Kultura

MOKiS przenosi kulturę do sieci. Debata na żywo i kino dostępne online

MOKiS przenosi kulturę do sieci. Debata na żywo i kino dostępne online

Kultura w czasach kwarantanny nie musi być zawieszona. Przekonują o tym działania Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Każdego dnia klasyka polskiego kina online, a w czwartek na żywo debata w ramach projektu #ZaBurtąPytań

W ramach akcji #KulturaWCzasieKwarantanny Myślenicki Ośrodek Kultury i Sportu stara się gromadzić ludzi wokół wydarzeń kulturalnych za pośrednictwem internetu. Organizuje szereg działań aktywizujących całe rodziny (konkurs fotograficzny "Portret rodziny we wnętrzu") tworząc galerię zdjęć lub rysunków dzieci w ramach konkursu plastycznego.

Piotr Szewczyk, dyrektor MOKiS: Kwarantanna nie musi być nudna! Konieczność ograniczenia naszej mobilności i rekomendacja pozostania w domach w związku z panującą pandemią można poświęcić na chwile z kulturą. Wychodzimy naprzeciw nowej sytuacji z propozycją oferty programowej online. Bez wychodzenia z domu, nie ruszając się z własnej kanapy można brać udział w wielu wydarzeniach teatralnych, koncertach, czy wystawach.

 

Kino przez internet

Zdecydowana większość aktywności prowadzonych dzisiaj przez MOKiS odbywa się na facebooku placówki. To właśnie tam każdego dnia można obejrzeć polskie kino w ramach Festiwalu Polskiej Klasyki Filmowej w Kinie MUZA.

Każdego dnia do 11 marca o godz. 19 można obejrzeć rodzime produkcje filmowe a wśród propozycji znajdziemy takie tytuły jak : „Szpital przemienienia”, „300 mil do nieba”, „Ucieczka z kina wolność”, czy legendarny „Rejs”. Codziennie na facebooku Kina MUZA publikowane są tylko filmy, ale także materiały uzupełniające jako ciekawostki o danej produkcji, czy recenzje filmowe.

Pomysłodawcy Festiwalu zachęcają także internautów do komentowania wybranych filmów i zostawiania swoich, indywidualnych opinii na temat poszczególnych tytułów.

 

Debata na żywo

W lutym w MOKiS wystartował nowy cykl spotkań nawiązujący do działającego tu przed laty klubu dyskusyjnego. „Za Burtą Pytań” to format przypominający telewizyjne talk show z tą różnicą, że prowadzący wraz z zaproszonym gościem wywołują temat, a następnie wciągają w dyskusję widownię. Ponieważ jego organizacja w zamierzonej formie nie jest możliwa, pomysłodawcy postanowili przenieść go do sieci.

Spotkania będą transmitowane na żywo na profilu YouTube Myślenickiego Ośrodka Kultury i Sportu. Ich interaktywna formuła się nie zmienia – widzowie dostaną możliwość zadania ekspertowi na czacie nurtującego pytania oraz rozwiania wątpliwości na temat konkretnego problemu.

W czwartek rozmowa toczyć się będzie bowiem w atmosferze, która nie opuszcza Polaków od tygodni. Od kiedy w Polsce zarejestrowano pierwsze przypadki zakażenia koronawirusem, rzeczywistość zmieniła się diametralnie: zamiast korzystać z pierwszych dni wiosny w parkach czy nad jeziorem, siedzimy zamknięci w domach i nadal nikt nie jest w stanie odpowiedzieć, jak długo to potrwa. W dyskusji pt. „Koronawirus – problemy, teorie spiskowe, panika” na pytania o społeczne skutki koronawirusa oraz jego wpływ na relacje z ludźmi i życie zawodowe odpowiadać będzie dr Małgorzata Majewska, językoznawczyni z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Adrian Burtan, dziennikarz, bloger: Nie chcieliśmy zawieszać spotkań tylko dlatego, że panuje pandemia, więc przenieśliśmy je do sieci. Ludziom w tym trudnym czasie należy się merytoryczna dyskusja o problemach i interakcja z innymi. Obecnie nie ma nic ważniejszego, niż poczucie bycia częścią wspólnoty. Dlatego najbliższa debata online i w razie potrzeby następne, zapewnią komunikację, szansę napisania pytania czy opinii na czacie, podyskutowania z innymi widzami. Kultura, informacja i rozmowa: tego nam trzeba.

Transmisja debaty o koronawirusie rozpocznie się w czwartek (2 kwietnia) o godz. 18 pod linkiem.

 

Konkurs Palm Online

Tegoroczna edycja Myślenickiego Konkursu Palm Wielkanocnych ze względu na szczególne okoliczności epidemiologiczne odbędzie się w formie online. 

- O znaczeniu tradycji wielkanocnej dla rozwoju naszych wartości nikt nie ma wątpliwości. W świecie, który przez najbliższe dni koncentrować się będzie na zagrożeniach związanych z epidemią koronowirusa nie można zapominać o wielowiekowych tradycjach, które zawsze łączyły Polaków. Tak niewątpliwie jest z tradycją palm wielkanocnych. Choć w tym roku nie będziemy mogli spotkać się na Myślenickim Rynku, to przygotowaliśmy dla Państwa alternatywę. Wspólny konkurs online - wyjaśnia Piotr Szewczyk, dyrektor MOKiS.

Konkurs prowadzony jest przez facebookowy profil Ośrodka Kultury, gdzie od 25 marca do 4 kwietnia można przesyłać zdjęcia wykonanych palm wielkanocnych. Również przez internet odbywać się będzie głosowanie na najpiękniejsze palmy. Więcej na temat konkursu.

Powiązane tematy

Komentarze (1)

Zobacz więcej