Polityka

Władysław Kurowski podsumował pół roku pracy w Sejmie. Dlaczego głosował przeciwko poprawkom dotyczącym m.in. Krzyszkowic?

Władysław Kurowski podsumował pół roku pracy w Sejmie. Dlaczego głosował przeciwko poprawkom dotyczącym m.in. Krzyszkowic?
Fot. myslenice-itv.pl

„Jeżeli chodzi o Krzyszkowice; poseł (Sowa – przyp. red.) składał poprawkę na 40 mln zł. My oceniamy, że to zadanie może kosztować ok. 20 mln zł. Trudno powiedzieć co to miało znaczyć; aby wygenerować w społeczności złe emocje, dać nadzieję że ktoś jest dobry, a ktoś drugi zły?”

- podsumowując pierwsze sześć miesięcy pracy w Sejmie w wywiadzie udzielonym lokalnemu portalowi internetowemu poseł Władysław Kurowski (PiS) wyjaśnia dlaczego głosował przeciwko poprawkom do budżetu dotyczącym m.in. Krzyszkowic zgłaszanym przez posła Marka Sowę

 

Sześć miesięcy po tym jak reprezentant Ziemi Myślenickiej z ramienia Prawa i Sprawiedliwości został wybrany na posła, swoją pracę podsumował w rozmowie z lokalnym portalem Myślenice iTV. W rozmowie poruszono m.in. temat przebudowy skrzyżowania drogi powiatowej z Zakopianką w Krzyszkowicach;

„Jeżeli chodzi o Krzyszkowice (...) jesteśmy na dobrej drodze do tego, aby ten problem został rozwiązany. Jesteśmy na etapie rozstrzygnięć przetargowych na projekt rozwiązania bezkolizyjnego włączenia się do ruchu mieszkańców Krzyszkowic, Zawady i Polanki. Sprawa jest rozpoczęta - na biegu i myślę, że zostanie skuteczne zakończona” – przekonuje Władysław Kurowski (PiS).

Przypomnijmy; w styczniu ponad dwieście osób blokowało przejście dla pieszych na Zakopiance, domagając się budowy tunelu. Mieszkańcom Krzyszkowic od lat obiecywano rozwiązanie problemu związanego z zagrożeniem jakie generuje skrzyżowanie drogi powiatowej z Zakopianką. „Chcemy tym sposobem zwrócić uwagę kierowców, lokalnego samorządu, władz wojewódzkich i zarządcy drogi na niebezpieczny problem, z którym walczymy każdego dnia. Chcemy wreszcie bezpiecznie żyć” – przekonywali organizatorzy protestu.

W konsekwencji Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad ogłosiła przetarg na "wykonanie dokumentacji projektowej dla przebudowy skrzyżowania na „Zakopiance”, w Krzyszkowicach”. Oferty zostały otwarte na początku maja  a przystąpiło do niego 6 firm. Nadal trwa ich badanie i analiza. Po ukończeniu tej części postępowania przetargowego nastąpi wybór wykonawcy. Zgodnie z regulaminem prac przedstawionym przez GDDKiA w latach 2020-23 mają trwać prace przygotowawcze, natomiast przebudowa skrzyżowania zaplanowana jest na lata 2023-2024.

 

Odrzucone poprawki i „Zbójeckie prawo opozycji”

W lutym na myślenickim Rynku odbyła się konferencja prasowa posła Marka Sowy (PO), który w towarzystwie starosty myślenickiego Józefa Tomala i wicestarosty Rafała Kudasa zgłaszał poprawki do budżetu. Te dotyczyły Małopolski w tym powiatu myślenickiego i obejmowały m.in. budowę bezpiecznej przeprawy przez Zakopiankę w Krzyszkowicach i budowę kolei.

Marek Sowa przekonywał, że przyjęcie poprawek opiewających na kwotę 200 mln zł „zapewni finansowanie i uruchomienie inwestycji, które poprawią bezpieczeństwo i jakość życia mieszkańców”.

Podczas 6. Posiedzenia Sejmu wszystkie poprawki dla Małopolski, w tym poprawki budżetowe dla powiatu myślenickiego zostały odrzucone. Poseł Władysław Kurowski (PiS) głosował wraz z klubem, który reprezentuje przeciw tym poprawkom. Zapytany o to postępowanie odpowiada następująco:

Władysław Kurowski, poseł PiS: Jest takie zbójeckie prawo opozycji, że może takie poprawki zgłaszać jak każdy poseł. (…) Trudno było traktować je poważnie przez ze mnie, bo gro tych inwestycji jest w tej chwili rozpoczętych i nie są na tyle przygotowane, aby wymagały na dzisiaj finansowania.

