Sułkowice

Radni z Sułkowic odrzucili propozycję starostwa. Nadal szukają nowej siedziby dla urzędu

Radni z Sułkowic odrzucili propozycję starostwa. Nadal szukają nowej siedziby dla urzędu

Po kilkumiesięcznych negocjacjach, radni gminy Sułkowice zrezygnowali z zakupu internatu, który proponowało im starostwo. W dotychczasowej siedzibie urząd może funkcjonować do 30 czerwca 2020 roku

O tym, że budynek, w którym mieści się Urząd Miejski w Sułkowicach grozi katastrofą budowlaną i wymaga pilnego remontu, piszemy od 2019 roku. Od tego czasu samorządowcy z Sułkowic szukają nowej siedziby, a nie jest to proste, bo w kasie gminy brakuje pieniędzy.

Powiatowy Inspektor Nadzrou Budowlanego w Myślenicach na remont lub przeprowadzkę dał burmistrzowi czas do końca minionego roku. Jednak jak informuje PINB Myślenice; po rozpatrzeniu wniosku z dnia 13 lutego 2020 r. „termin wykonania usunięcia nieprawidłowości w budynku UG Sułkowice zmieniono na dzień 30 czerwca 2020 r.”

W mocy nadal pozostaje nakaz wyłączenia z użytkowania części budynku tj. wszystkich pomieszczeń sanitariatów, do czasu wykonania nałożonych obowiązków, umożliwiających ich dalszą eksploatację.

W jednej z ubiegłorocznych rozmów z miasto-info.pl Artur Grabczyk podkreślał, że „kondycja finansowa gminy jest bardzo zła, a w budżecie nie ma zabezpieczonych środków na ten cel”. Burmistrz Sułkowic zwrócił się do starosty Józefa Tomala (Forum Ziemi Myślenickiej) o przekazanie budynku internatu przy ul. 1 Maja w formie darowizny.

Burzliwa dyskusja na temat odsprzedaży i ulgi jaką można zastosować w przypadku tej transakcji miała miejsce podczas wrześniowej rady powiatu. Ostatecznie radni powiatowi przegłosowali uchwałę w której wyrażali intencję sprzedaży internatu przy ul 1 Maja.

Nieruchomość według operatu szacunkowego została wyceniona na 3,4 mln zł, natomiast zarząd powiatu zaproponował burmistrzowi Grabczykowi, że sprzeda ją za 1,9 mln zł. Pytany o komentarz w tej sprawie starosta podkreślał, że płatność może zostać podzielona na raty, jednak radni miejscy podczas sesji jaka miała miejsce 26 lutego zdecydowali o tym, że gmina nie kupi wspomnianej nieruchomości.

Artur Grabczyk, burmistrz Sułkowic: W dalszym ciągu rozpatrywane i analizowane są różne możliwości. Każda z nich wymaga szczegółowego sprawdzenia pod kątem zgodności z przepisami oraz przeprowadzenia dokładnej analizy kosztów, które gmina Sułkowice będzie musiała w tym zakresie ponieść.

(…) Pracownicy Urzędu Miejskiego w Sułkowicach dokonali kalkulacji kosztów adaptacji budynku internatu do potrzeb usytuowania w nim centrum administracyjnego gminy. Ze względu na bardzo wysokie koszty adaptacyjne oraz brak miejsc parkingowych (konieczność zakupu lub dzierżawy działki pod parking) radni rady miejskiej w Sułkowicach na sesji, która odbyła się 26 lutego zdecydowali o rezygnacji z zakupu budynku internatu na ten cel o czym poinformowany został starosta.

Czy w takiej sytuacji oferta kupna internatu trafi na wolny rynek? - Zobaczymy. Najpierw temat musi zostać przedyskutowany przez zarząd, który następnie podejmie decyzję w tej kwestii – sprawę komentuje starosta Józef Tomal (FZM).

Co stanie się z budynkiem w centrum Sułkowic, gdzie obecnie znajduje się urząd miasta? Burmistrz Artur Grabczyk twierdzi, że jeszcze zbyt wcześnie żeby o tym rozmawiać, ale chętnie wróci do tego tematu po podjęciu decyzji o przenosinach.

Powiązane tematy

Komentarze (3)

 • mysleniczaninzdziada 2 mar 2020

  na zdjeciach internat wyglada gorzej od urzedu, za te pieniadze nie lepiej wyremontowac ten budynek w rynku?

  9 3 Odpowiedz
  • Brak zdjęcia
   2 mar 2020

   Po co w Sułkowicach urząd? Przecież to jest wyrzucanie pieniędzy w błoto. Czy urząd jest czy by go nie było, dla mieszkańców bez różnicy. Tam i tak od wielu lat nic się nie zmienia. Teraz burmistrz mówi, że pieniędzy nie ma, poprzedni robił inwestycje typu klasyczny "Miś" czyli boisko na Gościbi, piękne kompielisko, remont wodociągów za grube miliony.
   Grabczyk ma już pozamiatane, nowy kandydat jest ze starej szkoły zarządzania pieniędzmi publicznymi czyli czym droższy Miś tym więcej dla niego jako konsultanta inwestycji :)

   19 2 Odpowiedz
 • 2 mar 2020

  zlikwidowac

  5 Odpowiedz

Zobacz więcej