeń związana jest z brawurą. Zdajemy sobie sprawę, że nie wszystkie sytuacje są zgłaszane, że często mieszkańcy starają się naprawiać zniszczenia na własną rękę lub mają opory przed zgłoszeniem takich spraw, ale zachęcamy do kontaktu z nami. Bez niego nie będziemy wiedzieli o miejscach w których najczęściej dochodzi do podobnych zachowań – przekonywał st. sierż. Dawi Wietrzyk, rzecznik prasowy myślenickiej policji.

Asp. sztab. Grzegorz Sienkiewicz przekonywał, że miasto i gmina Sułkowice są bezpiecznym rejonem, ale wybryki chuliganów rzadko są zgłaszane przez mieszkańców. - Często o aktach wandalizmu dowiadujemy się z mediów lub z relacji urzędu. Nie wszystkie zgłoszenia są nam przekazywane. Nie należy się bać, numer alarmowy 112 jest wszystkim znany. Można również informować o podobnych incydentach dzielnicowych – przekonywał.

W 2019 roku na terenie całego powiatu myślenickiego policjanci przeprowadzili przeszło 8 tys. interwencji, z czego na terenie gminy Sułkowice 418. W tym czasie na terenie powiatu odnotowano 1000 przestępstw z których 111 miało miejsce w gminie Sułkowice i 4800 wykroczeń (441 gm. Sułkowice).

W trakcie debaty burmistrz Grabczyk zwracał uwagę, że co niedzielę rano w Rynku można obserwować pozostałości po nocnym spożywaniu alkoholu. - Co zrobić, aby temu zapobiec? – pytał. Odpowiedzią i najskuteczniejszym narzędziem w rękach policji okazuje się monitoring. Asp. sztab. Grzegorz Sienkiewicz dowodził na przykładzie Myślenic i Dobczyc, gdzie kamery obejmują newralgiczne punkty w mieście, że obecność kamer pozwala na wyeliminowanie takich zachowań. Dyżurny podglądając na bieżąco co dzieje się w zasięgu kamer, może szybko zareagować i wysłać w to miejsce patrol.

Burmistrz przyznaje, że to dobre rozwiązanie, ale wcześniej musi zmierzyć się z budżetem.

Artur Grabczyk, burmistrz miasta i gminy Sułkowice: Monitoring to zasadna inwestycja, jednak wcześniej należy przymierzyć je do budżetu. Może powstać tylko w przypadku, kiedy puści nas pieniądz, a na to jeszcze przyjdzie nam poczekać. Będziemy szukać rozwiązania, bo takie rzeczy muszą się skończyć, tak samo jak poczucie bezkarności.

Zanim rozpocznie się dyskusja na temat zasadności i opłacalności instalacji kamer, władze w pierwszej kolejności chcą przetestować działanie posterunku. – Zdaję sobie sprawę, że jego ustanowienie nie będzie lekarstwem na wszystkie problemy, ale utemperuje szczeniackie wybryki jak zniszczenie toalet, ławek w rynku, pomalowane budynki, zniszczona infrastruktura nad zalewem – mówi Artur Grabczyk.

Jak się okazuje mimo kilku zgłoszeń dotyczących zniszczeń na terenie miasta i gminy Sułkowice, do tej pory nie udało się złapać żadnego sprawcy. Kolejną debatę dotyczącą aktów wandalizmu zaplanowano na pierwsze półrocze 2020 roku. Podczas niej dowiemy się jaki skutek przyniosła stała obecność policjantów w mieście.

Powiązane tematy

Policjanci odbierają klucze. Otwarcie posterunku z końcem lutego
Sułkowice 3

Policjanci odbierają klucze. Otwarcie posterunku z końcem lutego

Mundurowi rozpoczęli instalację potrzebnego sprzętu do funkcjonowania posterunku w Sułkowicach. Będzie działał przy ul. Sportowej Burmistrz Artur Grabczyk na ostatniej sesji wspomniał, że policjanci w tym tygodniu odbierają klucze do pomieszczeń i będą w nich instalować potrzebny sprzęt.  Informację potwierdza rzecznik myślenickiej policji. ...

Wandale mają tu eldorado. Jak ograniczyć akty wandalizmu w mieście?
Sułkowice 7

Wandale mają tu eldorado. Jak ograniczyć akty wandalizmu w mieście?

Niszczone toalety, kradzież i podpalanie ławek, przystanków i wszystkiego co wpadnie w oko wandalom to choroba, która trawi Sułkowcie. W dodatku to jedyne miasto w powiecie bez straży miejskiej i policji. Jak zapobiegać wandalizmowi? Debatę na ten temat organizuje policja W styczniu informowaliśmy o regularnie niszczonych toaletach publicznych prz...

Policjanci wrócą na ulice w 2020 roku
Sułkowice 4

Policjanci wrócą na ulice w 2020 roku

Od niespełna dwóch lat Sułkowice to jedyne miasto w powiecie, w którym nie ma ani siedziby straży miejskiej, ani posterunku policji. Stróże prawa mają wrócić na ulicę w 2020 roku "Z przykrością informujemy o kolejnym akcie wandalizmu w naszej gminie. Dzisiaj w nocy zniszczono przystanek w Biertowicach" – taki komunikat niedawno wydał urząd miasta...