To był taki przekaz opozycji, aby każdy jej poseł opozycyjny zgłaszał poprawki w swoim okręgu wyborczym. Było ich bardzo dużo, gdyby chcieć je zrealizować, mogłoby to zachwiać budżetem. Niejednokrotnie słuszne w swoich założeniach co do istoty sprawy, natomiast niesłuszne ze względu na procedurę budżetowania.

Jeżeli inwestycja jest nieprzygotowana na tyle, żeby ją finansować konkretnymi pieniędzmi, to trudno głosować za takimi poprawkami. Przykładowo; przynajmniej miliardowa inwestycja kolei do Myślenic - jeżeli poseł zgłasza poprawkę w wysokości 100 mln zł na kolej, to trudno traktować ją poważnie. Na co to 100 mln ma być w tej chwili? Musi być przygotowana koncepcja, projektowanie takiej inwestycji, wtenczas podpisany plan inwestycyjny będzie ku temu, aby starać się o środki i to robimy.

(…) Jeżeli chodzi o Krzyszkowice; poseł składał poprawkę na 40 mln zł. My oceniamy, że to zadanie może kosztować ok. 20 mln zł. Trudno powiedzieć co to miało znaczyć, aby wygenerować w społeczności złe emocje, dać nadzieję że ktoś jest dobry, a ktoś drugi zły? Na dzisiaj uważam, że Polacy są na tyle wyrobionym społeczeństwem, że potrafią ocenić czy to jest wiarygodne, czy rzucone, aby te emocje wzbudzać i nie dają się nabierać na takie chwyty.

(…) Gdyby przyjąć wszystkie poprawki posłów opozycyjnych mielibyśmy wielki miszmasz w budżecie i nie byłoby możliwe jego uchwalenie. Zarówno kolej jak i planowane inwestycje mają swój bieg i będą stopniowo realizowane.

W dalszej części rozmowy wśród najbliższych planów poseł Kurowski wymienił m.in. współpracę z samorządowcami ziemi myślenickiej, nadzór nad sprawami dotyczącymi bezpieczeństwa na Zakopiance; węzła w Jaworniku i Myślenicach na Sobieskiego, rozwiązania dla Bęczarki i Głogoczowa, gminy Sułkowice, Pcim i kolei do Myślenic.

 

Jak Władysław Kurowski został posłem?

W ubiegłorocznych wyborach do Sejmu 43,59 proc. głosów zebrało Prawo i Sprawiedliwość, któremu taki wynik gwarantuje samodzielną większość. Ugrupowanie wprowadziło do ław sejmowych 235 swoich reprezentantów wśród których znalazł się Władysław Kurowski.

Sołtys Jawornika i radny powiatowy Władysław Kurowski w okręgu nr 12 (obejmuje powiaty myślenicki, chrzanowski, oświęcimski, suski i wadowicki) osiągnął najlepszy wynik zdobywając 10 525 głosów. To o 1383 więcej niż w 2015 roku zebrał Jarosław Szlachetka, były poseł i obecny burmistrz miasta i gminy Myślenice. Władysław Kurowski to trzeci po Marku Łatasie i Jarosławie Szlachetce parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości reprezentujący Ziemię Myślenicką.

Powiązane tematy

Komentarze

 • 18 cze 2020

  Ani o nim nie słychać Ani go nigdzie nie widać, przestraszył się korony i się schował, nic dla nas nie zrobił, gdzie był jak pozamykali linie i nie dało się dojechać do pracy ?. Zupełnie stracony mandat, ale co z myslenice to PISlandia.

  67 4 Odpowiedz
  • 22 cze 2020

   Ordynacja wyborcza jest zła. Partia która jest na topie może wskazać nawet bezdomnego i ten zostanie wybrany na posła.

