Alarmujecie

Pacjent z podejrzeniem koronawirusa w Myślenicach. „Trwają badania. Nie ma powodów do paniki”

Pacjent z podejrzeniem koronawirusa w Myślenicach. „Trwają badania. Nie ma powodów do paniki”
Fotografia z myślenickiego szpitala, którą w mediach społecznościowych wymieniają między sobą mieszkańcy.

Na oddziale zakaźnym myślenickiego szpitala przebywa pacjent z podejrzeniem koronawirusa. „Nie ma powodów do paniki. Czym innym jest pacjent z podejrzeniem, a czym innym potwierdzenie koronawirusa” - uspokaja dyrektor SP ZOZ

Na redakcja@miasto-info.pl wysyłacie wiadomości w których zgłaszacie, że do myślenickiego szpitala trafił pacjent z podejrzeniem koronawirusa prosząc o ich zweryfikowanie. Na dowód wysyłacie zdjęcia, które krążą w internetowych komunikatorach. Widać na nim karetkę i dwóch mężczyzn ubranych w białe kombinezony ochronne.

Jak udało nam się dowiedzieć – do oddziału zakaźnego w Myślenicach trafił kolejny pacjent i obecnie trwają testy mające potwierdzić u niego ewentualną obecność wirusa.

- Nie ma powodów do paniki – mówi Adam Styczeń, dyrektor myślenickiego szpitala. - Nasza placówka od 28 lutego decyzją wojewody znajduje się w stanie podwyższonej gotowości. Jesteśmy przygotowani na ewentualne przyjmowanie pacjentów. Do tej pory mieliśmy 4 hospitalizowane przypadki i u wszystkich stwierdzono wynik ujemny. To oznacza, że nie wykryto koronawirusa. Dementuję wszelkie pogłoski o tym, że w Myślenicach znajduje się osoba zarażona. Czym innym jest pacjent z podejrzeniem a czym innym potwierdzenie choroby - dodaje.

Jak wyjaśnia; ze względu na to, że myślenicki szpital posiada oddział zakaźny, zgłaszają się do niego mieszkańcy regionu wracający z różnych rejonów świata, a obowiązkiem szpitala jest wdrażanie procedur i przyjmowanie ich.

Od pacjenta, który dzisiaj trafił na oddział pobrano materiały do badań. Wyniki poznamy najprawdopodobniej jutro. - Jeżeli wynik będzie pozytywny na pewno poinformujemy o tym opinię publiczną - usłyszeliśmy na oddziale zakaźnym. 

 

Czym jest koronawirus?

Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Podejrzane objawy to; wysoka temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza, kaszel, duszności, problemy z oddychaniem. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu - np. dokładnie myć ręce. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Powiązane tematy

Komentarze

 • 10 mar 2020

  Ten szpital nie jest w stanie ogarnąć SORu i obecnych tam pacjentów a SARS-Cov-2 chce ogarnać. Gość jest podobno ze Skawiny, dlaczego tutaj go przywieziono? ile jest łóżek na zakaźnym gotowych przyjąć pacjentów?

  56 20 Odpowiedz
  • mirek@ 10 mar 2020

   czytaj dokladnie - przewiezli juz czwartego i jak widzisz nie potwierdzili zakazenia czyli jakos ogarniaja

   31 14 Odpowiedz
   • 10 mar 2020

    No Panie! jak by nie ogarniali ludzi ze zwykłą grypą to ja bym już dawno wyprowadzał się z takiego powiatu (z tak cudownie zarządzanym szpitalem) :D:D:D:D chyba nie zrozumiałeś do końca tematu. Kataklizm będzie jak ujawnią, wtedy się zacznie cyrk znany z codziennego SORu.

    19 12 Odpowiedz
    • 10 mar 2020

     Tylko burmistrz może szpital uzdrowić. Gość ma łeb, szmal, chęci, ma za sobą Obajtka który sypie groszem, ma lekarzy i pielęgniarki pracujących za friko.
     To jedyne rozwiązanie.

     14 21 Odpowiedz
   • 10 mar 2020

    Bo w myslenickim szpitalu nawet koronawirus umrze :D

    35 10 Odpowiedz
  • 10 mar 2020

   W Małopolsce, jest dziesięć szpitali z oddziałami zakaźnymi i obserwacyjno-zakaźnymi, które postawione są w stanie podwyższonej gotowości. Dlaczego akurat pacjent trafił do Myślenic nie mam pojęcia ale czy to ma jakieś znaczenie?

