Pcim

„Mieszkańcu reaguj” apeluje gmina. Tymczasem przydrożne lasy i rowy toną w śmieciach

„Mieszkańcu reaguj” apeluje gmina. Tymczasem przydrożne lasy i rowy toną w śmieciach

„Mieszkańcu – reaguj” - to hasło najnowszego apelu wydanego przez władze gminy Pcim. Jedni sprzątają, inni śmiecą, a lasy i przydrożne rowy toną w odpadkach 

W ostatnich tygodniach na redakcja@miasto-info.pl zgłaszacie szereg problemów, jakie w codziennym życiu wprowadzają obostrzenia związane z epidemią koronawirusa. Najczęściej dotyczą trudności w prowadzeniu biznesów, braku łączności z poszczególnymi miejscowościami, czy deficytem maseczek i płynów do dezynfekcji, a w ostatnim czasie m.in. zalegających w różnych częściach powiatu śmieci. Tak było w Myślenicach, gdzie w czasach kwarantanny na popularności zyskuje czerwony szlak prowadzący na "Plebańską Górę". 

Po kilku naszych artykułach wskazujących na konkretne trudności z jakimi się zmagacie, wójtowie i burmistrzowie zaczęli reagować na Wasze apele o pomoc, przywracając m.in. transport osób na kilku liniach. 

 

Gmina apeluje, jedni śmiecą - inni próbują sprzątać

Wśród samorządowców można zauważyć trend włączania w swoje działania mieszkańców.  Tak jest m.in. w gminie Pcim, gdzie do walki z zaśmiecaniem okolicznych terenów urzędnicy angażują społeczność.  

"W związku z informacjami mieszkańców na temat zaśmiecania terenów leśnych, zwracamy się do Was z kolejnym komunikatem, prosząc ponownie o czujność i działania, w ramach gminnej akcji Mieszkańcu - #REAGUJ" - czytamy w komunikacie zamieszczonym na oficjalnej stronie gminy Pcim.

Dowiadujemy się z niego, że dzięki czujności obywateli, została m.in. wyjaśniona i rozwiązana sprawa nielegalnie pozostawianych śmieci. Gmina chwali postawy mieszkańców, którzy sami podejmują się sprzątania okolicy i namawia do tego, aby "zebrane w ten sposób śmieci składać np. przy przydrożnych koszach - w czasie trwania akcji; zostaną one odebrane raz w tygodniu".

Apeluje również o przesyłanie zdjęć z tego typu inicjatyw, którymi będzie dzielić się na swoim facebooku. "Sytuacja jest znana urzędowi. Jesteśmy na etapie rozwiązywania sprawy i uniemożliwiania dalszego nielegalnego pozostawiania odpadów. Tym mocniej jeszcze zachęcamy Was do reagowania na wszelakie przejawy takiego zachowania i informowania nas o nich. Dzięki Waszej pomocy nasza praca będzie miała znaczenie większe efekty!" - komunikują władze UG w Pcimiu.

 

Na nic ostrzeżenia i prośby

Na redakcja@miasto-info.pl piszecie, że śmieci zalegają w terenach leśnych przy Rabie i w przydrożnych rowach wzdłuż drogi w Stróży. Sprawdziliśmy to. O ile w centrum Pcimia zachowany jest porządek, to obrzeża na które wskazujecie pozostawiają wiele do życzenia.

Niemal na całej długości drogi  wzdłuż wschodniej części Raby prowadzącej z Pcimia do mostu w Stróży widnieją tabliczki zakazujące wyrzucania śmieci i informujące o monitoringu. 

Jednak nie odstraszają mieszkańców, którzy w pasie drzew między drogą a Rabą wyrzucają wszystko co popadnie. Wśród śmieci można znaleźć odpady budowlane, ubrania, buty, pudełka, butelki, opony, dywaniki samochodowe, deskę do prasowania i wiele innych. 

Wygląda na to, że kolejnym wyzwaniem dla samorządowców po rozwiązywaniu problemów jakie w naszym życiu generuje koronawirus, będzie utrzymanie porządku w swoich gminach. 

W których miejscach jeszcze napotykacie zalegające śmieci? Czekamy na Wasze zgłoszenia i zdjęcia.  

Powiązane tematy

Komentarze

 • 29 kwi

  to było oczywiste, że taki efekt przyniesie podwyżka cen śmieci, restrykcje i całe bdo,

  odbiór śmieci dla osoby fizycznej powinien być za darmo, a opłata śmieciowa powinna być w cenie produktu który kupujemy ( zasada im więcej kupujesz tym więcej wprowadzasz śmieci do środowiska i więcej płacisz)
  każdy płaci od tego co i ile kupuje - to jest sprawiedliwe.