   9 Odpowiedz
 • 18 cze 2020

  zapewne miał wykłady z techniki online na PISLAM tivi

  44 6 Odpowiedz
 • mysleniczaninzdziada 18 cze 2020

  Czy ktoś bardziej zorientowany w lokalnej polityce może mi wyjaśnić czy starosta i wicestarosta są w jakiejś partii? Ostatnio ciągle ich widać na zdjęciach w otoczeniu polityków po

  25 10 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  18 cze 2020

  "Roman Giertych zaapelował w liście do działaczy Prawa i Sprawiedliwości, aby zbierali dowody przestępstw. "Zgodnie z art. 60§3 i §4 kodeksu karnego możecie nadzwyczajnie złagodzić swoją odpowiedzialność karną, a nawet uniknąć kary całkowicie za różne przestępstwa jeżeli przedstawicie organom ścigania dowody na popełnione przestępstwa przez siebie wraz z innymi osobami lub dowody przestępstw popełnionych przez innych" - napisał adwokat"

  https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114884,26041217,roman-giertych-pisze-list-do-dzialaczy-pis-teraz-jest-czas.amp?__twitter_impression=true

  17 5 Odpowiedz
 • 18 cze 2020

  "Jest takie zbójeckie prawo opozycji, że może takie poprawki zgłaszać jak każdy poseł. (…) Trudno było traktować je poważnie przez ze mnie, bo gro tych inwestycji jest w tej chwili rozpoczętych i nie są na tyle przygotowane, aby wymagały na dzisiaj finansowania."

  O czym ten myślenicki Albin Siwak mówi?-on jest dalej w komunie, tylko służy innej partii.
  To dlaczego nie przygotował inwestycji wraz z rządzącymi?

  "Jeżeli inwestycja jest nieprzygotowana na tyle, żeby ją finansować konkretnymi pieniędzmi, to trudno głosować za takimi poprawkami. Przykładowo; przynajmniej miliardowa inwestycja kolei do Myślenic - jeżeli poseł zgłasza poprawkę w wysokości 100 mln zł na kolej, to trudno traktować ją poważnie."

  Czyli kto miał tą inwestycję przygotować- opozycja?

  (…) Jeżeli chodzi o Krzyszkowice; poseł składał poprawkę na 40 mln zł. My o c e n i a m y, że to zadanie może kosztować ok. 20 mln zł. Trudno powiedzieć co to miało znaczyć, aby wygenerować w społeczności złe emocje, dać nadzieję że ktoś jest dobry, a ktoś drugi zły?

  "Oceniamy" i wicie rozumicie, nic się nie zmieniło.
  Jednych chłopków roztropków z komuny, zastąpiono takimi samymi, tylko służą zamiast
  I sekretarzowi PZPR, prezesowi PiS.
  Historia zatacza koło, znowu Siwaki nas reprezentują.

  Nowa ideologia- ideologia debili, i to z nią należy walczyć.

  37 5 Odpowiedz
  • 18 cze 2020

   Ta 20 mln wystarczy a potem jakiegoś bubla zrobią :) Zresztą niewiadomo czy za te kilka lat koszty budowy nie będą dużo większe :)

   32 1 Odpowiedz
 • 18 cze 2020

  Naprawdę jest co podsumowywać za 6 miesięcy pierdzenia w stołek:
  Aktywność poselska
  Wystąpienia na posiedzeniach Sejmu
  Brak aktywności
  Interpelacje, zapytania, pytania w sprawach bieżących, oświadczenia
  Interpelacje, którym nadano bieg: 4
  Zapytania, którym nadano bieg: 7
  Pytania w sprawach bieżących: 1

  A ustalenia, co się stało w dawnej Vistuli, no właśnie nic, zero nawet mniej niż zero.
  "Covid - 19 w Vistuli był i trochę ludzi zaraził" - na tym się skończyło.

  Weź człowieku nie mów, że jesteś posłem z Ziemi Myślenickiej, bo to dla nas wstyd mieć takiego słabego reprezentanta.

  54 4 Odpowiedz
 • Jacek Karwatowski 18 cze 2020

  Niezla pokazowka chyba tylko dla samej popularnosci bo jakos nie ma sie czym pochwalić

  39 1 Odpowiedz
 • Brak zdjęcia
  18 cze 2020

  Nowy w MIG pojął jak robić ruchy pozorowane

  31 1 Odpowiedz
 • 18 cze 2020

  szkoda ze go wybrali z jego wyrokami co ten pis robi

  30 1 Odpowiedz
 • 18 cze 2020

  Kolejny nierób z papierami na pakę ...na państwowych łąkach pasie się ... pożytek z niego będzie jak z bagietki jak był posłem...

