Myślenice

Ratownicy zbierają na sprzęt. Mają połowę. Brakuje im jeszcze 10 tys. zł

Ratownicy zbierają na sprzęt. Mają połowę. Brakuje im jeszcze 10 tys. zł

Ratownicy wychodzą do wezwania bez względu na sytuację i panujące warunki atmosferyczne. Aby poszukiwania przebiegały sprawnie, potrzebny jest rozwój, a ten gwarantuje odpowiedni sprzęt. Myślenicką Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą z Psami można wesprzeć poprzez internetową zbiórkę

Idąc na poszukiwania zaginionej osoby często czują niepewność, którą dodatkowo wzmaga adrenalina, bo nigdy nie wiadomo, co cię spotka w lesie. Ratownicy nie wiedzą jaki teren przyjdzie im przeszukiwać metr po metrze, komu nocą przetną drogę i jak zakończą się poszukiwania. Nie straszna im ujemna temperatura, noc, deszcz i trudny teren. Wychodząc do akcji mają tylko jeden cel – odnaleźć zaginionego.

Każdego roku na terenie całego kraju zgłoszonych zostaje ok. 20 tys. zaginięć ludzi. Aby poszukiwania kończyły się odnalezieniem żywej osoby, należy podjąć je jak najszybciej. Dlatego w trakcie poszukiwań często wykorzystywane są specjalistyczne grupy poszukiwawczo-ratownicze, które są szkolone dokładnie do tego typu działań.

- Myśląc o ratowaniu ludzkiego zdrowia i życia, stworzyliśmy Myślenicką Grupę Poszukiwawczo-Ratowniczą z Psami – w skrócie „GPR Myślenice”. Obecnie Nasze Stowarzyszenie liczy 28 członków, 8 kandydatów na ratowników GPR i mamy dwa psy w trakcie szkolenia i przygotowania do egzaminów państwowych, które to psy w przyszłości będą wykorzystywane do poszukiwań ludzi zarówno w terenie jak i na gruzowiskach – mówi Krzysztof Druzgała, główny inspirator tego przedsięwzięcia.

Ratownicy w swoim gronie zrzeszają pasjonatów, którzy wychodzą do wezwania bez względu na sytuację i panujące warunki atmosferyczne.

Wolontariusze z Myślenickiej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Psami dziś proszą o wsparcie finansowe w zbiórce pieniędzy na doposażenie w sprzęt niezbędny do prowadzenia działań poszukiwawczo-ratowniczych w trudnym terenie. Ratownicy potrzebują urządzeń GPS, radiostacji, agregatu prądotwórczego, szyn do unieruchamiania kończyn, wyposażenia plecaków medycznych itd.

Jak mówią; liczy się każda złotówka i każdy grosz, który na pewno zostanie wydany z pożytkiem. Jak się okazuje działalność stowarzyszenia to nie tylko poszukiwania, ale też regularne podnoszenie kwalifikacji ratowników poprzez szkolenia i współpracę ze służbami i innymi stowarzyszeniami zajmującymi się ratownictwem.

- Bardzo duży nacisk kładziemy na profilaktykę bezpiecznego zachowania dlatego też przeprowadzamy liczne prelekcje zwłaszcza dla dzieci i młodzieży o tym jak bezpiecznie zachowywać się w terenie i jak udzielać pierwszej pomocy – wyjaśnia Krzysztof Druzgała.

Na sprzęt ratownicy potrzebują 20 tys. zł. W tym celu na stronie pomagam.pl  stworzyli zbiórkę. Do tej pory wsparło ich 80 osób a zebrana kwota wynosi 9750 zł. Każdy, kto chciałby wesprzeć myślenickich ratowników może to zrobić kilkoma kliknięciami wybierając odpowiednią kwotę.

Powiązane tematy

63-latek z Krzczonowa odnaleziony. Wrócił do domu cały i zdrowy
Społeczeństwo 6

63-latek z Krzczonowa odnaleziony. Wrócił do domu cały i zdrowy

Trwające od 16 kwietnia poszukiwania 63-letniego mieszkańca Krzczonowa skończyły się wczoraj późnym wieczorem. Mężczyznę znaleziono w Krakowie Poszukiwania 63-latka z Krzczonowa rozpoczęły się w czwartek 16 kwietnia. Tego samego dnia mężczyzna miał wsiąść do samochodu i udać się w stronę Myślenic lub Krakowa. „Ma problemy zdrowotne i zaniki pamięc...

