Polityka

Poprawka na kolej?Burmistrz Szlachetka odpowiada na słowa posła Marka Sowy. „Panowie, po co ta szopka?"

Poprawka na kolej?Burmistrz Szlachetka odpowiada na słowa posła Marka Sowy. „Panowie, po co ta szopka?"

„Co zrobił z wnioskiem na Szybką Kolej do Myślenic marszałek Marek Sowa w 2012 roku? Nic. Poprawka dot. „Złotego Pociągu” jak i pozostałe, to dzisiaj czysty populizm posłów Koalicji Obywatelskiej oraz osób, które im wtórują. Panowie, po co ta szopka?”

– wczorajsze wystąpienie posła Marka Sowy (PO) komentuje burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS)

Wczoraj na myślenickim rynku poseł Marek Sowa (PO) zwołał konferencję prasową w sprawie poprawek jakie wspólnie z Aleksandrem Miszalskim (KO) złożył do budżetu państwa. Dlaczego opowiadał o tym w Myślenicach? Bo jak przekonywał, wspomniane uwagi dotyczą m.in. budowy skrzyżowania w Krzyszkowicach oraz linii kolejowej Kraków – Myślenice.

Występując w towarzystwie starosty Józefa Tomala (FZM) i wicestarosty Rafała Kudasa (FZM) zwracał uwagę, że poprawki do budżetu państwa na rok 2020 opiewają na 200 mln zł. Jak przekonuje poseł z PO, ich przyjęcie zapewni finansowanie i uruchomienie inwestycji, które poprawią bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców m.in. powiatu myślenickiego.

Marek Sowa w swoich zwraca uwagę, aby przeznaczyć 40 mln zł pod budowę węzła dwupoziomowego w Krzyszkowicach, a kolejne kwoty zgłoszone w poselskich poprawkach to 100 mln zł na rozpoczęcie budowy drogi ekspresowej S-52 Bielsko-Biała – Głogoczów i 60 mln zł na przygotowanie i uruchomienie budowy linii kolejowej Kraków – Świątniki Górne – Myślenice.

Poseł Marek Sowa (PO): Dużo się mówi o potrzebie budowy linii kolejowej Kraków-Świątniki-Myślenice. To bez wątpienia byłaby część kolei aglomeracyjnej niezwykle istotnej z punktu widzenia mieszkańców dojeżdżających do pracy. Nasze poprawki na 60 mln zł są po to, aby przejść z fazy planów i mrzonek, aby nie opowiadać a przyśpieszyć realizację tego zadania.

Na słowa dotyczące połączenia kolejowego zareagował burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS), który tematem kolei zajmował się jeszcze jako poseł podczas ubiegłej kadencji.

Burmistrz Jarosław Szlachetka (PiS): Poprawka na kolej do Myślenic? A co zrobił z wnioskiem na Szybką Kolej do Myślenic marszałek Marek Sowa w 2012 roku? Nic. Poprawka dot. „Złotego Pociągu” jak i pozostałe, to dzisiaj czysty populizm posłów Koalicji Obywatelskiej oraz osób, które im wtórują.

Przypomnę panu posłowi, że przyjęty przez rząd PiS oraz Sejm RP w 2019 r. program „Kolej+” przewiduje już teraz na m.in. nowe inwestycje kolejowe 6 mld zł. Gdzie byliście panowie przez osiem lat kiedy rządziliście? Wszystkie sprawy o których mówiono wczoraj w Myślenicach idą już do przodu dzięki działaniom rozpoczętym po 2015 roku m.in. przez premier Beata Szydło, premiera Mateusz Morawiecki oraz ministra Andrzej Adamczyk. Panowie po co ta szopka?

 

Czy wierzysz w to, że na linii Myślenice-Kraków będzie kursować pociąg?

 • TAK TAK 40%
 • NIE NIE 60%
 • Głosów: 1702

W lipcu 2019 roku zaprezentowano wstępne wyniki konsultacji prowadzonych w sprawie ewentualnej budowy połączenia kolejowego na trasie Kraków-Myślenice. Odpowiada za nie firma International Management Services, która na zlecenie województwa małopolskiego oraz gmin: Kraków, Świątniki Górne, Siepraw i Myślenice analizowała możliwości wykonania takiego połączenia, proponuje dwa warianty trasy.