   10 5 Odpowiedz
   • 10 mar 2020

    Bo u nas oddział zakaźny działa jako osobny budynek,odseparowany od reszty szpitala.Drugi taki jest w Krakowie,a przywieźli dlatego że był na tyle w dobrym stanie,tzn wydolny oddechowo że nie trzeba było go transportować do Krakowa.I tak będzie dalej,tam trafia tylko ciężkie przypadki.

    16 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 10 mar 2020

  a ludzie strachliwi jak kroliki od razu panikuja. skoro mamy szpital z oddzialem zakaznym a nastepny jest w krakowie to normalne jest ze bedzie przyjmowal ludzi z podejrzeniem wirusa. wystarczy sie przejsc po miescie zeby sie nasluchac niestworzonych historii jak to z zarabia kogos panowie w kaftanach zabrali do karetki, albo ze juz jest wirus w miescie...

  32 2 Odpowiedz
 • 10 mar 2020

  idzie kryzys a koronawirus to tylko taka mgla zeby na cos zrzucic wine :)

  20 13 Odpowiedz
  • mirek@ 10 mar 2020

   tak tak a ludzie umieraja przypadkiem

   16 12 Odpowiedz
   • 10 mar 2020

    nie lekcewaze samego wirusa chodzi mi o gospodarke ze na cos pozniej musza zrzucic wine a chodzi o pieniadze tak ze wirus nie wzial sie z kosmosu :)

    13 11 Odpowiedz
    • 10 mar 2020

     No no sam widziałem jak morawiecki rozsypuje wirusa a prezes poprawia go jeszcze tu jeszcze tam dołóż a duda stoi na czatach :-)

     10 11 Odpowiedz
    • 10 mar 2020

     W życiu chyba bardziej idiotycznego komentarza nie czytałem :D No jasne prezes Jarosław pojechał do wuhan, a reszta to już historia. Hahaha wyobrażacie sobie to ? A może kota wysłał ? Litości...

     6 22 Odpowiedz
 • 10 mar 2020

  a jak się ma ta cała sprawa sanepidów, zaleceń, odwoływania zgromadzeń imprez itd do naszych przewoźników ???
  nijak ludzie kaszlą kichają smarkają, leząc na sobie a kierowca nawet nie uchyli okna bo mu zimno, i całe 40 km jedzie się w tych wirusach bakteriach wdychając je .....

  24 2 Odpowiedz
  • 11 mar 2020

   I proszę... zwróć uwagę na zbyt dużą liczbę przewożonych w aucie osób ! Liczy się frekwencja, a nie zdrowie!

   4 Odpowiedz
 • 10 mar 2020

  Ojojoj to od jutra sklepy przeżyją oblężenie
  Zapasy ryżu i makaronu zostaną zrobione
  Dobrze ze olej potaniał !!!

  18 4 Odpowiedz
 • 10 mar 2020

  Skawina podlega pod Kraków tam powinien pacjent wylądować a nie w Myślenicach

  15 8 Odpowiedz
 • 10 mar 2020

  Myślenicki szpital, potocznie zwany przez mieszkańców-umieralnia. Jeżeli im się przyjdzie zmierzyć z koronawirusem to miej nas Boże w swojej opiece.

  23 53 Odpowiedz
 • 11 mar 2020

  Do Boga się modlisz, nie do Jarosława? To znaczy że jest ktoś nad Jarkiem, czyli jest nadzieja;-)

  7 5 Odpowiedz
 • 11 mar 2020

  Najbardziej w tej całej sytuacji podoba się mi, że są osoby które sobie spacerują z oddziału na oddział w tym z zakaźnego na inne pomimo zakazu odwiedzin, ale cóż, najwyraźniej niektórych osób z personelu czy też znajomych wirus się nigdy nie chwyci więc nie ma obaw.
  Ojj będzie ciekawie jak się ten wirusik rozniesie i wtedy będzie biadolenie, że kto, że jak.
  Ahh zapomniałabym o księdzu rozdającym komunię, który nie dość że chodzi w tej swej sutannie także z oddziału na oddział [co już dawno powinno być zakazane, bo bakterie i wirusy raczej gdzieś mają czy ksiądz czy nie, od ubrania się w ochronną odzież nic im się nie stanie ] to jeszcze wpycha te palce z ust do ust, a bakteryjki i wirusy nic tylko hop i hop od jednego do drugiego.
  Komedia.
  Ale cóż, oto Polacy właśnie.

  16 4 Odpowiedz
 • Merdox 11 mar 2020

  Kolega ze Skawiny donosi, że blok objęty tam kwarantanną został uwolniony, co oznacza zapewne, że ten pacjent nie ma koronawirusa.

  7 Odpowiedz

Zobacz więcej