  31 1 Odpowiedz
 • Marta 18 cze 2020

  jeszcze troche i zacznie rapowac jak ten z dobczyc 😂

  21 Odpowiedz
 • 18 cze 2020

  A ja go widziałem ostatnio jak kupował alkohol

  19 1 Odpowiedz
 • 18 cze 2020

  No tak, 2 miliardy rocznie przez 3 lata można wyrzucić w błoto, ale kiedy poseł może coś zrobić dla lokalnej społeczności jest PRZECIWKO NIEJ
  Będziemy pamiętać.

  30 2 Odpowiedz
 • 18 cze 2020

  A nie mówiłem !!! No ale ważne było że z PiSu......... Po co teraz narzekać?? Trzeba się cieszyć że mamy "poseła " co nie śpi, nie dojada tak się o nas troszczy. Za chwilę cała okolica dumnie wybierze długopisa a potem będzie biadolić. Krótko mówiąc a DOBRZE NAM TAK ZANASZ

  29 2 Odpowiedz
  • 24 wrz 2020

   .no z tym "nie dojada" to lekka przesada. Przecież widac jak podgardle wisi.

   3 Odpowiedz
 • 18 cze 2020

  DOBRZE NAM TAK ZA NASZĄ GŁUPOTĘ !!! Ciekawe jakie miał poseł poparcie w Krzyszkowicach ???

  26 2 Odpowiedz
 • 20 cze 2020

  No i temat umarł jak i inne tego typu..........
  Żadnych komentarzy z Krzyszkowic ???
  Wdzięczni posłowi za posługę ???

  17 Odpowiedz
 • 21 cze 2020

  ,,POwiat" od zawsze był i jest w PO. To oczywistość. Może nie mają legitymacji, ale to nic nie znaczy, jedynie w razie czego można udawać, ze nie, nie, ale skąd. Tylko nowy wice to SLD. I schodzi im tak czas na toczeniu wojenek z gminą Myślenice.

  1 15 Odpowiedz
 • 21 cze 2020

  Czyli źle bo poseł z opozycji próbował na złość prawym i sprawiedliwym zawalczyć o kasę na wredny POwski powiat i dobrze bo światły prawy i sprawiedliwy pokrzyżował wstrętne knowania i kasy nie będzie ???? To paranoja myślenicko -jawornicka jakąś chyba !!!!!!

  17 Odpowiedz
 • 21 cze 2020

  Głosujcie na Dudę, a wtedy taki Kurowski dalej będzie grzał się przy ogniu partii, nie robiąc nic.

  18 Odpowiedz
 • 22 cze 2020

  W Krzyszkowicach na posła Kurowskiego głosowało między 70 a 80 % mieszkańców bioracych udział w wyborach. Nieważne na kogo, byle był z PIS -u. Swoją drogą - co za niewdzięczność ze strony pana posła ! Mógł chociaż wstrzymać się od głosu. Tylko jak to zrobić przy pisowskim zamordyzmie ? Zagłosował przeciw, ale jak jego kolega z Porozumienia - nie cieszył się. Może być też drugi powód : pozadrościł Krzyszkowicom obywatelskiej inicjatywy uśpionej jedynie na czas epidemii.Bowiem na jednym proteście się nie skończy, bo jakieś ruchy Generalnej Dyrekcji DK i A są tylko pozorne. W Jaworniku są dwie kładki i żadnego rozwiązania dla kierowców. Wieś mająca dwóch posłów; byłego i aktualnego nie może być przecież gorsza.

  7 1 Odpowiedz
 • 15 sie 2020

  Dlaczego Wladysław głosował przeciwko Krzyszkwicom ?

  4 Odpowiedz
  • 15 sie 2020

   Dlaczego Władysławie głosowałeś przeciwko Krzyszkowicom ? Wsi, gdzie masz tylu kochających Cię ? Nie zachowałeś się przyzwoicie. Żal.

   4 Odpowiedz
   • 24 wrz 2020

    Panie Pośle Krzyszkowice tego Panu nie wybaczą. masz Pan zatrudnioną połowę rodziny w tej wiosce (szkoła), bo w Jaworniku już dla Was brakło miejsca. Zrób coś Gościu dla tej wsi.

    3 Odpowiedz
 • 23 wrz 2020
  2 Odpowiedz

Zobacz więcej

Pociąg wjechał w drugi etap
Myślenice 0

Pociąg wjechał w drugi etap

Projekt połączenia Kraków-Myślenice, nazywany przez samorządowców „złotym pociągiem”, znalazł się w drugim etapie programu Kolej Plus. Co to oznacza? We wtor...