Alarmujecie

Pacjent z podejrzeniem koronawirusa w Myślenicach. „Trwają badania. Nie ma powodów do paniki”

Pacjent z podejrzeniem koronawirusa w Myślenicach. „Trwają badania. Nie ma powodów do paniki”
Fotografia z myślenickiego szpitala, którą w mediach społecznościowych wymieniają między sobą mieszkańcy.

Na oddziale zakaźnym myślenickiego szpitala przebywa pacjent z podejrzeniem koronawirusa. „Nie ma powodów do paniki. Czym innym jest pacjent z podejrzeniem, a czym innym potwierdzenie koronawirusa” - uspokaja dyrektor SP ZOZ

Na redakcja@miasto-info.pl wysyłacie wiadomości w których zgłaszacie, że do myślenickiego szpitala trafił pacjent z podejrzeniem koronawirusa prosząc o ich zweryfikowanie. Na dowód wysyłacie zdjęcia, które krążą w internetowych komunikatorach. Widać na nim karetkę i dwóch mężczyzn ubranych w białe kombinezony ochronne.

Jak udało nam się dowiedzieć – do oddziału zakaźnego w Myślenicach trafił kolejny pacjent i obecnie trwają testy mające potwierdzić u niego ewentualną obecność wirusa.

- Nie ma powodów do paniki – mówi Adam Styczeń, dyrektor myślenickiego szpitala. - Nasza placówka od 28 lutego decyzją wojewody znajduje się w stanie podwyższonej gotowości. Jesteśmy przygotowani na ewentualne przyjmowanie pacjentów. Do tej pory mieliśmy 4 hospitalizowane przypadki i u wszystkich stwierdzono wynik ujemny. To oznacza, że nie wykryto koronawirusa. Dementuję wszelkie pogłoski o tym, że w Myślenicach znajduje się osoba zarażona. Czym innym jest pacjent z podejrzeniem a czym innym potwierdzenie choroby - dodaje.

Jak wyjaśnia; ze względu na to, że myślenicki szpital posiada oddział zakaźny, zgłaszają się do niego mieszkańcy regionu wracający z różnych rejonów świata, a obowiązkiem szpitala jest wdrażanie procedur i przyjmowanie ich.

Od pacjenta, który dzisiaj trafił na oddział pobrano materiały do badań. Wyniki poznamy najprawdopodobniej jutro. - Jeżeli wynik będzie pozytywny na pewno poinformujemy o tym opinię publiczną - usłyszeliśmy na oddziale zakaźnym. 

 

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy to; wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Powiązane tematy

Komentarze (21)

 • 10 mar 2020

  Ten szpital nie jest w stanie ogarnąć SORu i obecnych tam pacjentów a SARS-Cov-2 chce ogarnać. Gość jest podobno ze Skawiny, dlaczego tutaj go przywieziono? ile jest łóżek na zakaźnym gotowych przyjąć pacjentów?

  56 20 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 10 mar 2020

  a ludzie strachliwi jak kroliki od razu panikuja. skoro mamy szpital z oddzialem zakaznym a nastepny jest w krakowie to normalne jest ze bedzie przyjmowal ludzi z podejrzeniem wirusa. wystarczy sie przejsc po miescie zeby sie nasluchac niestworzonych historii jak to z zarabia kogos panowie w kaftanach zabrali do karetki, albo ze juz jest wirus w miescie...

  32 2 Odpowiedz
 • 10 mar 2020

  Bo w myslenickim szpitalu nawet koronawirus umrze :D

  35 10 Odpowiedz
 • mirek@ 10 mar 2020

  czytaj dokladnie - przewiezli juz czwartego i jak widzisz nie potwierdzili zakazenia czyli jakos ogarniaja

  31 14 Odpowiedz
 • 10 mar 2020

  a jak się ma ta cała sprawa sanepidów, zaleceń, odwoływania zgromadzeń imprez itd do naszych przewoźników ???
  nijak ludzie kaszlą kichają smarkają, leząc na sobie a kierowca nawet nie uchyli okna bo mu zimno, i całe 40 km jedzie się w tych wirusach bakteriach wdychając je .....

  24 2 Odpowiedz

Zobacz więcej