 

Powiązane tematy

Bożena Góra: Nie wystarczą nam już słowa
Wywiad 35

Bożena Góra: Nie wystarczą nam już słowa

Protest to pokazanie, że mieszkańcy Krzyszkowic mają dość kolejnych zapewnień i obietnic. Chcą konkretnych działań. Będziemy trzymać rękę na pulsie i oczekiwać realnych posunięć popartych dokumentami. Nie wystarczą nam już słowa, to za mało - mówi Bożena Góra, organizatorka protestu „Wyjdźmy na pasy. Chcemy bezpiecznie żyć”   Bożena Góra (1985...

Komentarze

 • 11 lut

  „Co zrobił z wnioskiem na Szybką Kolej do Myślenic marszałek Marek Sowa w 2012 roku? Nic. Poprawka dot. „Złotego Pociągu” jak i pozostałe, to dzisiaj czysty populizm posłów Koalicji Obywatelskiej oraz osób, które im wtórują. Panowie, po co ta szopka?” zapytał Szkachetka.

  Panie burmistrzu liczymy na Pana , jaki etap ”Złotego Pociągu” jest obecnie, za pana rządów ?
  Może jakieś szczegóły, np kiedy ruszą pierwsze roboty? I jakiś termin oddania kolei?

  50 11 Odpowiedz
  • 11 lut

   no oni chociaż nie obiecywali :) a obecnie już słowa padły, a czynów jakoś nie widać :)

   32 12 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 11 lut

  no dobra ale pan burmistrz jak zwykle zrugal oponentow ale co z tym pociagiem? bo dla mnie tunele pociagi i inne cuda to mozna miedzy bajki wlozyc

  40 11 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 11 lut

  Ani jedni ani drudzy niczego wam nie wybudują. Już ro gdzieś pisałem dużo gadania dużo stroszenia się a nie idą za tym żadne działania nic się nie ruszyło ani w temacie kolei ani w temacie Krzyszkowic

  22 10 Odpowiedz
 • 11 lut

  Może by tak skończyć zwalanie winy na innych że tamci mogli zrobić a nie zrobili Teraz Wy jesteście u władzy więc czekamy na efekty bo wam czas ucieka! !!!!!!!!!!

  29 10 Odpowiedz
 • 11 lut

  Burmistrz gra wyuczonego walczyka by złość mieszkańców zrzucić na poprzedników. Im więcej słów tym mniej roboty. Ludzie żyją tym co jest teraz, no ruszcie coś wreszcie. Naobiecywał niech działa, przekonuje, lobbuje. To sprawdzian skuteczności nie tylko pisowskiego zarządu gminy ale też skuteczności państwa PiS. Mają całą władzę, nikt nie przeszkadza i zwalić już na kogoś będzie ciężko. Kiedy tak relatywnie niewielka zmiana w Krzyszkowicach okazuje się być drogą przez mękę, to pociąg w najlepszym razie erotyczny się kroi.

  29 12 Odpowiedz
 • 11 lut

  Pipop...nie no nie to co nasz burmiSZCZ (błąd celowy) zorganizował komunikacje miedzy(miejską)....

  Chciałbym usłyszeć albo przeczytać rzeczy które nasz burmiSZCZ zroibił od A-Z sam. Bo co widzę to tylko zła opozycja i złe wszystko w koło i każdy tylko kłamie. To może coś swojego?

  24 7 Odpowiedz
 • 11 lut

  Gdzie leżą brakujące miliony? Jak się okazuje nawet przy drodze. To z pierwszego wypadku Szydło 2.5 mln leży w złomie i niszczeje (Audi). BMW z drugiego wypadku Szydło też pokiereszowane (aktualny los jeszcze nie znany). Nieoficjalny koszt naprawy BMW po wypadku Macierewicza pod Toruniem to 170 tyś zł. Rodzinne loty Kuchcińskiego oszacowano na 43 tyś zł, a wyloty senator Anders do USA na 611 tyś zł.

  "Pomoc" państwowa dla dzieł o. Rydzyka od początku rządów PiS to ponad 214 mln zł

  26 6 Odpowiedz
 • 11 lut

  Poprawki to sobie pan Sowa może składać do żony jak mu obiad przypali, a na budżet to ten ma taki wpływa jak na pogodę. To czysty populizm ze strony Sowy, Kudasa i Tomala.