  Prawda jest taka, że teraz jeśli ktoś pozbierał śmieci koło drogi, zalewu to nie miał kto tych śmieci odebrać, śmieciarka przejechała a worek został... bo kto za to zapłaci...

  32 4 Odpowiedz
  • 29 kwi

   ale wiesz, że teoretycznie tak właśnie jest jak piszesz - o opłacie śmieciowej, utylizacyjnej czy pyłowej? Kombinatorstwo jest na poziomie człowieka a nie systemu.
   Jaki sens ma sprzątanie tego? Owszem raz i drugi można ale za kolejnymi cwaniak przyzwyczai się, że i tak posprzątaja po nim to wyrzuca. Kamerki w miejscach, po 5tyś kary i szybko będzie porządek.

   13 7 Odpowiedz
 • 29 kwi

  Na wysypisku trzeba płacić więc smieci lądują w rowach . Za odbiór tony odpadów budowlanych ok.1000 zł . Toż to rozbój w biały dzień .

  29 2 Odpowiedz
 • 29 kwi

  BDO zaczyna przynosić efekty

  17 4 Odpowiedz
  • 29 kwi

   po co Ci ten hejt? Myslisz, że na prawdę te śmieci wyrzuciła firma?

   1 16 Odpowiedz
   • 29 kwi

    Im więcej utrudnień w legalnym utylizowaniu śmieci, tym więcej śmieci w lesie, chyba proste. Co do hejtu to jeśli kogoś obraziłem to przepraszam

    18 2 Odpowiedz
 • 29 kwi

  "Poznasz prostaka po otoczeniu jego" VanDam

  6 6 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 29 kwi

  w kazdej gminie powinno sie sprzatac i pilnowac tego porzadku jak sie nie dba to widac efekt. przeciez sa od tego jakies sluzby?

  13 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  29 kwi

  Zawsze znajdzie się pewien procent ludzi którzy śmiecą. Śmiecą nawet znani z porządku Niemcy czy Austriacy, choć pewnie takich wygodnych jest tam statystycznie mniej. Różnica zasadnicza jest taka: tam ma kto sprzątać, u nas ma kto o tym pisać.

  11 5 Odpowiedz
  • mirek@ 29 kwi

   zamiast apelowac zeby ludzie zbierali smieci wyslalby tam wojt ekipe sprzatajaca i po kilku dniach porzadek. przeciez te smieci nie leza tam od wczoraj

   13 3 Odpowiedz
   • Brak zdjęcia
    29 kwi

    No ba, sam jeden czy drugi misiek biurkowy dałby przykład i zrobił coś konkretnego za co miesięczny wikt. Udajemy że coś robimy, wrzucimy hasło na stronkę i "urzomd" jest już czysty, to mieszkańcy są winni. Amen.

    11 2 Odpowiedz
 • Zofia 29 kwi

  Popodnosili ceny za śmieci a teraz zdziwieni ze wszędzie syf

  15 3 Odpowiedz
 • kasia 29 kwi

  już nawet nie chodzi o podwyżkę ale o bardzo rzadki odbiór odpadów,nie ma z tym co robić i gdzie odkładać,teraz w dobie koronawirusa zmniejszyli jeszcze odbiór ,ja mieszkam w domu to układam śmieci za domem a Ci co mieszkają w bloku co mają robić ???

  15 3 Odpowiedz
 • 29 kwi

  Nie rozumiem z czego halo ze niby przez podwyżkę cen śmieci są śmieci w lesie? Teraz Tym bardziej trzeba wszystko w wory i niech zabierają ile jest! Przecież nie ma limitu w ilości worków oddanych ze śmieciami! A to ze łatwiej szafkę wyrzucić niż rozkręcić i włożyć w worki to inna sprawa ! Poza tym akurat we Pcimiu i okolicy widać efekty tkzw letników którzy posprzątali swoje letnie chatki i zamiast wieźć śmieci do krk wyrzucili po drodze! Jak ludzie świnie to nie wiele apele pomogą !

  13 3 Odpowiedz
  • kar war 30 kwi

   A kto ci tak powiedział? Na kazdy dom masz limit worków. To nie myśl jak w domu sa 2 osoby i wystawisz 20 worków to tyle samo dostaniesz.

