Koronawirus

Co nam wolno, a czego nie? Rząd zapowiada powolne odmrażanie codziennego życia

Co nam wolno, a czego nie? Rząd zapowiada powolne odmrażanie codziennego życia

Od poniedziałku 20 kwietnia przedstawiciele rządu zapowiadają luzowanie obostrzeń nazywając te działania „powrotem do nowej normalności”. Jak będzie wyglądać ten proces?

Od 20 kwietnia zmienią się niektóre zasady bezpieczeństwa. Zakupy w sklepie zrobi w jednym czasie więcej osób, do lasu i parku wejdziemy w celach rekreacyjnych, a młodzież powyżej 13. roku życia będzie mogła poruszać się bez opieki osoby dorosłej.

Premier Mateusz Morawiecki (PiS); Podejmujemy ostrożne działania, których celem jest powrót do nowej normalności Polaków, a także odmrożenie polskiej gospodarki. Proces ten będzie podzielony na etapy – tak, aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli. Zależy nam, aby Polacy rozsądnie korzystali z nowych przepisów.

Wciąż obowiązują ograniczenia wprowadzane przez rząd, które mają pomóc w walce z epidemią koronawirusa. W Polsce od 20 marca obowiązuje stan epidemii. Zamknięte są granice kraju, zawieszona została praca szkół, przedszkoli, żłobków, a w dużych miastach uczelni. Nie funkcjonują hotele, restauracje, kina, teatry, ośrodki kultury, muzea, galerie handlowe, wiele sklepów i zakładów usługowych.

Niedawno wprowadzony został też zakaz wchodzenia do parków i lasów, ograniczenia liczby osób przebywających w sklepach, zwiększono też odległość jaką mamy zachowywać od innych, a od czwartku 16 kwietnia podczas poruszania się w przestrzeni publicznej mamy obowiązek zasłaniania ust i nosa.

 

„Powrót do nowej normalności”

Podczas wczorajszej konferencji prasowej premier wraz z ministrem zdrowia mówili o planie na odmrażanie kraju. Proces ten nazwano „powrotem do nowej normalności”, która zostanie podzielona na 4 etapy – tak, „aby zachować maksimum bezpieczeństwa obywateli” - zapowiadają.

- Pokazujemy drogę, pełną nadziei, która musi oznaczać utrzymywanie dyscypliny społecznej. Ta nadzieja to powrót do w miarę normalnego funkcjonowania w gospodarce i społeczeństwie - mówił premier. 

Jak wyjaśnił; Ministerstwo Zdrowia będzie przeprowadzało cotygodniową ewaluację zmian, jakie zachodzą w zasadach bezpieczeństwa. Przejście do dalszych etapów zdejmowania obostrzeń zależeć będzie od przyrostu liczby zachorowań (w tym liczby osób w stanie ciężkim), wydajności służby zdrowia (zwłaszcza szpitali jednoimiennych), realizacji wytycznych sanitarnych przez podmioty odpowiedzialne. Dlatego podano tylko datę pierwszego etapu, który rozpocznie się od poniedziałku 20 kwietnia.

Jako podstawy funkcjonowania w „nowej normalności” przedstawiciele rządu definiują:

* zachowanie 2-metrowej odległości w przestrzeni publicznej od innych,

* obowiązkowe zasłanianie nosa i ust w miejscach publicznych,

* utrzymanie pracy i edukacji zdalnej wszędzie tam, gdzie jest to możliwe,

* ścisłe przestrzeganie zasad sanitarnych w miejscach gromadzenia ludzi (dezynfekcja i utrzymanie odpowiedniego dystansu),

* kwarantanna i izolacja dla osób zarażonych lub potencjalnie zarażonych.

 

Plan na odmrażanie kraju

ETAP PIERWSZY

W pierwszym etapie planu na odmrażanie życia w Polsce rząd przewiduje wprowadzenie od poniedziałku 20 kwietnia nowych zasad.

Więcej osób w sklepie

Od tego dnia więcej osób jednorazowo zrobi zakupy w sklepie. Do obiektów o powierzchni mniejszej niż 100 m2 wejdzie maksymalnie tyle osób, ile wynosi liczba wszystkich kas lub punktów płatniczych pomnożona przez 4. Natomiast w sklepach o powierzchni większej niż 100 m2 na 1 osobę musi przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

Otwarte lasy i parki

Otwarte zostaną lasy, przywrócona możliwość rekreacji, a starsza młodzież będzie mogła wychodzić na ulice bez dorosłych. Możliwe ma być przemieszczanie w celach rekreacyjnych, co oznacza że będziemy mogli wejść do lasów i parków, a także biegać czy jeździć na rowerze. Oczywiście z zachowaniem dystansu od innych i z zasłoniętą twarzą. Place zabaw nadal pozostają zamknięte.