Komentarze

 • 6 mar

  Działalność godna podziwu. Jednak nie zapominajmy o tym, że są od tego opłacane przez państwo (z podatków nas wszystkich) służby. Akurat one ostatnio dostały podwyżkę, jak w mediach piszą 500 zł. Policja, Straż Pożarna, Straż Graniczna i pożal się Boże także Służba Ochrony Państwa. Profilaktyka bezpiecznego zachowania i prozdrowotna powinna być przedmiotem nauczanym już w szkole podstawowej. Popieram wszelką działalność pozarządową, jednak sądzę, że powinna ona pójść w innym kierunku. Może trzeba by zacząć od krakowskiej Pani Kurator Oświaty Barbary Nowak. Jest to osoba otwarta na wszystkie pomysły.Wiem, słyszałam jej wywody dwa dni temu w Radiu Maryja.

  18 8 Odpowiedz
  • 7 mar

   Ty chyba nie rozumiesz czegoś co do zasady. Skoro grupa pasjonatów lubi szukać ludzi i tym się spełniać to dlaczego mają być dotowani w pełnym wymiarze? Dlatego poszukują pieniędzy z resztą jak każda OSP. Mamy PSP ale wiadomo ile dobrego robi OSP mimo wszystko u nich tez wieczna bida. Normalny stan rzeczy nie tylko w Polsce.
   Czyli jeśli grupa pasjonatów motoryzacyjnych stwierdzi, że z zamiłowania będzie patrolować zakopiankę to ma liczyć na pieniądze na to patrolowanie od Państwa? O czym Ty gadasz?
   Poza tym gadasz, gadasz a nic nie wpłacisz odwracając kota ogonem. Ja chłopakom rzuciłem bo wiem, że placki sąsiedzkie Luly smakują podobnie jak jej dobre słowo w stylu "spadać"

   3 9 Odpowiedz
 • 6 mar

  Jak słusznie pani zauważyła to my wszyscy płacimy tym służbom co za różnica w jaki sposób??

  7 7 Odpowiedz
 • 6 mar

  Wstyd, normalnie wstyd ze instytucja ktora dziala w potrzebie kazdego z nas musi prosic sie o wsparcie ludzi, obywateli!! Normalnie nie czaje tego, zeby brakowalo kasy na ratownikow i sprzet! Na litosc!!! Oni nam zawsze sluzą pomocą, sobota, niedziela wszystkie swieta wiemy ze mozna na Nich polegac!!! Bo dzwonisz i masz ich pomoc! Ale lepiej podniesc urzednikom!! Wkoncu to ONI robia najwieciej, a mianowicie....PODEJMUJA DECYZJE!!! Tak. To jest NAJWAZNIEJSZE! PODJAC ZAKICHANĄ DECYZJE!!! Aha. I jeszcze przeciez cos co jest wazniejsze od zycia mojego czy Twojego.....PODPISAC SIE POD NIA!! zalosne ze w takim czasie zyjemy!! Tragedia ludzka!

  16 5 Odpowiedz
 • 7 mar

  Wstyd, jak najbardziej wstyd. Ja wstydzę się za moje państwo, w którym rodzice żebżą o

  9 4 Odpowiedz
 • 7 mar

  pieniądze na leczenie dzieci. Niektórzy, rodzice chorych dzieci zatrudniają się nawet w Niemczech,po to aby mieć tamtejsze ubezpieczenie. I refundację drogich leków. Bo u nas lepiej wydać kasę na katechetów.

  12 4 Odpowiedz
 • 7 mar

  Ja osobiscie pracuje w niemczech, tu urodzilo mi sie dziecko i bezplatna opieke medyczna dzieciaka ma maly do 7 roku zycia. Totalnie za darmo. Nie czekam na wizyty, za leki nie place, wystarczy przedlozyc recepte od lekarza dzieciecego i tyle. A jak zapomniesz recepty np. I kupisz lek za gotowke, to nawet jak doniose pozniej recepte pieniadze sa mi zwracane odrazu.

  13 1 Odpowiedz
 • OKOKI 7 mar

  Nie frasujcie się, za to olej potaniał .

  6 1 Odpowiedz
 • 7 mar

  Dzisiaj napiekłam placków i poczęstowałam sąsiadów. Lubią mnie bardziej ni z Dudę.

  4 3 Odpowiedz
 • 7 mar

  To były placki ziemniaczane, na oleju, który podobno nie podrożał.