   3 3 Odpowiedz
  • 30 kwi

   Są limity- 3 worki żółte, 1 zielony i 1 niebieski

   3 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  29 kwi

  Najgorsze jest to, że niektóre śmieci jeszcze sobie poleżą, nikt ich zabrać chętny nie będzie. Służb sprzątających nie ma, nawet w Mcach trudno zobaczyć.. są tylko zabieracze worków.

  Cały system gospodarki odpadami nie działa chyba należycie, płacimy już na ten moment jak za woły, ile z tych pieniążków zostaje fizycznie w gminie po odliczeniu kosztów i na co są wydawane?

  Obywatelskie komisje śledcze chyba tylko mogłyby to wyjaśnić, czy tak drastyczne podwyżki opłat są faktycznie uzasadnione.

  10 Odpowiedz
 • 29 kwi

  W Sułkowicach wzdłuż rzeki Harbutówki - od conajmniej Malikówki do samej zielonej - pełno śmieci , butelek , puszek ... ludzie są poprostu obrzydliwi... mało tego.. w Sułkowicach ludzie wykopują rowy i wrzucają śmieci po jakimś czasie przysypują ziemią!!!nikt na to nie reaguje!!! ani nikt z tym nic nie robi - część ludzie tłumaczą ,że są tereny prywatne... i mogą sobie robić co tam chca... ale gdzie jakaś kultura.... gorzej niż w średniowieczu... a koryto rzeki Harbutówki łacznie z brzegiem całe skrajnie zaśmiecone wzdłuż całej gminy - najwięcej zależy od ludzi... niestety .. czego można się spodziewać po sąsiedzkiej solidarności wrzucania do głęboko wykopanych rowów dosłownie wszytskiego.. od zwykłych śmieci - resztek jedzenia itp do sprzętu agd , starych ubikacji , wanien... miedzy tym zużyte pieluchy oraz butelki wódki itp... chociaż samo koryto rzeki wraz z brzegami powinno być sprzątane w geście od burmistrza... i.. edukowania... cokolwiek.. wiem ,że może to nie przynieść żdnego skutku ale trzeba próbowac... np plakaty negujące tego typu zchowania... jeśli trafi chodz do 5 osob.. to zawsze cos...

  14 1 Odpowiedz
 • 30 kwi

  Jest prostszy sposób. Wynająć profesjonalną firmę która posprząta, zbierze śmieci. Niech wystawi rachunek za usługę a koszty trzeba przerzucić na mieszkańców. Taką akcję trzeba przeprowadzać cyklicznie tak aby społeczeństwo zrozumiało, że jeśli sąsiad wywozi do lasu śmieci to i tak za to zapłaci lokalna społeczność. Zniknie ciche przyzwolenie na wyrzucanie śmieci gdzie popadnie.
  Proste i skuteczne.

  13 2 Odpowiedz
 • 30 kwi

  Dotyczy to nie tylko lasów, ja mam dom przy ulicy i co kilka dni sprzątam po amatorach "małpek"- lubelskie cytrynówki lądują przy posesji w ilościach hurtowych- puste takie ciężkie? Inna sprawa,że koszy - jak na lekarstwo, np wzduż ul 3 maja...

  6 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  30 kwi

  ...ale te dwie gminy zarządzane przez dwóch pisowskich kumów stać jeśli już nie zatrudnienie kilku stale sprzątających z kierowcą... no bez jaj. Za takie dochody za śmieci? Powtarzam drugi raz - co robicie z tymi pieniędzmi? Jeśli winowajcy nie ustaleni, to proszę sobie zdać sprawę, że akcje społecznego sprzątania problemów nie rozwiązują, tylko gminne służby sprzątające zrobią porządek z tym o czym pisze się OD LAT. Ale wy nie ruszycie palcem, co najwyżej znów na gminnej stronie napiszecie, zainicjujecie akcję społeczną. Zakute łby!!!

  2 1 Odpowiedz
  • 30 kwi

   Spłacają Maćkowe "Tanie Śmieci". ZUO tak zadłużone że spłacać je będą nasze wnuki. Ale Maciuś z kolegami zarobił i ro sie liczy. A Wy co najwyżej możecie sobie popisać na forum a śmieci i tak wylądują w lesie bo ludzi nie stać.

   3 11 Odpowiedz
   • 5 maj

    Płacilibyśmy więcej, gdyby nie własne ZUO.

    4 Odpowiedz
   • 8 maj

    Tylko że to nie tylko dotyczy Myślenic ale i całego kraju... Były burmistrz nie miał wpływu na śmieci w całej Polsce... Już nie róbcie z niego tak wpływowej osoby :) :) :)

    1 Odpowiedz

Zobacz więcej