Starsza młodzież, która ukończyła 13. rok życia będzie mogła przemieszczać się bez opieki osoby dorosłej. Będzie musiała jednak zachować odpowiedni 2-metrowy dystans od innych i zasłaniać usta i nos.

Więcej osób w kościele

Liczba osób, które będą mogły uczestniczyć w mszy lub innym obrzędzie religijnym, będzie zależała od powierzchni świątyni. W kościele na 1 osobę będzie musiało przypadać co najmniej 15 m2 powierzchni.

Czy przestrzegasz zaleceń rządu ws. koronawirusa stosując się do kwarantanny domowej, unikania spotkań, dezynfekcji itp??

 • TAK TAK 90%
 • NIE NIE 10%
 • Głosów: 1851

ETAP DRUGI

W drugim etapie, którego daty nie podano (sytuacja będzie monitorowana na bieżąco) rząd planuje otwarcie sklepów budowlanych w weekendy, otwarcie hoteli i innych miejsc noclegowych z ograniczeniami oraz otwarcie niektórych instytucji kultury: bibliotek, muzeów i galerii sztuki.

ETAP TRZECI

W trzecim etapie ma nastąpić otwarcie zakładów fryzjerskich i kosmetyczek, sklepów w galeriach handlowych z istotnymi ograniczeniami oraz gastronomii poprzez umożliwienie działalności stacjonarnej z ograniczeniami.

Zmiany w życiu społecznych dotyczyć będą wydarzeń sportowych do 50 osób (w otwartej przestrzeni, bez udziału publiczności), organizacji opieki nad dziećmi w żłobkach, przedszkolach i w klasach szkolnych 1-3 przy ustalonej maksymalnej liczbie dzieci w sali.

ETAP CZWARTY

W ostatnim etapie ma nastąpić otwarcie salonów masażu i solariów, umożliwienie działalności siłowni i klubów fitness. Natomiast w życiu społecznym otwarte zostaną teatry i kina oczywiście w nowym reżimie sanitarnym.

Powiązane tematy

Komentarze (23)

 • 17 kwi 2020

  Ja za przykładem naczelnika państwa mam to w .......

  16 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  17 kwi 2020

  Co tam znów ten Gierek od tarcz nie powie?
  Ogólnokrajowy zakaz wstępu do lasów był od początku reakcją przesadzoną,trzeba było zostawić wolną rękę poszczególnym nadleśnictwom.

  I zastanawiać się można nad skutecznością obostrzeń, bo dziwnie będzie się je znosić kiedy zbliża się szczyt zachorowań... Dziwne, pokazówka pod wybory???

  16 4 Odpowiedz
 • 13oddział 17 kwi 2020

  A przyczepię się bo jest okazja- Premierze panie gdzież maskę ma pan ? Jak nie stać to oficjalnie zapewniam- naród się ściepnie. No chyba że dla was jest inne prawo.

  14 3 Odpowiedz
 • 18 kwi 2020

  O maskach gadał premier tydzień temu.Że trzeba je nosić. Dlaczego nie od dnia ogłoszenia tej rewelacji ?Czyli zeszłego czwartku. Czyżby wtedy wirusa nie było ?Trzeba było odczekać do przylotu w jednej trzeciej zapakowanego Antonova i zdjęcia Morawieckiego na tle największego i najdroższego samolotu. Koszt przelotu tego samolotu wyniósł 12 mln zł? To co przywieziono można było przewieźć dwoma mniejszymi samolotami za w sumie 3 mln zł.I jeszcze jedno; Ładunek przywieziony z Chin jest zapłacony przez spółki skarbu państwa. Czyli za nasze pieniądze.

  12 3 Odpowiedz
 • 17 kwi 2020

  Maski były zle a teraz bez maski mandat pińcet!
  Wybory korespondencyjne kiedyś złe a teraz cacy!
  Do kina muzea w drugim etapie a do pracy ja w czwartym a wy?
  Xd

  11 2 Odpowiedz

Zobacz więcej