  16 22 Odpowiedz
  • 12 lut

   Tzn ze wierzysz w ten tunel do końca tej kadencji?
   Ja tez, ludzie PiS jak coś obiecają , to można na nich polegać jak na Zawiszy.
   A pan burmistrz dotrzymuje słowa bo jest człowiekiem z nadania PiS. Przykładów można mnożyć - śmieci, woda, ścieki, podatki, - jak powiedział
   ( na tajnym spotkaniu) tak zrobił. Im nie wolno robić ściemy.
   Główny imperator tego pilnuje.

   20 8 Odpowiedz
 • 13 lut

  Jarosław, uwielbiam ten Twój tekst.... "przypomnę Panu" , "przypomnę Pani", "przypomnę Państwu"
  To jest dobre, bardzo dobre, ale my Ci też przypomnimy...... w swoim czasie;-)

  14 5 Odpowiedz
 • 14 lut

  zdjecie

  2 Odpowiedz
 • 14 lut

  Pieniędzy nie ma. Sejm przyznał 2 mld zł dla TVPiS. Maciej Stuhr - reakcja
  https://m.youtube.com/watch?v=JN4LD3KN4Kw

  5 2 Odpowiedz
 • 14 lut

  A kto to jest Maciej Stuhr?

  4 10 Odpowiedz

Zobacz więcej

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Na kogo będziecie głosować?
Wybory Prezydenckie 4

Wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Na kogo będziecie głosować?

Dzisiaj marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosiła, że wybory prezydenckie odbędą się 28 czerwca. Wcześniej Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy. Głosowanie odbędzie się metodą mieszaną - w lokalach wyborczych i korespondencyjnie. Pierwotnie wybory prezydenckie miały odbyć się 10 maja, jednak nie zostały jednak tego...

Wicestarosta Rafał Kudas: Panie burmistrzu nie damy się wciągnąć w polityczne gierki
Polityka 44

Wicestarosta Rafał Kudas: Panie burmistrzu nie damy się wciągnąć w polityczne gierki

Na lokalnej scenie politycznej robi się coraz goręcej. Po publicznych wpisach w mediach społecznościowych ze strony polityków Prawa i Sprawiedliwości w sprawie nieobecności reprezentantów starostwa w spotkaniu dotyczącym remontu drogi prowadzącej na Chełm, głos zabiera wicestarosta Jak napisaliśmy dzisiaj w artykule „Droga na Chełm niszczeje. Czy...

Czy wójtami i burmistrzami zajmie się prokurator? Sieć Obywatelska Watchdog zawiadamia o popełnieniu przestępstwa
Wybory Prezydenckie 37

Czy wójtami i burmistrzami zajmie się prokurator? Sieć Obywatelska Watchdog zawiadamia o popełnieniu przestępstwa

Sieć Obywatelska - Watchdog Polska sprawdza, które gminy przekazały Poczcie Polskiej spisy wyborców, choć - jak twierdzi, nie było ku temu podstawy prawnej. Do prokuratury w całym kraju trafiają pierwsze zawiadomienia Pandemia, kondycja gospodarki i wybory prezydenckie 2020 to trzy najgorętsze tematy debaty politycznej ostatnich miesięcy. W związk...

Nie było wyborów uzupełniających. Wszyscy kandydaci zrezygnowali
Siepraw 0

Nie było wyborów uzupełniających. Wszyscy kandydaci zrezygnowali

W okręgu wyborczym nr 6 w gminie Siepraw 26 kwietnia miały się odbyć wybory uzupełniające do rady gminy. Miały, jednak do nich nie doszło, bo wszyscy kandydaci na radnych wycofali swoje kandydatury Po śmierci radnej Jadwigi Rodak (Samorządny Siepraw) 26 kwietnia mieszkańcy mieli wybierać nowego reprezentanta ulic Azaliowej, Dębowej, Długiej, Galic...

Jak gospodarze gmin potraktowali wniosek o przekazanie danych wyborców Poczcie Polskiej?
Wybory Prezydenckie 21

Jak gospodarze gmin potraktowali wniosek o przekazanie danych wyborców Poczcie Polskiej?

Organizacja wyborów prezydenckich 2020 to obok pandemii i skutków jakie wywoła w gospodarce trzeci najczęściej podejmowany w debacie publicznej temat. Wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast w całym kraju otrzymali e-mail z wnioskiem o "przekazanie spisów wyborców Poczcie Polskiej”. To wzbudziło rozmaite reakcje u samorządowców w całym kraju, j...