Komentarze

 • 22 gru 2019

  Hmmm ... Mi na myśl przyszło coś na pierwszy rzut oka szalonego i nie do pomyślenia. Może to jednak mieć sens po dłuższym przemyśleniu. Czy, aby te akty wandalizmu nie są/były wykonane na zlecenie, aby włodarze Sułkowic mieli dobry pretekst, by poprzeć na nowo otwarcie posterunku MILICJI w mieście ? Intratne ciepłe posadki dla koleżków, zero obowiązków ... i założę się o dobrą whisky, że akty wandalizmu same znikną ... wandale się przestraszą haha

  2 24 Odpowiedz
 • OKOKI 22 gru 2019

  Faktycznie Dowcipny

  12 2 Odpowiedz
 • 22 gru 2019

  Powiat Myślenicki ma duży obszar.. Także jestem za posterunkiem dla naszego bezpieczeństwa.. Widzę dużo patroli drogówki ostatnio często z Krakowa. Może by zwiększyć patrole prewencji... Kiedyś zgłaszając interwencje przyjechał patrol drogówki

  6 Odpowiedz
 • 23 gru 2019

  Posterunek powinien być czynny od 16 do 8 rano

  14 Odpowiedz
 • 26 gru 2019

  toż przecież kiedyś tam funkcjonował już Posterunek Milicji. Był jakiś powód, że go zlikwidowano. Powołano Straż Miejską, którą też zlikwidowano. No chyba nie dlatego, że poczucie bezpieczeństwa spadało. To mi wygląda na taką okresową zabawę - teraz zlikwidujemy by trochę później powołać. Musimy przecież sprawiać wrażenie, że coś ciągle robimy i na coś wydajemy kasę - naszą kasę.

  6 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

"Akcja placek" przyniosła 18 700 zł. Organizatorzy nie kryją wzruszenia
Sułkowice 0

"Akcja placek" przyniosła 18 700 zł. Organizatorzy nie kryją wzruszenia

Prawie 700 paczek z plackami, zaangażowanie mieszkańców z całego regionu przerosło oczekiwania organizatorów. Podczas charytatywnej "Akcji placek" na pomoc dla Mateusza Chrobaka udało się zebrać 18 700 zł Wypieki mógł przygotować każdy. Na aukcję trafiały ciasta i ciasteczka z całego regionu. Paczki pełne słodkości sprzedawane były przed kościołem...

Mieszkańcy chcą oświetlenia na ul. Sucha Góra, ale gmina nie ma pieniędzy
Sułkowice 17

Mieszkańcy chcą oświetlenia na ul. Sucha Góra, ale gmina nie ma pieniędzy

Radny Kamil Żądło pisze w imieniu mieszkańców ul. Sucha Góra do burmistrza, aby zamontował uliczne latarnie. Ten odpowiada, że rada miejska nie zabezpieczyła środków w budżecie na ten cel Radny Kamil Żądło w imieniu mieszkańców ul. Sucha Góra złożył interpelację do burmistrza w sprawie montażu oświetlenia. Jak zapowiada, ich dokładną lokalizację j...

Lubisz piec i jeść słodkości? Możesz pomóc Mateuszowi Chrobakowi
Sułkowice 0

Lubisz piec i jeść słodkości? Możesz pomóc Mateuszowi Chrobakowi

Po raz kolejny można się włączyć w pomoc Mateuszowi Chrobakowi. W tym roku "Akcja Placek" odbędzie się w Sułkowicach, skąd pochodzi chłopiec Na czym polega akcja placek? - Wszystkie chętne osoby zapraszamy do przygotowywania wypieków, ciast, ciasteczek itd. Do krojenia i pakowania tych ciast i przygotowywania paczek. Do sprzedaży tych paczek przed...

A co jeśli koronawirus dotrze do Myślenic? Radni dyskutują na temat ewentualnego zagrożenia
Powiat myślenicki 18

A co jeśli koronawirus dotrze do Myślenic? Radni dyskutują na temat ewentualnego zagrożenia

Pomimo, że wciąż nie ma potwierdzonego przypadku koronawirusa w Polsce, to w mediach nie cichnie dyskusja na temat przygotowania polskich służb do walki z ewentualną epidemią. O scenariusz postępowania w takim przypadku pytają radni powiatowi Mimo wielu przypuszczeń i przypadków nie ma w Polsce potwierdzonego przypadku koronawirusa, ale minister z...

Tym sposobem leczą większość schorzeń. Takiej technologii nie ma nikt w okolicy
Materiał promocyjny 0

Tym sposobem leczą większość schorzeń. Takiej technologii nie ma nikt w okolicy

Hamuje procesy starzenia, wzmacnia system immunologiczny, podnosi odporność, poprawia cerę, krążenie krwi, oczyszcza organizm, wspomaga gojenie ran, wpływa na lepszą wydolność, pomaga w regeneracji, wzmacnia strukturę włosów, paznokci, skóry i niweluje uczucie przewlekłego zmęczenia. Co więcej – nadaje się dla osób w każdym wieku. O czym mowa? Tle...