  4 3 Odpowiedz
 • 8 mar

  Pani Lulu i inni dziwacy moim zdaniem ważniejsza od medycyny jest katecheza bo człowiek, który chodził na katechezę ma podstawy do tego jak pokierować swoim życiem tak aby go nie zmarnować na wieki. Taki człowiek swoje życie może zorganizować po bożemu a gdy przyjdzie pora odejścia z tego łez padołu trafi dobrze a nie na wieczne zatracenie. Rozwój medycyny jest ograniczony, Co mi z tego ,że zostaną wyleczone nowe choroby jak starość za pasem i niedołężność u niektórych pojawia się już po 80 latach życia.

  6 Odpowiedz
  • OKOKI 8 mar

   A olej ? przecież POTANIAŁ !!!!!!!!!!!

   2 2 Odpowiedz
  • 9 mar

   W przeciwieństwie do obserwatora stąpam twardo po ziemi. Katecheza,owszem. Jednak taki sposób na życie nie nakarmi moich dzieci.. 500 +warte jest teraz 300 zł. Urodziłam dzieci. Dwoje. Jak Bóg przykazał. Pracuję na najniższej krajowej. Mąż też. Ukończyliśmy dobre uczelnie.Ja taką jak pożal się Boże prezydent Duda. Mąż tą, na której wykładają jego rodzice. Nie stać nas na kredyt. Nie jesteśmy w stanie zgodzić się na założenie nam 30 letniej pętli kredytowej na szyję. Za duże ryzyko.Ja mogę stracić pracę, mąż także.Dlatego wynajmujemy małe mieszkanie.

   1 1 Odpowiedz
 • 9 mar

  Robię zakupy.Olej nie potaniał.

  1 1 Odpowiedz
 • 9 mar

  Kurski zatonął? Najwyższy czas.

  1 1 Odpowiedz

Zobacz więcej

MOKiS otwiera kino, basen i główną siedzibę. Będą ograniczenia, ale nie wpłyną na ceny
Myślenice 5

MOKiS otwiera kino, basen i główną siedzibę. Będą ograniczenia, ale nie wpłyną na ceny

Po trzech miesiącach pracy w trybie online, Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu wraca do pracy stacjonarnej. W pierwszej kolejności otwarte zostanie kino, następnie zajęcia w głównym budynku oraz basen Wprowadzenie w kraju stanu epidemii w kulturze doprowadziło do hibernacji kin, teatrów, klubów, czy galerii sztuki. Myślenicki Ośrodek Kultury i Sp...

Rok temu pytaliście, co to za budowla. Nad Myślenicami między „lipkami” góruje teraz Matka Boska
Myślenice 49

Rok temu pytaliście, co to za budowla. Nad Myślenicami między „lipkami” góruje teraz Matka Boska

W sobotę 23 maja na Plebańskiej Górze odbyła się msza, podczas której poświęcono kapliczkę ku czci Matki Bożej. Okazała się nią drewniana konstrukcja, o którą pytaliście w ubiegłym roku. „Zawierzamy się Chrystusowi przez Ciebie Niepokalana Matko. Chroń nas i miasto Myślenice przed wszelkimi niebezpieczeństwami i zarazą” – czytamy na inskrypcji zna...

Rafał Trzaskowski odwiedził Myślenice. „Im więcej problemów nam robią rządzący, tym większa jest mobilizacja wśród ludzi”
Wybory Prezydenckie 2020 96

Rafał Trzaskowski odwiedził Myślenice. „Im więcej problemów nam robią rządzący, tym większa jest mobilizacja wśród ludzi”

„Im więcej problemów nam robią rządzący, tym większa jest mobilizacja wśród ludzi. Myślę, że ta próba robienia problemów ze zbieraniem podpisów, z tym aby się zarejestrować wyjdzie im bokiem. Dzisiaj ludzie po prostu chcą zmiany, dziękuje wam bardzo” – podczas spotkania z mieszkańcami Myślenic mówił Rafał Trzaskowski   Dzisiaj w godzinach popołu...

„Kto to projektował?”. Jedną trzecią ścieżki rowerowej zajmują samochody
Alarmujecie 42

„Kto to projektował?”. Jedną trzecią ścieżki rowerowej zajmują samochody

 „Kto weźmie odpowiedzialność za dziecko, które wjedzie w samochód? Kto będzie pokrywał szkody naprawy samochodu?” – pyta jeden z naszych czytelników pisząc w sprawie ścieżki rowerowej i nowego odcinka drogi Solidarności powstałych na Osiedlu Tysiąclecia   Prace nad budową półkilometrowego odcinka ul. Solidarności na Osiedlu Tysiąclecia rozpoczę...