Myślenice

Trwa rewitalizacja Rynku. Budowlańcy przenieśli Pomnik Niepodległości

Trwa rewitalizacja Rynku. Budowlańcy przenieśli Pomnik Niepodległości
Fot. facebook/miasto i gmina myslenice

W ramach prac nad rewitalizacją myślenickiego Rynku budowlańcy przenosili pomnik Niepodległości. Stanął bliżej kamienicy Obońskich

Pomnik waży 62 tony, dlatego do jego przeniesienia niezbędny był dźwig i praca całego zespołu ludzi. Monument podniesiono, a następnie odwrócono frontem w kierunku środka Rynku, co ma ułatwić w przyszłości organizowanie majowych czy listopadowych uroczystości patriotycznych.

W najbliższych dniach na płycie Rynku robotnicy rozpoczną wykładanie posadzki. Rynek podobnie jak alejki wokół parafii Narodzenia NMP w Myślenicach zostaną wyłożone granitem strzegomskim i porfirem. Takim samym kamieniem wybrukowana jest ul. Floriańska i Grodzka w Krakowie.

Otoczaki, którymi wyłożony był główny plac miasta mają zostać użyte do budowy gminnych dróg, a piaskowiec przekazany strażakom OSP do utwardzania placów przy strażnicach.

Prace związane z rewitalizacją płyty Rynku i jego okolic ruszyły we wrześniu 2019 roku. W pierwszej kolejności drogowcy zajęli się ulicami Gałczyńskiego i Bema, a następnie płytą Rynku. Prace w samym Rynku mają potrwać do listopada.

Do końca maja wykonawca skupi się na części południowo-zachodniej; maj i czerwiec to miesiące, gdy robotnicy będą pracować na części południowo-środkowej; południowo-wschodnią częścią Rynku zajmą się w czerwcu i lipcu; prace na północno-wschodniej części zaplanowano na lipiec i sierpień; część północno-środkowa będzie remontowana przez sierpień i wrzesień, natomiast północno-zachodnia od września do października włącznie. Ostatni etap prac zaplanowano na północną pierzeję Rynku - od października do listopada 2020 roku włącznie.

Co obejmuje rewitalizacja?

Gmina Myślenice na odnowienie centrum otrzymała unijne dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego w wysokości prawie 25 mln zł. Projekt rewitalizacji został opracowany, a jego realizacja rozpoczęta w poprzedniej kadencji samorządu, kiedy burmistrzem był Maciej Ostrowski. Umowę na dofinansowanie inwestycji były gospodarz gminy podpisał w październiku 2018 roku.

Inwestycja została podzielona na dwie części; pierwsza obejmowała budowę Muzeum Niepodległości przy ul. Traugutta oraz wymianę nawierzchni wokół kościoła Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Pierwszy etap projektu został zrealizowany w kwietniu i wystawiliście mu wysoką ocenę. 

Czy rewitalizacja myślenickiego Rynku ożywi tę część miasta?

 • Zdecydowanie tak
 • Raczej tak
 • Trudno powiedzieć
 • Raczej nie
 • Zdecydowanie nie
 • Zobacz wyniki
 • Zdecydowanie tak Zdecydowanie tak 46%
 • Raczej tak Raczej tak 14%
 • Trudno powiedzieć Trudno powiedzieć 12%
 • Raczej nie Raczej nie 15%
 • Zdecydowanie nie Zdecydowanie nie 13%
 • Głosów: 5537

Centrum miasta po rewitalizacji ma stać się przestrzenią dla mieszkańców, a zmiany w Rynku oprócz nowej – płaskiej posadzki, obejmą takie elementy jak fontanna, przywrócenie drzew wzdłuż głównego ciągu pieszego na osi wschód – zachód oraz przy pierzejach, co ma nawiązywać do historycznego wyglądu tego miejsca z okresu lat 30. XX wieku.

Cała inwestycja ma być gotowa jesienią, w październiku 2020 roku.

Powiązane tematy

Komentarze (6)

Zobacz więcej